Akcija čišćenja reka!!!

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Bogdane toliko se slazem sa tvojim recima da cak mislim da sam uneo pogresnu sifru i to napisao ja :D.
Hvala bogu sto postoje takvi ljudi koji nece da kukaju ili okrecu glavu, vec ce se i ako nisu ucestvovali u stvaranju  problema potruditi da budu deo resenja za dobrobit svih.
Komentar na ono sto si pisao je  :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Bogdane druze ne brini se.......idemo u radnu akciju na lepo. Ko hoce dobrodosao je, ko nece zabole nas. Samo mislim da problema moze biti oko dozvole, jer Visocicom sada gazduju Srbije Sume, pa mozda krenu da nam tupe!
Ako ce mo o UK. Razgovarao sam sa Stasom o slicnim stvarima. Ako klub gazduje rekom i organizuje ovakve akocije, a organizuje ih, a clan se ne pojavi onda gubi dozvolu.
Ende!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Nije me odavno bilo na ovom forumu, ali ovo moram da prokomentarisem... Ako mogu da ucestvujem ovde, zasto ne bih cinio isto to u zemlji u kojoj sam rodjen...

http://www.twincitiestu.org/events.asp

Pozdrav svima!
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Drago mi je da se javljaju i ljudi sa drugacijim misljenjem...ipak ima nade :tbumb:

Evo vam jos primera...

Culi ste svi za Sasu Panica...sta on covek radi...godinama se bori protiv vetrenjaca i za svoju okolinu, za svoj grad, za svoje sugradjane, za svoju decu i njohovu buducnost, za sve vas!...da li mislite da on nema svojih problema i da se zato upusta u sve to? Sta je postigao...pa dosta...skoro sam protiv svih...Kada bi svi cutali i saginjali glavu kao neki ovde bilo bi mnogo gore nego sto je sada...On je svojim radom uspeo da zainteresuje svoju okolinu a i siru javnost pa zato, izmedju ostalog, danas imamo Temsticu koja je pravi biser Srbije...Pirocanci su uspeli, uz njegovu pomoc, da pokazu ekolosku svest kakvu neki od vas ovde ne mogu ni da sanjaju...njihova opstinska skupstina (sve stranke, i pozicija i opozicija!!!) je jednoglasno odbacila planove da se vrsne vode Toplodolske reke prevedu u Zavoj sto bi u potpunosti unistilo reku...Da li su neki od vas mislili na tu bistru reku gde ce bog da vas pogleda? Da li je to reka u kojoj uzivate, a za koju niste spremni nista da uradite. Stidite se i sledeci put kad sretnete Sasu Panica poklonite mu se do zemlje!!! Taj covek se i dalje bori za sve nas: http://youtube.com/watch?v=YRFqqtRwZDI&feature=related

Hocete drugi primer...znam da neki od vas uzivaju u odlascima na Gradac i u predivnoj okolini i prirodi koju on pruza. Lepo vam je da musicarite tamo, a ? A da li ste razmisljali sta bi ostalo od te reke da su svi razmisljali kao neki od vas? Sta bi bilo da nije bilo par entuzijasta okupljenih oko EKOD Gradac vec decenijama koji su tu reku pokusavali i uspeli da zastite od ludila? Ljudi koji su radili iz ciste ljubavi i entuzijazma da od reke naprave pravi biser u kome ste vi spremni da uzivate, a da ocigledno ne date ni najmanje za uzvrat? Ja cu koristiti eufemizam i reci da je to sebicno sa vase strane!!! Sledeci put odete na Gradac umijte se vodom iz njega pa se postidite par minuta...bice dovoljno od vas!!!

Za sta se okupljamo mi po ovom forumu? Za sta? Da pricamo ko je vecu ribu uhvatio, cija je patka veca? Da uvaljujemo jedan drugom kineske cekrke ili fency opremu iz USA? Da li je to maksimum koji mi mozemo da pruzimo? Ako je to tako ja cu da se odjavim od ovog foruma i da se uclanim u prvo udruzenje penzionera na koje naletim.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Bogdan je napisao(la):
Za sta se okupljamo mi po ovom forumu? Za sta? Da pricamo ko je vecu ribu uhvatio, cija je patka veca? Da uvaljujemo jedan drugom kineske cekrke ili fency opremu iz USA? Da li je to maksimum koji mi mozemo da pruzimo? Ako je to tako ja cu da se odjavim od ovog foruma i da se uclanim u prvo udruzenje penzionera na koje naletim.

Nisam siguran koji je cilj okupljanja po forumima ali sigurno ideja nije bila da cistimo reke, inace bi otvorili ekoloski forum a ne musicarski.

Inace sto se tice tvog posta i dela koji nisam ovde citirao, istu pricu slusam vec mesec dana svakodnevno na TV-u od nasih politicara u kampanji za predstojece izbore. Kada saberem sve mislim da cu zaokruziti tebe :D

EKOD Gradac radi kako radi desetinama godina i nisu nekakav musicarski forum vec ekolosko drustvo sa svojim ziro racunom uplatama, donacijama, platama...uopste se ne stidim kada se umijem vodom iz Gradca jer to debelo placam svaki put kad se pojavim.
I rekao sam ti da cu se rado odazvati svakoj akciji kao Bojan ali kao simpson H cisto sumnjam. Zao mi je sto imam ovakav jedinstven stav medju vama ali valjda je i normalno da nam se misljenja negde razilaze.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Kada bi svako radio svoj posao i ono za sta je placen, gde bi nam bio kraj?! Vulkanizer podize sisteme na racunaru, vozac prodaje gitare, kafedzija svercuje Moldavke...
Bitna je ideja ljudi koji gazduju vodom, a ne inicijativa korisnika.aKO JE DNEVNA DOZVOLA 10 E, A VODU DANAS POSETI 20-30 RIBOLOVACA X 3 DANA U NEDELJI X NEKOLIKO MESECI, ima li tu para da se plati komunalcima ili kome vec da ocisti reku? Po Bosni je godisnja dozvola i 200 eura, ribolovci pecaju i placaju a cisti onaj ko uzima novac. Neko treba da razgranici san od jave i da shvati da je flyfishing za jedne posao a za druge sport. Svaki sport kosta pa i ovaj. Fudbaleri plate zakup sportske sale i nece da ciste wc i svlacionicu. Ja platim dozvolu i hocu da voda bude cista. Ko god se bavi privatnim poslom razume sta su prava a sta obaveze kada nekome uzme novac. Dakle ako sam prodao racunar i uzeo novac za svoju robu, moram da ispostujem korisnika kvalitetom ili on ode kod drugog prodavca. Isto tako i hocu kvalitet za svoj novac. Hocu cistu vodu i obalu na reci gde placam pecanje, hocu dozivotnu garanciju na stap koji kupim, hocu 200 konja od automobila koji sam debelo platio... Koji jos primer treba dati da stvari budu jasno. Kada bih platio dozvolu na Moravi, to bi bilo isto kao da sam platio los espresso 2000 dinara. Tamo necu da pecam pa makar mi platili. Akcija ciscenja moze da urodi plodom u sredini gde su ljudi normalni, a ko je upoznat sa mentalitetom ljudi u ruralnim krajevima nase drzave zna da je to cista zajebancija. Pored pomenutog Gradca nema 3 kuce od izvora pa nizvodno 10 km. Ko ce da nosi smece par kilometara uzvodno? Da li bi bilo tako lepo na Gradcu da je naseljen kao recimo MORAVA? A i da ima smeca, neko je placen da ga cisti.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dok ja akam svoje dragocene nožice po kanjonu Đetinje, vi ovde napraviste atmosferu, baš kao da sam i ja bio tu. Dok postoje "dve strane" ova tema (kao i svaka druga) će biti zanimljiva.
Nemam dovoljno strpljenja da iščitavam svaku napisanu reč u ovoj temi, ali razumeo sam Bogdana, Simpsona i Compshopa. Dozvolite da se i ja uključim u raspravu.

  Akcija čišćenja reka koju bi organizovali mušičari bi bila simbolična i ništa drugo. Mušičari bi "primerom" pokazali kako se "voli" reka. To je sve. Jednom bi se okupilo njih 5-6, raspalili bi vatricu, poklopili je rešetkom i nabacali pljeskavice. Popili bi po dva-tri piva, pojeli meso i počeli bi da čiste reku od smeća. Vrlo brzo bi se umorili, jer je količina (zapremina i masa) otpada pored reka Srbije ogromna. Trebalo bi im godinu dana da očiste jedan vir i vrlo brzo bi shvatili da reka stalno nanosi novo đubre i da oni koji bacaju ne nameravaju da prestanu, jer im država to odobrava i omogućava. Seljak baca đubre u reku, jer ako bi ga odložio na neko drugo mesto niko nikad ne bi došao da ga pokupi i odnese na deponiju. Reka povremeno nabuja pa ponese otpad i "očisti" ga, za razliku od nadležnog ministarstva.
AKCIJA ČIŠĆENJA REKA nije izlet na kome se pravi piknik i fotografije za Internet i novine, već nešto što treba da doprinese reci. Najbolja akcija bi bila da se divlje deponije, sa kojih reka raznosi đubre, prijave nadležnom ministarstvu koje to treba da spreči. Izgleda da niko ne prijavljuje to. Verovatno bi, kada bi im stigla pisana prijava ili nešto slično, morali da reaguju.... bla, bla, bla... mnogo jednostavno.
Ja sam već čuo neke ideje o "čišćenju" reka, ali mi je krajnje sumnjivo što se za to biraju naše najčistije reke. Evo, i u Nišu ima takvih ideja, ali svi koje sam do sada čuo bi da čiste Moravicu, Visočicu ili neku sličnu relativno čistu planinsku rečicu, pogodnu za mušičarski izlet i piknik. Kada budem čuo da neko hoće da čisti Toplicu, koja protiče kroz 50 km neprekidne deponije široke 100m, poverovaću u njegove iskrene i mudre namere.
Naši drugari iz Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država navode primere iz tih zemalja, ali ne bi smeli da zaborave da u tim zemljama država kažnjava one koji bacaju smeće. U Srbiji nije redak slučaj da i sama država baca smeće i otpad na sve strane, a one koji zafrljače džak pun usranog Pampersa ili poluživih mačića, ne dira.
Na kraju, jedno obaveštenje za one koji bi da čiste đubre. U udruženju sportskih ribolovaca "Nišava" iz Niša postoji Ekološka sekcija, koja je svojevremeno stvorena baš za ovakve akcije. Predlažem da se oni koji bi da pomognu toj sekciji okupe i dignu je iz mrtvih, jer je usled surove realnosti, na koju su entuzijasti koji su je osnovali brzo naleteli, potpuno zamrla.
Ja zaista želim čiste reke, a ne foliranje. Zato one koji bi da se zajebavaju sa tim, glumeći brigu, ne podržavam.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Rezultati sa poslednjeg ovdasnjeg simbolicnog skupljanja smeca...rezultati su mozda malo vise nego simbolicni:

2800 lbs recyclables
2180 lbs trash
37 tires
2 TV's
1 Computer Monitor

Mix, u pravu si po pitanju drzave koja kaznjava prekrsioce, ali ne treba zaboraviti da su 1960-70-ih godina proslog veka putevi i priroda u USA bili slicno "dekorisani" kao i na Balkanu danas. Prosla je trecina veka od tog vremena i svest ovdasnjeg coveka se popravila-prvo po dzepu, pa onda razvojem svesti i ovakvim dobrovoljackim metodama, gde se covek oseca postidjen ako bi mu tako nesto palo na pamet, a kamoli da tako nesto uradi. Naravno da ce primitivaca uvek biti, ali govorim generalno...

Simbolicne akcije nisu vezane samo za musicare-ljudi ga skupljaju tamo gde ga ima, gradjani po parku i pored puta, musicari pored reke, jer im je do toga stalo ocigledno vise od drugih.

Bez edukacije napretka nema, a ja ne znam za bolji nacin da se neko nauci nego da mu se nesto pokaze na ovakav nacin. Reci nikada nemaju tezinu koliko postupci mogu da imaju... (sto bi nas narod rekao "lako je biti junak na recima".)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Pa...  NIKAKO nisam za čišćenje reka :(. Pre sam za pecanje, porodicu,...  - a i nema uslova za nekakvo ozbiljno čišćenje od nas nekoliko mušičara spram mrskog višestruko nadmoćnog neprijatelja.
Ja sam za MFS, takmičenja, članke po svim ribolovačkim novinama, sajtove, pojavljivanje na vodi, C&R, ...

Mislim da smo se mi mušičari lepo uzjogunili u poslednje 2 godine, i da je to put. Ako postanemo nekakva ozbiljna i brojna populacija teke tada dolazimo do mogućnosti da možda utičemo na vlast (opštinsku, lokalnu,...) i povučemo nekakve ozbiljnije korake za čišćenje i zaštitu voda. Za koje treba OGROMAN novac!
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Seca li se neko kad su prosle godine mladi ekolozi iz Evrope cistili reku Ljubovidju koja protice kroz Ljuboviju,i kakva je reakcija mestana bila kada su videli strance da im ciste reku(cini mi se da su blazirano posmatrali sa nekog mosta,bez ikakve namere da se ukljuce i pomognu).Secam se da ovi stranci bili sokirani nasom ekoloskom svescu.
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Lepo se razvija diskusija...drago mi je zbog toga...

Ja se apsolutno slazem da bi prvi pokusaji ciscenja reka u prakticnom smislu bili apsolutno neproduktivni...ali nekako me boli cinjenica da sam upoznao dosta vas musicara i da znam da ste svi vi prvenstveno veliki ljubitelji prirode pa tek onda sve drugo, ali da cak i vi, koji imate vecu ekolosku svest od prosecne populacije niste spremni da zapocnete nesto novo :(

Neko mora da pocne ako necete da gledate kako vam jedna po jedna reka propada pred vasim ocima...Protivnici ideje o ciscenju kazu da to nije njihov posao. Hajde da kazem da se npr slazem sa tim. Ali neka mi onda kazu koji su realni izgledi da ce taj, ciji je to posao, poceti to da radi onako kako treba i sa entuzijazmom koji takav projekat zasluzuje? Nikakve.

Drugo...ne slazem se da treba da se ciste reke tipa Morave, Nisave...ne bar na pocetku...mnogo je bolje poceti sa ciscenjem relativno cistih reka tipa Visocice, Temske, Graca...jer ce tu rezultati biti vrlo lako vidljivi , a cilj ove akcije ne bi bio da se nesto ocisti nego da se lokalno stanovnistvo i sira javnost upozna sa problemom, da se podstakne na razmisljanje i akciju, da se sledeci put takva akcija organizuje pod pokroviteljstvom lokalnih samouprava, da se angazuju djaci, mestani...itd...itd...

Nije mi jasno kako nemate motivaciju da budete deo nekog takvog "projekta" koji je apsolutno pozitivan i o koga svi mozemo da imamo samo koristi...Ja ne zivim u Srbiji i kad dodjem tu i ja volim da se vidim sa drustvom, da idem u ribolov sa prijateljima, da se odmaram...vise nego da cistim tudja gov.., ali bih vrlo rado to uradio kada bih imao sa kime :(
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Bogdane,

Milance je lepo i konkretno rekao i sa njegovim misljenjem se apsolutno slazem. Kroz omasovljenje musicarenja i preko MFS-a moci ce da se utice na odgovorne strukture, a onda nije problem  da se ukljuce i musicari (opet kroz MFS a ne samoinicijativno). Akcija nadleznih, mestana i MFS-a ima smisla a akcija samo musicara po nekom mom skromnom misljenju nema ama bas nikakvog smisla a ni efekta.
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
simpson H je napisao(la):
Bogdane,

Milance je lepo i konkretno rekao i sa njegovim misljenjem se apsolutno slazem. Kroz omasovljenje musicarenja i preko MFS-a moci ce da se utice na odgovorne strukture, a onda nije problem  da se ukljuce i musicari (opet kroz MFS a ne samoinicijativno). Akcija nadleznih, mestana i MFS-a ima smisla a akcija samo musicara po nekom mom skromnom misljenju nema ama bas nikakvog smisla a ni efekta.

Pa sta bi bila ovakva neka akcija nego popularizacija musicarenja? Zar mislis da je MFS liga Srbije bolja za popularizaciju nego neka ovakva akcija? Zar mislis da nekom ovakvom akcijom ne bi stekli neke pozitivne poene kod lokalaca/drzave pa kad dodje vreme da se traze neke pare od drzave da imas vec nesto u "CV-ju"???

Ja bezrezevno podrzavam ideju o musicarskoj ligi ali uz dodatak neceg ovakvog to bi bio pun pogodak...Svi ovi napori ljudi koji su trosili svoje vreme da prave ove forume, da organizuju MFS, musicarsku ligu bi dobili neku novu dimenziju koja NIKOME ne moze da steti, sem onima koji su izricito protiv "radnih akcija" iz nekih svojih, opravdanih ili neopravdanih, razloga...Ja postujem takvo misljenje ali ne mogu da ga prihvatim kao ispravno.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo, ja sam odavno imao "opasne" ideje, još pre desetak godina. Hteo sam da dođem sa nekoliko mušičara na mesto gde jedna fabrika ispušta otrov u Nišavu, kofama crpem ta govna i preko ograde vraćam u dvorište fabrike. Imao sam i spremnu TV ekipu, ali nijedan dobrovoljac nije hteo sa mnom (šta reći a ne zaplakati). Izazvao bih svađu sa čuvarima fabrike i došla bi policija da interveniše. Uh, kakva bi to vest bila- "ČUVARE REKE NAPALI TROVAČI". Siguran sam da bi snimak dopreo i do glavnog dnevnika RTS-a, a vest na naslovne strane novina. Nažalost, potražio sam pomoć od onih koji bi sada da bockaju papiriće pored lepe planinske reke. :(
Drugi primer: Kada sam uzeo reč na prvom skupu meštana sela Temska, ogorčenih zbog pokušaja da se uništi prelepi kanjon, koji su me pozvali kao predstavnika niških mušičara, odmah sam im predložio da, ako hoće da ih snime TV kamere (koje su trebale da budu tu, ali ih nije bilo) moraju da privuku pažnju javnosti nečim bombastičnim. Izneo sam svoju ideju i predlog da što pre blokiraju put traktorima. Tako su i uradili i po prvi put pokazali svoju ozbiljnost. Posle toga je obustavljeno razaranje Temske.
Da li se sada razumemo? Borba za zaštitu prirode treba zaista da bude BORBA, a ne izlet i poziranje pred kamerama ili lepo proveden dan u druženju sa dobrim prijateljima. Ta borba treba da bude okrenuta protiv sistema koji omogućava razaranje prirode, a ne protiv nn lica, koje prepoznajemo u liku nekog seljaka.
Evo kako se čiste reke:
1. Traži se od nadležnih institucija da očiste divlje deponije
2. Traži se od nadležnih da spreče stvaranje novih
3. Traži se od onih koji se time bave da spreče zagađivanje reka

i tako dalje...
DA LI JE NEKO OD VAS IKADA POZVAO OVE SLUŽBE? Ako nije, hajde da probamo to. Možda ljudi hoće to da urade. Ne vidim zašto ne bi. E, ako neće, onda ćemo njih da napadnemo. Kada vide da imaju posla sa velikim brojem zainteresovanih građana sasvim sigurno će početi da rade svoj posao.
Evo, park Čair je ono u šta sada gledam kroz prozor. U njemu nema otpada i smeća. Jedan moj komšija je istresao neku zemlju na travnjak i odmah bio prijavljen. Ljudi iz JKP "Mediana" su se pojavili za nekoliko minuta, napisali mu prijavu i uklonili gomilu koju je napravio. Nisam morao ja da vadim lopatu iz šupe da čistim. Bilo je dovoljno prijaviti budalu.
Znate, nije Srbija zemlja bez institucija. Imamo mi itekako mnogo lezilebovića zaposlenih u državnoj službi, pa i u onoj koja ne štiti prirodu kako treba. Hajde da ih malo zaposlimo, da zarade svoju lepu državnu platicu. Hajde da ih odlepimo sa stolica i sapasimo ih raznih oboljenja koja se dobijaju od prekomernog sedenja i nerada.
 
Vrh Dno