Beli Timok

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.102
Broj reagovanja
301
Lokacija
Svrljig
U selu Podvis, malo uzvodno od Knjaževca se nalazi živinarska farma koja se nalazi na svega desetak metara od Svrljiškog Timoka...

Sutra idem tamo da dokumentujem situaciju.
 

MAFKE

Senior member
Učlanjen(a)
23.12.2012.
Poruke
363
Broj reagovanja
1
Lokacija
jagodina
  Ma secam se davno,bas sam bio klinac od 8-9 god. da recica koja protice kroz grad zamalo da presusi i zaista su plivali osamuceni klenovi.

  Naravno,ljudi strcali i po baricama hvatali osamucenu ribu i punili kece one stare bele do vrha.

Par starijih ribolovaca  me je odusevilo kada su u prolazu preko mosta digli frku i razjurili i staro i mlado da ne diraju ''namucenu ribu''.

Bogu hvala,eto strasnog pljuska odmah te noci i vise se nikada to nije ponovilo. Reka nikad vise nije bila ''u krizi''.

Ovo sa amonijakom,ko,kad i zasto ? Dokle vise ?

Ovu ''moju'' recicu su zeznuli jedne godine iz NAVIPA,kreteni prali burad nekom hemijom a reka uz NAVIP pa ajd.....

Uginulo je toliko klenova da su ljudi zastajkivali na mostovima i cudili se koliko ima krupnih klenova a dno reke pobelelo od izvrnute ribe.

Kako se to posle regulisalo,tj.osvetilo,nije za javnost  :-\;). Proslo je sedam god. a reka puna kao brodic i nikakve greske se ne ponovise.
 

MAFKE

Senior member
Učlanjen(a)
23.12.2012.
Poruke
363
Broj reagovanja
1
Lokacija
jagodina
Strelac je napisao(la):
U selu Podvis, malo uzvodno od Knjaževca se nalazi živinarska farma koja se nalazi na svega desetak metara od Svrljiškog Timoka...

Sutra idem tamo da dokumentujem situaciju.

Strelko druze,slupao sam auto skroz,inace bih ti neizostavno pravio drustvo. Uvek sam za ''akciju'' :yeswink:

Zbog saobracajke ove sezone tesko da cu da obilazim Timok,Radovansku reku a i Zlotsku  :(. Ja sam ok. ali auto u gvozdje otisao :eek: .
 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
774
Broj reagovanja
75
Lokacija
Svrljig - Trnava
Sto se trovanja ovog puta tice, svi cute kao zaliveni... nikakva zvanicna informacija posle onog kratkog snimka na RTS-u
mada nezvanicno se moze cuti da je opet trovanje registrovano neposredno ispod mesta gde se izliva "prečišćena" kanalizacija  :'(
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Kada je bilo trovanje 2007. makar su objavili ko je odgovoran iako nisu imali muda da osude krivce, a ovi sad sve odmah pod tepih. Eee Srbijo :'(
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.102
Broj reagovanja
301
Lokacija
Svrljig
Danas popodne posetih Podvis i farmu na brzinu  :-X Ima mesta znatiželji onih koji treba da se bave pitanjem opstanka ribljeg fonda nizvodno ali to njima neka ide...

Minićevo i teren uzvodno su mi bili na prvom mestu. Reka je u tom delu prilično mirna, ima kratkih brzaka koje opsedaju bande skobalja a između brzaka su "virovi" do 1m dubine, 10m širine i oko 50ak metara dužine sa dnom ravnim kao tepsija i glatkom površinom vode kao staklo. Pecanje sa obale nije moguće jer je reka prilično obrasla a svaki ulazak u vodu i kretanje izazivaju talasanje mirne vode i opštu bežaniju. Klen se nalazio na takvim mestima da je bilo pravo iznenađenje uloviti nekog. Prevario sam na plavu bambulu nekoliko komada i iskidao je, imao sam samo jednu  :doh: Ostalo vreme sam koristio policelonske ose koje su se po ko zna koji put pokazale odlične po velikoj vrućini i jakom suncu.

Posledice trovanja su velike čak i kod Minićeva, reka je prilično osiromašena klenom što za skobalja nebi baš moglo da se kaže.

Slike nemam, zaboravio sam da kupim baterije tako da sam digitalca samo prošetao i ništa nisam slikao.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ako je trovanje dobacilo do MIniceva, mogu misliti kako je onda iznad Debelice :(
A taman je poceo da se oporavlja.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.102
Broj reagovanja
301
Lokacija
Svrljig
Isto je.

Zanimljivo je da u Minićevu nisam upecao ni jednog pegavog klena a primetio sam školjke na dnu reke.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Bio sam pre jedno mesec-dva u Debelici i peckao par dana, ne secam se da sam video nekog pegaovg klena, a ni ovaj rodjak koji je pecao na plovak.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar


Ovo su tereni oko izvorskog mosta,dan prelep,bubamaru nisam ni skidao sa predveza,bilo je mrko okih bas dosta,sve u svemu lepo.
 
Vrh Dno