Barbus barbus - Mrena

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ajde da nešto kažemo i o ovoj izvanredno borbenoj i sportskoj ribi iz porodice ciprinida ;)... Informacije koje ja poznajem:

Ukratko =>  Dok je mrena još jako mlada (sitniš, keder...) po njenom telu se daju primetiti tamne tačke koje vremenom nestanu. Ženke su srele za razmnožavanje tek od treče godine života. Kod mužijaka je to tek od pete godine života. Mrest traje od maja do juna. Sam mrest se odvija jatno u srednje dubokim vodama sa kamenim dnom.  Ženka može da izbaci do 32000 ikre. Tu ikru zalepe na kamenje sa dna.  Hrane se raznim larvicama, crvičima, račičima, pužičima, pijavicama... odrasli primerci se hrane i sitnom ribom. Njihovo životno doba traje oko 25 godina. Naraste do 1m i mase 10kg.
                Izuzetan borac a ne samo prema mojem mišljenju i najjžilavija riba naših slatkih voda. Imao sam jednu od 8kg na dunavu...jučer sam gledao Mat. H. kako mušičari bonefishe na Kubi. Kakve sličnosti...torpedasto telo, borba skoro identična. Nenadani, brzi i dugi begovi. Na našem mediteranu nemamo bonefishe ali zato na nasim slatkim vodama imamo mrene  :yeswink: Prava sportska riba vredna naše pažnje!   

Usporedite ove dve linije :) http://www.roggo.ch/PHOTOS-FISCHE-SCHWEIZ/Barbe.jpg i http://www.boat-ed.com/fl/fl_specific_images/graphics/saltwater_fish/bonefish.jpg
nisu iste ali ima tu nečega ;)



Evo vam i dva videa  :)
Mrene pod Črnuškim mostom - Sava

[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/vfCDa1S0Rkg[/flash]

Ovde se vidi kako veča mrena napada male ribice
[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/Yjj5c06IWcc[/flash]
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mislim da sam negde procitao nesto o bonefishu, a bio je preveden kao morska mrena. Tako da Sebastijane ima jos onih koji su primetili ono sto i ti, znaci lice ove dve ribe nisi umislio  :D :D :D :D :D.
Inace, ta emisija Mata Hayesa je super (mislim da je bio na Kubi) kad peca bonefish iz camca na muvu na imitacije nekih kraba (ako je to ta koju si gledao).  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da, gledao sam to na Kubi na programu "travel&living". Drago mi je da si nisam umslio to i da cujem ovu informaciju o prevodu "morska mrena"  :tbumb:

Jucer sam nasao nekoliko mrena na savi. Bilo je pavih kapitalaca i onih manjih oko 1-2kg. Voda je bila duboka poprilično mirna i one su kružile i bilo je strašno teško plasirati muvu u pravcu kojim su se kretale. Stalno su menjale pravac plivanja. Dvema sam skoro pod nos podvukao nimfe (princ jednoj a drugoj jednu sa telom od pauna i crvenom vunom kao pokrov leđa čije su nogice od cdc-a i rep od kristal fleša - obe tungsten) i ništa im to nije bilo zanimljivo a znam da su drugi več lovili mrene sa tim muvama. Probao sam i sa nekim drugim nimfama ali badava. Mrenu sam bocnuo muvom samo na Neri na jednom prelazu, manji brzak. Možda bi i prevario koju ali samo u slučaju da su se zadržavale na jednom prostoru. Mogu samo jedno zaključiti, ako je moguče uloviti mrenu kada se kreče svuda po malo na i dubokom mirnom delu reke to je onda vrlo zahtevno jer treba nimfu voditi po samom dnu i navesti pod njen brk  ;). Ako prođe pored mene (kao u mom slučaju) malo je šansi da če se okrenuti za njom i zgrabiti. To bi se moglo desiti samo u periodu kada je raspoložena za jurnjavu za plenom kada napada i male ribice.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ja sam mrenu jednom prevario varalicom. Medjutim bila je dosta mirna i cekala je pravi trenutak za napad. Kada se krece u svim pravcima najcesce ne napada mamac (mozda gresim - moja iskustva). Slicno sam primetio i kod klena.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam jednom ulovio mrenu mušičarskim priborom. Zaista, borba je bila veoma slična onome što sam gledao na snimcima mušičarenja bonefish-a. Mislim da je ovo vreme niskih vodostaja i bistrih voda, najbolje za mušičarenje mrene. Pokušavao sam još nekoliko puta, ali bez uspeha. Izgleda da pojedine reke "daju", a druge ne, svoje mrene mušičarima.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Aj malo da osvežimo i ovu temu

[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/Dw1u_9QD5p4&hl=en&fs=1[/flash]

Kako uloviti ovu ribu u proleće? Kakve muve? Kada ju loviti i strimerima? Več smo negde malo govorili o ovome ali...imate li novih iskustava. Ja sam prošle godine jednom probao ali mnogo je bilo frustrirajuče. Beše to sredinom avgusta  :blush: Sve muve sam isprobao i sa brzotonućom špagom. Evo, još ovaj mesec pa če se otvoriti sezona na pastrmke, možda odem probati i usput koju mrenu. Nadam se da če ovaj put biti ovako raspoložene ko ove sa videa.
Mogu reči da kada mrene vrludaju okolo naokolo u jatu nisu nešto previše zainteresirane za hranjenje. Ponekada znaju biti prikovane na dnu i ne mrdaju ni kada im prava hrana prolazi pored nosa. Ovu ribu, moram priznati, ne poznam baš najbolje, njene navike, kada i kako se hrani, kada i čime je loviti!? To što znam o mreni je tek nešto površnog znanja stečenog onako usput na vodi. Ulovio sam ju par puta ciljano ali...moram priznati da ju ne poznam najbolje. Morat ču i nju malo više proučiti. Inače se trudim da joj ponudim ono čime se hrane i ostale ribe u toj vodi na kojoj lovim (u mom slučaju salmonidi). Ali, verovatno postoje dani i kada se mrena ne da uloviti i isto tako dani kada ju je lako uloviti. Možda postoji i neka fora na koju bi je mogli uvek prevariti???!?!!!?!  :blush:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
musicarenje mrene?moram da priznam da joj nisam posvetio posebnu paznju.u par navrata lovio sam je jureci klena na nimfe , ali su bile veoma sitne.imam dosta iskustva sa njom na zapadnoj moravi drugim tehnikama ribolova.
preko zime nalazi se u zimovnicima ,delovima reke sa vecom dubinom i mirnijim tokom.a dolaskom leta zaposeda brzake sa krupnijim kamenjem.
kod nas je najcesce love popustanjem na plovak,a veoma rado uzima i sitnijeg voblera uglavnom zute boje.od mamaca najcesce se koriste crvi, hleb i larve hydropsyche .mislim da se tako zovu ali nisam siguran jer ne baratam najbolje sa latinskim nazivima.
problem sa musicarenjem mrene je u tome sto je ona uglavnom u dubokim i veoma jakim brzacima.prakticno je nemoguce spustiti nimfu na dno u njeno vidno polje.nabavio sam pleteni predvez sa olovom pa cu sa njim pokusati.
znam sta hoce da uzme,ali neznam kako da joj to provucem ispred usta :doh: da li neko ima iskustva sa olovnim predvezima?ako ima neka nesto napise,veoma me interesuje
 

Prilozi

  • hydropsyche 1_resize.jpg
    hydropsyche 1_resize.jpg
    89 KB · Pregleda: 619

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Probaj ovako da otezas(olovnom trakom) nimfu kad je budes pravio za mrenu , tone ko sekira , a iako nije uobicajno ja na ove ceske stavim i tungsten glavu kad ih namenjujem za najljuce brzake.
                http://www.musicarenje.org/index.php?topic=793.15
p.s. ja nikad nisam uhvatio mrenu nimfom , tako da ovo mozda i nema veze ali.....
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
St.Igor je napisao(la):
Probaj ovako da otezas(olovnom trakom) nimfu kad je budes pravio za mrenu , tone ko sekira , a iako nije uobicajno ja na ove ceske stavim i tungsten glavu kad ih namenjujem za najljuce brzake.
                 http://www.musicarenje.org/index.php?topic=793.15
p.s. ja nikad nisam uhvatio mrenu nimfom , tako da ovo mozda i nema veze ali.....
ma probao sam sa olovom na udici ali nista!ne vredi kad je u brzaku koji pomera slona.sitne sam dobijao na sprudovima sa mirnijim tokom,ali nisu mi one cilj
ako ne sidje na samo dno nema sanse da uzme
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja sam zadnji put apsolutno nezainteresiranim mrenama na 2m podvukao vise puta sve moje muve ispod nosa pomocu brzotonuce strune (flyline). Isto tako i tu hidropsihe larvu ali izgleda da i ona ima neko bezveze vreme. Lovio sam je i ja drugim tehnikama...imao sam na dunavu jednu ogromnu...pola sata borbe i predvez 0,25 govore sve... ;) strasan je to borac...ali mene zanimaju nacini, trikovi, sta voli a sta joj smeta...ulovio sam par manjih ali samo dead driftom i to na Neri, povlacenjem nikako. Probat cu joj podvuci i zutog strimera...mozda joj se to dopadne. Jednom sam kao hteo ciljano ovde kod mene ali nisu bile zainteresirane nikako...to mi nije dalo mira. Posle sam se posvetio pastrmkama da bi se kroz koji sat ponovo vratio mrenama pa ni u vecernjim satma nisu nista bile zainteresovane. Dok sam malo odmarao i jeo svoj sendvič bacio sam im nešto hleba umešanog sa sirom...o je ležalo na dnu blizu mrena  :blush: i nisu ni na to mrdnule...nakon nekog vremen to su potamanile male pastrmke. To me je totalno obezvoljilo za daljnim pokušajima mada sam predveče isto probao par puta zabaciti ali ništa. Nimfe i po koji strimer. Mogu zaključiti da i mrene kao npr. skobalj imaju dane kad ih se ne isplati baš ciljano loviti, jer je to gubljenje vremena.
Njena borbenost mi se jako dopada.  
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Djole je napisao(la):
Musicar br 1. Lep tekst o lovu mrene od Rashe sa foruma

Rasho je vec pisao i na nasem forumu, citao sam i na BiH forumu ali neke stvari kod mene su mi vrlo mistične. Njeno ponašanje i hranjenje...sve što sam pročitao se svodi na to da tu i tu muvu dovedeš ispod nosa i to je to. Ona to uzme i imaš perfektan i dug dril...ali kada ja njoj dovedem ispod nosa (doslovno) a ona ko "mrtva", bez ikakvih znakova zainteresiranosti.  :blush: Onda to ne shvačam nikako drugačije nego kao da je neaktivna.  :blush:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Musicar br 1. Lep tekst o lovu mrene od Rashe sa foruma
E da si ziv i zdrav citao sam ja to na vlasenickom sajtu jos mnogo pre ovog clanka, Rasho je to super opisao i sto je najgore letos na J. Moravi bas takvo mesto mrene plitak brzak ja nimfu i so bi rekli nasi trkaljaj  i trkaljaj i  :suck: cim sam video da je jedina sansa da je zagrebem ,,samo sam se okrenuo i otisao kuci'' nisam ja od ti....
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
St.Igor je napisao(la):
Musicar br 1. Lep tekst o lovu mrene od Rashe sa foruma
E da si ziv i zdrav citao sam ja to na vlasenickom sajtu jos mnogo pre ovog clanka, Rasho je to super opisao i sto je najgore letos na J. Moravi bas takvo mesto mrene plitak brzak ja nimfu i so bi rekli nasi trkaljaj  i trkaljaj i  :suck: cim sam video da je jedina sansa da je zagrebem ,,samo sam se okrenuo i otisao kuci'' nisam ja od ti....
po mom iskustvu nikako plitak brzak.samo glavni kanal i najjaca struja
 
Vrh Dno