Bolen, Balin, Bucov... (Aspius Aspius) - navike hranjena

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ovaj nas slatkovodni "tarpoon" koji moze da naraste do 120cm nam je vecini poznat kao proždrljivi grabežljivac koji se hrani tako sto se zalece na jato svog plena. U stanju je proganjati svoj plen velikom brzinom.  Jedini ciprinid koji se isključivo hrani sitnom ribom, uglavnom napada male jatne ribice kao sto su to male beovice ili uklije ili kako god da ih vec nazivali. Ipak, iako ga poznamo kao isključivog ribojeda, postoje neki podaci da se do svojih 30cm zna hraniti i vodenim biljkama, naravno i sitnim ribicama te vodenim insektima a isto tako i insektima koji padnu navodu...takve insekte znaju pokupiti i malo veci primerci. Posle je jasno, samo riba...no da li je stvarno tako? Veliki bucov je u stanju da ulovi i manju pticu. Neće se ni on gaditi kao ni mnoge druge grabežljivice ni maloga miša koji plivajući pokušava da se dokopa obale.
Poznato nam je da voli "brzu hranu" zato uglavnom strimere povlačimo brzo i da iskaču tu i tamo po površini. Strimer bacamo malo izvan jata da mu je sto uocljiviji kao i smuđu samo da je vođenje malo drugačije nego za smuđa. Nas kolega Zvezdan koji svake godine lovi bucova nam može tu puno toga navesti glede navika hranjenja ove ciprinidne grabežljivice. Znamo da ponekada treba voditi strimer i nesto dublje a isto tako po nekada i sporije. Kada sta i kako? U rano prolece dok jos ne udara po povrsini je negde blizu obale na dnu...ali tada se i mresti pa je lovostaj tako da ga tada ne bi trebali ni loviti.
Vec smo mogli citati kada, na kavoj vodi i u koje doba kakve strimere koristiti (tamnije, svetlije, svetlucave).
Ja ga eto vec neko duze vreme nisam ni probao loviti ali nadam se da cu ove godine posetiti neke nase vode gde ga ima.
Znam da su neki ljudi lovili manje bucovcice do 45cm na suve muve (papucarke). To bi bilo zanimljivo za igrariju ali vecina nas ipak zeli imati sto vecu ribu na udici.
Ja sam najveceg bucova ulovio na dunavu i imao je oko 4kg, ulovio sam ga mojim prvim strimerom duzine od 8cm. Bilo je tu i dvokilasa i kilasa na istog. Lovio sam i manjim (3-5cm) ali samo kilaše i dvokilaše (onu boraniju od oko 30cm ne treba ni da spominjem). Zvezdan i mnogi (koliko mogu da zagljucim) imaju bolja iskustva sa manjim strimerima. Kada god sam ciljano tražio veliku ribu trudio sam se bacati što veče strimere da bi se rešio siće...no, nekada je i meni izgledalo bolje bacati nešto manje.
Ako predpostavimo da bucov kao brzi lovac koji nasrče na jato svog plena i izabere svoj plen u svoj toj trci i ne bira previše veličinu plena. Šta bi smo onda mogli zaključiti glede idealne dužine strimera za kapitalnog bucova? Ugrubo: Ja bih rekao 7-10cm; Ako bi tražili strimere koji če nam dati što više ulova (i krupnog i sitnog) 3-6cm. Znam da su neki varaličari sa voblerima od 14cm lovili komade od 5 i 6kg. Znam za slučaj kojega sambio svedok: bucov od 6kg+ ulovljen na dubinca blizu obale, keder je bila beovica od 10tak cm. Ja sam ulovio dvokilasa na dubinca a na udici je lelujala glista :D...ok vratimo se musicarenju ;)
Moje iskustvo sa bolenom se veze samo na Dunav. Nikada nisam zavirio u zeludac velikog bucova pa nisam gledao kolike "zalogaje" si je najcesce birao...

Kakva su vasa iskustva, zaključci, jeste li proveravali šta sve ima u želuci...?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lep uvod u dobru temu, Sebastiane.
Ni ja poslednjih nekoliko godina nisam uporan bucovdžija, ali se sećam lepih sezona sa početka ovog veka kada sam se fantastično zabavljao u plitkim i toplim brzacima Južne Morave.
Pošto sam ribolovac koji voli da zadrži ulov, imao sam prilike da čistim krupne bucove. Koliko se sećam (mada je to prilično izbledelo), u njegovom stomaku je teško naći celu ribu. Izgleda da koristi ždrelne "zube" da zalogaj dobro samelje.
I ja sam najkrupnije komade lovio na sitnije strimere, nalik ogromnim mokrim muvama, a krupniji strimeri su mi donosili uglavnom praćenja i promašaje. Možda je to zato što sam za mušičarenje bucova birao period kada je voda najniža i najbistrija, a brojnost varaličara (plašitelja svega živog u vodi i van nje) tolika da je veoma teško izvući živu glavu pored unakrsne paljbe pilkera, džigova i šedova.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ovo sto si naveo bistru i nisku vodu vidim kao vrlo vazan podatak. Znam da se na forumu govorilo bas o tome...bistra i niska voda = mali realisticni strimeri ili tamni bez mnogo svetlucavih materijala ili bez niti malo svetlucavih materijala. Verovatno mu mala ribica predstavlja lako dostižan plen. Ja moram napomenuti da Dunav gde sam ja lovio bucova strimerom nikada nije bio tako bistar da bi se moglo videti dno i ribe...najbistriji je bio toliko da se jedva moglo videti neke siluete na dnu (kamenje...i po koje jato sitnih riba na povrsini). Ja sa tako bistrim i niskim vodama nemam iskustva glede ff bucova.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Odlična tema Seb,rado ću se uključiti sa svojim iskustvom o mojoj omiljenoj sportskoj ribi.U rano proleće,dok su vode velike i mutne,bucov ulazi u samu obalu,ako nema sitnog kedera na površini spustiće se na dno u potrazi za drugačijim plenom.Ja sam se prošle godine uverio da bucov kada nema omiljenog plena u blizini,silazi na dno i napada sitnog peša.Veliki broj riba koje sam izvadio odmah bi ispovratio priličan broj,što reče Mix,sažvakanih peševa minimalnih dimenzija.Dobro provučen strimer u njegovim omiljenim bojama,bela,zelena,podići će ga na površinu momentalno,jer bucov fantastično vidi i u veoma mutnoj vodi.U to sam se uverio prilikom jednog letnjeg ribolova kad je Dunav nadošao i prilično zamutio.Bacao sam neku varijantu braon-sivog strimera koga sam i sam jedva nazirao u mutnoj vodi.Lupio je u najvećem brzaku kao nenormalan iako nije bilo nikakve aktivnosti na površini,što znači da je patrolirao po kraju dok nije ugledao potencijalni plen.Zato je u većini slučajeva i ne čekam da se bucov javi,otprilike znam puteve kojima se kreće pa mu tu i bacam.Dok su mutne vode svakako je uslov broj jedan primetniji strimer.Međutim,Dunav ne kome pecam se početkom jula,nekad i ranije,izbistri poput kakve planinske reke,što je posledica rada dve hidroelektrane.Veliki deo prljavštine zadržava Đerdap 1 pa Dunav kod Kladova u letnjem periodu zaista izgleda fenomenalno.Na forumu sam čak i postavljao neke slike kako taj prizor izgleda.E tad je lov bucova lutrija.Sitna riba na sve strane,prozirnost vode neverovatna,tanke strune,sitni,gotovo prozirni strimeri...
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovako Dunav izgleda u drugoj polovini godine,oblačno i tmurno vreme su pravi izbor za mušičarenje bucova po ovakvoj vodi,i veoma mali i tanki strimeri,upravo na te sitne kreacije udaraju i najveći komadi.
 

Prilozi

  • index.jpeg
    index.jpeg
    126,6 KB · Pregleda: 675

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bucov je selektivan, kao i sve druge ribe. Dobro je da razgovaramo o ovome, kako bi mušičari, koji su stolećima čitali samo o posebnoj mudrosti i probirljivosti salmonida, malo izašli iz zablude da su samo salmonidi "mudri".
Nijedna životinja ne jede sve što joj baciš, a posebno ne bucov, oštrooki dunavski tarpon.
Ja sam najvećeg (4 kg) ulovio na strimera dužine 3 cm, napravljenog na udici za nimfe, broj 6 (ili 4, davno beše).
Za ovu temu bi dobro bilo da vidimo iskustva vezana za doba dana, kada najbolje "radi".
Pošto ja nisam ranoranilac, moja najbolja iskustva su pred nevreme ili pred mrak. Po sunčanom i lepom vremenu nikada se nisam "proslavio".
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Najvećeg ove godine sam uhvatio negde polovinom septembra,po najjačem Suncu,po maloj i bistroj vodi.Ono što me je nagnalo da pojurim tu ribu,sa samog keja se može vide ti riba koja ulazi u obalu i na razdaljini preko petnaestak metara,je njegovo ponašanje.Brz ulazak u obalu,sa naglim promenama pravca bio je potpuno suprotan način ponašanja od dotadašnjih riba koje bi ulazile u tako malu dubinu potpuno blazirane za sve što se dešava oko njih.Ovaj je bio veliki i gladan.Ne znam da li bi napao baš sve što mu se baci,ali strimer je napao takvom žestinom da je bilo očigledno da je glad otupila sve instinkte samoodržanja.Znači da se bucov može uhvatiti i po potpuno nepovoljnim uslovima ako se prepozna glad kod neke osobite jedinke.Naravno da je oblačno vreme najbolje vreme za lov,ako još blag vetar razbije vodeno ogledalo,velike su šanse za dobar ulov.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Drago mi je da si se i ti pridružio iskustvom Zvezdane.  :tbumb:
Prisetio sam se nečega. Primetio sam dve pojave na vodi. Ima dana kada se bucovi počnu jatno hraniti. Skupljeni u jatu napadaju jata sitnih ribica. Sečam se tih prizora i takvog ribolova. Vel u daljini se vidi kako praše po jatu (na površini) ...prizor je sličan onom na moru kada se jato morskih grabežljivaca sjati na jato sitne morske ribe. Voda skoro pa ključa, raubi na sve strane. Šanse za odličan ulov su tada 100%. Tu se radi uglavnom o malom jatu kakvih 5-8 krupnih bucova. Ovi manji bucovi se formiraju u malo veca jata. Tu je važno precizno i nežno zabaciti strimer. Drugi slučaj su usamljeni krupni bucovi koji krstare površinom ili malo ispod površine. Takvi bucovi znaju selektivno napadati određena jata ribica i ako vodimo strimer tako da je van jata u večini slučajeva če takvi bucovi biti potpuno nezainteresirani za naš osamljeni strimer usred silne vode. Na nekom limanu sam probao prevariti takvoga bucova usred avgusta. Vodostaj je bio sasvim u redu za tu lokaciju, voda kao i uvek na tom mestu mutnjikava.  Udarao je bucov od kakvih poštenih 3kg od oka. Samo on bez svojih kolega je maltio bespomočno jato. Ja sam ko po tadašnjoj navici vodi strimer malo van jata ali bez uspeha. Popevši se na kej mogao sam videti da tu i tamo radi krugove i obilazi određena mesta, napadao je na tri strane jedan te isit bucov...bile su tu i pauze. Satima sam se zamlačivao sa tim bucovom. Dešavalo mi se to još nekoliko puta s tim da sam uspeo prevariti i takvog (jednom  :D). Mogu zaključiti samo da su šanse za ulov takvog bucova minimalne, osim ako postoji za takve selektivne glavonje neka posebna tehnika. Na misao mi padaju poperi ili nesto na tu varijantu :blush:

Kao sto si reko Zvezdane, dobro je poznavati vodu na kojoj lovis jer naucis ponasanje određenih riba na tom vodenom prostoru, njihove linije ketanja...

Da li si se kada zapitao o selektivnom bucovu? Kakva iskustva imate sa takvim situacijama?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Odlične informacije ste izneli a Mix me malopretekao temom o selektivnom bucovu...razmišljali smo o itoj stvari dok smo tipkali  :D :) :tbumb:

Zvezdan je ovde baš opisao krupnu jedinku ali i mogučnost ulovljivosti ako se prepozna glad i posebno ako je vreme povoljno... :tbumb: :tbumb: :tbumb: "Gladan i izbezumljen" kakvog je opisao Zvezdan je isto pojava koju se može fino iskoristiti i u najnepovoljnijim uslovima  :D

Svaka čast dečki, ovu temu o selektivnom bucovu bi možda trebalo nazvati "Razbijanje koda NEUHVATLJIVI BUCOV" :smoke:  ;) :)

Cuo sam kako su ljudi lovili bucova i imitacijama insekata. Vilini konjici, koje kakvi tvrdokrilci, velika majska, gusenica, ali to su sve ribe do 50cm a ređe i 70cm. Kada bi nešto takvo mogli probati? Verovatno, pretpostavljam, da je dobro nešto takvo probati onako za igru kada se Bucov na kraju zime pokrene iz zimovnika a sitne riba još uvek nema tako mnogo na površini ili ako se na vodi počnu masovnij javljati neki veči insekti. Vilin konjic bi bio zanimljiv od sredine proleča pa do kraja leta.

A strimeri, recimo da su idealni od 4-8cm... jer njegov plen je uglavnom riba tih dimenzija.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Meni, na primer, nikada nije uspelo da ulovim bucova koga vidim kako polako patrolira površinom, a često sam to viđao. Svaki pokušaj mi se uvek izjalovio. Nisu mi pomogli ni razni strimeri, razne tehnike povlačenja, zabacivanje daleko ili blizu njega, mokre muve, nimfe, suve, bambule, isprekidano cimanje muve.... NIŠTA!!!!
Zvezdane, Sebastiane, Grome (novi član koji lovi bucove u Švedskoj)... kako se vi snalazite sa viđenim bucovom?
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovakav bucov kakvog spominje Mix je nemoguć za hvatanje,postoji niz nerešivih enigmi vezanih za ovakav vid ponašanja.Ili je pomenuta riba sita,ili je faktor nama nevidljiv i potpuno nepoznat,sve u svemu takvu ribu treba zaobići na neko vreme.Bucov je riba par zabačaja,ako ne udari odmah treba se skloniti i pustiti ribu da je prođe takav mrtav period.Bucov je teritorijalan iako se čini da dosta patrolira on to radi dobro poznatim stazama,spoznaja tih tragova je pola posla,ta riba koja je nevoljna pojedinog trenutka,veoma je aktivan možda nakon pola sata-sat.Ja uvek dosta šetam,one koji mi nisu udarali u određenom delu dana,obilazim obavezno nešto kasnije sa potpuno drugim strimerima.I da,proletos sam video bucova od nekih par kilograma kako glisira za nekim crnim leptirom koji se jedva održavao nad površinom vode.Takva riba koja toliko neoprezno odaje svoje instinkte je uvek dobra prilika.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
definitivno se slažem sa zvezdanom glede takvog bucova. Ja sam se več jednom zamlačivao satima sa takvim i načio lekciju (kako sam gore več napisao). Šanse su ali jako male  :yeswink: Zato put pod noge pa nakon sat ili dva nazad.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Ajd da se uključim, malo sam premoren, no pratim vas pratim, uglavnom ste rekli sve ili barem najveći dio. Kad se u temu uključe majstori kao "guru" naravno Zvezdan, pa Sebastijan, stari Dunavski vuk, dopuni se na sve i Mix  :whistle: malo toga ostaje da se kaže.
Ono što ja mogu dodati na bazi svojih "aždaja" sa Dunava je, da sam veće (preko 50cm) i najvećega od 70+cm dobijao i dobio uglavnom noću. Isto mjesto gdje se javlja i preko dana, no noću kad se uglavnom raubi smire i čuje tek cmoktanje smuđa. Interesantno je bilo da su se oba javljali na istim mjestima, a da to nije bio prelaz dan/noć nego noć, potvrdiće i činjenica da su mi se ti veliki javljali iza 21,00h kad ih uopće nisam očekivao.
A činjenica da je baš kod ovoga od 3kg bila noć bez mjesečine i mutan Dunav potvrdiće njegov izuzetno dobar vid i u ovakvim uvjetima.
Dakle balin je opasan za okolinu i noću, dnevni uvijeti, meni kao početniku nisu davali rezultate u veličinama preko 50.
Moje početno neiskustvo i njegova opreznost rezultirali su mi pojedene kile živaca u 9-tom mjesecu kad mi je udarao i pod nogama a striemra ni da pogleda.
Al zato ove sezone ima da plate sve ono čime su me ludili jesenas. Nadam se i dnevnima 70+ , pogotovo što sam prilagodio i opremu (clear šnjuru) kao i produžio izbačaj za koji metar od ljetos. Sad već i ja polako prilazim kategoriji "Dunavskih vukova" kad su u pitanju smuđevi i balini.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
posto nemam musicarska vec samo varalicarska iskustva sa belunom jer ga nisam ciljano lovio na muvu(ulovio sam nekoliko komada ne vecih od 800g musicareci klena)ukljucicu se u raspravu samo sa pitanjima.
pretpostavljam da bitnu ulogu igra duzina predveza?kakav i koje duzine  je najbolji?koliko pustate duzinu podveza?........ajde malo oko tih stvari!!
ove godine cu posvetiti paznju strimerima.do sada me nisu interesovali ali uz vase postove sam se zagrejao . sebastian (puno hvala)mi je pomogao da napravim prve strimere,a ostali pomazite za izbor pribora i tehnike lova
pozdrav
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
sasats je napisao(la):
posto nemam musicarska vec samo varalicarska iskustva sa belunom jer ga nisam ciljano lovio na muvu(ulovio sam nekoliko komada ne vecih od 800g musicareci klena)ukljucicu se u raspravu samo sa pitanjima.
pretpostavljam da bitnu ulogu igra duzina predveza?kakav i koje duzine  je najbolji?koliko pustate duzinu podveza?........ajde malo oko tih stvari!!
ove godine cu posvetiti paznju strimerima.do sada me nisu interesovali ali uz vase postove sam se zagrejao . sebastian (puno hvala)mi je pomogao da napravim prve strimere,a ostali pomazite za izbor pribora i tehnike lova
pozdrav
Baline lovim (lovio sam) 5-com, 2,70 int. šnjurom, predvez od 0,5 do 1,5m debljina ovisi , ako idem jako blizu kamenu onda uzmem o 0,40 fluorocarbon da ne gubim strimere uslijed zapinjanja za kamen, inače je 0,20 sasvim ok. Tehnika : danju brzo povlačenje, noću sa zaustavljanjem i propadanjem (kao za smuđa).
 
Vrh Dno