Czech Nymph

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
I sa ovim tipom muha sam imao lepa iskustva (pastrmka, lipljan, bodorka i klen za sada  ;))  Zaista univerzalna muha koja može imitirati razno razne larvice kao sto su: Hydropsyche, Rhyacophila... pa sve do racica gamarusa. Kombinovanjem boja se mogu dobiti odlicne imitacije rzanih larvica i gamarusa. Posto do sada nitko nije otvorio ovu temu onda cu je ja otvoriti iako smo nesto govorili o ovoj tehnici na nasem forumu pa mozete malo i to pregledati na link: http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=551.0

Ja inace koristim samo jednu nimfu, ali da je dozvoljeno loviti sa tri koristio bi i tri. ENglezi imaju lepe i bogate vode iako je dozvoljeno loviti pravom czech metodom, koliko znam i u samoj češkoj nemaju neke probleme sa ovom metodom...kada bi imali sigurno bi bila zabranjena. No, ajde da ne govorimo samo o metodi nego i iskustvima. Kakva iskustva imate, postoje li kakve posebne kombinacije kao omiljene...?!!?  :)

Ja u mojoj kutijici sa nimfama imam skoro dva puna reda samo ovakvim muvama u nekoliko verzija, dakle jos jedna stara a izuzetno dobra muva!

Za leđa se daju koristiti svakakvi materijali ali meni je najbolji i najlepši scud back (4. slika).
 

Prilozi

  • cz1-1.jpg
    cz1-1.jpg
    40 KB · Pregleda: 823
  • cz-1.jpg
    cz-1.jpg
    24,6 KB · Pregleda: 793
  • cz brown olive-1.jpg
    cz brown olive-1.jpg
    22,6 KB · Pregleda: 757
  • 123-1.jpg
    123-1.jpg
    77,3 KB · Pregleda: 779
Z

Zakula

Guest
Eh,moja omiljena nimfa - larva...Cheshka sekira je ja zovem.U svim varijantama razbichuje ribu od potoka,preko bujichavih reka do bara.Obozavam ih!Ja pravim i klasichne cheshke nimfe i neke moje verzije, i sve su lovne...Evo slika
 

Prilozi

  • Olive Czech Nymph.jpg
    Olive Czech Nymph.jpg
    27,5 KB · Pregleda: 521
  • Olive & Patrige Caddis larva.jpg
    Olive & Patrige Caddis larva.jpg
    21,3 KB · Pregleda: 508
  • Yellowish Cream Caddis Larva.jpg
    Yellowish Cream Caddis Larva.jpg
    24,3 KB · Pregleda: 454

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
I meni su drage. Ovih sam dana bas na ceske nimfe prevario nekoliko lijepih skobalja.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:respect1:  :drool:  :tbumb:

Čestitam ti druže! Ako ti se da slobodno podeli sa nama kako si lovio skobalja, kakva iskustva imaš sa njim u riolovu na umetnu muvu.  Evo ovde smo vec nesto piskarali na tu temu http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=286.0 pa slobodno ozivi taj topic ako zelis ;)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Blagoje druže neznani čime da te podmitim da napišeš kako si lovio skobalje na češke nimfe :drool:. Mnogo me a i ostale zanima!
Ajd da probam ovako prvo  :whistle:
 

Prilozi

  • Reis100.jpg
    Reis100.jpg
    19,6 KB · Pregleda: 504

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Nema u tome neke posebne tajne.
Skobalja lovim koristeci tzv. Czech nymphing tehniku. O njoj je bilo govora ovdje na forumu, a ima i jako puno materijala na internetu. U osnovi, to je pecanje na vrlo kratkoj distanci, sa tankim monofilnim predvezom cca. duzine stapa i sa dvije ili tri otezane nimfe. Ja koristim samo dvije nimfe, kako zbog propisa, tako i radi toga sto se manje zapetljava, lakse se vode.
Drugi, takodje vrlo efikasan nacin je nesto poput onoga sto Amerikanci nazivaju "High-Stick Nymphing". Clan ovog foruma Rasho i njegovi jarani na taj nacin vrlo uspjesno love mrenu, a onda se tu obavezno nadje i skobalj kao sporedni ulov. (O tome je takodje bilo pisano ovdje na forumu) U toj tehnici se koristi brzotonuci predvez, kratki vrsni monofilni predvez i jedna ili dvije otezane nimfe. I ovdje lovimo na kratkim distancama, ali nesto duzim nego kod Czech nymphing.
Ako mogu da neopazeno pridjem ribi ili je voda jako brza ja preferiram Czech nymphing. Ako je riba malo dalje ili nema uslova za gazenje onda na drugi nacin. Ove tehnike nije moguce svuda primjenjivati (Lim je vrlo brza rijeka), ali na pravim mjestima daju odlicne rezultate.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Blagoje, sutra idem malo na Lim da musicarim. Pa ako uhvatim mali vodostaj bice super. Ako ne onda mram se oprobati izmedju hvatanja klena i u musicarenju skoblaja.Barem cu da probam u nekim priobalnim delovima jer je Lim katastrofa veliki i brz. Mozda skoknem do banjskog camca.Dolazi mi u goste jedan dobar musicar iz Cacka pa cu se valjda snaci u ovom nimfarenju.Probacu neke moje nimfe.

Malo sam otisao u off, pa se izvinjavam moderatorima i administratoru!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:tbumb:

sretno vam bilo i velike ribe!

Ocekujem neku pricu  ;)
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
sebastian je napisao(la):
:tbumb:

sretno vam bilo i velike ribe!

Ocekujem neku pricu  ;)

Izvestaj je na: http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=769.0    ;)
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
У праву си... цене су им ствааарно ФАНТАСТИЧНЕ...
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Druze Sjekloca ne znam da l' me zaj....., ali obzirom da u prodavnici treba da ih platim 1£ komad, 18 komada za 3£ mi dodje ko premija. Inace, verovatno ih pravi kunta kinta u Dzibutiju. Ali to sad nema veze - kazi mi prijatelju vrede li cemu, ili su samo dobre za ribolov dzibutanskog usatog tajmena.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Pa sad... ???  Na cesku nimfu se u principu ne stavlja metalna glava, koliko ja znam... A telo je fino uradjeno. O odnosu cena gotovih musica stvarno nemam pojma jer ih pravim sam, tako da me jedna nimfa kosta u vrh glave 10-15 dinara... Jedino sto pouzdano znam - lovne su vise nego ijedna druga nimfa!  :tbumb:
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Znas kako kazu prijatelju, vreme je novac, a ja sad nisam bas pri vremenu da se upustim u vezivanje muva (mada bih jaaaaako voleo :() tako da me ovo uopste ne izadje mnogo - cek da sracunam - dodje mi 6 nimfi za 1£, sto je manje od 20din po komadu, a obzirom da zivim u UK to mi je za ovdasnje uslove FANTASTICNO.

Elem, imaju oni i sa i bez metalnih glava, ceske, poljske...Generalno imaju odlican izbor muva i sajt im je prilicno dobro uradjen. Evo ga originaj sajt:
http://www.theflyfactory.co.uk/store/show_sub_group/12

Pozdrav
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Posteno, ta cena mislim da nije velika ni za ovdasnje prilike. E sad: obicno znam da u takvim kompletima dobijes razne vrste, i one koje si hteo, ali i one koje nisi... Na stranu kvalitet izrade, u koju diskusiju ne bih da ulazim. Obzirom da je tebi to prihvatljivo - probaj pa javi! :tbumb:
 
Vrh Dno