backing

boko

Junior member
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
Da li backing može da se, u nedostatku pravog, zameni sa 50m pletenice koja nosi 8 - 10 kg?

Ne zanima me zamaranje ribe, naravno. :D Hoću samo da popunim čekrk nečim (backing-om), pre nego namotam strunu (konac, kanap).

Dok ne kupim famozni backing, još par pitanja:
Da li je to obavezan deo vašeg pribora?
Da li je suvišan?
Koliko je važan?
Šta je najbolja zamena, ako nema na raspolaganju onoga što se pod tim nazivom prodaje?
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Da probam ja iz svog ugla:
1. beking mozes da zamenis cime god hoces... jedino da nije u pitanju polucelicna zica ili brodski konopac. :D

2. A sto je bitno da napunis cekrk? Za razliku od varalicarenja, u musicarenju nije neophodno da ti cekrk bude pun jer konac ne izlece slobodno sa cekrka, nego ga ti povlacis rukom... ponekad cak moze da ti pun cekrk pravi i problem, jer ce vrlo verovatno poremetiti balans stapa i cekrka... i ne samo to.

3. Beking kao beking ne koristim, mada ga imam na cekrku. Vrlo retko praktikujem ekstremno duge izbacaje i vrlo retko mi se desi da ribu mora da zamaram tako da izvucem ceo snjur..

4. Pa, ne bih rekao da je neophodan, ali ponekad moze da koristi, i to obicno za situacije za koje nije predvidjen..

5. Koliko je vazan - proceni sam.

6. Najbolja zamena po meni je onaj stari, duvanski, prteni konac.... onaj kojim se vezuju paketici u posti.

::)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ja obično koristim staru varaličarsku upredenu strunu (pletenicu). Ako nemam staru kupim novu, ali žutu ili narandžastu (šminka naravno, ali i da razdvoji backing od strune vizuelno). U zamaranju ribe mi još nije zatrebala, ali koristi kao lepa i meka podloga za mušičarski kanap, a i ako je čekrk klasičan popuni onaj uski deo na kome se kanap ufrčka.
P.S. Kupujem što mekše i deblje pletenice za ovo, da bi sa što manje dužine popunio koliko hoću.
P.P.S. Možda mi i zatreba u zamaranju!!! :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Boko, da te ne bi zabolela glava od brojnih saveta, uradi ono što preporučuju svi proizvođači mušičarskog pribora, kupi backing. Oslobodićeš se suvišnog proučavanja njegovog značaja i bićeš siguran da si dobro uradio.
Primetio sam da nekoliko naših firmi nudi backing. Mislim da Shimano (Sport Com- Niš) i Ribo Sport - Užice, nude ovaj proizvod.
Ja koristim pravi pravcijati backing.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Odlicna zamena za backing je sinteticki (beli, dralonski) konac za pletenje ribarskih mreza odgovarajuce debljine.
Lako je dostupan i ima i dobru nosivost u toj debljini (cca 0.20 - 0.30 mm). Pravi backing, Orvis 100 m  20 lb nosivosti kosta u "Bandjuru" skoro 10 EUR, a to je ipak preskupo.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ispravka: nije dralonski, vec dakronski konac za pletenje ribarskih mreza. Izvinjavam se.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Čekrk koji mi je stric dao na korišćenje umesto bekinga ima običan malo deblji najlon. Ali to je razumljivo s obzirom da on peca većinom na malim pastrmskim i klenovskim rekama pa mu ne trebaju dugi izbačaji. Tu beking služi sam oda se ne lomi struna. Na ovom drugom čekrku koji sam kupio za štukice prethodni vlasnik je namotao nešto što mi je Zox identifikovao kao obućarski konac. :bye:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Ama ljudi moji,što da budžite kad je original backing najminornija stavka u cijelom mušičarenju.Čak možete i boju da uklopite pa da bude i lijepo na oko.Čemu obućarski konci,najloni i ostale dudžotine,kad postoji BACKING i namjenjen je samo da bude to što jeste.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Backing i nije preskup. On košta samo nekoliko dinara po metru. Problem je što naši trgovci uglavnom nude tanak backing, pa se troši mnogo po dužini. Ja imam 3M Scientific Anglers backing, koji je debeo skoro kao mušičarski konac. Kotur od 100 yds podmirio mi je sva četiri čekrka!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
1000 m dakrona 350 RSD
Joco, sledeci pit ponesi na sastanak praznu spulnu da premotas kolko ti treba
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
@Zeka
Pa ja Balzer čekrk kupio sa namotanim obućarskim koncem mesto bekinga ;) :D
Znači nisam niš' ja budžio (iako volem) keve mi :yeswink: :tbumb:

Fala Pedja :respect:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
rabbit je napisao(la):
Ama ljudi moji,što da budžite kad je original backing najminornija stavka u cijelom mušičarenju.Čak možete i boju da uklopite pa da bude i lijepo na oko.Čemu obućarski konci,najloni i ostale dudžotine,kad postoji BACKING i namjenjen je samo da bude to što jeste.

Zato sto ne moram da platim uvek harac na fetishizam, imam nekog prijatelja lovca, snadjem se tu i tamo za nesto pa kupim extra neplanirano ono za sta ne umem ili ne mogu da se snadjem (naravno, sve po cenu istih ili bar pribliznih efekata kao da sam pljunuo grdne pare). Dakrona ima u svakakvim debljinama i nije problem. Jedino sto je originalno beo, ali i to bi se verovatno dalo ofarbati, moze i da se proba kome je stalo i ima vremena. A svrha backing-a je stvarno oktenerna u odnosu na sve ostale elemente vezane za snjur.

Jr je napisao(la):

Jeste, Ivane, ona jeftinija varijanta. Postoji i tanja,finija, tz. "gel-spoon backing", koji je kao izdrzljiviji a tanji namenjen prevashodno morskim LA cekrcima. Pretspostavljam da oni koji hvataju i kod nas krupne ulove ne mogu bez njega, ma koliko kostao, ljudi jednostavno imaju nazaobilaznu potrebu (valjda gotovo ravnu fizioloskoj).
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
E moj profo,ja dok sam varaličario,bio sam sklon kojekakvim budžotinama.Ne pitaj me na šta je sve to ličilo.Vario sam lemilicom repove vormova koji su lovili basove a nisam više imao,ispravljao sam kuvanjem repove šedovima da "poboljšam" akciju za smuđa...Ma,bilo je svega.Ali to je ok,i sad po mom mišljenju,jer se troši i nikad tog potrošnog materijala nije dosta.Sad,kad sam se okrenuo samo mušičarenju i kad se trudim da mi to ne postane opsesija,ma koliko bilo teško,nekako mi ne ide da budžim.Sve mi u odnosu na varaličarenje košta dosta manje,pa nešto mislim ,što da ne ispoštujem taj moj hobi do kraja.Ne cvjetaju ni meni ruže,i ja jebem majku kad sjednem u auto a znam da me čeka 3000km puta i računi kad se vratim,i malo dijete,ali se opet trudim da nekako to liči na ono izvorno i ono kako je zamišljeno i kako oni koji znaju više kažu da bi trebalo.Pogotovo sad je zima,nema putovanja ka dalekim nam vodama i izdataka tipa dozvole,gorivo,janjetina i sl.Mislim da svaki mušičar može da sebi priušti original backing,u najmanju ruku.Da li se radilo o onima koji kao mi pecaju pastrmku ,ili koji bi ko bata Joca da vataju štuke,nebitno.Mi ćemo uzeti tanji,koji košta,recimo 500 dindži,a bata Joca će uzeti deblji,za npr,700.I mat ćamo svi za bar dva čekrka.I to stoji tu dok god koristimo te čekrke,a to je i u tvom i u mom slučaju do daljnjeg.A onaj Orvisov beking,ja ga kupio kod Kize u VA prije 5-6 god još uvijek akam i u ribolovu još nisam došao dotle da ga vidim.I ne,prijatelju,nije to fetišizam,a ako je,pa neka je.
 
Vrh Dno