BIOTS PERA

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Biots pera su vrlo dobar materijal za izradu musica ,
najcesce se koristi curece jer je najduze (inace svaka ptica ima biots pero) ,koristi se za krila,repice ,telo,
ima stvarno siroku primenu ,u prirodnoj boji je najcesce belo ili sivkasto belo(kod curana) ali se zato moze vrlo lako farbati u sve boje.
Ako se farba za izradu nimfi tu se mogu upotrebiti vestacke boje za farbanje uskrsnjih jaja gde se kao stabilizator u boju mora dodati sirce (mala kolicina).
Pero se skuva u loncetu sa bojom i u zavisnosti koju nijansu zelimo da postignemo toliko dugo se drzi u boji .
E sad kod biots pera koje se koristi za tela musica
jednodnevki tu treba koristiti prirodne boje kod kojih nije potrebno dodavati sirce kao stabilizator,
naj bolje prirodne boje za farbanje su : ljuske od luka,
lisce od oraha(sveze ubrano) ,osusena caura od ploda oraha(ne ljuska)
,zeleni i crni caj (od biljke caja), kopriva(B.W.O.).
Ovo su sve izuzetne boje koje ne mogu da se porede ni sa jednom vestacki dobijenom probajte.Opet od nijanse koju zelite da dobijete zavisi duzina drzanja pera u boji ,
nikad se ne kuva duze od 15min. i u glavnom za sve ove prirodne boje je potrebno da prenoci u rastvoru znaci min. 15sati.
samo je izuzetak muva jednodnevka zvana shasha koja se nalazi na vodi od kraja septembra do kraja novembra gde se biots pero kuva u rastvoru sa suvim caurama od ploda oraha i pero se vadi posle sat do sat i po.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Super topic Sale! Ovakve informacije o materijalu i koriscenju materijala treba da je sto vise na nasem sajtu. Filozofije imamo dovoljno za jedno duze vreme ;-)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ja biots pera obozavam, i tela jednodnevki uglavnom pravim od njih.
Par trikova:
1. na udicu namotam tanko extra fini dabing da bi biots pero lepse "leglo".
2. obavezno pljunem ;-) na prste da bih ga malo skvasio i time omeksao pre motanja!

Obecavam par slika muva u galeriji kada stignem, tj sad oko praznika.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Biots je strashno dobra stvar za tela sitnih jednodnevki,izuzetno izgleda.Lepo se izdvajaju segmenti abdomena,lepo plivaju,jednom rechju chika Mosho mnooogo good!!A extra shto mozemo da ih farbamo u milio boja!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Danas sam kupio crni biots. Joj kako to lepo izgleda na udicama 15, 17 i 19. A tek klinkenhamer na 14-tici sa telom od crnog biotsa. Do danas sam imao samo labudov i od sokola, znam da se cuje cudno ali eto to sam imao i koristio (normalno ni jedna ta ptica nije morala na onaj svet da bi dobio ta pera), ali danas sam prvi put isproba ovaj turkey biots u crnoj boji. Fenomenalno izgledaju muve. Ima da ga kupim jos u drugim bojama! Za male lipljanske muve je ko stvoren!!! Fenomenlano poudari abdomenalne clanke, ma sta da kazem, sve u svemu super stvar.
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
a moze li sa domace curke da se dobije BIOTS? :lol:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Naravno, najbolji je biots od ćurke, ali bolje od bele pa ga možeš farbati. Od prirodne boje je šaren, može se itekako koristiti!!! POgledaj Saletove postove, to je sve biots od obične ćurke
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ugly, ti kao da se zezaš!? Naravno da može.
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
Jao, mojoj staroj je bolje da cuva curke od mene upravo krecem na selo kod njih za bozic, sad je malo bogohuljenje ali podjednako se radujem i cupanju perja sa curki kao i prazniku :lol: mislice stara da sam prolupao skroz :hammer: :hammer:
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
nemojte cupati pera sa curke ,jednostavno ih isecite sa secicama i ostavite patrljak u krilu ,
a koriste se samo o najveca letna pera iz krila
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Koliko cesto koristite biots? Meni je vec neko vreme omiljeni materijal. Kako za sitne tako i za krupne muhe. Sto se tice imitacija jednodnevki sale je vec postavio par fotki. A ovom prilikom cu i ja. Maslinasti, smeđi, naranđasti i žuti biots daju tako živopisan, realan, abdomen mušici. U kombinaciji sa cdc-om je to fantazija od muhe. Smatram da nešto takvo mora imati svaki ribolovac koji lovi imitacijama jednodnevki. Za lipca u kasnim i ponekada sparnim popodnevnim satima ovakve muhe mogu napraviti jako lep posao ;-) To može da vredi i za pastrmku.
Pogledajte ovu moju cdc&biots kombinaciju, sada vec malo ofucana, ali fenomenalna i lovna muha vezana na udici # 17 (sa tom muhom sam u par sati samo jednoga popodneva ulovio lep broj ovakvih manjih lepotana, bilo je i vecih no na zalost su se otkacili sto im i nije bilo nesto narocito tesko na tako malim udicam bez kontra kuke  :D a teši me to da se otkače i onima koji koriste udice sa kontra kukama :D, dok na ovakovg klinkhamera je bilo i pucanja predveza zbog lepog lipca. i jos jednom pogledajte ovog nedovršenog klinkhamera...kakvu abdomenalnu struktur napravi biots....

fenomenalan materijal, FENOMENALAN!

ps.
Sale, jos jednom, hvala da si otvorio ovu temu!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

zaboravih dodati: zamislite imitaciju Ephemera danica sa abdomenom od biotsa...mmmmmmm...sigurno su to vec mnogi i isprobali, ali dok sam gledao neke slike ovog prelepog insekta sam dobio strasnu zelju da ju i navežem tako. I cim nabavim odgovarajucu boju biotsa vatam se posla. ;)
 

Prilozi

  • cdc&biots.jpg
    cdc&biots.jpg
    77,9 KB · Pregleda: 386
  • dsc01307.jpg
    dsc01307.jpg
    86,5 KB · Pregleda: 261
Vrh Dno