Bela jednodnevnica - Caenis

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
humphrey je napisao(la):
Je li odakle izvlacis glupavu konstataciju: pored prljave reke sa muljem!!! hoces reci da caenis u odgovara prljavstina????  pa jos i sa malo mulja....a one sa puno? E lupetas 300... :D :D :D
Inspiracija sa klenovskih reka ?

O insektima roda Caenis i Brachycercus puno su pisali oni koji su ih viđali, posmatrali i proučavali. Ja imam samo nekoliko knjiga o vodenim insektima ( :lol:), pa sam morao i sam da proučavam vodene insekte, sa posebnim osvrtom na najpopularnije, jednodnevke. Imam tu sreću da povremeno sretnem i insekte roda Caenis i brzo i lako ih identifikujem. Baš kao što kaže literatura, uvek se to dešavalo na klenovskim rekama i jezerima, i to onim, čije je dno prekriveno bar malim slojem mulja.
Humphrey je izgleda u fazonu "Dobar sam u seksu, jer često vežbam kad sam sam", pa lupa nešto napamet.
Veoma je lako proveriti kakve veze imaju Caenis i mulj (silt). To zna i malo dete, koje koristi Google.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ova slika je fenomenalna ali moje najmanje udice su #19. Budem baš probao da navežem jednu po uzoru ove sa slike.
main.php
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zbog ovako prijatne pohvale, evo jedne fotke iz mog šteka, samo za Sebastijana. Ovde se vidi veličina najmanjeg Caenisa koga sam ikada video. Njihova dužina varira, ali ovaj nije duži od 3 mm!

main.php

 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Znam da sam imao negdje fotku od ovog čudovišta, evo da li bi i ova bila iz iste porodice koju ste spominjali, nije najčistija fotka, uradio sam je 19.09. uz jedan kanal gdje sam vijao štuke (trebalo mi je 2 dana da se sjetim gdje sam je spremio, moraću ovih dana napraviti reda u foto direktoriju jer se polako ne snalazim, a svaki k.... fotkam pa sam se zatrpo koječim). Bio je dosta ove sitne mušice u zraku, pa sam jednu ovjekovječio ne bili probao jednom prilikom napraviti imitaciju, crvenperka je dobro udarala na ove žive koje su letjele uz vodu ili padale na vodu. Samo je to takooo sitnoooo ni neznam dali imam manju udicu od 18, hmm da provjerio, nemam , 18 mi je najmanja, a po meni treba 20 ili još sitnija za ovog monstruma.
 

Prilozi

  • caenis.jpg
    caenis.jpg
    95,9 KB · Pregleda: 321

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo ti ceo Step By Step

http://www.flyforums.co.uk/showthread.php?t=993
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
uživač je napisao(la):
Gogo je napisao(la):
uživač je napisao(la):
Lep insekt ali mnogo sitan :doh:

caenis-11.jpg
Uhhhhuuu imaš sitne prsta a  ;)? Bravo ja se još nisam nakanio raditi tako sitne imitacije. :tbumb:

Nisam ni ja, ovu sliku sam našao na internetu.
E jesi me cimno... a ja te pohvali, neka neka doće maca na vratanca, tako ti nas ...  :D :D :D :D
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Moj pakleni plan da odem na vodu - propade u vodu tj. u kišu, prelijepo prijepodne opra kiša popodne samo tako, pa sam odlučio probati navezati nešto sitno. Nije ni 25 ni 30 ni 20 nego kao što rekoh, najmanja mi udica 18-ka. Malo po Mixovoj preporuci step by step, malo gledo po mojoj fotkici i evo je ...
 

Prilozi

  • caenis.jpg
    caenis.jpg
    93,3 KB · Pregleda: 284
  • caenis odozdo.jpg
    caenis odozdo.jpg
    135,9 KB · Pregleda: 288

Cori

Senior member
Učlanjen(a)
21.12.2006.
Poruke
244
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Butterfly je napisao(la):
U nedelju sam sa Drine doneo kuci malenu jednodnevku u fazi subimago u kutijici. Bila je zelenkasto sive boje. Poneo sam je radi specificne boje, jer takvu musicu nisam imao, da je napravim.
Ujutro sam na malo iznenadjen otkrio da se u toku noci desila transormacija i nju vam prikazujem.
Dobio sam malu belu jednodnevku caenis. Transformacija nije bila potpuna.
Velicina je oko 3-5 mm, a cela kompozicija oko 7-8 cm. Uzivajte
Bistro
Izvinjavam se auditorijumu. Moja graška. U pitanju je beatis sp. i cela kompozicija je 7-8 mm. Mix, hvala na korekciji, radi ostalih koji posećuju forum. Bistro!
 

Prilozi

  • beatis u kutiji, nakon presvlacenja.jpg
    beatis u kutiji, nakon presvlacenja.jpg
    184,6 KB · Pregleda: 286
Vrh Dno