Beli Timok

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne mogu da nađem u rubrici "Reke" temu o ovoj fenomenalnoj reci, pa otvorih. Ima ga u "Ekologiji" i sličnim rubrikama, ali Beli Timok zaslužuje i ovde istaknuto mesto.
Evo jedne fotografije napravljene u senci njegovih vrbaka, u kasnim popodnevnim satima. Upravo to je vreme kada najkrupniji klenovi najradije napadaju mamac.
 

Prilozi

  • Beli Timok Zmijanac.jpg
    Beli Timok Zmijanac.jpg
    108,5 KB · Pregleda: 830

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.102
Broj reagovanja
302
Lokacija
Svrljig
Zanimljivo. Ja sam, pojma nemam koliko puta, pecao na Belom Timoku. Tamo sam i naučio ovo što sada znam. Za ovu reku me vežu veoma lepe uspomene sa pecanja.
:tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ovo je reka na kojoj sam počeo da pecam pre nekih 13 godina, a pretprošle godine i prvi put pokušao da mušičarim. Nažalost prošle godine idioti su je uništili amonijakom. Bilo bi dobro na barem 20km nizvodno od Knjaževca zabraniti ribolov bar do kraja 2009 ili još bolje 2010 ili makar sprovesti C&R režim (mada bi to bilo teško kontrolisati pošto je ribočuvarska služba slaba) kako bi se riblji fond oporavio što pre.
Za ovu reku me vežu jako lepe uspomene, ali nažalost :( :'( ove godine nisam mogao da idem da pecam na mom omiljenom Belom Timoku.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ova reka nastaje spajanjem Svrljiškog i Trgoviškog Timoka, kod Knjaževca. prva reka je tipična kraška, a druga tipična bujična. Dakle, od samog nastanka, Beli Timok je mix. Nažalost, na tom mestu dobija još jednu značajnu pritoku, otpadne vode obližnjeg grada.
Za razliku od ostalih reka, Beli Timok je na mestu gde nastaje najzagađeniji, a na mestu gde se sastavlja sa Crnim Timokom i završava tok pod tim imenom, najčistiji.
Jako zagađenje često izaziva i trovanja riba, ali gotovo uvek u gornjem toku, prvih 10-15 km. Zahvaljujući bakterijama koje se hrane i razgrađuju otrove, a koje su veoma brojne na dnu Belog Timoka (razumljivo- uvek imaju hranu), srednji, a naročito donji tok reke su prelepi i prilično čisti. Zanimljivo je da je ova reka i moćan mehanički filter, pa je voda u donjem toku obično primetno bistrija nego u gornjem.
Profiltrirani otrovi, organski otpad i velika količina fosfata, koja dopire iz detergenata putem kanalizacije, zapravo obogaćuju dno ove reke. Vodeno bilje je izuzetno bujno na svim osunčanim mestima, a u podvodnoj džungli i hranljivom dnu živi ogromna masa životinjica, uglavnom gamarusa i larvi insekata.
Ribe su našle veoma pogodno stanište u Belom Timoku. Dominiraju skobalji i klenovi. U svakom viru i brzaku jasno se vidi izobilje krupnih skobalja, pored kojih povremeno prošeta i krupan klen.
Nakon prošlogodišnjeg katastrofalnog trovanja, reka se vrlo brzo oporavlja, čak i brže od (mojih) najoptimističnijih predviđanja. Međutim, treba izbegavati posećivanje terena oko Knjaževca, Donjeg i Gornjeg Zuniča, Ravne, Debelice i Minićeva. Vrbica, Borovac, Mali Izvor i Zmijanac su malo bolji izbor, a već nadomak Vratarnice ste izvan "trovačkog" rejona. Naravno, najbolje je pecati između Vratarnice i Zaječara...
 

MarkoTimokRiver

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2009.
Poruke
453
Broj reagovanja
0
Lokacija
United States of Balcan
Beli Timok,Grljan area

IMG_0308.jpg


IMG_0289.jpg


IMG_0173.jpg


IMG_0015.jpg


IMG_0009.jpg


IMG_0006.jpg
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.102
Broj reagovanja
302
Lokacija
Svrljig
Uhhh...

Totalno sam zapostavio ovu , jednu od najboljih klendžijskih ako ne i najbolju, reku u Srbiji. Nadoknadiću ove godine, ako se ovaj sneg nekada otopi, poslednje dve godine.

Prelivi, brzaci, virovi.... izuzetna lepota.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.102
Broj reagovanja
302
Lokacija
Svrljig
A pazi ovo, zabaciš malo bagerče u onaj krug pustaš da ga voda malo ponese i cimkaš ga polako prema sebi.... ma mora da ga napadne ako ne odmah onda iz drugog zabačaja.
 

Prilozi

  • timok beli.jpg
    timok beli.jpg
    118,8 KB · Pregleda: 644

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Kakva je situacija bila prosle godine na Belom Timoku nakon onog trovanja? Ima li i dalje klena u onom broju?
 

drogi

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2008.
Poruke
716
Broj reagovanja
1
Lokacija
Zajecar-Vitkovac
Za divno cudo ga ima.
Mada krupnije prosle godine sam slabo lovio.
Podmladaka ima u odlicnom broju. jos kada bi se sacuvao malo.
Klen opstaje ovde veoma dobro, reka ga cuva i pored nekih koji pune zamrzivac.
Populacija potocne mrene je skoro sasvim istrebljena.
Od Knjazevca do Miniceva.
A odvratni musicari iz Zajcara hvataju po 200 komada klencica od 20-ak grama.
Kazu ljudi nema bolje za tiganj  :doh:
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.871
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Strelac je napisao(la):
A pazi ovo, zabaciš malo bagerče u onaj krug pustaš da ga voda malo ponese i cimkaš ga polako prema sebi.... ma mora da ga napadne ako ne odmah onda iz drugog zabačaja.

Ziv nisam... moze tako a moze i black zulu, blago otezan, pa cim cim cim ...
Jako lepa reka nego nama mnogo daleko da dolazimo zbog klena, ima ga i kod nas u solidnom broju.... na nekim rekama  ;)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Prošle godine sam bio 2 puta na B.T. krajem aprila i početkom jula. U aprilu je bila baš velika voda, a u julu je bila velika i taman je krenula da opada neki 4-5 dan mog boravka i onda je grunuo pljusak koji nije stajao 15-20 časova pa je voda za nekih 24-36h narasla za metar. Sve u svemu iako sam imao skromne ulove mogao bih da kažem da se moja omiljena reka oporavlja, nažalost vrlo sporo, ali se oporavlja. Pecao sam na terenima od Debelice do ispod Trnovca. Nažalost tereni uzvodno od Debelice su bili zabranjeni za ribolov do kraja septembra. Međutim razlog za zabranu je bio dobar taj deo toka je poribljen mrenom i bodorkom (žutookom) u aprilu i oktobru, nažalost nije poribljen i klenom
Da ne pišem sad ovde sve ponovo, a nadam se da admini nemaju ništa protiv, evo i linka do ovkve teme na drugom forumu. LINK
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.102
Broj reagovanja
302
Lokacija
Svrljig
Bejah pre neki dan sa Denmilom na jedno putešestvije. Obišli smo delove donjih tokova Svrljiškog i Trgoviškog Timoka i zaustavismo se u selu Donje Zuniče na Belom Timoku. Klen je bio prilično aktivan ali samo sitan, od krupnije ribe ni traga ni glasa. I ako su oba gore navedena Timoka bili bistri Beli timok je bio iz nekog razloga mutnjikav sa nekom jako bezveze bojom. Bez obzira na veliku vrućinu i neaktivnost krupnijih riba raduje činjenica da se reka vraća u normalu posle onog velikog trovanja od pre neku godinu. Vide se na površini mala jata sitnog klena, kornjača ima više nego ikad, žabe ne zatvaraju usta a jedino što nisam primetio po onoj vrućini su vodene zmije, nisam video ni jednu a to se retko dešava. Sve u svemu beše to lepo pecanje.
 

Prilozi

  • Mladj.jpg
    Mladj.jpg
    164,4 KB · Pregleda: 592
  • Sitan.jpg
    Sitan.jpg
    129,5 KB · Pregleda: 631
  • Uzvodno od mosta u selu D.Z..jpg
    Uzvodno od mosta u selu D.Z..jpg
    219,1 KB · Pregleda: 626

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Odlično! Dao bog pa da nam se vrati Beli Timok u punoj snazi sa onim ogromnim klenovima.
 
Vrh Dno