Amur

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
Znam da je dosta nepoznata riba svima jer niko nije spomenuo da je barem pokusao da je musicari?

Pretpostavljam da  je slicna saranu po jelovniku musica i strimera. Ali zahteva veoma jak pribor kao verovatno i backing? Da li je neko imao iskustva ovom ribom?

To je inace riba koja za mene ima nacudnije osobine! Poredim nadmudrivanje sa njom isto kao i sa mladicom u nekoj reci gde je veoma retka!

Evo nekih prica o njoj:
Pokusaji mestana na jezeru "Potpec" u blizini Priboja da uhvate ovu ribu su zaista ne svakodnevna.
U jezeru postoje primerci i do 30kg! Mestani koji se tu bave ribolovom skoro citav zivot kao naravno i ostalim poslovima.Imali su razna iskustva sa ovom ribom. Dok je sarana lako prevariti na kukuruz ili kacamak kako kazu  "Za ovog lepotana to nece proci"! Jedini donekle sportski nacin da se riba uhvati kazu "Bacis tresnje uz obalu gde pretpostavljas da ga ima i stavis na udicu par tresanja medju ostale bacene tresnje i zavezes najlon od 0,50 (i veci) za obalu"! Ostali nacini su bili gadjanje lovackom puskom u amura koji je na povrsini ali sta se desava... Ribi puca mehur i ona pocinje polako da tone.Ne bi bio to problem da se riba meredovom izvadi kako kazu mestani, nego sto ostali iz jata mrtvu ribu odvuku na dno!!! :eek: Imalo je josh interesantnih situacija ali da ne smaram... ;)
Uzmimo u obzir da oni nikad nisu pecali na one smese mirisljave za sarana, na znam ni kako se to zove!

Evo jednog lepog iskustva ne posrednog:
Moj drug je proslog leta na Limu u Priboju nekih 5-6 km od brane (mesto Banjski Camac) u brzaku na plovak pecajuci krupnog klena na visnju uhvatio amura teskog 8kg! Ja se nisam nalazio u tom trenutku blizu njega jer sam blinkeriso malo dalje od njega.Sto je najgore nije me zvao za pomoc oko izvalcenja ribe koja je u brzaku kako on kaze bila ne savladiva! Nakon borbe od pola sata kako on kaze borba masinice i pobesnele ribe :D ,svaldana je! :) On kaze da mu je riba isla cak 70-ak metara nizvodno, a sve se odvija u brzaku  sa ponekim dubljim virovima(verovatno je se odatle i aktivirao amur), i on je privuce na 10-ak m i ona opet. Da se nije dobro zakacila nista ne bi bilo od ulova.
Posle on dolazi do mene i kaze dodji ovamo da vidis kolikog sam klena izvukao u dobro poznatom brzaku (gde ima svacega i mladice krupne :D,pastrmke,klena itd.).Dolazim ja tamo u nadi da je ogroman klen i kako polako dolazim do ribe vidim da je ogromna a nikad nisam video klena tolikog (a i ne postoji) . Kako sam prisao sasvim blizu od uzbudjenja ne primecujm da je amur i onda posle 10-ak sekundi kad sam  shvatio njegovu shalu, ja se okrecem prema drugu i pocnem da ga psujem *************************  oces da dobijem srcku?? Ovoliki klen mi je samo u snovima!
Znam da je pecao krupnog klena tu u brzaku pa pomislih da je stvarno uhvatio... I tako se to zavrsi... 

Ne znam kako bi se ova riba musicarila i da li bi to uopste bilo efikasno? Mada sve u svemu jedan veliki izazov pecati ovu ribu pa na bilo koji nacin, a kad bi bila na musicu..uf

Pozdrav svima!
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ako se vodimo logikom da se ribe hrane vodenim insektima, i ako pogodis insekta koji je interesantan amuru, pretpostavljam da bi mogao i da ga zakacis. E sad pitanje je da li se amur hrani nekim insektima ....

Ma sta ja lupetam, ovo mi se cini kao vrlo nemoguce (narocito izvlacenje amura finim musicarskim priborom).
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Da ... Ovo mi se cini kao jako moguce... Ali opet. Poznajem nekoliko ljudi sa Bovanskog jezera blizu Nisa koji su bukvalno posvetili svoj zivot "provaljivanju" amura i njihovo je iskustvo da se jako tesko moze uloviti alternativnim tehnikama. Ja sam ih cak vidjao kako preskacu mreze postavljene preko Bovanskog jezera i opet ne mogu da kazem da je ovo mnogo pametna riba - mozda i previshe oprezna. Sto znaci da bi se jako tesko prevarila da uzme neki mamac koji samo LICI na njenu prirodnu hranu.
Treba pokusati u svakom slucaju!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
amur je biljojed i treba ga namamiti sa nekakvom takvom imitacijom. buduci da je znatizeljna riba dalo bi ga se prevariti površinskim muvama na viđeno. naš kolega sa foruma (styesox) si je također postavio taj cilj, da ulovi amura na muhu. Možda če i on nešto da kaže na ovu temu ;)
ja bi ga lovio samo na viđeno. jedna informacija; posle jače letnje kiše/pljuska trska pada na vodu i s time njene zelene mladice/pupoljci listova. to amur tada vrlo rado kida,da se ga videti. mnogi ga tako i love, zakače na udicu mladicu trske i polože na trsku koja leži u vodi sa time da je i udica sa mamcem tik ispod filma. tada može biti lak plen. u suprotnom treba uzeti u obzir njegovu radoznalost i ujedno plašljivost. Loviti ga na viđeno jačim priborom. 

evo jedne "muve" kao opcija sa cime probati http://warmwaterflyfisher.com/flymonth/FOTM112005.htm
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Amura su već lovili mušičarskim priborom, tako da, sa sigurnošću tvrdim, da ga nije teško prevariti, ako ste već uspeli da ulovite šarana, skobalja, mrenu ili karaša, mušicom. Ako niste ulovili bar dve od ovih vrsta mušicom, nemojte pokušavati sa amurom. To je ipak, hard level.
Ja sam jednom zakačio amura mušičarskim štapom, na sitnu nimfu i garantujem vam da uzima takve gluposti kao budala. Naš Kuzma je prijavio čak i ulov sitnog amura suvom muvom!
Uloviću i ja (Bože zdravlja) kapitalnog amura, samo ako se dovoljno popalim. Nema ga u obližnjim vodama, inače bi već bile okačene slike u mojoj galeriji.
Potražite malo po Internetu, sigurno ćete naći neku tehniku mušičarenja amura. Ja imam ovde članak u jednom engleskom časopisu o tome, ali ne bih da prepisujem...
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
Lepo da ste izneli svoja misljenja!
Sebastiane, hvala za ovu preporuku. ;) Nadam se da bi on ovo uzeo. :-\

MixMaster, vrlo hrabro pricas. Za kapitalnog amura potreban je izuzetno jak pribor, a i kapitalca je veoma tesko prevariti. 8)
Nadam se da ces ga uskoro slikati u rukama i  stapom u zubima...  :D

Ako neko pokusa da ga musicari neka nam kaze iskustva!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kolega Djomla,
ja sam uvern da bi uzeo tu muvu koja se i zove grass carp fly, ili u prevodu  op. "amurska muva" :) (Grass Carp = Ctenopharyngodon idella = Amur ili beli amur). On je uglavnom vegetarijanac ali koliko sam mogao procitati i na engleskim forumima neki navode kako voli i nimfe kako je i sam Mix napomenuo.

Nista drugo ti ne ostaje nego otici na vodu i experimentisati, proučavati, maznuti nekakvog amurcica od 30kg i pohvaliti se na nasem forumu sa slikom i pricom ili samo pricom. ;)

Kolega sretan lov amura ti želim!!!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
Muva je odlicna i mislim da bi je amur uzeo sigurno, pretpostavljam i mesta gde da je bacim, ali pribor mi je slab za musicarenje amura. Pokusacu pa sta bude cim se opremim sa ovom musicom!

Kakav predvez mi preporucujete?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Tako se govori hehe... kud puklo da puklo. Ako ništa drugo bit će adrenalina. Ja idem isto na sve ili ništa u takvim slučajevima, pa ako i pokida neka pokida...hehe...važan je adrenalin, a budući da su sve moje udice bez kontrakuke ili imaju stisnute ribi to ispadne iz usta. 
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Piši malo detaljnije o celom događaju.
 

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
otisao sam na bari nekoj da se upisem i ja sa saranom.  Koristio sam imitacije kore hleba kao sto sam video kod vas, ali nista. Bacao sam blizu sarana koji nije hteo da uzme, ne znam zasto... mozda zbog mutne vode, ili sarani koji izlaze na povrsini mozda se ne hrane tada. Na kraju sam se odlucio da odem na kraju jezera gde ima puno trave,trske, sevara.... tamo sam video kako ribe izlaze na povrsini. Amuri bili blizu obale u trsci mljeckali, pravili buku. Pecarosi sarana su rekli gde se pojavi amur istera sarana. Tako da sam se oprobao sa amurom. Vise puta su prisli imitaciji kore hleba ali nisu hteli da uzmu, maltene na nekih 5 mm dosli malo otvore usta i okrenu se . Razmisljao sam da koristim imitacije raznih larva, ali posto voda je bila mutna, odustao sam. Sada dok pisem setio sam se bambule, mozda ona bi se pokazala kao dobra imitacija. Posle stavih imitaciju ikre narandzaste boje i njome zakacio 2 amura, jedan mi je utekao sto sam ranije potegao, zapravo video sam kako se spustile 2 ribe na imitaciji ikre, ali nisam najbolje kontrolisao  musicu vidom i rukom, zelja da upecam naterala me je da pozurim. Kada sam se vracao kuci zvao san neke musicare i rekli mi da amur dobro radi na sevar, onaj deo koji se nalazi u vodi i cak na list deteljine. Moracu da napravim neke imitacije i da se oprobam. Sevar je vodena biljka, ima sundjerast srz, ne znam kako vi zovete tu vodenu biljku. Zamalo da zaboravim, treba musicu baciti blizu ribe na nekih 15-30 cm, kada je riba stigla ja sam malo povukao i onda sledeci put uzela je  musica. Tako u oba slucaja.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
bravo druze ti si prvi za koga sam cuo da je ciljano uspesno lovio amura  :tbumb: sutra opet na tu baru ,pa da nam pokazes sliku jos neke ribe.svaka cast majstore  :respect: :respect1: :)
 

white

Newbie
Učlanjen(a)
11.03.2009.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
ma reci ti nama Marushani, kako izgleda borba sa amurom na musicarski pribor ?
 

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
sasats je napisao(la):
bravo druze ti si prvi za koga sam cuo da je ciljano uspesno lovio amura  :tbumb: sutra opet na tu baru ,pa da nam pokazes sliku jos neke ribe.svaka cast majstore  :respect: :respect1: :)
hvala, prvom prilikom cu ponovo. Sada sam ostao bez auta, pozajmio sam tastu da ode na more. Tako da... prvo njega cekam da se vrati, a posle, vreme da mi dozvoli da stignem tamo. Pricao sam ljudima iz nase musicarske asocijacije i zeljni su i oni otici tamo da se oprobaju. Mislim da nekim camcem/hidrobike(ne pravi talase) mogao bi bolje da pridjes ribi, tako da imas vece sanse upecati.
 
Vrh Dno