Duzina zabacaja?

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Kolika je maksimalna duzina zabacaja sa opremom:
stap 2,55m struna #5 DT.
Pozdrav!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Nema tu minimum-maximum.
Onaj koji zna, bacice i sa stapom od 6'6" ceo konac bez problema.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Sasvim nebitno, i 27.4m i 30.5m, i DT i WF.
Konac baca tehnika, kada se ona savlada ni jedna realna distanca nije problem!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne znam sto ovo pitas. Da li hoces da bacas muvu u dalj ili da uspesno lovis ribe? Ovim prvim sportom se ne bavim, jer ovaj drugi smatram najinteresantnijim na svetu, pa sve svoje slobodno vreme provodim baveci se njime. Ako hoces da bez problema koje moze izazvati predalek izbacaj ubadas i prizemljujes ribe, onda nemoj NIKAD da zabacujes dalje od 15 metara. I to je mnogo! Za efikasno "kontaktiranje", to jest, adekvatno ubadanje ribe na vecim udaljenostima mogao bi da ti pomogne vrhunski pribor i tehnika. Preporucujem ti da naucis da prilazis ribama i ustedis mnogo novca, zivaca i truda.
P. S. Ovo vazi za klasicno musicarenje suvim i mokrim muvama. Jakim priborom strimer se moze bacati u nedogled bez nabrojanih problema.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Za musicarenje u manjim rekama nema da brines odlican stab ti je 2.55 ne duzi i aftma 4-5 ako si pocetnik 6-7 ali opet nikako ne kupuj stap sam vec potrazi nekog iskusnog musicara da ti pomogne oko izbora. To ti je moja preporuka. Ako zelis da naucis da pravilno mases moras dosta da vezabas na suvom, na nekoj poljani pa i na krovovima solitera i slicnih zgrada. A sto se tice vecih reka kao sto je Drina, Lim moja preporuka bila bi neki duzi stap i nikako sa manjom aftmom od 6-7 na takvom stapu, koristi plivajuci konac #7, a tonuci ili sa tonucom sekcijom(torpedo vrhom) #6, uzima se za jedan manje od plivajucemg da bi efikasnost izbacaja bila 100%. Ja koristim SAGE TCR serija 2.7m i kanap #4, sa njim kad bacas muva pada na vodu kao pero ko nije probao ovako nesto obavezno da proba, a za Drinu koristim Falcon #6-7 duzine 3m mrzi me da pogledam oznaku, boje trske sestougaoni.
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
ja pecam najcesce na drini i limu i zasto povecavati AFTMA-u sa vcelicinom rijeke?

Samo duzina stapa igra ulogu na vecoj rijeci AFTMA nikako... po tebi ispada da na drini treba loviti lipljena stapom AFTMA 7 ili 8 sto je potpuno pogresno ...... za drinu i lipljena ti je najbolje imati stap 3m i AFTMA 3 do 5 jer je sve preko 6 kruto za njega 7, 8 .... pa to je za strimerisanje ....

nebitno ocu reci samo da u zavisnosti sata lovis, kojom tehnikom i koju ribu biras stap odredjene AFTMA-e, a u zavisnosti od toga koliko daleko moras bacati,kakvu kontrolu strune zelis i kakva je pristupacnost biras duzinu stapa.

Od ovog je najbitnije kontrola strune po vodi, pa zatim duzina izbacaja (zbog lakoce bacanja) ali inace svaki dobro ustiman pribor izbaci s lakocom cijelu strunu

Ja na drini lipljena lovi sa stapom AFTMA 4 i duzinom 2,70 (jer nisam imao love za onaj od 3 metra) :)
 

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Hvala na iscrpnim odgovorima,ali ako ovako nastavite da me savjetujete pocecu opet da pecam vaser kuglom :),naravno salim se.
Kao sto je poznato pocetnik sam i pitam stvari koje me nisu jasne jer u mom okruzenju samo ja pecam sa musicarskim stapom svi ostali su sa plovkom tako da mi je ovo jedini izvor informacija.Imam problem sa zabacanjem ne mogu da postignem duzinu vecu od oprilike 10 metara sve preko je mucenje i musica pada na vodu kao iz pracke bacena,zato me zanima da li je do mene sto ocigledno jeste ili do opreme koju imam a inace stap je neki divlji jer ni krsten stap kod nas nema da se kupi.Vjezban redovno kad odem na rijeku ali ocigledno pogresno vjezbam jer napretka nema,da se pohvalim odlicno zabacujem kad mi vjetar duva u ledja :).No dobro vazno je ucestvovati i ne odustajati tako kazu tako da cu i dalje postavljati pitanja ovakvog tipa.
Pozdrav!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nesto nije u redu sa tvojim predvezom. Nekako, osecam da je to u pitanju. Ako si iz Crne Gore, reci cu ti nesto: "Zivjela nezavisna...". Salim se. Najbolje je da skoknes do Kolasina i nadjes Veja, ribocuvara. To je vrlo lako. Sidji ispod mosta i pocni da bacas u Taru. Pojavice se iz obliznjeg zbunja vrlo brzo. Kazi mu da sam te ja poslao i obasni mu sta te muci. Neka ti on pokaze neke fazone. Secam se, dok sam "skolovao" mlade kolasinske musicare, on je bio tu i upijao sve tehnike. Naucio je da zabacuje kao Lefty Creh!
 

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
U kolasin idem za koji dan imam tamo vikendicu tacnije u matesevo to je jedno 10 km od Kolasina i ne pada mi na pamet da trazim lovocuvara poznavajuci nas mentalitet sigurno bi nasao nacin da ne kazni :)
Predvez koristim neki cormoran 4X knotles nebi trebalo da ne valja mora da je nesto drugo u pitanju ali juce sam definitivno zakljucio da to drugo sam ja, tako da cu poraditi da popravim to u skorije vrijeme.Moraca se nije pokazala dobra za moje ucenje vidjecu za koji dan Taru ona je manja tako da cu lakse postizat daljinu to jest nece mi biti potrebno ba bacam vise od 10 metara a toliko umijem.
pozdrav!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Rasho sto se tice Drine i Lima ti mozes pecati i sa stapom od 2.1m i sa aftmom 3, ali nije to to!!! Ja sam samo coveku predlozio zato sto je pocetnik stap duzine 2.7-3m sa aftmom 6-7 radi lakseg izbacaja, ja deset godina pecam na Drini, kada si mogao na prste da nabrojis ljude koji su pecali na kanap. 1998 na prelivim iznad usca Rogacice uhvatio sam svog najveceg lipljena 2.8kg, a mislim da od tada nije uhvacen nijedan veci na kanap a i na tirolac (na Srpskoj strani), za njega sam dobio od coveka necu ga imenovati zbog dogovora, ali ga svo dobro znate ako bude citao ovo prepoznace se, stap SAGE 3m setougaoni rucni rad #6-7, cekrk SAGE, koji ne bih prodao ne znam za koje pare, neopren odelo i 500maraka sve za jednu ribu...Necu vise nista da pricam, ja sebe ne hvalim ali ako mislis da si bolji daj da se nadjemo na Drini, ja sam tamo najmanje 100dana godisnje, cim se malo ustali vreme i smanji voda pa da vidimo ko je bolji, ja se teorijom ne bavim pecam stapom falcon #6-7 duzine 3m i imam izvanrednih rezultata. Zivi bili pa da se nadjemo da odmerimo snage...
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
Evo ovako, ja ne mlatim mahacem dugo ali mi nije bio problem da naucim kako poslati muhu 20-ak metara (mada mi toliko ne treba) inace imam SHIMANO NEXAVE FLY 39045 sa plivajucom strunom 5 WF, licno sam imao problema kod spustanja musice bez obzira koju debljinu predveza koristio...2x 3x 4x dok mi jedan drug koji inace duze musicari nije napravio upredeni predvez :lol: , tu je bio kraj mojim mukama. Inace stap kosta oko 70Eur i prilicno je ostre akcije...ja zadovoljan... Ako imas nekog da ti napravi to obavezno ga zamoli pa pokusaj s tim, inace osjecaj bi trebao da steknes za vrlo kratko vrijeme kako da ispravis strunu na daljini koju zelis baciti, sto se tice predveza ako nemas da ti neko napravi vidio sam da ih mozes naruciti i od nekih domacih majstora (poslacu ti na Private Message link da ne reklamiram tu neke koji mozda nisu priznati od drugih kolega musicara)he he ..
 

icaf

Junior member
Učlanjen(a)
27.02.2006.
Poruke
21
Broj reagovanja
0
Djuka, stalno dolazim u Crnu Goru posto mi je supruga iz Podgorice, a konacno avgusta dolazim sa kumom Gasom koji je isto musicar pa mozemo da se organizujemo da zajedno obidjemo reke u CG. Ako si za salji poruku u PM.
 

HITNA

Senior member
Učlanjen(a)
04.12.2005.
Poruke
166
Broj reagovanja
0
Pozdrav


Imam prijatelja iz Francuske uvjek kada maše gleda gdeje mu je žnora i uvjek mu je u liniji a duljina zabačaja je oko 40 metara i više ......i pri tome plasira muhu na željeno mjesto

BISTRO
 
Vrh Dno