Bolen, Balin, Bucov... (Aspius Aspius) - navike hranjena

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Gogo, bas lepo da si podeli i ti svoje ikustvo u lovu balina nocu, eto ja sam provodio noci i noci na Dunavu pa nisam nikada ulovio ni jednoga, ni onoga od 500 grama...ok, tada sam proganjao isključivo smuđa ali meni se bolen nije nikada zaletio noću. Hvala za podeljeno iskustvo. Ja sam čuo da ga neki love i noču ali ja nikada ni probao.

@sasast, nema na čemu da mi se zahvaljuješ ...ja jedva cekam da vidim sto vise musicara na nasim vodama kako love sve riblje vrste sa nešto perja, dlake ili sintetike vezane na udici ;) Eh, što se tičepredveza...koliko ja znam bucov nije baš nešto neplašljiv mada kada je gladan postaje nesmotren (to je zvezdan perfektno opisao iz svoga iskustva). Inače mušičarska struna (posebno drečave) može ga poplašiti ili jednostavno povečati njegov oprez i smanjiti zainteresiranost do našega strimera. Zato večina ljudi koji umeju dobro da bacaju i da kontrolišu više predveza idu čak i do 4,5m. Ja inače koristim 2,5 do 3,5m a i za bucova bi sada isto tako koristio. Naravo sve to ovisi i o strimerima kakve koristiš. Zonkere je bolje bacati na kraćim predvezima. Lakše strimere, dakle one male prozračne (tipične bucovske) može se bacati sa lepom kontrolom i sa dužim predvezima. Tu se često radi o zabačajima od nekih 20 do 30m (30m ko to ume :D). To se podrazumeva ako govorimo o širokim rekama. Ja sam lovio bucova i na rečici širine jedva 20m gde je na nekim mestima široka i 10m...lovio sam ga na 10-15m od mene...reka Vuka koja se uleva u Dunav.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
na zapadnoj moravi uspesno se lovi(na varalicu)dalje od obale.pa posto je to velika reka potreban je i duzi zabacaj.20ak i koji metar preko nece mi biti poseban problem jer i klena cesto napipam dalje , pa sam navikao.znam terene gde ga dosta ima  :drool: pa mi ostaje samo da spremam strimere za pocetak sezone  :yeswink:
imam stap sage VT2 #6 pretpostavljam da ce biti dobar za tu varijantu
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
sasats je napisao(la):
na zapadnoj moravi uspesno se lovi(na varalicu)dalje od obale.pa posto je to velika reka potreban je i duzi zabacaj.20ak i koji metar preko nece mi biti poseban problem jer i klena cesto napipam dalje , pa sam navikao.znam terene gde ga dosta ima  :drool: pa mi ostaje samo da spremam strimere za pocetak sezone  :yeswink:
imam stap sage VT2 #6 pretpostavljam da ce biti dobar za tu varijantu

Ja mislim da ce taj tvoj stapic biti odlican a ne dobar!  :yeswink: :nowink:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Gogo se odlično nadomestio sa noćnim bucovima.Takve ribe sam lovio i ja,ove godine i jednog dvokilaša,ali su to uglavnom,kod mene,slučajni ulovi prilikom pokušaja da dobijem nekog smuđa.Seb je u vezi predveza sve rekao,u proleće kad se bacaju teži strimeri predvez je bitno kraći od letnjeg koji ide i do 4 metra.Vršni deo koji koristim po maloj i bistroj vodi je 0.18mm,što pri udaru krupne ribe stavlja na probu kompletan sistem čvorova,štapa,ruke.Ako sistem izdrži taj ubitačni prvi udarac,sve je mnogo lakše.Međutim postoje situacije kada bucov strimer pokupi,pogotovo krupniji,poput pastrmke kad se digne na suvu muvu.Meni se dešavalo da ga vidim na priličnoj daljini kako se lagano diše na strimera,srkne,ili napravi samo lagani kolobar,i tada je prilično nezgodno zakačiti ga,uvek je to na samom vrhu usta što mu daje veliku šansu da se otkači sa par jačih pumpanja.Je li neko imao ovakva iskustva,sa ovakvim uzimanjem bucova!
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Evo kako se usput uči  :D , može biti da je razlog što ih u 9-tom nisam lovio kratak predvez koji koristim, probaću ga produžiti ove godine.
Seb, kod nas nije rijetkost balin noću, wobleraši često, al baš često dobijaju baline u noćnom lovu smuđa i kao i meni obično su to udarali veći komadi. 60/70+
Zvezdane sve i jedan balin kojeg sam dobio je bio popraćen divljačkim udarcem, nije bilo ovakvog načina kakav ti opisuješ, što ne znači da tako ne uzima, samo ja još nisam imao prilike . Možda je do načina vođenje i do strimera, koliko sam primjetio ti znaš raditi varijate strimere koji imitiraj uginule ribice, a uz takvo vođenje možda si potpuno prevario balina te on jednostavno nije imao potrebe za trošenjem energije na udarca nego mu se kao uginuloj ribici, koja nema šanse za bjegom, približio i lagao ga pokupio. Možda ?
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Gogo,možda je tako kako kažeš,ko to zna,u svakom slučaju u mušičarenju bucova ribolovac je konstantno napet,potpuno fokusiran na svaki tren,akcije i rekcije su munjevite,trenutak odsutnosti je dovoljan za poraz!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ala ste se raspisali - samo Vas posmatram :)

Na Tamišu bucov lovi i usred toplih letnjih noći, ali uglavnom u gradskoj zoni na osvetljenom keju i ispod gradskog mosta koji ima reflektore uperene u vodu. U crnoj mračnoj dunavskoj noći nikada ne ulovih bucova.

Inače 2007-me godine su me izuli ogromni gradski noćni bucovi :( Divljali su po sredini Tamiša, ja sam uspevao da ih dobacim ali samo par udaraca i još nekoliko praćenja. Bili su baš debeli i bezobrazni :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
zvezdan je napisao(la):
Međutim postoje situacije kada bucov strimer pokupi,pogotovo krupniji,poput pastrmke kad se digne na suvu muvu.Meni se dešavalo da ga vidim na priličnoj daljini kako se lagano diše na strimera,srkne,ili napravi samo lagani kolobar,i tada je prilično nezgodno zakačiti ga,uvek je to na samom vrhu usta što mu daje veliku šansu da se otkači sa par jačih pumpanja.Je li neko imao ovakva iskustva,sa ovakvim uzimanjem bucova!

Zvezdane, da li ti ovde opisuješ napad na strimera kog još nisi počeo da povlačiš?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sama fantastična iskustva!  :tbumb:

Što se tiče vršnog dela predveza je kako kaže zvezdan, 0,18 je sasvim dovoljno ako je kvalitetan...0,20mm ako nije neko smeče može izvući i največeg dunavskog bucova (ja sanjam o 8kg...ko zna možda je i veći 9-10 ::) :drool:).

Evo ja sam uradio po uzoru na zvezdana, debeli hollow "pun kavijara tj. ikre" ;) jos i tog mrtvog da uradim i onog usranka, lele pa jos da se domognem slovenskim bucovima :) Samo jos da ga slikam.

PS.
Danas sam jos sa vama i onda me nema dva dana, a bas sam se raspisao  :D
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ja često volim svoje strimere da držim u leru,posmatrajući ribice koje bucov napada,primetio sam da se potencijalni plen često zadržava u jačem brzaku u nemogućnosti da priđe obali,tu sam i video da bucko takve ribe koje jednostavno ne mogu da se pomere,ne napada  tolikom silinom.Najčešće samo zevne ispod njih.Tako i ja ponekad,kad neće nikako drugačije,pustim da strimer slobodno leluja u brzaku sa povremenim popuštanjem i povlačenjem.Tada zna da me iznenadi tim laganim pristupom,samo ga srkne ili ga ponese ka dubini laganim izvijanjem tela.Uh,to mi je mnogo dobar trip,kad samo blesne ispod mušice!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
zvezdan je napisao(la):
...Tako i ja ponekad,kad neće nikako drugačije,pustim da strimer slobodno leluja u brzaku sa povremenim popuštanjem i povlačenjem...

Blago tebi (i ostalima) koji imate brzake :( Na Tamišu je najbliži brzak u susednoj Rumuniji :doh: Ja se sa njima nadjebavam u potpuno mirnoj vodi :yeswink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zvezdane, moja "tajna" tehnika (Internet upropasti svaku tajnu :doh:) je oduvek bila taj "ler" koji si pomenuo. Tako sam lovio prave babaroge.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Milanče je napisao(la):
zvezdan je napisao(la):
...Tako i ja ponekad,kad neće nikako drugačije,pustim da strimer slobodno leluja u brzaku sa povremenim popuštanjem i povlačenjem...

Blago tebi (i ostalima) koji imate brzake :( Na Tamišu je najbliži brzak u susednoj Rumuniji :doh: Ja se sa njima nadjebavam u potpuno mirnoj vodi :yeswink:
Ha,ha,znaš koji je brzak u pitanju,bio si na njemu,onaj špic koji zadire u Dunav i pravi brzak i limane i virove...
Milanče je potpuno u pravu,njegovi bucovi imaju posebnu težinu jer se hvataju u mrtvoj vodi.Želja mi je da ga probam i na takvim vodama,znam da Milanče voli da lovi sa otežanim strimerima,ali bih ja probao i sa ovim nevidljivim uz sitno i brže povlačenje!Ma ustvari,ko zna kakvi su ti Tamiški bucovi,kao jezerski!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo došli smo i do jezerski bucova, njihove nevike slabo poznam. Znam da sam imao jednom prilike videti jednog manjega kako ganja kedere na nekoj bari dok sam lovio štuke. Neko ga je pustio u nutra. U Beloj crkvi sam jednom video na jezeru koje se uliva u Neru kako Bucov raubuje. Mislim da se jezerski ponasa u temelju isto kao i recni samo da zbog ambijenta u kojem zivi su se neke njegove navike malo modifikovale. Nekakve razlike gotovo postoje  :blush: ali ne verjem da su tako drasticne ali mozda i gresim. Ne bih znao nista pametno reci kada ga nisam ni probao loviti.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Svake godine provedem određen broj dana u gradskoj marini mušičareći.Ima tu svega u rano proleće,puno bele ribe,puno grabljivica.Bucova ima u velikom broju,ali je jako malo ozbiljnijih komada.U marini voda konstantno miruje pa bucov koji obitava tamo ima sve odlike jezerskog,rekao bih.Prva velika razlika koju sam primetio između ovih iz marine i drugih iz brže vode je ta što bucov iz mirne vode mnogo više pliva.Jednom sam pratio komad od nekih 1.5kg. sigurno 15 minuta.Plivao je naširoko i dugačko,prolazio kroz pojaseve trave,zaranjao pa odjednom izranjao,primetivši jato kakvih ribica široko bi ih obilazio i pravio nekakvu strategiju za napad u vodi isprepletanoj pojasevima trave.Pratio sam tu ribu dobrih 100 metara,dok nisam pronašao mesto za spuštanje sa malo slobodnog prostora ispred sebe.Bucov je nailazio dok sam ja uveliko mahao,pljusnuo sam mu strimera u rupu od trave koja se nalazila dobrih 3-4 metra od njega.Uspeo sam jednom da cimnem mušicu a on se kroz nevidljivi lavirint podvodne trave najednom pojavio neshvatljivom brzinom.Tresnuo je po njoj osobenim udarcem za ribe te veličine,svom snagom i masom i krenuo pravo u busen travuljine gde se i oslobodio udice.Bucovi na takvim mestima su skoro uvek gladni,lov im jako otežavaju sami uslovi na vodi,počev od mirne i bistre vode do trave i odličnih mesta za sakrivanje sitne ribe.Bucovu iz brzaka pola posla završava voda,dok onom iz mirnije vode iskrsavaju razne prepreke na putu ka punom stomaku.Ovde kod mene se zato bucovi jako kratko i zadžavaju u mirnijoj vodi,možda mesec-dva početka sezone,sve dok se sitan keder ne razlije na sve strane,ali ima ga i mora da se prilagodi drugačijim uslovima pa je možda i manje oprezan.E sad,kakav je na jezerima koja nemaju toliko prepreka i trave...
 
Vrh Dno