Emerdzeri

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
507
Broj reagovanja
145
Primetio sam da nema postova o emerdzerima, plivajucim nimfama i slicnim prelaznim formama, pa rekoh da okacim neku sliku…

Volim da eksperimentisem sa raznim tipovima emerdzera i moram priznati da ovaj tip musica vrlo cesto vezujem na kraj predveza kada dodjem na novu vodu, a hocu da “opipam” teren.  Pastrmka ne odbija bespomocan zalogaj i kada se na vodi aktivno ne roje insekti.  Ovo se obicno desava na vodama koje proticu kroz sume, ali i na otvorenim terenima po oblacnom vremenu, gde pastrmke manje oklevaju. U vecini slucajeva pastrmke odvaznije uzimaju polu-potopljene emerdzere nego klasicne suve musice.

Emerdzeri sa slike (vidi galeriju) koriste plivajuce materijale poput CDC-a, policelona, jelenske dlake i dlake sa sapa zeca.  Iako svetlo nije bilo najbolje, mislim da se detalji relativno dobro vide. Emerdzeri 4-7 i 9-11 su varijacije na istu temu-inspiracija je musica Usual i Rabbitfoot Toma Rosenbauera. 

Koje varijante emerdzera koristite i koliko cesto?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Moram da priznam da sam slabo koristio emerdzere u dosadasnjoj karijeri. Nikako da se setim da ih napravim i probam, ali ove godine sigurno!
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
bez Gary LaFontaine ne idem nigdje a pogotovo na lipljena......sto se tice pastrmke ona je alava...ali kad uzima ovo moglo bi se reci da je selektivna tj. uzimace insekte koji se ponasaju na ovaj nacin nezavisno od boje, oblika itd.

sve u svemu sto se mene tice Gary LaFontaine je najbolji
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
507
Broj reagovanja
145
Zaista, LaFontain-ova Deep Sparkle Pupa i njene varijacije su sirom sveta oprobane musice. Imao sam srecu da na jednom od musicarskih sajmova u Bostonu, pre 12-13 godina, posmatram Gary-ja kako vezuje neke od njegovih favorita. Medju njima je bila i Deep Sparkle Pupa, kao i odlicni Halo Emerger, koji imitira jednodnevke. Zapravo emerdzer broj 3 sa gornje slike delimicno je inspirisan njegovom musicom Mess, a delimicno i starom suvom verzijom GRHE.

Na moje pitanje zasto koristi narandzastu dlaku za krilo Halo emerdzera (bolja vidljivost ili neki drugi specificniji razlog), rekao mi je da je napravio bezbrojne snimke u trenutku kada subimago jednodnevke siri krila iz nimfalne kosuljice. Na vecini slika je primetio narandzastu nijansu koju odaje telesna tecnost u trenutku “upumpavanja” u krila. Pricao je i o mnogobrojnim satima provedenim pod vodom, koristeci scuba opremu, u traganju za detaljima koji ce posluziti kao “trigger” u dizajnu njegovih vrlo neortodoksnih musica. Bio je legenda u pravom smislu.

Pozdrav,

oldsurehand
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Probao sam mnoge muve, ali sparkle pupu nisam. Nisam je ni pravio, ali upravo nameravam. Probacu je na leto u neki suton na Visocici. Mislim da dobro poznajem hidroentomologiju i rekao bih, bez gledanja u knjige, da sparkle pupa imitira vrste krznokrilaca (caddis, sedge, trichoptera) koje izranjaju (emerging) i presvlace se na otvorenoj vodi (povrsina vode na sred reke).
Desavalo se i meni i mojim prijateljima da u sumrak sve prsti od pastrmki, a mi menjamo razne muve i skoro nista ne ulovimo. Iako se ovo retko desava, treba i za taj slucaj naci muvu. Najsumljivija je ona koju niko nije ni probao na Visocici, neka sparkle pupa. Proucicu malo knjige i fotografije da vidim kojih su boja i velicina "nase" sparkle pupe. Ocekujte uskoro u mojoj galeriji slike. Napomena: insekti koji zive u americkim vodama su slicni, ali po bojama i jos par nama bitnih osobina razliciti, tako da bi Oldsurehand mogao da nam da par recepata sa opisom materijala i tehnike vezivanja(narocito ako je nesto skinuo od eksperata), a boju cemo (mi Evropljani) sami da biramo.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
507
Broj reagovanja
145
Mixmaster je odlicno opisao trenutke u kojima upotreba emerdzera moze da spasi izlazak na vodu. Zapravo, vecina mojih emerdzera je bila bazirana na nasim, srpskim, insektima, iz razloga sto mi je po dolasku u USA bila poznatija entomofauna reka istocne Srbije (Crnica, Resava, Mlava), nego americkih reka-ona mi je u pocetku bila poznatija iz ogromne literature nego iz prakse. Razlog je sto sam do pre par godina ziveo u Bostonu, luckom gradu u severnom Atlantiku, gde pastrmka nije dominantna riba. Tako sam se uglavnom bavio musicarenjem morskih riba, a sve moje pastrmske eksperimente cuvao za pecanja preko leta, po dolasku u Srbiju, ili drugde, gde mi se ukaze prilika. Tako su i vecina emerdzera sa slike bila najpre uspesno isprobana na nasim rekama preko leta. Danas zivim u kraju daleko od mora, gde se moze dobro loviti pastrmka i ovi emerdzeri takodje dobro funkcionisu, naravno prlagodjeni vodenoj entomofauni srednjeg zapada. Mislim da je duznost svakog musicara da prilagodi detalje svojim lokalnim potrebama.

Za sve varijacije Rabbitfoot emerdzera evo recepta (slike 4,5,7,10)… Napominjem da su izvrsni upravo zbog toga sto mogu imitirati i jednodnevke i krznokrilce (za razliku od Sparkle Pupa, tipicne imitacije lutke krznokrilca).

Kosuljica (pupalna ili nimfalna)-antron sa spulne, obicno boje rdje, bele, krem,
maslinaste. Ne vezivati gusto na manjim musicama, neka bude prozirno;

Telo-originalna verzija koristi dabing (br. 10). Za jednodnevke volim isperke fazanovog repa (br. 7), biots (curka ili guska) ili v-rib (br. 4, 5); za sedzeve v-rib, antron dabing, ili bilo koji dabing sa dodatkom lite-brite sintetickog flash materijala u nitima; broj 6 koristi tube-body, a moze da posluzi bilo koja druga extended body tehnika. Za sedzeve neka telo bude zdepastije.

Krilo-dlaka sa stopala (sape) zeca;

Toraks- zecje uvo ili neki slican grublji dabing, ponekad na manjim muvama koristim dabirani CDC (br. 7);

Nozice-ako zelite:CDC, jarebica, ili ih izostavljam i malo rascupkam toraks.

O ovom tipu musica (i emerdzera) sam svojevremeno napisao mali esej-koga interesuje moze da cita ovde: http://flyfishingunlimited.tripod.com/musiceuspomena.htm

Inace moja omiljena imitacija za imitiranje plivajuce sedge pupe je Patkova pupa Andrije Urbana. Emerdzer br.2 na slici baziran je na toj musici, ali umesto CDC-a koristi snop jelenske dlake umesto CDC-a, i dabirani CDC za toraks i nozice (umesto jarebice i zecjeg uva na Andrijinoj musici). Telo je od antrona.

Recept za LaFontain-ove sparkle pupe moze se naci na Internetu: http://www.westfly.com/patterns/wet/sparklepupa.shtml

Rado cu napisati recept za bilo koju drugu musicu sa slike koja nije ovde pomenuta, ako nekog interesuje. Za danas toliko…
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
mozda ce ti pomoci ovo
u bosni lovimo lipljena na udici velicine 14-18, a antron yarn je maslinasto zeleni
 

MIKI-FLY

Senior member
Učlanjen(a)
03.11.2008.
Poruke
216
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
ovaj sa zutim tijelom i bordo grudima se pokazao odlican tokom ljeta u brzacima Morace.
 

Prilozi

  • RY emerdzer.jpg
    RY emerdzer.jpg
    39,8 KB · Pregleda: 500

MIKI-FLY

Senior member
Učlanjen(a)
03.11.2008.
Poruke
216
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
tijeo/dark olive brown dabing
grudi/svijetlo braon dabing
krila/cdc
 

Prilozi

  • GB emerdzer.jpg
    GB emerdzer.jpg
    37,6 KB · Pregleda: 660

SaleCK

Senior member
Učlanjen(a)
31.03.2008.
Poruke
264
Broj reagovanja
0
Udice 16
Repovi-jarebica
Tela-biots pera
Grudi-zec
Pup-CDC

 

Prilozi

  • em 1.jpg
    em 1.jpg
    61,1 KB · Pregleda: 670
  • em 2.jpg
    em 2.jpg
    60,5 KB · Pregleda: 675
  • em 3.jpg
    em 3.jpg
    64,3 KB · Pregleda: 669
  • em 4.jpg
    em 4.jpg
    64,9 KB · Pregleda: 620
  • em 5.jpg
    em 5.jpg
    63,5 KB · Pregleda: 646

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kolege odlicni su vam ovi emergeri...ja sam neko vreme isto tako radio a i jos uvek imam par komada u kutijici (takvi sa telom od biotsa)...s njima sam lepo lovio pastrmke i lipljane.
 

SaleCK

Senior member
Učlanjen(a)
31.03.2008.
Poruke
264
Broj reagovanja
0
Hvala.Sa njima sam na Tari lepo prolazio prošle sezone.Ima ih još gomila,u različitim bojama i od različitih materijala
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
parasol emerdžer.....

udica partridge No. 16 x 1 duži vrat
rep-coq de leon
telo-biots
grudi-zec
kr. pupoljak-jarebica
CDC kao indikator
konac 8/0 braon

wtu2v4.jpg
 

Markovic

Full member
Učlanjen(a)
11.02.2008.
Poruke
966
Broj reagovanja
0
Lokacija
Pozarevac
bogi je napisao(la):
parasol emerdžer.....

udica partridge No. 16 x 1 duži vrat
rep-coq de leon
telo-biots
grudi-zec
kr. pupoljak-jarebica
CDC kao indikator
konac 8/0 braon

wtu2v4.jpg

Ufff Ufff kako mocno izgleda
 

hms

Junior member
Učlanjen(a)
18.09.2008.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Prijedor BIH
Udica C12
Rep fazan
Tijelo fazan
Rebra zlatna zica
Krila jelenska dlaka
Torax cdc

picture083ca1.jpg


Udica C12 FB
Rep jarebica
Tijelo guljeni paun
Torax squirrel golden oliv
Pokrov cdc

dscn0226vj3.jpg
 
Vrh Dno