Baetis rhodani

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Skandinavci imaju dobre slike i tekstove, ali imam i ja ponešto. Štekovao sam za moju "čuvenu" knjigu, ali moram malo da se "otvorim" i pokažem da ovaj forum nije puko zezanje.
Evo kako izgleda nišavska nimfa Baetis rhodani odozgo i odozdo
main.php

i odrasli nišavski insekt, iste vrste, odozdo
main.php
.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Sa ovih slika se vidi sve što je jednom mušičaru potrebno. Jedino možda nedostaje milimetarska traka pored insekta ili neki manji predmet kao reper za veličinu. Skoro iste boje su i nimfe koje sam nalazio na Gradcu, dakle nisu baš previše tamne i maslinaste. Kako se menja boja nimfe sa starenjem, odnosno sa blizinom rojenja? I koliko ovi insekti provedu vremena na dnu pre preobražaja u krilate faze?

 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Hvala za share Mix. Ovo je stvarno sve sto je potrebno jednom musicaru kako bi uspesno imitirao Baetis rhodani u svim stadijumima.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix  :tbumb: :respect1: Jednom sam navezao imitaciju jednodnevke od maslinastog biotsa sa žutom guzom. Baš kao što su ovoj gore dva zdanja segmenta abdomena žute boje. Jednom sam to opazio kod žive jednodnevke koju sam pronašao još uvek živu u paukovoj mreži na jednom mostu save bohinjke. Dok sam skonknuo kući na ručak navezao sam jednu takvu imitaciju iz čiste znatiželje. Na vodi se je pokazala u pravom svetlu. Radila je posao! Lipljani, pastrmke i klenovi...ništa nije bilo preko 45cm ali je bilo mnogo toga i ribolov je bio vrhunski.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
falco je napisao(la):
Sa ovih slika se vidi sve što je jednom mušičaru potrebno. Jedino možda nedostaje milimetarska traka pored insekta ili neki manji predmet kao reper za veličinu. Skoro iste boje su i nimfe koje sam nalazio na Gradcu, dakle nisu baš previše tamne i maslinaste. Kako se menja boja nimfe sa starenjem, odnosno sa blizinom rojenja? I koliko ovi insekti provedu vremena na dnu pre preobražaja u krilate faze?

Pomoći ću. Tačno je da je nedostatak mera nedostatak na ovim slikama, ali zato se to lako da ispraviti. Ja ću vam napisati mere. Znate, to je mnogo lakše nego živahnu bubu naterati da pozira baš pored lenjira.
Nimfe pred izletanje (ovo je vrlo važno napomenuti) i krilati insekti imaju dužinu tela nešto preko 10 mm, što je najveća dužina kod naših Baetis-a.
Boja se donekle menja sa starenjem. Na mojim prethodnim slikama je nimfa koja samo što nije izletela. Ovo crno na leđima ukazuje na to. To su buduća krila. Kod nedozrelih nimfi nema ove tamne boje.
Ova vrste provede u vodi oko godinu dana, a najvažnije je da, samim tim, nije uvek iste veličine. Na primer, ako bi smo avgusta imitirali nimfe Baetis rhodani, koje su se izlegle marta, ne bi pogrešili ako bi ih napravili na udici broj 18. Pred izletanje, posle cele godine, najbolje je to raditi na udici broj 14 ili 12, jer su nimfe Baetis rhodani tad u punoj veličini.
Za kraj evo jedne slike "velike tamno-maslinaste jednodnevke", kada prestaje da bude maslinasta i postaje čokoladno-crvenkasta. Naravno, to je imago-spinner. Ženka koju imitiramo Pheasant Tail Spinnerom ili nekom vrstom Red Spinnera, najčešće koncem boje trule višnje, mada oni koji je gledaju odozdo vide sasvim drugačiju boju, koja se vidi na slici koja prethodi ovoj. Po tome, nema bitne promene boje tela Baetis rhodani, pri presvlačenju u imago. Ostaje Large Dark Olive, ali ne Dun, već Spinner. Ako ste baš ljubitelj realizma, morali bi da napravite telo odozgo trula višnja, a odozdo maslinasto, sa narandžastim segmentima pri kraju.  :doh:
main.php
 
Z

Zakula

Guest
Hteo bih da napomenem,da su zrele,imago zenke koje su obojene crvenkasto - braon (shto se i vidi na slici) mnogo bitnije za imitiranje od zrelih,imago muzjaka,jer su dostupne ribama...??Naime,posle sparivanja,muzjaci,chiji je torax skoro crn,krila prozirna i telo maslinasto braon boje,uginjavaju uglavnom pored reke,tj. na kopnu,pa samim tim nisu ni toliko bitni za imitiranje.Zenke,posle sparivanja,naravno polazu jaja i tako postaju interesantan i lako dostupan plen klenovima,pastrmkama i lipljenovima.Moja iskustva su pokazala da je ipak bolje koristiti nekog spinner-a uradjenog u cherry fazonu od klasichnog maslinastog LDO-a.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Žaki, na onoj slici, na kojoj je pogled odozdo, je isto imago ženka. Pazi, ona je bordo odozgo, a odozdo maslinasta. Prilika za woven tehniku!
Tačno je da je odrasla ženka glavni zalogaj ribama, jer se jedino ona vraća na vodu, ali ne samo na, već i u vodu, jer zaranja da bi ispod površine položila jaja. Zato i postoji kategorija wet flies.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Izgleda da smo pomenuli sve što je bitno u vezi ovog insekta, ostaje samo da pravimo muve. Meni se čini da je najatraktivnija imitacija subimaga, jer se najdostupnija ribama – njegova pojava je najmasovnija i lak je plen pošto se dugo zadržava na površini. Što se tiče teških nimfi može proći i zečje uvo vođeno pri dnu, ali je važniji momenat kada nimfe masovno krenu u uzdizanje. Tada treba probati emerger, plivajuću nimfu i naravno subimago. Imago ženke mogu biti interesantne, ali mislim da ipak ne mogu izazvati riblju euforiju poput subimaga.
Još jedna prednost ove muve je što su rojenja razvučena na priličan vremenski period, tako da su mušičari uglavnom spremni za njih. Mart i april su pravo vreme za LDO, mada teorija kaže da se ponovo pojavljuju tokom jeseni. Da li je ponovo koristite pred kraj sezone i da li ste sretali značajna rojenja u tom periodu?   


 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ta teorija je malo čudna. O tome sam samo čitao, ali nisam registrovao LDO u jesen. Nisam ni spremne larve primetio u tom periodu. Sve je moguće, ali ipak je glavni period mart-april, mada se ponekad pojavi već februara.
Pre neki dan sam lovio larve Baetis u Nišavi. Baetis rhodani već ima sasvim tamne krilne pupoljke i sprema se za hatch.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Neka ovo bude radosna vest za one koji nestrpljivo čekaju prvi Baetis hatch. ovo je snimljeno na mom radnom stolu, pre pola sata.
[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/b1RoXDolA98[/flash]
 

Ljatifi

Junior member
Učlanjen(a)
29.10.2007.
Poruke
29
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Neka ovo bude radosna vest za one koji nestrpljivo čekaju prvi Baetis hatch. ovo je snimljeno na mom radnom stolu, pre pola sata.
[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/b1RoXDolA98[/flash]

Koje otkrice  :D
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Trebalo bi da je ovo rhodani. Slikano je pre 10-ak dana na Gradcu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mislim da nije rhodani, ali jeste Baetis. Imaš gore sliku B. rhodani, a možeš je naći i na još mnogo mesta na mreži. Ova liči na B. vernus, ali ne bih mogao da se zakunem. Čak ni ova moja sub-imaga sa video snimka nisu B. rhodani. Ima nekoliko vrsta, a neke je veoma teško razlikovati, pa je najbolje napisati samo Baetis ili Baetis sp.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Verujem da ni pastrmka ne zna da li je progutala rhodani ili vernus.
 
Vrh Dno