Double WIngs For No Hckle Flies

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo dosao sam u dodir sa jednom izvanrednom starom knjigom koja govori o vezivanju "musica". Ime knjige je "Pursuit of Fly Tying" - G.E.P. Rowney, 1987. Mnogo toga zanimljivoga sam našao za sebe, ali jedna meni vrlo zaniljiva tehnika vezevinja su ova dvojna krilca. To cu da probam navezati pa da isprobam i na vodi.  Dal vam je to poznato? Ako je kakva iskustva imate?

Zadnji topici i postovi koji se dodiruju sa istorijom musicarenja su me jos dublje povukli u te vode iako sam vec pre toga malo istrazivao o nekim starim lipljanskim i pastrvskim muvama. Nekako eto naletih i na ovu knjgu :) u kojoj nađoh i ovu staru, meni zanimljivu, tehniku vezivanja.

Ako vam se ovo cini zanimljivim mozemo napraviti neku seriju svojih Double WIngs For No Hckle Flies u stilu "napravimo najbolju ...". ;-)
 

Prilozi

  • Double Wings For No Hackle Flies.jpg
    Double Wings For No Hackle Flies.jpg
    100,9 KB · Pregleda: 371

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Meni bas sa ovog nacrta i nije najjasnije kako se rade ove muve :blush:
Moze neka fotka?
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Mislim da je i Jovan Petrovic opisao ovu tehniku u knjizi koja je bila prva na nasim prostorima, a o musicarenju. Volim staru skolu pa to ti je. Ako mogu da biram uvek se vise prdrzavam ol' school tehnikama :]
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ja sam nekada vezivao ovakva krila i sigurno NIKADA više neću!!! Teško se vezuju, lepo izgledaju i RASPADNU SE posle nekoliko zabaca. I ne liče ninašta. A takve mimitacije plivaju očajno. Znači imitacija i tehnika koja služi ZA UKRAS. :D :D :D
Po meni je ovo jedna od silnih sličnih inovacija i tehnika u Fly Tying-u koje mogu služiti za podsećanje, istoriju i ZABORAV.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Jos uz to: ako krila nisu lepo postavljena (a NIKAD NISU!) musica se uvrce na jednu stranu zbog aerodinamickog ugla krila! DA, nikako ove muve.... Lepo izgledaju, ali imaju slabu ili nikakvu upotrebnu vrednost.! :hammer:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Koliko znam tvorac no hackle muva je Doug Swisher. Pisao sam negde o mom iskustvo sa ovoim muvama. ja podrzavam Sebastianovu ideju i potrudicu se maximalno, kada materijal nabavim, da napravim seriju ovim muva. Sto se tice krila, mozemo da probamo Hitninu metodu armiranja. malo eksperimentisanja nije na odmet!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Laki, mislim da me nisi razumeo oko krila: ne pricam o materijalu za krila, pricam o apsolutno simetricnom polozaju i apsolutno geometrijski jednakim postavkama OBA para krila u odnosu na X i Y osu udice.... Kada musica, kojoj oba krila ne stoje u idealnom polozaju na osu udice, a pritom bude izbacena na daljinu od 15-20 metara, nekom brzinom od 30-35 kmh, garantovano ce poceti da rotira u jednu stranu... i dobijes ufrckan predvez na 5-10 santimetara od musice... Zamisli kako to izgleda ribi odozdo! :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Polako, momci. Ne mora da bude tako strašno. Ni ja ne koristim ovakve muve, ali nije baš sve tako crno. Ovaj mamsac je itekako upotrebljiv i muva može sasvim normalno da pada, pliva i dugo traje, ako se pravilno napravi.
Ja nemam pri ruci adekvatno perje, jer sam ljubitelj sintetičkih materijala, ali čim nabavim napraviću neku ovakvu muvu.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Za frckanje predveza si u pravu. Donekle  :p Salim se, ali to meze da bude problem sa ovom muvom. Isko kao sto je moj problam extremno postovanje prema tvorcu ove muve Dougu. Zato se i palim da napravimo tribute to Doug tako sto ce mo da napravimo seriju ovih muva!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Tribute, kazes.... :D :D :D  Doduse, sutra su zadusnice .... :blush:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Sto je najgore ja mislim da je Doug ziv i zdrav! :doh: Ali nije na odmet. Ja sam malo cudan u pristupu za flytying. obozavam ga i obozavam da pravim muve. Nemorada budu lovne, meni zadovoljstvo ponekad lezi u skroz drugom tripu. Zato cu se i posvetiti ovoj ideji cim nabavim materijal za krila. Necu vise da pisem u ovoj temi dok muve ne budu gotove i islikane!
Over&Out
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Malo sa čačkao o ovoj temi i ovoj post je inspirisan člancima i knjigom Znaci na vodi Aleksandar Panića i Gorana Grubića.
Veoma važan korak u razvoju imitacija jednodnevki uradila su dva američka mušičara: Doug Swisher i Carl Richards, koji su rezultate svojih višegodišnjih istraživanja objavili u knjizi Selective Trout (Selektivna pastrmka, 1971). Ta ne mnogo velika knjiga nastala je zbog toga što su njeni autori zapazili da se sa starim imitacijama sve lošije lovilo. Ribe su postale “selektivne” i klasične imitacije koje su dobro lovile gotovo celo stoleće nisu više bile efikasne, posebno na krečnjačkim rekama sa glatkom površinom. Marinarove Thorax imitacije bile su uspešne ali komplikovane za vezivanje. Swisher i Richards su u svojoj knjizi po prvi put prikazali dve nove vrste imitacija jednodnevki: No-hackle dun (imitacija bez petlovog vratnog pera) i Paradun (imitacija sa petlovim vratnim perom u “parašut” položaju). Njihova želja je bila da stvore ne samo lovne mušice već i takve koje se lako i brzo vežu. Očigledno je da su to postigli jer su njihove mušice ogromnom brzinom bile prihva}ene u svetu. Oni su od Marinara preuzeli raširene repiće, koji deluju kao stabilizator na mušici, a najvažnija nova stvar koju su pokazali je otkriće da mušica može da pliva i bez pomoći namotaja petlovog pera. Postoji mišljenje (ne bez osnova) da taj koncept i nije baš njihov izum jer je klasična suva mušica. Zečje Uvo takođe plivala bez petlovog pera. Teško je biti sasvim originalan u veštini koja postoji skoro 20 vekova, ali Swisher i Richards su u svojoj prvoj knjizi doneli tako puno novih stvari da su njihova imena u istoriji mušičarenja ispisana velikim slovima. Njihove mušice, a posebno no-hackle dun, imale su jednu značajnu manu – bile su prilično nežne, tako da bi često posle ulova samo jedne pastrmke prestale da plivaju i izgubile karakterističan oblik. One su značajne jer su utabale put kojim su krenule imitacije jednodnevki koje su došle kasnije.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da budem iskren jos nisam probao vezati ovu muvu jer nemam odgovarajuc materijal a da inproviziram kod ovo muve  :nowink: nooo šans  :nowink:

Baš kako Lucky kaže, također i meni je samo vezanje poseban gušt, prije nego sam zabacio moju prvu muvu u vodu prvo sam ju navezao...tako da... ;)

Hvala za podeljena iskustva, dobro je sve to imati u vidu/na pameti.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
sebastian je napisao(la):
da budem iskren jos nisam probao vezati ovu muvu jer nemam odgovarajuc materijal a da inproviziram kod ovo muve  :nowink: nooo šans  :nowink:
Ma kaki no šans. Sve u mušičarenju može da se improvizuje. Za ovakva krila mislim da se preporučuje guščije pero koje nije ni tako teško nabaviti. Ja sam imao jedno pero labuda koje je istih, možda i boljih performansi, ali nažalost potroših ga na neke neuspele pokušaje no hackle wet flies.
Evo jedan tutorial sa malo boljim slikama:
http://www.danica.com/flytier/mlawson/
 
Vrh Dno