Akcija čišćenja reka!!!

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Prebacujem ovu temu ovde - voleo bih kada bi se sto vise nas ukljucilo u ovu diskusiju

Ali ima tu mnogo stvari koje bi mogle da se urade i da eventualno svima nama donesu neki benefit...Evo sada cu da izlozim moju ideju - ustvari ne moju - to je originalna ideja Sase Panica koju sam ja malo "razvio"...bilo je vec reci o tome...

Naime....U cuvenom pohodu na Staru planinu (susret sa Kraljicom :D) Sasa Panic je predlozio da se musicari organizuju jedan letnji vikend i ucestvuju u ciscenju dela korita reke Visocice uz lepo druzenje i klopu. Gazda Laki je bio (i siguran sam da je jos uvek) odusevljen tom idejom i ja se nadam da ona jos uvek negde zivi u njegovom srcu...Okvirni plan je bio da se to uradi ovog leta...

E sad sta ja razmisljam...onako partizanski...gledam ovu musicarsku ligu Srbije...zasto se npr ne bi organizovalo ciscenje neke reke u npr subotu...samo oni koji ucestvuju u tome imaju pravo da se narednog dana (nedelja) takmice u musicarenju (mozda i u okviru musicarske lige Srbije)...naci sponzore (eto prilike za zainteresovane da prodaju FF pribor!!!) koji ce pobednika nagraditi prigodnim poklonom...sve to ispratiti medijski...svi imaju koristi...reka cista, ljudima se daje do znanja da su reke prljave, musicarenje se popularizuje, sponzor ima marketing za malo para, musicari se druze...Sve bi to po mom misljenju moglo da se izrodi u nesto veliko...mozda osnovati neku NGO...onda bi bilo i vise para...mozda bi pare mogle da se dobiji i od drzave, stranih donacija...evo ja sam spreman da budem "sponzor" jednom takvom dogadjaju...pobedniku (ili dvojici/trojici) cu od svojih para da obezbedim prigodan poklon - stap/cekrk npr)...

najvaznije je da postoje ljudi koji su zainteresovani da to poguraju a ja ih znam bar 4-5 po ovim forumima koji bi pomogli...zasto npr neko ne pokusa to...za dobrobit svih nas, nasih reka, nase dece, a i svoju licnu u krajnjem slucaju...

Sta mislite o tome?
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Prebacujem i prva misljenja...

Quote from: simpson H on Today at 02:05:54 PM
E sada si me zatekao na pogresnoj nozi oko ovog pitanja. Ja imam jasno formiran stav da ribolovci nisu ti koji treba da ciste reke. Mislim da to nema sanse da doprinese nekom boljem stanju. Pazi, pored lokalnih sluzbi, kojima realno pripada ta reka, pored brojnih komunalnih inspekcija, pored gradjana koji zive na obalama ili u blizini tih reka,...treba da se skupe musicari i da ciste priobalje? Hajde i da uradimo to, mislis li zaista da ce se nesto promeniti?
Eventualno da MSF inicira neki masovni skup pa mozda ima smisla...

Eto ti sad...opet cemo da se svadjamo... :D. Ti sad poceo k'o Randja...

Ja ne mogu da se slozim sa tim. Prvo, razumem potpuno ogorcenost svih vas na sistem u kome zivite jer sam i ja kroz to prosao ali to nije izgovor da se licnim primerom ne pokaze zelja da se svoja okolina promeni i stvari pokrenu sa mrtve tacke, da se drugima pokaze pozitivan primer, da se pokaze da smo bolji od drugih, da se svojoj deci pokazu prave vrednosti, da se pokusa sa podizanjem svesti manje "svesnima"...ako svi tako razmisljaju onda nema nista od nas...musicarenje se uvek svrstavalo u "gentlemen" sports, a taj tvoj stav Simpsone nije ni malo dzentlmenski...

Drugo...ziveo sam po raznim organizovanim drzavama i video sam mnogo puta da se ljudi samoorganizuju da poboljsaju stvari u svojoj okolini...ima stotine slicnih primera samo u UK gde se lokalni ribolovci i gradjanji angazuju u slicnim akcijama bez ikakvih sponzora i interesa...jednostavno da urade nesto vise od onoga sto je bogata drzava u stanju da uradi...i niko ne kuka na drzavu i njenu administraciju kako su oni to duzni da rade...nema te drzave koja je sposobna da uradi to...trebalo bi po dva admistrativca na svakog gradjanjina da bi to funkcionisalo...licni primer - to jedino pomaze!!!

Mi po ovim sajtovima, kao ljubitelji prirode i oni koji najvise vremena provode po njoj bi trebali i najvise napora da ulozimo u njeno ocuvanje. Tuzno je da mi nismo spremni da uradimo nista po tom pitanju  :( Izrazito tuzno...Kako onda da ocekujemo od seljaka iz Rsovaca da ne sibne mrtvu kokosku u Visocicu? Pa to je naucio od oca, dede, pradede...niko nije imao da mu pokaze drugacije...

Tuzno...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Bogdan je napisao(la):
Prebacujem ovu temu ovde - voleo bih kada bi se sto vise nas ukljucilo u ovu diskusiju

Ali ima tu mnogo stvari koje bi mogle da se urade i da eventualno svima nama donesu neki benefit...Evo sada cu da izlozim moju ideju - ustvari ne moju - to je originalna ideja Sase Panica koju sam ja malo "razvio"...bilo je vec reci o tome...

Naime....U cuvenom pohodu na Staru planinu (susret sa Kraljicom :D) Sasa Panic je predlozio da se musicari organizuju jedan letnji vikend i ucestvuju u ciscenju dela korita reke Visocice uz lepo druzenje i klopu. Gazda Laki je bio (i siguran sam da je jos uvek) odusevljen tom idejom i ja se nadam da ona jos uvek negde zivi u njegovom srcu...Okvirni plan je bio da se to uradi ovog leta...

E sad sta ja razmisljam...onako partizanski...gledam ovu musicarsku ligu Srbije...zasto se npr ne bi organizovalo ciscenje neke reke u npr subotu...samo oni koji ucestvuju u tome imaju pravo da se narednog dana (nedelja) takmice u musicarenju (mozda i u okviru musicarske lige Srbije)...naci sponzore (eto prilike za zainteresovane da prodaju FF pribor!!!) koji ce pobednika nagraditi prigodnim poklonom...sve to ispratiti medijski...svi imaju koristi...reka cista, ljudima se daje do znanja da su reke prljave, musicarenje se popularizuje, sponzor ima marketing za malo para, musicari se druze...Sve bi to po mom misljenju moglo da se izrodi u nesto veliko...mozda osnovati neku NGO...onda bi bilo i vise para...mozda bi pare mogle da se dobiji i od drzave, stranih donacija...evo ja sam spreman da budem "sponzor" jednom takvom dogadjaju...pobedniku (ili dvojici/trojici) cu od svojih para da obezbedim prigodan poklon - stap/cekrk npr)...

najvaznije je da postoje ljudi koji su zainteresovani da to poguraju a ja ih znam bar 4-5 po ovim forumima koji bi pomogli...zasto npr neko ne pokusa to...za dobrobit svih nas, nasih reka, nase dece, a i svoju licnu u krajnjem slucaju...

Sta mislite o tome?

Evo i ja cu ovde da nastavim.

Bogdane, ako treba licnim primerom da se pokaze, dolazim. Ali ne kao musicar ili kao ribolovac ili kao lovac, vec kao gradjanin ili stanovnik ove zemlje. Ne pada mi na pamet da organizujem musicare da ciste obale jer su onda cistaci a ne musicari. I najgluplje sto bi moglo da bude da se pod izgovorom musicarenja skuplja da bi se cistila obala.
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
simpson H je napisao(la):
Evo i ja cu ovde da nastavim.

Bogdane, ako treba licnim primerom da se pokaze, dolazim. Ali ne kao musicar ili kao ribolovac ili kao lovac, vec kao gradjanin ili stanovnik ove zemlje. Ne pada mi na pamet da organizujem musicare da ciste obale jer su onda cistaci a ne musicari. I najgluplje sto bi moglo da bude da se pod izgovorom musicarenja skuplja da bi se cistila obala.

Pa sta fali ako su jedan dan cistaci a drugi musicari? Da nece kruna sa glave da nam spadne? Cistis li po kuci?

Ponavljam - vidjao sam musicare pu UK koji ciste svoje obale i reke! Mozda mislis da su srpski musicari veci dzentlmeni od engleskih?

Drugo, zacudjen sam sam da ne vidis neku daleku korist i za sebe:
a) pokazaces svom detetu kako se treba ophoditi prema prirodi
b) pokazaces tudjoj deci isto to
c) pokazaces lokalcima isto to
d) uz medijsku podrsku pocece da se menja svest svih nas - a ne samo da kukamo - "...u kako je cisto u Engleskoj, a gledaj nase reke...prokleti seljani..."
e) sve ovo ce uz pozitivan stav veceg broja ljudi pomoci da nam priroda bude lepsa i cistija
f) tvoja deca/unuci ce imati prilike da uzivaju u pogledu na reku bez plasticnih kesa po drvecu
g) musicarenje ce se kao najsportskiji vid ribolova popularizovati
h) veci broj mladih/starih ce se okrenuti ovom kulturnom sportu i prestati da misli o opijanju/drogi/kriminalu...
i) ja obecavam da necu propagirati kinesku FF opremu :D i kao rezultat toga
j) veci broj njih ce doci kod tebe u radnju da kupi fency FF opremu americkih proizvodjaca
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Evo jos misljenja...

Nema dobrih primera, vec dobrih sankcija. Da li iko od nas prlja neku reku?
Sponzor treba da trosi novac na takmicenje a ne na ciscenje reke. Izudaraj seljaka koji baca zivinu u vodu, komunalce potplatis da rade svoj posao ... . Da li cu ja posle cele nedelje provedene sa ludacima i morem problema da cistim neku prljavu reku ili cu pecati u  bistrom potoku, pa bog da mi pozavidi?



A u kojem ces to bistrom potoku da pecas ako su nam sve reke prljave...a, ako je i ostala jos po koja cista...u kom ce bistrom potoku tvoje dete da peca kad nam sve reke budu prljave?

Shvatate li da su sve zemlje prosle kroz ovo sto mi sada prolazimo u tom pogledu? Da li znate kakve su reke bile po Yorkshiru pre xy godina u vreme industrijske revolucije? Znate li da su to bili odvodni kanali za rudnike bez zivota u njima? znate li da danas po njima plivaju atlanski lososi i patrmke u ogromnim kolicinama? Da li ste toliko naivni da mislite da su samo drzava i njeni sluzbenici uspeli da promene tu situaciju? To zahteva napor celog drustva, svakog pojedinca? Srbija je jedina drzava u kojoj sam ja do sada ziveo gde pojedinac misli da je drzava duzna da mu obezbedi blagostanje, a bez toga da on pomeri malo svoje dupe i ulozi neki napor za zajednicki interes.

Zasto ne ucimo na greskama drugih? Zasto moramo uvek i u svemu da prodjemo na najtezi nacin - da ucimo na svojim greskama? Sta je po vama resenje - da toliko zaprljamo svoje reke da ni u jednoj nema zivog ripceta pa da onda pocnemo da ih cistimo i menjamo svest ljudi oko sebe?

I molim vas ne kukajte onda kako je stanje u Srbiji lose...kako su reke prljave...kako je trava zelenija tamo preko...svi gledate samo svoj interes i svoje dupe...znam...niste imali od koga da vidite...politicari nam nisu bas najsjajniji primer i zvezda vodilja...ali mislio sam da ste vi ovde malo bolji...kad ono...oni su vam samo idoli i krajnji cilj vaseg postojanja...

 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Pogledajte uopste o cemu mi ovde raspravljamo... :(

Pre neki dan sam citao booklet jednog lokalnog ribolovackog udruzenja a o tome se raspravlja i na uK fly fishing forumima...

Saveti musicarima kako da prave svoje sisteme...ako vam je tipet 0.16mm obavezno poslednjih 5 cm pred udicu navezite neki tanji...npr 0.12mm...jer ako vam pukne, pucice na tom spoju pa ce malo najlona ostati u reci da je prlja, nece se vodene ptice umrsiti u njega...

Obavezno koristiti barbless udice zbog vec poznatih razloga ali i zbog zastite vodenih ptica...

Koristiti alternative olovnom otezanju da se ne bi trovale reke...ako se i koriste olovne kuglice stavljati ih iznad cvorova i na deblji najlon d u slucaju kidanja ne bi ostajalo u vodi...

Ako naletite na djubre spakujte ga u cvoj ranac i ponesite sa sobom. Ako naletite na odbaceni najlon, plovak, olovo isto ga ponesite sa sobom...ako ne mozete da ga dohvatite pozovite lokalnu organizaciju ribolovaca i obavestite je gde ste i sta videli...

Ako naletite na povredjenu ribu/pticu odmah pozovite lokalno udruzenje...
itd...itd...itd..

sve ove stvari APSOLUTNO ne zavise od drzave i samo su volja i samosvest pojedinca ono sto se trazi...a gde smo tu mi? Ne smeta nam mrtva kokoska u Nisavi jer je nismo mi bacili? :doh: :doh: :doh:
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Prijatelju,
Izgleda da si dugo odsutan iz Srbije pa si zaboravio kako je divan nas narod
Recimo da ti licno, ili grupa ribolovaca zapocne ciscenje neke reke...
Vrlo brzo bi se neki predsednik ili sekretar ribolovackog drustva zakitio plodom tvog rada i ti bi mu tako obezbedio jos jedan mandat neprikosnovenog vladara vodom. U tom produzenom gazdovalju nad nekom vodom, nastavice da se proserava, unistava vodu i kupi novac iz kase. Ja radim za novac kao i ti, kao i komunalci, inspekcije, ribocuvari... Ako neko nije izvrsio svoje obaveze, postoji neko ko ce ga za to kazniti.... Zasto da radimo ono sto nam nije posao.
P.S. Hajde probaj da organizujes ciscenje Morave. I ako bi uspeo da vidimo koliko ce ostati cista
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
compshop je napisao(la):
Prijatelju,
Izgleda da si dugo odsutan iz Srbije pa si zaboravio kako je divan nas narod
Recimo da ti licno, ili grupa ribolovaca zapocne ciscenje neke reke...
Vrlo brzo bi se neki predsednik ili sekretar ribolovackog drustva zakitio plodom tvog rada i ti bi mu tako obezbedio joj jedan mandat neprikosnovenog vladara vodom. U tom produzenom gazdovalju nad nekom vodom, nastavice da se proserava, unistava vodu i kupi novac iz kase. Ja radim za novac kao i ti, kao i komunalci, inspekcije, ribocuvari... Ako neko nije izvrsio svoje obaveze, postoji neko ko ce ga za to kazniti.... Zasto da radimo ono sto nam nije posao.
P.S. Hajde probaj da organizujes ciscenje Morave. I ako bi uspeo da vidimo koliko ce ostati cista

Ja kad bih to radio ne bih radio da bi se kitio bilo cime...a ako se i neko okiti na osnovu toga, boli me chook....barem ce hteti i sledeci put da podrzi slicnu akciju zbog jos jednog ordena...

Ocisti se jednom...prva sledeca velika voda i odmah ce da bude k'o i pre...znam ali to ti nije nikakav argument? Znaci li to da ne cistis ni svoju kucu jer znas da ce se ponovo isprljati i da tome ucis i svoju decu?

Pa nista onda...ja mislim da je onda najbolja ideja da se organizujemo i da useremo sve reke do kraja...ali bas do kraja...da nista nema u njima...da ne smes ni nogu da stavis u vodu...pa da onda to prijavimo vlastima i EU da posalju nekog da ocisti i sredi situaciju. Pa onda jovo nanovo dok je ne useremo ponovo...a za to vreme ovi ovde  Englezi, mamicu im j..., nek se truju po njihovim precistim rekama i nek uzivaju u vrhunskom ribolovu...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Bogdan je napisao(la):
Pa sta fali ako su jedan dan cistaci a drugi musicari? Da nece kruna sa glave da nam spadne? Cistis li po kuci?

Ponavljam - vidjao sam musicare pu UK koji ciste svoje obale i reke! Mozda mislis da su srpski musicari veci dzentlmeni od engleskih?

Ne cistim nista kao musicar sem svog pribora! Kao lovac takodje ne cistim nista sem puske. Izlazak na reku za mene je praznik, ruke ciste, garderoba takodje. Ne radi se tu o tome ko je kakav dzentlmen, jednostavno moje je shvatanje da svako treba da radi svoj posao. Komunalci svoj a musicari svoj.

Bogdan je napisao(la):
Drugo, zacudjen sam sam da ne vidis neku daleku korist i za sebe:
a) pokazaces svom detetu kako se treba ophoditi prema prirodi
b) pokazaces tudjoj deci isto to
c) pokazaces lokalcima isto to
d) uz medijsku podrsku pocece da se menja svest svih nas - a ne samo da kukamo - "...u kako je cisto u Engleskoj, a gledaj nase reke...prokleti seljani..."
e) sve ovo ce uz pozitivan stav veceg broja ljudi pomoci da nam priroda bude lepsa i cistija
f) tvoja deca/unuci ce imati prilike da uzivaju u pogledu na reku bez plasticnih kesa po drvecu
g) musicarenje ce se kao najsportskiji vid ribolova popularizovati
h) veci broj mladih/starih ce se okrenuti ovom kulturnom sportu i prestati da misli o opijanju/drogi/kriminalu...
i) ja obecavam da necu propagirati kinesku FF opremu :D i kao rezultat toga
j) veci broj njih ce doci kod tebe u radnju da kupi fency FF opremu americkih proizvodjaca

a) Moja deca znaju kako se ponasa i u prirodi i u gradu, u zepove guraju papirice dok ne nadju kontejner ili kantu.
b) Tudu decu vaspitavaju mame i tate a ne simpson, neka se ugledaju na sveje vrsnjake (moju decu) i bice dovoljno.
c) Lokalcima mogu da pokazem samo kao gradjanin nikako kao musicar
d) medijska podrska "musicari ciste reku" meni se ne svidja kako god okrenes
e)To nije posao musicara vec iza toga treba da stane neka mnogo vaznija struktura. Tek onda moze da se utice na svest u lokalu
f) Mozda ako odu na N. Zealand :D
g) Popularizacija musicarenja kroz ciscenje? Vrlo interesantno ne videh takav primer nigde u svetu za popularizaciju musicarenja.
h) Ako ih ocevi i majke nisu vaspitali u kuci tesko ce to bilo ko da promeni. Ja sam zagovornik teze da sve potice iz kuce.
i) Nema potrebe za takvim obecanjima, ja kazem da sve dolazi iz kuce pa i ljubav prema kineskoj robi :D
j) Ma pusti Amere oni su i onako Engleski sateliti, iako mnogi misle obrnuto :D
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
compshop je napisao(la):
Koliko cesto ce neki britanac naleteti na djubre ili mrtvu kokosku u reci?

Pa pocelo je - od kad su poceli da im dolaze east european imigranti :(

Uostalom nema ni veze... ti si ocigledno nasao svoje mesto pod suncem i nacin da zivis i uzivas na svoj nacin u Srbiji kakva jeste...prilagodio si se situaciji i plivas...to je linija manjeg otpora koju uostalom sledi vecina...Ja sam se samo nadao da cu ovde naci sagovornike sa drugacijim misljenjem i idejama...ipak ste vi ovde MUSICARI BRE ...kakva buranija, varalicari, plovkarosi, mrezarosi...MUSICARI BRE!!!
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Zamisli situaciji:
Imas kucnu pomocnicu ... Dajes joj platu da cisti a ona sedi po celi dan na telefonu dok ti cistis kucu. Ti joj opet das platu a ona isto. Pa opet, iznova, nanovo i u beskraj. Sta placas kupovinom ribolovacke dozvole? Kako mislis da odviknes seljaka od bacanja stoke i zivine u vodu, dajuci mu dobar primer ili batinama i kaznama ? Gledace te kako cistis i smejace ti se a nakon sto odes sa vode bacice djubre ponovo na isto mesto gde ga baca od kada zna za sebe. A ti ces opet da platis dozvolu i das platu nekom seronji koji nece da smara raznorazne inspekcije i pored toga sto ima sve osnove. Ko je ovde zbunjen?
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
compshop je napisao(la):
Zamisli situaciji:
Imas kucnu pomocnicu ... Dajes joj platu da cisti a ona sedi po celi dan na telefonu dok ti cistis kucu. Ti joj opet das platu a ona isto. Pa opet, iznova, nanovo i u beskraj. Sta placas kupovinom ribolovacke dozvole? Kako mislis da odviknes seljaka od bacanja stoke i zivine u vodu, dajuci mu dobar primer ili batinama i kaznama ? Gledace te kako cistis i smejace ti se a nakon sto odes sa vode bacice djubre ponovo na isto mesto gde ga baca od kada zna za sebe. A ti ces opet da platis dozvolu i das platu nekom seronji koji nece da smara raznorazne inspekcije i pored toga sto ima sve osnove. Ko je ovde zbunjen?

Pa ja imam milion takvih primera da navedem...ali u nekim slucajevima sam video i napredak..

Selo, odakle mi je otac, na Staroj planini...klasicno selo u istocnoj Srbiji...predivna priroda...ekoloski primitivna sredina...mesto gde ja dolazim jednom godisnje na sedam dana...nista se nije pomeralo sa mrtve tacke...vremenom par starijih iz grada pocelo cesce da dolazi u svoju dedovinu + mi na odmore...pa licni primer...sredi svoje dvoriste, pa dzadu ispred kuce, pa sredi svoj krov, pa seosko smetliste, pa ucestvuj u svim akcijama...vodovod, put...pa im opsuj mamicu kad neko pocne da izvrdava...nakon 5-6 godina to selo se preporodilo...daleko je to jos od Engleske ali su poceli novi vetrovi da duvaju...sramota ih da bace kokosku u reku...bacaju jos uvek...ali po mrklom mraku idu i ovo leto ce da prave deponiju za mrtve zivotinje ...po prvi put u istoriji...itd itd...

Ali dobro...dzaba se ja sa tobom ubedjujem...ja sam iz Srbije i otisao bas zbog nemogucnosti da sa vecinom nadjem zajednicki jezik...zbog tih stavova koje ti imas...nista lose ne mislim, ne ljuti se...ali ja sam, kao sto ti rece, ocigledno zbunjen i neprilagodjen zivotu u Srbiji...zato i pisem ovakve gluposti...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Bogdan je napisao(la):
Shvatate li da su sve zemlje prosle kroz ovo sto mi sada prolazimo u tom pogledu? Da li znate kakve su reke bile po Yorkshiru pre xy godina u vreme industrijske revolucije? Znate li da su to bili odvodni kanali za rudnike bez zivota u njima? znate li da danas po njima plivaju atlanski lososi i patrmke u ogromnim kolicinama? Da li ste toliko naivni da mislite da su samo drzava i njeni sluzbenici uspeli da promene tu situaciju? To zahteva napor celog drustva, svakog pojedinca? Srbija je jedina drzava u kojoj sam ja do sada ziveo gde pojedinac misli da je drzava duzna da mu obezbedi blagostanje, a bez toga da on pomeri malo svoje dupe i ulozi neki napor za zajednicki interes.

Bogdane ti uporno sve postavljas crno i belo, zasto? Pa covece niko ne ocekuje da drzava sredi stanje a mi da ne mrdnemo, ali drzava treba da bude ta koja ce da primer da se nesto radi. Shvatas li da se ovde drzava ponasa gore od Turaka, samo bi da ubira harac i nista vise. Ona je ta koja treba na visoki nivo da podigne kampanju a ima i sredstva i moci da to uradi.
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
simpson H je napisao(la):
Bogdane ti uporno sve postavljas crno i belo, zasto? Pa covece niko ne ocekuje da drzava sredi stanje a mi da ne mrdnemo, ali drzava treba da bude ta koja ce da primer da se nesto radi. Shvatas li da se ovde drzava ponasa gore od Turaka, samo bi da ubira harac i nista vise. Ona je ta koja treba na visoki nivo da podigne kampanju a ima i sredstva i moci da to uradi.

Ja da sam cekao da neko nesto uradi za mene i da pocne, a ja da nastavim...nigde ne bih bio...

Da mislim da u toj "drzavi" sede neki sposobniji i pametniji od mene cekao bih na njih da sprovedem njihov plan...ocigledno je da se ti uzdas u njih...sorry, ali ja ne
 
Vrh Dno