Crni Timok

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ovo je tajna reka velikom broju musicara. Kriju je kao tetka godine, kao zmija noge, kao vecita tajna zivota posle smrti i pitanja zasto je snimljena serija Seljaci, i kako to da je najpopularnija serija ikada emitovana. Vrati se Gigo Moravcu, nalupaj samare ovim kvazi glumcima i reziserima. Bolji zivot iznad svega! Zaklinjem se veran bicu Dragisi Popadicu. Medjutim u svakom kukolju ima poneki nezni cvet koji ce podeliti svoja iskustva i navuci gnev ostalih musicara. Ne gazite po cvecu, ono je esencija neznih romanticara i njihovih jadnih pokusaja da se u surovom vremenu ovom poneka devojka odvoji. Ajde bez tupljenja i proseravanja...
Dva puta sam ga posetio i oba puta sam osato u najmanju ruku zbunjen. Prvi put sam nazalost vise lovio na Radovanskoj reci, a crni Timok samo omirisao. Medjutim tu nabasah na nekog varalicara sa 15 pastrmki. Ma da je ziv i zdrav...ubi im dusu i jos prijavljuje da je tamo svaki dan. Ako.. :doh: Nesmem ni da racunam koliko ih samo on jedan pobije. Brutalno, ali istinito.
Drugi put sam bio juce. Mesto je Konjarevo (valjda), desetak kilometara iznad Boljevca. Veoma ali monstruozno teska reka za ribolov. Veoma je obrasla. Drvece stvara krov iznad reke. Zabacaji su SF i iziskuju vrhunskog flycastera. Ne ici ako niste spremni na teske egzibicije. Veoma tesko. Fasninatntna je ipak to reka. Ona spada u krecnjacke reke i ako ste navikli na bujicave reke, njen izgled ce Vas veoma zbuniti. Virovi su dugacki, duboki, prelivi veoma mirni, a brzaka samo na prste da nabrojite. Neocekujete dzepove, stene u vodi i mini virove. Nema ih. Kao neka ravnicarska reka, ali veoma hladna sa vascinatno velikom kolicinom krecnjaka u vodi. Prezasicenje...tako da se na kamanju hvata bigar, vascinatne strukture, koje ja neslikah. Vise vremena sam posvecivao u pokusajima da nekako zabacim muvu.
Medjutim desilo se nesto za mene lepo. Najzad sam raskrstio sam svojim tripovima vezanim za nimfe i resio da ceo dan provedem loveci samo na njih. Dve sam iskidao, dusa me boli je su poklom jednog mog dobrog prijatelja necu da mu ime spominjem na forumu, mada bi sa ponosom mogao. I pri kraju dana u jednom/jednom  :doh: mestu koje je mene asociralo na mesta za pastrmku na koja sam navikao sam jednu malu, oko 20 cm ulovio. BH zecije uvo na 14. Bio si prijatelju u pravu za tu muvu. Naravno da je ubrzo zaplivala nazad.
Bez obzira na nenormalnu tezinu, ja nisam na tezoj reci za musicarenje bio, Crni Timok me je fascinirao. Jedva cekam da mu se ponovo vratim. Nije April daleko.
Malo slika za kraj!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Atipična salmonidna voda, sa divnim potočnim pastrmkama!

Evo par slika od 1. aprila:

img0575ma6.jpg


img0598mp1.jpg


img0579anc9.jpg


Hard level za mušičarenje. Sledeće sezone ću intenzivno mušičariti pastrmke, ali ne na Crnjaku - granja i šipražja više nego vode. Na ovu vodu idem i dalje samo sa varaličarskom opremom. Timok nije za početnike. Inače pastrmke od 30+ cm nisu nikakva retkost.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Atipicna salmonidna voda samo ako je uporedimo sa freestone bujicavim rekama visokih planina. Ako je posmatramo kao chalk stream, odlican je primer. Ovo je reka koja privlaci one koji bi za krupnu potocnu pastrmku i svoj stap polomili o krov od nadvijenog granja. Ona ne privlaci sminkere i fly-castere, kao ni one koji bi da ih vide u najskupljoj opremi. Crni Timok je reka za prave divljake, koji nemaju potrebu i nadu da ce ih neko gledati i kada bi se oslobodila prekobrojnih varalicara i ribokradica, bila bi hit-nr-1 za musicarenje.
Po mom neskromnom misljenju, ovo je veliki salmonidni potencijal, jer ima dug pastrmski tok, sa ogromnim i dobro zasticenim virovima i sklonistima za pastrmke. Bogatstvo hranom, poput gamarusa i larvi insekata je ogromno, kao i na vecini kraskih reka. Ovde pastrmke rastu mnogo brze nego u brzim rekama varijabilne bistrine i temperature.
Zato sto kazu da je hard level i nezgodna za zabacivanje, izbegavaju je mnogi musicari. Medjutim, to je prednost za one koji vole mir i usamljenost dok proganjaju ribe. Bolje je macevati se sa priobalnim granjem, nego sa musicarima koji su cas ispred, cas iza tebe.
Strastveni musicar ce uzivati i u samom prizoru krupne pastrmke koja se hrani na povrsini, a nemoguce joj je zabaciti, jer zna da je nedostupna ribolovcima i da ce ga jos dugo uveseljavati i ohrabrivati svojom pojavom i prisustvom. Uvek izadje poneka u pristupacni preliv ili na spustenu mokru muvu pored granja, a dovoljne su i dve-tri timocke pastrmke da zadovolje strast, jer su u proseku krupnije od pastrmki sa bilo koje druge reke Srbije.
Verujem da u ovoj reci ima primeraka i od 5 kg, a da komadi od po 2-3 kg nisu retki. Steta sto je ne posecujem malo cesce. Za to je uvek bio kriv Beli Timok zbog velikog bogatstva krupnim klenovima. Mozda me ovogodisnja trovanja presele na Crnu reku, dok boravim u tazbini, u Zajecaru.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Uaaaaaaaaaaaaaa Mix! Izdao si Beli Timok i njegove klenove, zarad malo šugavih pastrmki.  :hammer:

Inace moj ćale je odrastao u Zaječaru, i uvek kada bi pričao o Crnom Timoku, pored spominjanja krivovirskog sira, pricao mi je da je reka totalno drugačija od Belog Timoka bez brzaka. Sada sa ovih fotki vidim na sta je mislio!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nikad ne bih izdao Beli Timok :nowink:. Kada gostujem u tazbini, tek jedan od deset dana provodim na Crnom Timoku. Ostalih devet sam na Belom.
Crni Timok zaslužuje više moje pažnje. Ubuduće ću ga češće posećivati. Privlači me to što postoje veoma dugi delovi toka koje uopšte ne posećuju pastrmkaši.
100ko, odvoji malo vremena sledećeg leta, pa možemo i zajedno da "preoremo" Crni Timok.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
:D :D
Bre Mix procito si me ko deda "Politiku"! Pa sta mislis da cu da radim sledeceg leta kad odem u selo. B.T. ce i onako jos bar 2-3 godine da bude prazan. Samo da se utrefi da neko motorizovan bude u selu. Odo ja na C.T. na keca :hammer: Al moram sad preko zime da pazarim kombinezon.
Inace dokle je otprilike C.T. pastrmski?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nikakve tajne ne otkrivam dok ne vidim smeštaj u tvom selu. Čekaj i mene i Lakija, s prvim prolećnim danima. :yeswink:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
HAAAAAAAAAAA!
Sorry Zaki!  :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
Za smestaj ce da se dogovorimo, mozda :whistle:
 
Z

Zakula

Guest
ALo bre pederashi,ja sam maturant,mogu da se zajebavam kolko' ocu!? :hammer: :hammer: :hammer: A i koce da vozi??
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ma daj bre da kupimo celu kuću u Debelici za 1000 eura :tbumb:. Što da se zajebavsamo po tuđim krevetima? ??? :hammer:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Mix, bre, prestani više sa kupovinom tih kuća. Ideš mi na živce :mad:, na svakoj reci koju posetiš, kupiš po jednu kuću. Dokle više? :p
 
Vrh Dno