DNEVNE DOZVOLE

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Gegule drzže, ja sam bio vegan  7 god. kada se ta reč nije ni upotrebljavala, nego samo vegetarijanac. Vegetarijanci jedu  mlečne proizvode i ribu a niiiiiiišta životinjskog porekla nisam okušao 6 g. i 9 meseci i to preko noći. Nije mi bilo lako psih. par meseci ( sanjao sam pečenje i neka veselja  :D :doh: ) i bavio sam se aktivno sportom. U biciklizmu sam imao  veliku izdržljivost ali u teretani sam dobio samo snagu i definiciju jer hrana nije bila kompletna za izgradnju mase.

Nisam bio Hindu zaluđenik niti  Vegetarijanac -pomodarac kakvih je 95 % i slušaju '' trovače '' iz EU i razne filozofe bolesne iz Engleske,
jednostavno sam  se bavio nutricionizmom i posle par godina ukapirao da je bitno pravilno kombinovanje  u ishrani a ne da li si vege i mesaroš. Ako si Srbih i ako si iole se dotakao  neke pravoslavne knjige, videćeš da nam je Bog dao sve da koristimo za hranu osim gmazova i insekata raznih ali ovo  imaš u Sv. Pismu.Naravno NIKAKO ŽIVO MESO kao što neko voli krvav biftek  ( Ingliš pečen ) Podržavam te u  u ishrani čisto da se malo pročistiš ali  ni u snu nisi u pravu pa s elepo za pola god.  vrati  normalnoj ishrani .
Imamo zube -kutnjake za mlevenje kao biljojedi, šake sa prstima dugim za branje plodova i  creva i ostale unutrašnje organje za probavu najsličniju biljojedima. Monasi ne jedu meso iz sasvim drugih razloga ali jaja i mlečne  proizvode kako gde. Tema je jako kompleksna, očnjake nemamo kao šarplaninci, čak i neke vrste majmuna imaju veće očnjake a strogo su biljojedi.

Batali Hindu sranja i budi GEGULA pravi, sve sam ovo iskusio na svojoj koži. Ništa mi nije falilo ali, zna se bre za slavu šta Srbin jede ( ako nije posna ) i kasnije  shvatio da sam zastranio jer nit sam monah podvižnik niti mi ta ishrana odgovara 100  %. Nećeš da umreš bez mesa kao što misle glupaci ali, jedi umereno bez hleba i sa salatom da se bolje svari a potrebno je i meso organizmu kada sam ušao dublje u istraživanja.. Pozdrav od Mafketa bivšeg Vege :bye:
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
Mafke lepo SI objasnio za зубе прсте и црева,али ти колко видим једеш месо само из разлога јер пише у црквеним књигама,ја ето видиш не верујем да смо постали од Адама и Еве већ од тог мајмуна биљоједа... И још нешто,101 студија је урађена поткрепљена доказима шта је најбоље за човека да  једе и то нису никаква хинду срања већ наука...
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Interesantan razvoj izvorne teme ali `ajde da se nadovezem. Prozdirao sam meso, sve vrste tri puta dnevno 3/4 zivota i nisam mogao da zamislim obrok bez neke zivotinje. Niti sam citao bilo sta, niti sam slusao bilo koga, niti sam pod uticajem vegana i vegetarijanaca, raznih gurua, niti sam zaludjen nutricionizmom... jednostavno me ne zanimaju. Ja sam postepeno prestajao da jedem meso iz samo jednog razloga, prestalo je da mi prija i nema mi uopste ukusa vise. Nisam imao nikakvu krizu, u roku od ca. mesec dana sam prestao da jedem prvo salame i preradjevine, zatim svinju, piletinu i sl. i sada sam ostao na ribi svih vrsta jednom do max dva puta nedeljno, to je sve. Hleb sam drasticno smanjio na minimum, i kad ga jedem to je samo tost ili crni kvalitetan hleb. Uvek sam jeo mnogo povrca, salata i voca i nastavio sam time da se hranim. Ne vodim evidenciju kad i sta jedem vec se cisto intuitivno hranim i upraznjavam sport - trcim, bavim se yogom, vezbam i vozim bicikl, penjem po brdima. Kljucna stvar kod mene je bila da sam odmah po prestanku prozdiranja mesa primetio da sam mnogo manje umoran, razdrazljiv, nervozan, usporen, nezainteresovan za aktivnosti, jednostavno se sve okrenulo za 180 stepeni i generalno se mnogo bolje osecam. Spavam bolje, motivisan sam, pokretljiv i imam vise energije, kondicije i volje.

U opste nemam nikakvu zelju za mesom, niti mi mirise rostilj, niti imam bilo kakvu zelju za makar zalogajem mesa dok sa mojom familijom rucam kod kuce ili po restoranima. Eh da, ja sam u zivotu dva puta bio u Mc Donalds-u, nikad virsle iz bude ili rostilj sa ulice, niti kebap niti giros niti bilo sta s nogu na brzaka, to sam oduvek prezirao. Gazirane sokove sam prestao da pijem jos u ranoj mladosti, coca colu sam poslednji put popio u proslom milenijumu kao i fante i sl. jednostavno mi nikad nije smekalo. Pijem iskljucivo vodu, kod kuce, po restoranima... Uvek nosim flasu vode sa sobom i pijem minimum 2,5 litre dnevno. Alkohol sam odavno gotovo potpuno prestao da konzumiram - jednom, dva puta mesecno single malt whisky ili malo pivo, to je sve. Kad sam prestao da pijem nisam vise imao ni zelju da jedem zivotinje. Kad sa ove distance pogledam u proslost cini mi se da sam i bio predodredjen za selektivnog vegetarijanca - jedem samo ribu da podsetim, i da sam meso samo krkao po inerciji jer je to duboko ukorenjeno u nasoj tradiciji, obicajima i navikama jer dugo nije postojalo alternative ili meso ili salata po restoranima, nista vise. Japanci jedu samo sirovu ribu, pirinac i povrce, meso vrlo retko i samo u urbanim sredinama i zive po 90 godina minimum. Ima tu nesto. Ovo meso sto se danas jede nema veze sa onim sto smo jeli pre trideset godina i to treba takodje imati na umu. Ne moze kilo mesa da kosta par evra i da ocekujemo da je kvalitetno. Govorim o masovnoj produkciji i robi iz supermarketa. Ne zaboravite da je meso nekad bilo luksuz, jelo se jednom nedeljno ili samo o slavama i praznicima. Pitajte vase stare babe i dede cime su se hranili i kako su uspeli da dozive duboku starost. Industrija je jednostavno ponudila meso kao najjeftiniji vid ishrane jer i jeste najjeftiniji, gajiti biljne kulture je veliki posao i skupo je a nesigurno, klima je ucinila svoje, zagadjenje i urbanizacija takodje, polja nestaju pod asfaltom i betonom jer nas ima sve vise i treba negde ziveti - pogledajte po celom svetu koliko se gradi. Suludo! Nece imati vise gde da se sadi i seje i za sto godina vekna hleba ce biti tezak luksuz, paradajz i salata takodje a meso ce biti badava jer je tu Lidl da spremno ponudi kilo za € 3,90. Sve se menja i okrece ali u pogresnom smeru.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
Опширно и сјајно,велика истина је да је предуслов доброг здравља пре исхране је физичка активност и не пушити,и остало си пуно тога написао одличног...мада мени и даље месо има мирис одличан али у зато у супер маркету кад прођем поред меснице хоћу да повраћам!!!
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Eh, da zaboravih reci da nikad u zivotu nisam pusio, nisam cak ni probao a drogiram se umereno :D :D :D
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  E moj Gegula, kamo lepe sreće da sam Hrista radi  počeo da ''jedem ''. Lepo sam objasnio da sam proučavao duži niz god. a bio sam momče od 20-ak leta spreman da eksperimentišem a o crkvenim knjigama nisam ni mislio jer sam tada uživao u  oblasti psihologije. Kasno sam poverovao u ''Adama i Evu ''. Nauka je najveći neprijatelj vere pa su i Boga pokušali pod  mikroskop da stave i zadnja otkrića su zbunjujuća za njih. Ne živi valjda na Svetoj Gori  gomila bradatih ludaka . To je tvoj stav protiv ''bajke '''' o Adamu i Evi '' i nema šta da ti se mešam, nisi jedini koji ne veruje, družim se sa više ateista pravih naklonjenih strogo naučnim objašnjenjima. Eto ja probao vege, živeo, sportom se bavio i za biciklizam mi je baš legla ova ishrana ali uz  pravilno  započeti obrok.

Samo ti furaj bez mesa ali ne zaboravi da pravilna kombinacija  u ishrani je najbitnija pa tako imaš zdravije i dugovečnije ljude
mesiždere od vegetarijanaca sve zahvaljujući kombinaciji šta uz šta, sa čime i šta  ispred čega se jede. Samo izbegni makrobiotiku jer su ludi 100 gradi.

Pozdrav ,živ bio i izvinjavam se za off.
 
Vrh Dno