Bodorka (žutooka)

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lovio sam pastrmke, lipljene, stuke, grgece, sarane, skobalje, krkuse, karase, bucove.... ali kad zakucam krupnu bodorku na suvu muvu ili nimfu, mojoj radosti nema kraja. Prolece je pravo vreme za lov ove ribe. Reke su mutne i velike, a bare bistre. Tu treba provoditi vreme. Lovim ja tu i stuke, ali nije to fin ribolov. Pljus, pljas... eto to je musicarenje stuke. Lovim ih ja prilicno uspesno, ali to cinim samo kad nema dobrih uslova za moju crvenooku. Kad ona pridje musici na broju 20 pa pocne lagano da je usisava svojim malim ustima, pa je lagano bocnem, pa jos krupna ( preko 20 cm), pa zavozi kroz travuljinu, to je pravo ultra lako musicarenje. Najfinije musicarenje. I sve se nadam kapitalnom primerku. Najveca koju sam ulovio je bila 26 cm duga, a mislim da je svetski rekord 1800 grama. Nekoliko puta sam imao kidanja i ispravljanja udica od bodorki!!! Pridruzite mi se u mom "pohodu" na ove debeljuce.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Izbegavam ribolov na barama i ako pecam na bari obavezno jurim stuku jer tad vec ribolov prelazi u lov i pohod na divljac. To nadmudrivanje mi je interesantno dok bih UVEK pre otisao na reku i izbacao se ko budala i nista ne ulovio.
Musicarenje je sport koji sam zavoleo samo zbog savrsene prirode na obalama salmonidnih voda, a ne zbog ulova ribe. Zato uvek izmedju barskog i recnog ribolova biram drugu opciju!
Razumem ja tebe sto volis da lovis bodorku ali to jednostavno nisam JA!
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Ja sam u par navrata uspesno lovio bodorku na musicu, mada moram priznati da mi nije bilo toliko zabovno jer sam koristio u to vreme moj najlaksi i jednini stap klase 9wt ??????, i neke muve koje su neznam ni ja komim cudom zalutale kod mene na udicama velicine 10, u pauzi musicarenja stuke. Mada moram priznati da bi sa nekim ultra lakim musicarskim priborom ovo verovatno bilo mnogo zanimljivije.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opet Simpson pravi probleme. Kod nas ovu ribu zaista zovu zutooka. Cak je i ja tako najcesce zovem. Ali to je potpuno nelogicno i nepravilno! Ova riba uvek ima crveno oko. Zuto oko ima crvenperka. Dakle, riba koju cesto nazivamo zutooka, nije zuto-oka!
Lazza relativno retko ide u ribolov i mnogo propusta. Kao i vecina musicara on nema vremena da se previse udubljuje u skrivene detalje musicarenja. Njemu, kao i vecini musicara ovog sveta nije jasno zbog cega bi musicar gazio barustine i bacao suvu muvu nekakvoj glupoj barskoj ribi. Smrad mulja i zabokrecina ne privlace ga. U katalozima najjacih firmi nema tako neceg i najcesce zamisljeni imidz (slika) "pravog musicara" ne dozvoljava ovakve egzibicije. Medjutim, stvari se menjaju poslednjih godina. Warmwater (toplovodno- po meni pogresan naziv) musicarenje i to, na sitne ribe, je sve popularnije. Vec imate engleske, holandske... sajtove i tekstove u magazinima o musicarenju crvenperke, jaza, grgeca i, naravno, BODORKE! Procitah pre par godina, na jednom holandskom sajtu, da je u toj zemlji najpopularnija musicarska riba CRVENPERKA! U Americi je izuzetno popularno musicarenje suncanica; od bluegill i crappie, do obicne suncanice koja zivi i kod nas. Veliki broj stapova AFTMA 1-3 se i izradjuju i preporucuju za ove vrste.
NARAVOUCENIJE:
Turbo folk je najpopularniji, ali postoje i druge vrste muzike. Za njih treba malo muzickog obrazovanja i poznavanja, ali i ona razveseli svog ljubitelja.
MAIN STREAM= TROUT= TRA LA LA...?!?!
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
I po mom misljenu mnogi grese sto izbegavaju Warmwater musicarenje! I na barama, jezerima, kanalima.... moze da bude mnogo interesantno sa musicarskim stapom u ruci, mozda je cak i veci izazov jer je musicarenje pastrmke, lipljanja, klena vec postala klasika. U svakom slucaju warmwater je mnogo raznovrsniji (mnogo veci izbor ribljih vrsta, a pogotovo razliciti pristupi i tehnike kojom se riba moze prevariti) od coldwater ribolova. Mozda sam malo nastran ali je meni mogo lepsi barski (mocvarni) ambijent od recnog, ukusi su razliciti.


P.S izvinjavam se sto koristim ove izraze tipa warmwater, coldwater ali je pravu zamenu za njih nemam a vidim da ste svi dobro upuceni u njih.
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
da se nadovezem,kod musicarenja na barama,da li je nekouhvatio nesto iz saranske familije na musicu?
mislim na babusku,karasa,sarana
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lazo, imas ovo i na forumu; Ja sam lovio na barama karasa, babusku, sarana, crvenperku, beovicu, klena i bodorku. Musicarskim priborom, naravno!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Danas sam imao veoma uspesan dan na barama kod Mramora. Voda je bistra kao rakija, a bodorke raspolozene kako za nimfe (uz pomoc biostrike-a), tako i za suve muve. Opasan ribolov!
 

Prilozi

  • Image12.jpg
    Image12.jpg
    23,9 KB · Pregleda: 861
  • Image13.jpg
    Image13.jpg
    36,6 KB · Pregleda: 721

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nimfarenje bodorke je jedan od najtežih "nivoa" slatkovodnog mušičarenja. Treba prevariti mirnu, sitnu, šaransku ribu, koja se hrani na dnu. Znamo koliko ovakve ribe koriste čulo mirisa, zapostavljajući vid. Ipak, precizno (u milimetar) spuštena nimfica privući će joj pažnju i ona će je svojim nežnim ustima usisati. Teško je primetiti ovo, ali uz jaku koncentraciju i savršen vid, otkrićete pravo vreme za kontru. Nakon ovoliko "mučenja" i ulov je slađi. Što teže, to interesantnije. Zbog toga smo mušičari, zar ne?
Evo mojih aduta:
 

Prilozi

  • Barske nimfe- MIXMASTER.jpg
    Barske nimfe- MIXMASTER.jpg
    14,2 KB · Pregleda: 882

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja ne propagiram taj "pokret" i nisam jedini. U svetu ima puno mojih istomišljenika. To naročito važi za klenove, skobalje, karaše, bodorke, crvenperke...
Već sam objašnjavao zbog čega se protivim višestrukom nabadanju i maltretiranju jedne iste životinje. Nemoj Sale sad o tome. Znaš da će početi da pljušte argumenti sa svih strana. "Catch / Release" ostavićemo za mesta gde je to propis. Ja ne osećam dovoljno uzbuđenja na takvim mestima i neophodno mi je da povremeno ubijam ribe. Nekako, iako nemam nikakav problem da oslobodim ribu, ne ispunjava me ribolov bez smrtnog ishoda. Nije to zato što sam ja primitivan, već naprotiv, svestan sam svojih osobina i potreba. Jednostavno, postoje propisi koje donosi vlasnik i korisnik vode na kojoj pecaš i, treba ih poštovati. Bodorke i beovice nisu predviđene za "Catch / Release" i to, takođe, treba ispoštovati. Ako gazda bodorki kaže tako, puštaću ih ja i to- prvi!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ribe pripadaju rekama, morima i jezerima a ne Mixmasterovom cegeru na pojasu. Sasvim bih te razumeo da jedes ribu ali opet mozes da pojedes jednu ili 2 a nikako vise (mada one koje lovis tesko da se najedes i od 30-ak :lol: ).
Ko nosi ribu kuci... gay, pa hajde pohvalite se :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
E, hajde sad svi koji ne poznaju barsko musicarenje da pisu o cegerima, "uhvati i pusti" i svakojakim glupostima ne bi li skrenuli ovu, veoma interesantnu temu. Ko bi da filozofira, neka se prebaci u poseban odeljak za to. Ja to jedva cekam. Samo nemojte da upropastavate ono sto od srca pisem, a to je bas ovo, musicarenje moje (trenutno) omiljene ribe.
 
Vrh Dno