Dunavski bucov na strimera

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Imam i ja jedno pitanje za Beogradske musicare!
Moj brat je pre jedno 4-5 godina redovno isao na Dunav i iz camca varalicario bucove na jesen. Uvek se vracao sa pricom kako bi bio jako uspesan i kako bi im ja "lom napravio" strimerima po tim zatokama. Zanima me jel probao iko od vas da musicari bucova na Dunavu uopste?
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
lazza je napisao(la):
Imam i ja jedno pitanje za Beogradske musicare!
Moj brat je pre jedno 4-5 godina redovno isao na Dunav i iz camca varalicario bucove na jesen. Uvek se vracao sa pricom kako bi bio jako uspesan i kako bi im ja "lom napravio" strimerima po tim zatokama. Zanima me jel probao iko od vas da musicari bucova na Dunavu uopste?

Ja bih ti lazzo odgovorio,al ja sam iz Novog Sada,a pitanje je za prestoničke mušičare,pa reko da se ne guram.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Samo napred Zeko! Svaka informacija je dobrodosla! Bas imam veliku zelju da se oprobam u Big Game Fly Fishingu! :)
 

boko

Junior member
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
lazza je napisao(la):
Zanima me jel probao iko od vas da musicari bucova na Dunavu uopste?

Možda je suvišno, ali da pojasnim - ja nisam mušičar.
Bucova lovim varalicom, a da li ću i mahačem, to je već neizvesno.

Ukratko - postoje situacije na Savi&Dunavu, kada je lov bucova strimerom u prednosti nad varalicom. Pazi: lov na mamac = strimer, ne obavezno na mahač! Uostalom, neka neko drugi priča o tome, jer na temu "bucov na mahač" nemam šta da kažem.

Ako je voda jako bistra, najčešće u toku druge polovine jula i tokom avgusta, tokom onih leta koja su jako sušna i slično... svaka vibracija varalice je demaskirajuća. Sve i da uspe da privuče pažnju bucova, često ga samo za dugo vreme nauči da ne pokušava ponovo. Tada pokušavam da lovim strimerima. Najčešće su to epoxy strimeri od kozije dlake. Veličina mojih strimera je od minimalnih 5-6cm do 10tak cm. Ništa fancy, ne mora da ima detalje, dovoljno je da je malo i da je pokretno. Ja ne volim da pecam bucka na vaser kuglu u kombinaciji sa više strimera. Ili strimer vezujem na predvez ispred voblera (služi kao masa za izbačaj), a ako je situaciuja "naoštrena" (čitaj: bistra u p... m...)  onda strimer vezujem ispred nekog pilkera (služi kao još masivnija masa za izbačaj) kome ubijem vibraciju. Ni jedan pilker ne sme da zarotira ako hoće u moju kutiju. Ne vučem kao manijak, dakle ono o paranju površine vode, u mom slučaju se ne dešava, niti će se dešavati u skorije vreme. Nisam konzervativan, naprotiv. Jednostavno takav pristup m(en)i je nepotreban i zamoran.

Pilker stupa na scenu samo kada je masa voblera premala za daleke zabačaje. Najčešće, u mom slučaju, ni pilker ne pomaže da se dobaci do bucka koji orgija, tako da - retko pomaže. Vobler za bucova je u mom slučaju Rapala CD ili olovom umireni Rapala Original.

Više strimera nanizanih ispred mamca je odlično rešenje. Naime, ne samo što strimer nema vibraciju koja izdaje, nego je i u grupi sebi sličnih, tako da je prevara još ubedljivija. Dakle, ključna reč u uspehu ovakve prezentacije nije u nekoj famoznoj ubitačnosti strimera, niti u glupiranju voblera (naprotiv), nego u tome da se lovi grupnim mamcem.

Jesen -  meni se ne čini kao najbolji period za lov bucova strimerima, pre svega zbog (ne)providnosti vode.

Osnovna prednost mahača može biti u nesvakidašnje tihoj prezentaciji. Naime, bucko je na sebe navukao više slojeva predrasuda, da ljudi još uvek više veruju bajkama nego sopstvenim očima. Za neupućene: najjednostavniji način za lov bucova je vodena kugla + tri strimera. Zabaci se, pljusne kao cigla, zatim se mota bezdušno, kao da imaš samo pola sata da sahraniš taštinu mašinicu; obavezno se brboće kuglom; obavezno strimeri glisiraju u vodenom filmu. Mozak je na otavi, bilduje se na otvorenom - divota. Međutim, i ono malo budnog mozga, mada nezasluženo, u stvari obavlja jako dobru prevaru:
  grupni mamac
+ brzo motanje (dakle, još se više smanjuje vremenski prozor bucku da uoči bedu prevare)
+ izbačaj od 40+ metara gotovo svakom kombinacijom pribora...
= bucov se lovi, naročito ako pljuskanjem pokazuje kada&gde je trenutno hiper-aktivan.

Treba "samo" biti koliko-toliko budan u datom trenutku na datom mestu. Međutim, i bucov uči. Po meni, jako dobro uči. Može biti da je tu šansa mušičara...?!?

Mušučari koji strimerima love bucka, su najbolji dokaz da ne mora brzo, brže, najbrže, brzo-ko-za-bucova...

E sad, pominješ zatoke. Iako ne znam da li uopšte mislimo na isto kada čujemo "zatoke", u situacijama kada je voda mirna (jezero, akumulacije, rukavci... zatoke?) prednost mahanja može biti upravo u tome što nema pljuskanja o vodu. Dakle, glavni izdajnički "detalj" iz 99,99% prezentacija koje za cilj imaju bucova na suvom, nedostaje upravo u mušičarskom pristupu. Postoji članak Draška Klačara od pre 10+ godina o mahanju na bucova, na Savskom jezeru (Ada Ciganlija). Mislim da ga još uvek negde imam, pa ako si baš toliko  zagoreo da mlatiš bucka na jezeru, možda ga fotkam i bacim na mejl. Do tada, samo ključne reči - motka 9' (?) + struna #7-8 + strimeri veličine upaljača s proleća, dva puta manji na kraju leta + gaženje + zajebavanje od svih prisutnih na obali koji iole hodaju uspravno...


PS: Ovo je moj utisak, proistekao iz mog iskustva. Dakle, sasvim nepretenciozno... Ko to nije primetio, pa se još i prepoznao, neka se do milje volje loži na: "...bucov pomlati repom, pa se vrati da pokupi ćevape bez luka, a onda ih odnese mrmotu da ih uvije u foliju..." Što kasnije shavti, bolje za mene. I bucka. :)


PPS: @Rabbit - nije tema BG Game Fishing, već Big Game Fishing. Piši čoveče i ne brini se za gužvu kada vidiš da je nema.  :tbumb:
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Bucova nikad nisam pecao ali nedavno sam procitao jedan jako dobar text o pecanju bucova pa ako nekog interesuje evo i link. Citajuci ovaj text bas sam se i ja napalio na takav big game fly fishing, kao pecanje ogromnih grabljivih klenova:

http://www.musicarenje.com/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=32
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Mislim da ovo zasluzuje posebnu temu. Narocito posle ovoga sto je boko napisao. Svaka cast druze!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lazza je napisao(la):
Imam i ja jedno pitanje za Beogradske musicare!
Moj brat je pre jedno 4-5 godina redovno isao na Dunav i iz camca varalicario bucove na jesen. Uvek se vracao sa pricom kako bi bio jako uspesan i kako bi im ja "lom napravio" strimerima po tim zatokama. Zanima me jel probao iko od vas da musicari bucova na Dunavu uopste?

PRIJE 8 GODINA DOK SAMA ŽIVEO NA "OBALI" DUNAVA REDOVNO SAM GA LOVIO SA STRIMERIMA. LOVIO I NALOVIO. VEČ SAM O TOME VIŠE PUTA GOVORIO NA NAŠEM FORUMU. DUNAV JE VELIKA REKA ALI BUCOV NAJREDOVNIJE TRAŽI BRZICE/LIMANE TAKOĐER GA SE NALAZI UZ OTOKE PA I UZDUŽE CELE OBALE. GDE JE SITNA RIBA TU JE I ON. VRLO BRZO GA SE UOČI. AKO JE TU NEGDE I AKO JE AKTIVAN ODAJU GA NJEGOVI UOBIČAJENI RAUBI. PREKO LETA POSEBNO U AVGUSTU ZNA DA RADI I PO NAJVEČIM VRUČINAMA. ČESTO DOK SAM ČEKAO NA VREME ZA SMUĐA ZABAVLJAO SAM SE BUCOVOM. TADA SAM GA LOVIO STRIMERIMA ALI POMOČU BLINKERA. NISAM IMAO MUŠIČARSKI ŠTAP. NA DUNAVU LOV, OVE RIBE MOŽE BITI ITEKAKO ZANIMLJV. IMA DANA KAD GA JE MALO TEŽE ULOVITI ALI JA SAM SVEGA PAR PUTA TO DOŽIVEO. NEMA TU NEKE POSEBNE FILOZOFIJE. VAŽNO JE ZNATI TO DA JE ON BRZ LOVAC KOJEM TREBA NAVESTI STRIMERA NA NAJVIDNIJU TAČKU, DAKLE DAKLE MALO IZVAN JATA UKLIJA PO KOJEM UDARA. STRIMER NEKA JE BELE BOJE, NEKI SASVIM JEDNOSTAVN. TO ČE BITI DOVOLJNO ZA USPEH. LOVIO SAM IH DO 4KG. ONI MANJI DO 1KG ZNAJU DA SE LOVE USPEŠNO KAO KADA BI KEDERE LOVILI CRVIMA :p....OVI VEČI IPAK ZAHTEVAJU OZBILJNIJI PRISTUP JER AKO GA SE POPLAŠI DOBIJATE MINUS POENE. NIJE NEKI EKSTRA BORAC ALI U PRVIM SEKUNDAMA ILI MINUTI JE SASVIM LEPO. NA MUŠIČARSKOM PRIBORU AFTMA 5 BI TO BILO VRHUNSKO ISKUSTVO. MOŽDA KAKAV SPEY AFTMA 5 ILI 6.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Moj drugar iz Welsa,Kim Tribe,koji je ovog bucu mako na Plivi ljetos kad smo se i upoznali.Kim radi kao vodič za terene u Welsu,a treba li reći da ga sponzoriše Orvis :).Takmičit će se i u martu na svjetskom prvenstvu na Novom Zelandu ispred Welsa.Više njegovih slika možete naći na www.flyfishingwales.com
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Evo šta mi je odgovorio kad sam mu poslao link:

"not sure what it says, but I am sure you have been kind all i can tell you about this is it took a streamer about 2inches in length I trageted the fish because I had seen it hitting small baite fish and when it took I thought someone had thrown a granade in the river it was the most explosive strike I have ver had"
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
lepo je napisao Kim Tribe ,bucov je fenomenalna sportska riba ,pravi borac  , još kad uzima po površini..prava uživancija ,adrenalinska bomba ... :tbumb:
nekada je dovoljno samo gledati kada u jatu ganja kauglere po površini ...  :smoke:

što se tiče dunava tamo ga nisam pecao ,prvenstveno zbog širine dunava ,a čamac nemam , ali zato na tamišu ,ih  :tbumb:....
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Šone je napisao(la):
lepo je napisao Kim Tribe ,bucov je fenomenalna sportska riba ,pravi borac  , još kad uzima po površini..prava uživancija ,adrenalinska bomba ... :tbumb:
nekada je dovoljno samo gledati kada u jatu ganja kauglere po površini ...  :smoke:

što se tiče dunava tamo ga nisam pecao ,prvenstveno zbog širine dunava ,a čamac nemam , ali zato na tamišu ,ih   :tbumb:....

Sa svim se u potpunosti slazem sem da je pravi borac! Posle stravicnog udarca i bega koji traje par sekundi pretvara se u krpu!
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
ekoljuba je napisao(la):
Sa svim se u potpunosti slazem sem da je pravi borac! Posle stravicnog udarca i bega koji traje par sekundi pretvara se u krpu!
:nowink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
moj najveci bucov je imao oko nešto oko 5 (+ -) kilo na fini pribor (na žalost ne ff) i borba nije bila extremno duga ali nije bila ni par sekundi...lepih nekoliko minuta čistog uživanja na lepom "plavom" Dunavu. Sečam se da je prvih par minuta bilo žestoke borbe, posle je slabilo ali i proti koncu se je znao pošteno potruditi i iznenaditi me kod samih nogu. Na strimera sam največeg digao od 4kg isto na dunavu a bilo je i dosta približnih dimenzija...ovi do dva kg se znaju umoriti nešto brže ali jako je važno sa kakvim priborom ga zamarate...razlika je ipak između aftma 5 i aftma 8...pa opet dal' je to mek, brz ili motka srednje akcije.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Zadnjih par dana često obilazim neka dobra bucovska mesta na kojima sam hvatao svih ovih godina.Čini mi se,o tome sam  i sa Milančetom prodiskutovao jer je i na Tamišu slično,da se neke navike bucova menjaju.Mislim da se u urbanim sredinama kao što su tereni na kojima ja pecam,gde je prilično frekventno,bucov privikao na  malo drugačiji pristup lovu.Više uopšte ne juri po površini,nema rauba koji bi ledili krv u žilama i odsecali kolena,nema jatnog razbijanja na potezu od nekih pedesetak metara,nema karakterističnog limana na površini.Ono što je evidentno je da jata kedera prolaze bez ikakvih problema,iako bucov pliva ispod ili sa strane.Ja ga čak zadnjih nekoliko godina jurim kad ne skače,poznajem nekakve putanje ribljeg kretanja i tu bacam.Uvek me odvali kad lupi.Tu je,a ne juri.Juče sam video babarogu kako je lagano izronila na nekih pet metara od obale,potpuno ravnodušan na belu ribu oko sebe.Video sam ga i zapamtio gde je!Jedva čekam otvor :smoke:
 
Vrh Dno