Caperer-krznokrilac

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Za ovu muvu prvi put cujem, nije me sramota sto ne znam koja je, mada je vrlo moguce da je vec imam, ali da je krstim drugacije, stoga Mix molio bih te da izbacis sliku i objasnjenje kada, kako i zasto bas ova muva!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Caperer- Helesus radiatus je krznokrilac koji treba bas u narednom periodu, septembra i oktobra, da se pojavi u velikom broju. Ima ga u mnogim nasim planinskim rekama i to je, u stvari, jedan od sedzeva sa svetlo-braon krilima. Boja tela mu varira od braon-narandzaste do braon-zelene. Veliki je zalogaj sa duzinom krila oko 2 cm. Razlikujemo ga od ostalih krznokrilaca po obliku larve i kucice koju ona pravi. To je ona cuvena larva sa jednim ili dva poduza drvceta prilepljenim za kamenu kucicu. Ima ga mnogo na planinskim rekama Srbije i Balkana.Trazi ciste reke.
Postoje najrazlicitije imitacije, ciji veliki broj mozete naci i na Internetu. Interesantno je da ja pored klasicnih imitacija, poput Elk Caddisa, CDC Sedge, Goddard Sedge i Mixmaster Sedge, posebno preporucujem razne vrste braonkastih palmera, koji u sumrak u brzoj vodi, odlicno imitiraju krznokrilca otvorenih krila.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
I samo to! A gde je slidža. Mix postao si neodgovoran, očekivao sam od tebe vise ažurnosti, do duše ko zna možda ti je ova muva tajno oružje kojom ćes da posakatis Rzav pa krijes nema veze, ja ću da sacekam vece i na crnu jednodnevku da popunim zaostatak koji sam stekao tokom dana dok si ti pecao, a ja se kupao i pržio meso na rostilju.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Preterujes, Sumadinac. Pa zar ti nisam detaljno opisao muvu. To vredi mnogo vise od slike vestacke muve. Imas na Internetu slika ovakvih sedzeva koliko hoces. Cak i u mojoj galeriji imas neke upotrebljive imitacije. Bas u ovom trenutku pravim bambule, kojih nikad dosta. Musicarenje na planinskim rekama sacekace jos koji dan. Samo da izvadim "dzukelu" klena iz Toplice, koji mi je prekjuce iskidao strunu 0.20mm. A CAPERER je isti kao i svaki drugi sedz, nista posebno. Ono sto ga izdvaja, u detalje sam opisao. Slika ce sacekati jos nekoliko dana. Ne vidim razlog da ti ne napravis i slikas jednog.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Na tog klena ces sacekati 10-15dana, jer ako si ga bocno, a jesi jer ti je pokidao taj se nece lako odluciti da napada dok se ne oparavi, a jos ako ga je neko kacio pre tebe postace sve atrraktivniji i neodlucniji. Vec pet godina nekoliko ribara iz Ivanjice jure jednu pastrmku u "Rodica viru" na Moravici, ja je ove godine nisam kacio, ali prosle godine, krajem septembra sam imao zestok duel. Zakacio sam je na imitaciju pesha, ali je pokidala 0.18 strunu. Ovog puta nisam uspeo da je vidim, ali predprosle godine kad sam je kacio na sundjerastog pesa(varalicu), dovukao sam je ispred nogu ali se otkacila. Od tada do sad je narasla najmanje 700-800gr a mozda i kilo, jer joj je hrane i previse, a zenka je, kolika bi bila steta da se ubije takva riba, odprilike ima sada po nekim procenama 5-6kg. Tada kada sam je ja kacio na ustim aje imala tri cetri leptiraste varalice zardjale i ko zna sta jos jer nisam uspeo da vidim. Kad je budem uhvatio a verovatno ce to biti do kraja septembra, dobro cu je islikati i ide pravac mrestiliste, jer sto je veca sve su vece sanse da ce biti izvadjena uskoro i ubijena, jedina sansa je da ode u mrestiliste. A na njeno mesto bice pusteno 10-15 komada 500-600gr. Ako je ne spasemo ove godine, bice uhvacena sigurno zimus ili ce je vidra smotati jer je ogromna, kad bude kretala u mrest.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Salio sam se kad sam napisao da cu njega uloviti. Taj se, za razliku od pastrmke ili lipljena, nece dici na muvu, mozda vise nikad! Ali, juce sam bocnuo nekoliko komada od 40-50 cm, da ne kazem- kilasa. I doziveo sam nesto sto cu zauvek pamtiti. Uhvatio me katastrofalan pljusak i grmljavina na 2 km od najblizeg sela. Zamislite, cucnuo sam pored jednog grma i tako kisnuo kao budala sat vremena, ne smevsi da podjem prema kolima, iz straha od gromova. Kao da sam se jedan sat tusirao hladnom vodom na vetru. "Najinteresantnije" je bilo kad se kisa pretvorila u grad, a vetar u tornado. Nikako da stane. Ne vidi mu se kraj. Izasao sam i pesacio do automobila po najvecoj grmljavini i kisi. Potpuno mokar i promrzao, u sred leta. Ocekivao sam tesku prehladu i upalu pluca, ali evo prosla je noc, a nista me ne hvata. Sta covek (budala) moze da izdrzi!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
...I da se vratim na temu. Usput sam usao u jedan plastenik i na najlonu pronasao nekoliko BLUE WINGED OLIVEa i CAPERERa.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
I kad si se probudio, napolju greje sunce! Salim se Mix, greska ti je sto ne nosis kabanicu, u dzepu na ledjima ja nosi kabanicu i po minusu i po +40, bez obzira na sve jer sam se provodio kao ti vise puta!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
MIx resio sam sutra da idem u Moravicu da pecam klena, ali iskljucivo klena posto ga nikad u zivotu nisam pecao na muvu. Napravio sam desetak bambula, sedge-va....Pa da prosudim sta je bolje slamonide ili klenovi!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MixMaster wrote:
Samo da izvadim "dzukelu" klena iz Toplice, koji mi je prekjuce iskidao strunu 0.20mm.

0.20 nosi obicno nesto preko 4kg , zato nemoj da se sramotis tim "kidanjima" :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne volim kad skrecemo s tema, ali moja "fizika" je drugacija. Kad se glavonja od preko 1 kg okrene i zavozi prema granju, treba ga zadrzati i okrenuti. Tad struna trpi mnogo vise kilograma i ostalih sila od pozeljnih 4 kg.
 
Vrh Dno