DISTANCE CASTING- realna potreba ili ne?

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Primetio sa da ima dosta oprecnih misljenja sto se tice potrebe za dalekim i extremno dalekim zabacajima, da se kompenzuje prilazenjem ribi, mnoge ribolovne situacije to nedozvoljavaju.
To je kao da imate ferrari u garazi a stalno vozite ficu, lakse je, manje ulaganja, ne boli glava.

pozdrav
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
Moje skromno misljenje i saznanje jer musicarim kratko vreme 2 godine i mislim da long cast i nije nesto narocito potreban narocito na rekama naseg podneblja izuzev drine i jos ponekih recimo vrbas i pliva koja na pojedinim mjestima ima 30-ak metara, mada i na zadnje dve reke ako znamo gde je riba nema potrebe za dalekim bacanjem a to su najcesce virevi i prelivi tako da se sve resava na maksimalno 10-15 m. Plus dodatak za olaksanje je sto na ovim rekema i u vecini slucajeva vidimo ribu na dubinama i do 2 metra i vise ako lovimo donjim musicama. Ja sam misljenje za reke regije RS posto na njima pecam a i u Srbiji mislim da je slicno cak i da su musicarske reke jos nesto manje. Po meni nema potrebe da se razmotava 20m strune, kako je neko spomenuo u drugim postovima dok prebacis 20m izmedju uplasis brdo riba koje su potencijalno zadovoljstvo za pecanje a na vecim daljinama je i teza kontra, vodjenje muhe i slicno bar meni, tako da ja ostajem u sesnestercu :lol:
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
off topic
Sto se tice ferarija to mi ne treba meni i opela komsiluk izgrebao kljucem od pakosti
 

HITNA

Senior member
Učlanjen(a)
04.12.2005.
Poruke
166
Broj reagovanja
0
Kao prvo nisam razumio ono sa ferarijem (ako je pribor prve klase nemora značiti dug zabačaj imam orijatelja koji je prvak Francuske u dužini ispucavanja žnore i pritom gađaju u metu i on to ispuca na 40 metara bez ikakvi problema čak i sa priborom od 50 eura complet
A sto se tiče ekstremne dužine zabačaja radi ribe ....isplati se na jezerima gdje ima puno takmičara pa se riba povuče malo dalje a sve ostalo se svodi do max. 20 metara
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Vrlo interesantna tema, samo da Ivan izdrzi i ne pukne :lol:

Dovoljno je jednom otici na Drinu ili neku slicnu reku i ribolovac se oseti hendikepiranim sa distancom ispod 20m! Moj prvi odlazak na Drinu je bio ponizavajuci. Duva vetar, pada kisa, lipljan se povremeno javlja a ja lajem na svaki klobuk. Naravno sve se desava na 20+m.
Onda sednem pored reke, nekako zapalim cigaru i kazem sebi: " koji ces ti qrac na ovolikoj reci kad nemas pojma" :hammer:
Za sunjanje na Drini, potrebna je maska i dobra disaljka :lol:
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Kao prvo nisam razumio ono sa ferarijem

Hitna,
nisam mislio na pribor vec na mogucnosti i ambicije od osobe do osobe, u fazonu ficu je lakse voziti i ne zahteva mnogo truda, ako ne ide kako treba- jebiga to je fica, za ferrari treba i vremena i truda, analiziranja da bi se izvukao maksimum i stvarno uzivalo u voznji.

Ako se "usavrsi" daleki zabacaj sa prezentacijom i kontrolom, svaki blizi je smesan i decija igra. Mislim da tu ne treba ici linijom manjeg otpora, ja ne lovim na velikim rekama pa mi to ni ne treba, zasto bih se mucio, naprotiv daleki zabacaj moze samo da poboljsa taj koji mislite da "savrseno" izvodite. NE POSTOJI savrsen zabacaj postoji samo zelja i teznja ka savrsenstvu, a to traje ceo zivot.

Pozdrav

IVAN
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Svi iznose vrlo interesantna iskustva i gledista i svi su u pravu!
U pravu je musicar koji ne moze prici ribi i zabacuje daleko, ali je jednako u pravu i onaj koji moze prici na umerenu udaljenost i koristi umerene izbacaje. Takodje je vise nego u pravu onaj koji uleti u sam "sesnaesterac' ribama i tu ih bere kao kruske.
Svi koji potenciraju umece dalekog izbacaja pominju Drinu. Bas tako i ja napisah pre neki dan. Drina, ponekad, "trazi" takve stvari. Ali Nisava, Ribnik, Tara, Mrtvica, Temska, Visocica, Jerma i Mlava, ne traze. One traze nesto drugo. Traze jos vestijeg bacaca, ali ne u dalj.
Neko se odusevi kada gleda bacanje musice 30 metara u dalj, ali ja se jednako odusevim (u stvari vise!) kada posmatram musicara koji preko brzaka i dzepova, mirnih i brzih tokova, preko granja i kroz stene vodi suvu musicu "drag free".
Na rekama koje nisu ogromne, siroke 100 m i slicnim mestima, dakle bas onakvim mestima koje vecina musicara posecuje, uvek su neuporedivo efikasniji i uspesniji musicari koji zabacuju precizno i kratko, trudeci se da sto vise riba uoce i precizno "pogode", od onih koji koriste daleke izbacaje.
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Mix,
Ja govorim da sve to sto si rekao treba se lepo iskombinuje da bi musicar bio kompletan.
Ne govorim samo o velikim rekama.
Ne razumem zasto bi se neko i na maloj, srednjoj reci stalno sunjao, prikradao i isao gore dole ka da je savrseno moguce pokriti veliku povrsinu reke ne pomerajuci se sa jednog mesta i na taj nacin ne remetiti zatecenu siyuaciju na vodi. Radi se dakle samo o vestini, i na kratko i na dugacko, moguce je samo korekcijom polozaja tj. okretanjem oko ose, prosto izvuci vise kanapa i prezentovati musicu pastrmci koja kupi 20 ili vise metara nizvodno ispod neke niske krosnje ili recimo, sa tvoje strane polokana obala, dubina, a treba baciti ribi koja je dijagonalno sa truge strane reke preko brzaka u kontra struji, daleko, ima resenja, a to sigurno nije da se nadje plice mesto da se pregazi, lezeci sunja do reke i onda samo spusti vrh stapa sa tipetom u dzep i uhvati riba.
Ne postoje nepotrebni zabacaji, kad tada ce neka situacija da te dovede u situaciju kada ti nestane opcija, kada ti treba nesto vise, extra metar do ribe a jos jedan korak napred= plivanje.

Pozdrav!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mislim da je diskusija OK, i da je DISTANCE CAST jako korisna i potrebna stvar. Ja sam poslednji put na Ribniku uhvatio 6 lipljenova i 2 pastrmke (uz jos 10-tak nerealizovanih napada) "iz tacke". Stao sam, smirio se i proveo 2 sata na jednom mestu. I bacao blizu, daleko i JAKO DALEKO. Iako je vodostaj nizak, lipljen se vidi i ne bezi, on se plasi i radije uzima ako vas ne vidi! Znaci IZDALEKA!!! Takodje nema savijanja kicme, povijanja i klecanja! Kada naucite da zabacite i precizno da vodite muvu daleko od Vas, sve sto je blize to je naravno i lakse!
Naravno da je za pocetnika vaznija kontrola muve nego daljina, i da je lakse kontrolisati ceo sistem na 7-10 metara ali cemu sav ovaj pribor stapovi, strune, predvezi ... ako se koristi samo tako. Nemojte se plasiti daljine, uvezbajte se negde, pa da vidite napredak!!!
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
I distance i sunjanje je potpuno opravdano u razlicitim situacijama! Nemogu da zaboravim kad sam se usunjao u jato amura tako da su mi ribe od 10-15kg bile tu na duzini stapa i mirno jele neke alge, hmmm a ja pokusavao da ih prevarim na muvu! Sa druge strane ponekad je recimo poterbno dobaciti bucovu koji lupa na 30m a prisunjati mu se nemoguce je jer se peca na nasoj najvecoj reci Dunavu koja je kao more nasprem recica koje spominjete! Kod lova strimerom duzim zabacajem se obicno preceslja veca povrsina, a ako se riba ne vidi onda dug zabacaj povecava sansu za ulovom! E sad znam da su uslovi na vodama na kojim ja pecam daleko od onih na kojim pecaju nasi prosecni musicari, ali po meni je distance casting potpuno opravdan!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
fly_idea blinkerom nad 30m i musicarskim do 30m = problem resen :hammer: :lol: :lol:
fly_laaa
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Distance Casting? Ja bih rekao Long Distance Casting!
Danas sam se ubio zabacujuci strimera na long distance. Jurio sam stuku. A poneo sam DT konac i stap od 2.5 metra za bodorke. Testiram strimere. Jeb.. ti budalu! Zamislite izbacaje velikih strimera ovakvim priborom i to, sa pola kila trave pri izvlacenju iz vode, koju agresivno otresate pri svakom sledecem zabacaju. A Memedovic, kad je snimao po onim deltama, baci tri metra i na svaki zabac stuka od 3 kila! Zakljucak je sledeci:
GDE IMA RIBE NE TREBA DALEKO BACATI. IMA IH I BLIZU!
Gledam pre neki dan neki FF video. Amerikanci musicare stuke. Evo i Simpson i Laki su gledali. Nijedan zabac im nije bio duzi od 10 metara!!! Najvece stuke su lovili na 2 metra od sebe!! Jebote, pa mi zabacujemo sve dalje i dalje umesto da cuvamo ribe i poribljavamo. Kako im se mi primicemo, one nam iz dana u dan odmicu. Upoznale nas. :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
to sa dužim zabačajima je "uglavnom" kao i sa onima što kada pecaju na plovak zabacuju na polovicu reke, bare ili jezera.
A riba im ispred nosa. Uglavnom tako ispada, ne 100% ali tu negde je. na vodi mora covek biti prvo realan i onda svoja znanja koristiti. ja nisam virtuoz bacanja, to mi nije niti cilj. ali isreno cestitam svima koi su u tome postigli nesto vise. jednoga dana cu i ja ;-)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
MixMaster wrote:
Kako im se mi primicemo, one nam iz dana u dan odmicu. Upoznale nas. :hammer:

Hahaha, odlicna izjava sa dozom filozofskog duha!!! Istina koja je toliko bolna, ali ne dovoljno da pobudi savest coveka, da ga uvede u sustinu problema, izumiranja autoptonih vrsta riba! Moram da skrenem sa teme. Ali sve je dzabe, kad imamo ljude koji snimaju emisije o pojedinim vodama koje su "jad i beda", pociscene do zadnje. I sad lazemo jedni druge kako su nam reke pune, a pred samo snimanje se pusta riba iz bazena koja trci na pikavac! Nismo u pravu, dajemo pogresnu sliku o stanju voda na kojima pecamo. A za to imam dokaze...
 
Vrh Dno