Bovansko jezero

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Primetio sam da nema teme o ovom jerezu, a mislim da zaslužuje posebnu temu.

wikipedia je napisao(la):
Bovansko jezero je jezero koje se nalazi na Sokobanjskoj Moravici kod Bovna između Sokobanje i Aleksinca. Jezero je veštačka akumulacija nastalo gradnjom brane 1978. godine, u sistemu regulacije sliva Morave i hidrocentrale „Đerdap“ sa zadatkom da zadrži nanose brdskih i planinskih reka, a istovremeno da akumulira velike količine vode.

Jezero je udaljeno preko 20 km kilometara od Sokobanje, a 12 km od Aleksinca i nalazi se na regionalnom putu Aleksinac-Sokobanja-Knjaževac.

Jezero je dugo 8 km, najveća širina mu je 500 m, a dubina 50 m. Služi za navodnjavanje polja u ovom kraju. Bovansko jezero preko postrojenja za prečišćavanje vode vodom snabdeva grad Aleksinac.

Bovansko jezero je bogato deverikom i uvek je bilo zanimljivo plovkarošima. Jedno je od voda najbogatijih smuđem i somovima tako da privlači i veliki broj varaličara. Ove godine Bovansko jezero postaje isto tako zanimljivo i za mušičare jer je moguće vrlo uspešno loviti štuku mušičarskim priborom. Štuke u velikom broju ima od prošle godine i ovo jezero teži da postane primarna destinacija za lov štuke u regionu.

Lokacija Bovanskog jezera.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
lazza je napisao(la):
Primetio sam da nema teme o ovom jerezu, a mislim da zaslužuje posebnu temu.

wikipedia je napisao(la):
Bovansko jezero je jezero koje se nalazi na Sokobanjskoj Moravici kod Bovna između Sokobanje i Aleksinca. Jezero je veštačka akumulacija nastalo gradnjom brane 1978. godine, u sistemu regulacije sliva Morave i hidrocentrale „Đerdap“ sa zadatkom da zadrži nanose brdskih i planinskih reka, a istovremeno da akumulira velike količine vode.

Jezero je udaljeno preko 20 km kilometara od Sokobanje, a 12 km od Aleksinca i nalazi se na regionalnom putu Aleksinac-Sokobanja-Knjaževac.

Jezero je dugo 8 km, najveća širina mu je 500 m, a dubina 50 m. Služi za navodnjavanje polja u ovom kraju. Bovansko jezero preko postrojenja za prečišćavanje vode vodom snabdeva grad Aleksinac.

Bovansko jezero je bogato deverikom i uvek je bilo zanimljivo plovkarošima. Jedno je od voda najbogatijih smuđem i somovima tako da privlači i veliki broj varaličara. Ove godine Bovansko jezero postaje isto tako zanimljivo i za mušičare jer je moguće vrlo uspešno loviti štuku mušičarskim priborom. Štuke u velikom broju ima od prošle godine i ovo jezero teži da postane primarna destinacija za lov štuke u regionu.

Lokacija Bovanskog jezera.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
  Ovo crveno ispravka. Stuka je pustena pre nekoliko godina (maticni primerci oko 3 kg) ali je dozvoljen ribolov iste pocetkom prosle ili preprosle,  (za ovo neka me neko ispravi). Stuke ima na celom jezeru. Moze se lepo pecati strimerima u trubarevackom delu - blize Soko banji, zatim na kupalistu, po zatokoma i po meni najbolji deo koji je i manje napadnut od strane ribolovaca je cela suprotna strana od asfatnog puta aleksinac - soko banja, s tim sto je potreban camac. Pecanje iz camca je zabranjeno ako niste usidreni uz obalu a samim tim ako jeste olaksano vam je musicarenje na svim potezima jezera. Ceo trubarevacki potez u ovom periodu moze da se pregazi u vadersu sem sam kanal Moravice (kanal kroz jezero od reke Moravice). Ko nezna gde je kabnal savetujem da pripazi jer veoma lako odlazis "pod" vodu!!! Kanal je odsecen i prekriven slojem mulja (kao led i gore) tako da nema kocenja niti bilo cega drugog. Hvataju se primerci do 4, 4.5 kg. U par izlazaka u poslednjih desetak dana imao sam redovno ulove ali ne vece od 1.5 kg. Stuka se odlicno mresti i na svakom koraku mogu da se vide penkala. U odnosu na proslu godinu primetno je da je manje ribolovaca koji love stuku na sistem sa kederom i balerinom. Krupnije stuke su dalje od obale u ovom periodu i cesto kidaju sisteme pecarosima koji pecaju smudja na filet, rep ili ribicu. Period je kada treba iskoristi vreme i obici ove terene. Ovakvi komadi sa slika a i manji su konstantna pojava na udici. Od strimera, par dana sam odlicno sam prolazio na zonkere fluo zelene i zute boje (beli sa crvenom glavom ignorisala stuka, kao i tamne varijante) a danas ni pip na zonkere ali zato su strimere izradjene vecinom od flash-a uzimale pri samom dodiru sa vodom. Lako je uocljiva aktivnost stuke koja se odrazava tek jedva primetnim paranjem vode, raubima i iskakanjem iz vode. Potrebno je na stimere tj udice staviti neki od sistema protiv kacenja trave koji vam mnogo olaksava vodjenje strimera.
 

Prilozi

  • Slika0007.jpg
    Slika0007.jpg
    123,1 KB · Pregleda: 599
  • Slika0010.jpg
    Slika0010.jpg
    124,4 KB · Pregleda: 532

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ako se ova voda sačuva u narednim godinama evo nama iz istočne i južne Srbije pravog mesta za mušičarenje krupne štuke!Čuo sam puno priča o ovom jezeru i nameravam u doglednom periodu da probam malo smuđa i štuku na strimer!
 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
Bio sam proteklih dana nekoliko puta na ovom jezeru. situacija je bas kao sto je Djole napisao. Svaki zabacaj udarac. Stuke, doduse, nisu velike, d0 3-4 kg (za razliku od onih sa Zavojskog jezera, gde ima onih od 10, verovatno i vece), ali je pecanje zadovoljstvo. cesto se na malo otezan strimer dobija smudj. Lepo moze da se musicari i klen, koji je tamo vrlo zilav. A sto se tice cuvanja ove akumulacije, to je uzas! Kad god odem vidim mreze, i ribolovce koji trpaju penkala u cuvarke. I na meti nisu samo stukice, vec i somovi koji naravno nisu u meri, smudjevi itd.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
ledukri je napisao(la):
Bio sam proteklih dana nekoliko puta na ovom jezeru. situacija je bas kao sto je Djole napisao. Svaki zabacaj udarac. Stuke, doduse, nisu velike, d0 3-4 kg (za razliku od onih sa Zavojskog jezera, gde ima onih od 10, verovatno i vece), ali je pecanje zadovoljstvo. cesto se na malo otezan strimer dobija smudj. Lepo moze da se musicari i klen, koji je tamo vrlo zilav. A sto se tice cuvanja ove akumulacije, to je uzas! Kad god odem vidim mreze, i ribolovce koji trpaju penkala u cuvarke. I na meti nisu samo stukice, vec i somovi koji naravno nisu u meri, smudjevi itd.

CRVENO. Na Zavojskom jezeru?  ???
 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
Ako mislis na otezanje, ja stavim olovo, da ide dublje. A na Zavojskom su STUKETINE. To se da proveriti ;)
 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
Ma nisam mislio na smudjeve kad sam reko o Zavojskom
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Danas smo JR i ja mušičarili štuke na Bovnu. Nisu bile baš pri apetitu, ali na kraju ja stigoh do brojke 5, a on do 7-8.

Malo slika.

Ja sam najviše uhvatio na crveno-belog (jednom Zvezdaš, uvek Zvezdaš!  :) ) strimera:

glavastrimer.jpg


U plićaku sam lovio na Đoletovog "plivajućeg strimera", i imao par napada i jednu od 500 g.

Jr je lovio na nešto manje strimere, ali nije lovio manje štuke:

jr1.jpg


jr2.jpg


Sve ribe puštene:

pusti1.jpg


Boje jeseni:

IMG_5512edit1.jpg

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Danas sam opet bio na Bovnu, al sam ovaj put varaličario.

Napokon upoznah Darka The Feanora, i napravismo jednu Spin and Fly sliku!  :D

feanor.jpg


A slikah i ovo, tj ove:

macebovan.jpg


:)
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
I ja sam sreo neke varalicare   :-X  :D

Otkrovenje u danasnjem lovu stuka na ovom jezeru je bio BELI GURGLER !!! koga je forsirao i dobijao udarac za udarcem Darkov prijatelj Ivan iz KS s kojim je on dosao. Iskreno cak sam i prestao s musicarenjem da bih uzivao u napadima stuka na ovaj strimer. Kako sam ja prosao danas. Nikako. Nisam imao GURGLERA  :D Sve ostalo je bilo ignorisano  :-\

PS: radi grgec   :-[
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
gringo mi uzeo rec sa tastature, preduhuitrio si me  :D

ali znas sve ovisi dal gledas sa leva na desno ili desna na levo :D :doh:
 
Vrh Dno