Tema po mom ukusu.

Naš poznati poznavalac riba i profesor, ispituje mušičare, proveravajući naše poznavanje ribljih navika. ???
No, hajde da pomognemo nauku, mi koji laički proučavamo pastrmke, sa mnogo više volje i energije od bilo kog studenta ili naučnika. Naš cilj je "jači". Mi moramo doakati pastrmkama kako bi smirili svoju strast i nagon. Mi smo deo prirode, lovci na pastrmke i, kao takvi, poznajemo mnoge njene osobine.
Zašto se potočna pastrmka povlači sredinom sunčanih dana?
Ta riba, kao i svaka druga, stalno traži hranu. Ako je temperatura vode između 10 i 18 stepeni, njen želudac brzo vari i prazni se, tako da je nelogično da, pored obilja hrane, sredinom dana, gladuje.
Po jakom suncu, nema nežnih vodenih insekata nad vodom i na njenoj površini. Takve životinje ne mogu podneti jake sunčeve zrake i brzo bi uginule, da nisu u hladovini. Izuzetak su jedino insekti reda Odonata (vilini konjici) koji obožavaju najveće vrućine i čvrste su građe i jakih, debelih krila, te podnose direktne sunčeve zrake.
Dakle, nema hrane na površini. Pastrmke to znaju i zbog toga ne obraćaju pažnju na površinu vode. Od lova suvim muvama, nema vajde.
Šta se dešava na dnu bistrih planinskih reka, u sred sunčanog, toplog, dana?
Sunčevi zraci prolaze i kroz bistru vodu planinskih reka. Na plićim mestima pastrmka se ne zadržava, jer joj prete opekotine od sunčanja, baš kao i nama, ako bi se izložili Suncu. Ona mora da se spusti u senku svog skloništa ili u mračnu dubinu do koje ne dopiru štetni zraci. Ovo dobro znaju odgajivači pastrmki.
Čak se i njena hrana, organizmi dna reke, sakrivaju od jakog sunca. Pastrmka brzo ukapira da joj se ne isplati da se zamlaćuje i troši energiju na neuspešan lov i najčešće odlučuje da odmara i odrema malo. Tu se nimalo ne razlikuje od većine grabljivica, poput lava, leoparda, vuka, mačke... Kao što oni izbegavaju ovaj dnevni period, tako i potočna pastrmka.
Ipak, ako baš zaigrate trbušni ples pred nekim lavom u sred savane, on će vas posle malo čuđenja ipak napasti i pojesti.
Tako će i potočna pastrmka napasti privlačan zalogaj i u sred bela dana, ako uspe da joj privuče pažnju svojim izgledom i ponašanjem. Ja takve mamce zovem
"budilnici".
Zaista postoje takvi mamci i tehnike, koje mogu doneti solidan dnevni ulov. Najčešće je to duboko-tonuća nimfa, a ponekad i suva muva. Nije da se hvalim, ali najbolja suva muva-budilnik, za dnevne pastrmke je bambula, u pažljivo odabranoj veličini. Potočna pastrmka je preko dana veoma plašljiva i najčešće je to najveći problem mušičarima koji nisu navikli na to. Predveče i ujutru joj možete prići na par metara, ali za sunčanog dana, teško joj je prići i na desetak metara. Uspe li vam to, probajte suvu muvu, ali najčešće se bolji rezultati postižu czech nymphingom na samom dnu.
Postoji još jedna tehnika mušičarenja u sred bela dana, koja je skoro potpuno nepoznata velikoj većini mušičara. To je takozvana "roda" tehnika, za koju treba toliko strpljenja, da su neki zbog nje konzumirali psihoaktivne supstance, kako bi ostali nepokretni čak i satima.
RODA-TEHNIKA
Ova tehnika donosi najbolje dnevne ulove krupnijih potočnih pastrmki. Potrebne su dobre polarizacione naočare, mokar kačket, hladna voda za piće i uvežbano precizno zabacivanje i vođenje mušice. Ako ste ljubitelj velikh reka i distance zabacivanja, kao i WF konca, možda ne treba ni da čitate ovo.
Dođete na vir za koji pouzdano znate da ima velike pastrmke. Koliko god da se prišunjavate, tokom jako osvetljenog dela dana, pastrmke će vas primetiti i pobeći. Jedno je sigurno, one će vas čuti i videti pre nego vi njih. Nastaće velika zbrka i uzbuna u viru, koju vi najverovatnije nećete ni primetiti. Ipak, budite 100% sigurni da se to desilo. Pomirite se s tim.
Postavite se na mesto na obali sa koga ćete najlakše moći da zabacujete na mesta gde očekujete da su skrovišta riba koje vas interesuju. Sednite ili stojite pored nekog grma. Ostanite u tom položaju najmanje 20 minuta. Ne pomerajte ruke, noge i ne osvrćite se oko sebe. Retki su ljudi koji to mogu. Pažnja, vrućina je i sunčano je!
Gledajte netremice u vodu. Potočna pastrmka se neće tako brzo i neoprezno vratiti na svoje staro mesto. Kada primetite prvu, koja se vraća, nemojte ništa raditi. Možda samo izviđa. Ako zamahnete, ponovo će pobeći, što će ostalim pastrmkama u viru biti signal da se dešava nešto još ozbiljnije od onoga što ih je uplašilo i znaće šta je napolju. Zato, sačekajte da se smiri. Da dobije normalnu boju, bez debelih pruga, karakterističnih za uplašenu potočnu pastrmku. Neka se odvoji od dna i zaleluja repnim perajem. Neka se opusti.
Još uvek nema zabacivanja. Ako ste nervozni, ovo su trenuci kada bi trebalo da počne da deluje neka smirujuća supstanca, poput nikotina, barbiturata...jer su ovo najuzbudljivuji trenuci čak i za najstrpljivije, a treba sačekati da se pojavi bar još jedna pastrmka. Možda je ova prva najsitnija? Kada ste mogli da sačekate pola sata, sačekajte još koji minut, jer posle prve verovatno za samo par minuta dolazi druga, treća, pa na kraju i ona najkrupnija.
Pustite i nju da se smiri, dobije normalnu, a ne upozoravajuću ili kamuflažnu boju. Odlepiće se sa dna i opušteno zalelujati svim perajima. Još ako počne da povremeno naglo mrda levo, desno, gore ili dole, otvarajući usta, znači da nešto jede.
Uuufff

, ako ste sve ovo nepomično dočekali i odgledali, dolazi red na ono što se ne uči u fly casting školama. Prvi zabačaj mora biti precizan, jer je možda jedini. Prva muva mora biti mudro izabrana, jer je i ona možda jedina koju će oprezna "dnevna" potočna pastrmka pogledati. Ako vam uspe da joj precizno i odmereno, nežno, spustite adekvatan mamac na odgovarajuću dubinu ili površinu, napašće vam mamac p.pastrmka u sred belog dana.
Savladate li ovu tehniku i uspete li da se ovoliko strpite, imaćete čime da se pohvalite, jer ste naučili tehniku "roda". Baš kao roda ili neka slična ptica koja satima čeka da joj se plen pojavi ispod samog kljuna.
Eto, dok ostali mušičari grickaju nokte u hladovini obližnje kafane, čekajući da riba proradi, vi ćete imati sve elemente vrhunskog mušičarenja i nadmudrivanja sa neobično neuhvatljivim protivnikom.
Za kraj, jedno ohrabrenje za one koji bi da pokušaju ovo. Sećam se da je jedna od najkrupnijih divljih potočnih pastrmki koju sam ulovio roda-tehnikom, prišla toliko blizu, da sam morao još desetak minuta da je čekam da se odmakne, kako bih mogao da joj zabacim. Zamislite taj prizor, potočna divljakuša od oko 1000g, uzima suvu muvu na metar i po od vaših nogu, nakon što ste joj sve crvene i crne pege prebrojali, i to, u sred letnjeg podneva!
P.S.
Ovo sa tehnikama,
roda, aligator, majmun podseća me na kung-fu.
