Dragonfly-vilin konjic

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Primjetih da nije zastupljen na sajtu pa me zanima dali je neko pravio nimfu vilinog konjica i sa kakvim je uspjeho lovio na nju.

Pitam posto sam gledao na nekom americkom sajtu nimfe koje izgledaju fenemenalno i pise da su poslastica za pastrmke.

Ja napravih ovo na jig udici mada mi nesto i ne lici na sliku koju sam htjeo imitirat jebiga nikad nisam pravio ovako nesto (niti sam pravio larve kamenjarki koje sam gledao ovdje na sajtu i ljudi skidam vam kapu) ovo mi je prvi pokusaj sa oskudnim materijalima ali vjezbat cu :yeswink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eeeeee, DRAGONFLIES! Većina balkanskih mušičara potpuno zaboravlja da ovi insekti postoje. To je zato što ne mušičare na rekama u kojima vilini konjici dominiraju u svetu insekata.
Najvažnija je larva vilinog konjica. U reci na kojoj planiram da lovim krupne pastrmke ima puno larvi ovih insekata i siguran sam da ih velike ribe sa zadovoljstvom krkaju.
Odraslog vilinog konjica sam našao samo u želucu štuke. Za razliku od vodenih devica (damselflies) oni su dobri letači i ribe ih retko love. Kako je ova štuka ulovila dragona, nije mi jasno.
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Kod mene u selu postoji neko ko "trti" klenove na dragonfly. Ja ga licno nisam video i ne znam ko je ali ga znam iz price i po tome sto uvek po reci nalazim pokidana krila dragonflya - skida im krila i kaci ih na udicu i kaze da krupni klenovi lude za tim...

Sad kako klen hvata tu zivotinjku koja leti neverovatnom brzinom i jos brze menja pravac ni meni nije jasno... Uz to retko slece bas na vodu - najcesce je na grancicama tik iznad vode...

Mada klen je cudo - u vreme dok sam varalicario u jednom krupnom klenu sam nasao sklupcan kostur gustera - savrseno ocuvan skelet bez trunke mesa, savrseno spakovan u creva :hammer: :hammer:
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Pa mix na Trebisnjici ga ima kolko oces a larvu sam i htjeo imitirat samo ne znam kao :doh:
Ako ti nije muka i ako ti je aparat pri ruci postavi par slika izrade objasni osnovu bio bih ti zahvalan toliko da sam spreman otvorit posebnu temu "mixmaster  prvi :ninja: sa Nisave" :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bogdan je odmah dobio plus od mene za upotrebu glagola "trtiti".

Asader, nikad nisam pravio imitaciju larve vilinog konjica. Problem je u tome što ja, kada pravim muve, ne gledam u mustru nekog drugog majstora, već u sliku ili pravog insekta. Imam sliku, znam mnogo o vilinim konjicima, jer sam ih gajio, ali problem je što mi trenutno nije potreban, pa će mi trebati neko vreme da dobijem inspiraciju.
Ima puno vrsta Odonata, a i larve im se prilično razlikuju, pa prvo treba proučiti koje se vrste javljaju u pastrmskim rekama, koje u klenovsko-bucovskim, a koje u štukaroškim barama.
Ej, izazov je loviti na mamac i muvu koju ni jedsan drugi mušičar ne koristi. Ima da lovim i pastrmke i štuke na larve vilinog konjica. Verujte mi.  :lol: :smoke:
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Odlična ideja i stvarno jako lep zalogaj za pastrmku. Sumnjam da se ne bi prevarila na takav mamac. Evo malo više info-a za entomologe:
Phylum Arthropoda > Klasa Insecta > Red Odonata > podred Epiproctophora (Anisoptera) i Zygoptera
Dužine 18-49 mm i oblika "zdepastog"
Interesantno, a možda i nevažno, je da se napomene da je u stadijumu nimfe vilin konjic predator. Hrani se drugim insektima, a ponekad dolazi i do kanibalizma. Možda najvažnije, za nas mušičare, je da se napomene da vilin konjic nema klasičnu emerging fazu kao npr. ephemera i da razvija svoja krila isključivo na obali. Zato ga kao imitaciju larve (po meni) treba vući isključivo po dnu - znači što više olova.
113g.jpg
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Manje-vise sto je predator raznih insekata, vecje alrva vilinog konjica jedan od najvecih predatora larvi vodozemaca - punoglavaca i mladji riba svih perioda razvica, sto govori koliko je brz, veliki i snazan.
Ipak, relativno je redak kao plen pastrmki, jer su i pored velicine zalogaja, larve vilinih konjica u znacajnoj manjini u odnosu na daleko brojnije larve drugih insekata zbog tipova stanista na nasim dominantnim pastrmskim vodama, gde su stanista larvi vilinih konjica relativno malobrojna.
S druge strane, dobar deo odraslih konjica verovatno je prevelik zalogaj za sitnije pastrmke, koje mogu da izadju na mirne plitke prelive u vreme vece aktivnosti konjica; krupne su na takvim mestima u to vreme (bilo svadbene igre, bilo polaganja jaja) previse izlozene da bi ih uzimale ciljno.
Cesto sam gledao krupne zute, debele, isprugane zenke kako u debelom plicaku "bodu" u sitan pesak vrhom abdomena polazuci jaja i pitao se zasto nisam video da se ikad ijedna krupna pastrmka izbaci na konjica u letu; ocigledno je da su veci de vremena previsoko - prekratko se spustaju do vode.
 
V

vaga

Guest
       

      Dragonfly-vilin konjic u stadijumu larve je u stvari buba,kod nas u Leskovcu je zovemo " Bubaljka".Nije cudno po Bogdanovoj prici to sto neko u njegovom selu "trti" klenove na vilinog konjica iscupavsi mu krila ali njemu covek mora da skine kapu zbog nacina na koji ih on hvata pa tako i onima koji "trte" na bumbare,strsljene,ose i sl.
Sto se tice hvatanja Vilinog konjica mozda je resenje u kombinaciji obicnog pecanja na plovak i lova na stiglice.Svi znamo da pri pecanju na plovak ima dosta vilinih konjica koji non-stop slecu na stap i plovak i sede tu dok se isti ne pomere pa je dovoljno pomenute namazati lepkom za stiglane i gotova stvar...
Ja sam ranije dok sam se bavio plovkarstvom i drugim tehnikama ipak radije bio za Bubaljku.To je zakon buba,na nju ginu klenovi,krkuse i mrene.Pozdrav Lazzi za sliku.Garantujem  da je Bubaljka kao nimfa zakon i u periodu kada pocinje a to je od ranog proleca "radi" do kraja ciklusa tj. do sredine leta kada se iz nje radjaju Vilin konjici.Postoje vise ciklusa i neki ciklusi koji zakasne ne daju insekte pa tako bubaljke mogu da se nadju preko cele godine i uvek na nju radi ali najbolje u prvom ciklusu.Zato taj termin pravi klenaros nikad ne propusta.
Veoma se lako nalazi i uvek je prvo ima po plitkim barama s proleca koje se brze zagrevaju u priobalju i najcesce se hvata  tako sto se cizmom izbacuje voda iz bare a kasnije i po rekama gde se hvata na slican nacin a i uz pomoc mrezice tzv. kederuse.Po bistroj vodi retko je lovna ali kada se zamuti onda rastura.
Sto se tice musicarenja na nimfu Vilinog konjica smatram da oni koji nisu pecali na bubaljku ne znaju o cemu pricam...
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Pozdrav Vaga.
Heh ... Ja sam cuo par puta za bubaljku ali nisam imao pojma o kom se insektu radilo. Sad mi je jasno na sta se trte klenovi u Lester city  :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
To što oni koje zanima ovaj insekt često upotrebljavaju glagol "trtiti", govori mi da je reč o ozbiljnom mamcu, a ne nekoj budalaštini.  :lol:
Pazite, momci, kada razmišljate, pišete ili imitirate larve vilinih konjica, treba da znate da postoje razne vrste, koje se veoma razlikuju i po izgledu i po ponašanju.
Tip larve poput ove na Lazzinoj slici je najčešći u našim rekama, a česte su i u rejonu pastrmke. Na velikim pastrmskim rekama bogatog dna, poput Nišave i krečnjačkih reka, ovakve larve su veoma česti stanovnici.
U stajaćim vodama su larve vilinih konjica raznovrsnije. Kakve tu babaroge žive, ova sa Lazzine slike je malo detence. Uskoro stižu original slike.
Takođe ne treba misliti da se sve larve vilinog konjica uvek drže dna. Drže se one i drugih stvari, poput vodenih biljaka, gde sa mnogo većom lakoćom može da ih popase krupna riba.
Vrlo bitno je i setiti se da svaka životinja može biti i manja, to jest, mlađa. To znači da larva vilinog konjica nije uvek ogromna, već da može da bude u raznim dimenzijama, što je čini interesantnim zalogajem za sve uzraste riba.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Postoji jedan klenovski mit, koga ja uzivo nisam nesto testirao, a i testovi nisu pokazali neku relevantnost. Naime na mestima gde se iznad vode igraju Vilini konjici, leze najveci klenovi i cekaju ih da ih mljacnu. Iskreno nisam nekiad ivdeo skok klena na VK i na tim mestima nisam ulovio nekog ogromnog. Moguce da je mit, moguce da nije, vreme i testovi ce pokazati!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Laki, mislim da mešaš viline konjice (dragonflies) i vodene device (damselflies).
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Samo jedno pitanje vilini konjici su 'nako malo deblji i robusniji crveni ili zeleni, dok su ove vodene device svetlo plave i vlo tankog i neznog tela (ima ih leti na Timoku gomila), jel sam pogodio ?
A ima u fly tying bible (od strane 140) kako se prave obe ove nimfe al nemam odgovarajuci materijal inace bi ih navezao. Mislim da bi na ove vece (idu na udicu 6-8) mogao da se dobije i smudj, saran, mrena i ko zna sta jos  :eek:
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
E jebem li ga dok neko ne postavi slike najcescih larvi VK iz nasih voda ja cu bacat ovu karafeku sto napravih pa sta mi bog da sutra cu da vidim na zeti oce li je sta uzet hvala bogu ima klena ka tepsija .

100ka pogodio si
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo jednog vilinog konjica slikanog na mom cekrku. Ima ga i u mojoj galeriji.
 
Vrh Dno