Bela jednodnevnica - Caenis

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
LZPLQZ1LIZVLMZBL3LFZ3LALIZSHMZ1L7Z9LHZDLGRCZIRULSRFZJLYZSR6L0Z2LKRYZQRTZ7REL.jpg


Još nisam lovio imitacijama ove jednodnvke a viđao sam ih u par navrata i kod mene na vodi. Koliko poznajete ovog insekta i njen značaj?
Viđao sam neke imitacije ali do danas nisam probao ni jednu niti navezati niti na vodi isprobati...nadam se da nisam nešto važno propustio  :doh:  :blush:  :)

evo navezao sam jednog ceanisa u wet verziji.
main.php

Jedna slična verzija sa crnom guzom i glavicom po imenu "Jenny Spinner" datira još iz 1856. godine. Ova moja ima samo malu crnu guzu. Jedva čekam da ju isprobam.
Na slo forumu sam naišao na jednu isto zanimljivu imitaciju jednodnevnice vezanu u paraloop varijanti pod nazivom "Ta bela"
P1011472.jpg


 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam se više puta zadesio na vodi u vreme masovne pojave ovih malih jednodnevki. Uglavnom sam ih sretao na mirnim rekama i stajaćim vodama.
Najmanje jednodnevke iz rodova Caenis i Brachycercus ne zaslužuju naziv jednodnevke, već bi se pre moglo reći da su jednosatke, jer im se životni vek izvan vode meri u minutima. Kada je izranjanje, presvlačenje i parenje u toku brze su. Sve obave za veoma kratko vreme i popadaju na vodu. Viđao sam kada prekriju površinu vode na barama pored Nišave, ali i na klenovskoj Toplici.
Njihove larve obožavaju kada je dno reke prekriveno tankim slojem mulja i na takvim mestima treba očekivati subimaga i imaga ovih insekata, koje mušičari na zapadu zovu Angler's Curse ili Trico.
Skoro istovremeno izranjaju larve i presvlače se na površini vode u crna subimaga, a već posle sat-dva, nakon još jednog presvlačenja i parenja, padaju mrtvi na vodu, kao belo-žuta imaga.
Treba ih praviti na malim udicama, ali ne treba preterivati. Broj 20 ili 18 su idealni, ali možda treba probati i na broju 16 ako je riba baš halapljiva, a mi bi da budemo što sigurniji u ulov.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Hala mix za podeljeno iskustvo. Koliko me služi sečanje ove bele što sam ja znao da vidim su bile komotno i za #14...ali  :blush: ne mogu sa sigurnošću da tvrdim. Morat ču po tom pitanju da proverim i kod naši slo mušičara. Nisam uspeo da uvatim ni jednu i da ju slikam.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Momci i devojke, da li vi možete pretpostaviti koliko je malo ovo stvorenje?
Izgleda da kod nas živi nekoliko vrsta ovih najmanjih jednodnevki, a ja sam danas video i slikao verovatno najmanju. Ovo je zaista 3 mm dugačak insekt!
Na slici se vide najsitnije bore moje šake, koje u odnosu na ovu bubicu izgledaju kao velike brazde. Imitacija ovog stvora bi morala biti na udici manjoj od broja 22!

main.php
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
I kod mene na jezeru je jucer bilo bas mnogo tih malih belih jednodnevki. Zadak je bio isto crn kao i kod one gornje imitacije. Nažalost nisam imao sa čime da ih slikam. Mislim da su tu negde oko 5mm. U zraku sa svojom siluetom i belom bojom su predivno izgledale kao neke male čarobne ville. Zaista predivne jednodnevke. Baš sam bio inspiriran da vežem jednu takvu ne toliko zbog ribolova nego zbog mene samog  :) :yeswink:  Ali me toliko obuzeli strimeri da sam to skroz zaboravio :D :doh:
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Mixmaster je napisao(la):
Momci i devojke, da li vi možete pretpostaviti koliko je malo ovo stvorenje?
Izgleda da kod nas živi nekoliko vrsta ovih najmanjih jednodnevki, a ja sam danas video i slikao verovatno najmanju. Ovo je zaista 3 mm dugačak insekt!
Na slici se vide najsitnije bore moje šake, koje u odnosu na ovu bubicu izgledaju kao velike brazde. Imitacija ovog stvora bi morala biti na udici manjoj od broja 22!

main.php
I kod mene viđena ovih dana, samo to je sitno u p..... pa na čemu da to vežem 358-ci jbte nema šanse da vežem tako malu muhu, prsti mi predebeli za sve preko 18-ce  :D
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Strpljivo sedim kuci cekam i vezujem..
Namotao sam par komada "Caenis" i zeljno iscekujem kisu,a onada klenovi neznate sta vam se sprema... :naughty: :naughty:
 

Prilozi

  • Moja kreacija...jpg
    Moja kreacija...jpg
    212,5 KB · Pregleda: 362
  • Iz drugog ugla...jpg
    Iz drugog ugla...jpg
    229,1 KB · Pregleda: 319

dare

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
185
Broj reagovanja
0
Lokacija
Prokuplje
Prelepo namotana muha,mada neznam sta ce ti crveni repic ?
Inache je sjajna  :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Jedno 6 nacina izrade. Vidi se sa slika.  ;) i iz vise uglova
 

Prilozi

  • DSC04128.JPG
    DSC04128.JPG
    125,9 KB · Pregleda: 318
  • DSC04127.JPG
    DSC04127.JPG
    124,4 KB · Pregleda: 317
  • DSC04126.JPG
    DSC04126.JPG
    133,2 KB · Pregleda: 319
  • DSC04125.JPG
    DSC04125.JPG
    118,8 KB · Pregleda: 326
  • DSC04123.JPG
    DSC04123.JPG
    113,2 KB · Pregleda: 308
  • DSC04115.JPG
    DSC04115.JPG
    89 KB · Pregleda: 286

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
...
 

Prilozi

  • DSC04136.JPG
    DSC04136.JPG
    120,6 KB · Pregleda: 288
  • DSC04135.JPG
    DSC04135.JPG
    129,1 KB · Pregleda: 293
  • DSC04134.JPG
    DSC04134.JPG
    118,9 KB · Pregleda: 296
  • DSC04132.JPG
    DSC04132.JPG
    101,5 KB · Pregleda: 304
  • DSC04130.JPG
    DSC04130.JPG
    121,5 KB · Pregleda: 306
  • DSC04129.JPG
    DSC04129.JPG
    110,4 KB · Pregleda: 291

Cori

Senior member
Učlanjen(a)
21.12.2006.
Poruke
244
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
U nedelju sam sa Drine doneo kuci malenu jednodnevku u fazi subimago u kutijici. Bila je zelenkasto sive boje. Poneo sam je radi specificne boje, jer takvu musicu nisam imao, da je napravim.
Ujutro sam na malo iznenadjen otkrio da se u toku noci desila transormacija i nju vam prikazujem.
Dobio sam malu belu jednodnevku caenis. Transformacija nije bila potpuna.
Velicina je oko 3-5 mm, a cela kompozicija oko 7-8 cm. Uzivajte
Bistro
 

Prilozi

  • caenis na sameo cekrku, nakon presvlacenja.jpg
    caenis na sameo cekrku, nakon presvlacenja.jpg
    135,4 KB · Pregleda: 319
  • caenis na stolu, nakon presvlacenja.jpg
    caenis na stolu, nakon presvlacenja.jpg
    150,5 KB · Pregleda: 359

dare

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
185
Broj reagovanja
0
Lokacija
Prokuplje
Prelepe muve Djole,mada mi se cini da bi u nesto tamnijoj varijanti dale bolje rezultate..
--MISLIM--
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Butterfly je napisao(la):
U nedelju sam sa Drine doneo kuci malenu jednodnevku u fazi subimago u kutijici. Bila je zelenkasto sive boje. Poneo sam je radi specificne boje, jer takvu musicu nisam imao, da je napravim.
Ujutro sam na malo iznenadjen otkrio da se u toku noci desila transormacija i nju vam prikazujem.
Dobio sam malu belu jednodnevku caenis. Transformacija nije bila potpuna.
Velicina je oko 3-5 mm, a cela kompozicija oko 7-8 cm. Uzivajte
Bistro

Butterfly, moraću malčice da te "razočaram". Na tvojim slikama nije jednodnevka iz roda Caenis, već iz roda Baetis. Na to nam ukazuje cela priča o boji i trajanju subimago stadijuma, presvlačenju i njen izgled. Na tvojim slikama je izgleda Baetis fuscatus- Pale Watery Spinner i to mužjak, koji je verovatno imao dva ogromna repa.
To je jedna od najsitnijih jednodnevki, ali je, u odnosu na Caenis, babaroga. Pogledaj sliku ženke u subimago stadijumu.

main.php


Dragi Butterfly, Caenis ćeš pre naći pored neke prljavije reke, koja na dnu ima malo mulja.
 
H

humphrey

Guest
Je li odakle izvlacis glupavu konstataciju: pored prljave reke sa muljem!!! hoces reci da caenis u odgovara prljavstina????  pa jos i sa malo mulja....a one sa puno? E lupetas 300... :D :D :D
Inspiracija sa klenovskih reka ?
 
Z

Zakula

Guest
Butterfly,ovaj primerak sa tvoje slike je 100% Baetis fuscatus.Ja ove baetis-e prepoznajem po crveno-bordo "guzi",odnosno crvenkasto obojenim,poslednjim abdomenalnim segmentima...A uz to,kako kaze Mix,idu i dva dugachka repa.
 
Vrh Dno