Energeticari prete Temskoj

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
U slivu Toplodolske reke, skoro pod samim Midzorom, nalazi se Studenacka reka. Dr. Sasa Maric je u njoj nasao pastrmke ciji je mtDNA haplotip Da-s6, istovetan kao kod pastrmke iz jezera Sevan na Kavkazu. Kao sto sam vec napomenuo, taj nalaz je pravi kuriozitet i verovatno se radi o paralelizmu a ne o direktnoj srodnosti, ali ukazuje na visoku polimorfnost regiona koji je ispitan i mogucnost promena u njemu putem nastanka paralelizma, ali i na jos puno nepoznanica o mehanizmima koju uzrokuju molekularni i sveukupni diverzitet pastrmki u njihovom arealu rasprostranjenja. Nalaz je objavljen u Genetique, Selection, Evolution (http://www.gse-journal.org/index.php?option=toc&url=/articles/gse/abs/2006/04/contents/contents.html) - sacuvajte ovaj post zbog dokumentovanja.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Na zalost, kao ihtiolog o sisarima znam samo koliko da se ne sramotim pred studentima (nadam se). Svaka cast za podatak. Nastavimo s ovime, ali neko bi trevbalo da sve operacionalizuje i povede.
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Evo i ovoga, mada treba pitati ljude koji uredjuju ovaj pirotski sajt odakle im konkretni podaci.

http://www.pirot.pi.co.yu/turizam/florfauns.htm

Iz te liste moze nesto i za nas da se izvuce valjda.

Moram po svojim kompjuterima/CDovima/HDovima da pretrazim ali imam jos nekih publikacija koje govore o staroj planini.

Pozdrav
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Od Sase panica dobio sam sledeci odgovor na poruku (u originalu sasvim je slobodna i jasno intonirana, pa sam je javnosti radi malo modifikovao, nadam se da niko nece zameriti):
"Problem Temske zaista postoji ali nije sve crno kao sto vladini novinari pisu. Vlada moze da se slika a sa njom i EPS jer postoji zvanicna odluka opstinske skupstine da se projekat prevodjenja reke ZABRANJUJE i ocenjuje kao stetan ali vladini novinari to precutkuju i pokusavaju da ovim luft balonima ispipaju sadasnji puls jer je odluka par godina stara ali i dalje vazi, dok je eventualno ne zameni nova.
Ovde postoji solidna organizacija i sve akcije mestana Temske i par njima sklonih Pirocanaca su uvek bile koordinisane i dobro organizovane...Ako si voljan, a vidim da jesi i ukoliko organizujemo opet neku kampanju pozvacu te da napravimo par emisija na lokalnim stanicama...Prenecu ljudima da si voljan da pomognes iako jos nisi odgovorio, ovde postoji soplidan materijal koji govori o ekonomskoj  neisplativosti projekta (radjen od ruku tvojih kolega sa ek. fakulteta), ukratko sva argumentacija je valjana ali do sada iz oblasti bioloskih nauka niko nije bio jasno deklarisan, cak su EPS-ovci uspeli da nahvataju biologe iz Zavoda za zastitu prirode koji su govorili o pozitivnim efektima na jednom okruglom stolu u opstini. Jedva su sacekali da pobegnu, nisu ljudima mogli u oci da pogledaju ali su srali o opravdanosti, prednostima.......verovatno kupljeno misljenje!"
Dakle, malo smo pametniji nego na pocetku, puno hvala i Bodanu koji je prvi ovo alarmirao.
Mislim da treba da budemo pripravni i da svi saradjujemo u skladu sa daljim razvojem situacije.
Zivo me zanima ko je to iz Zavoda za zastitu prirode na okruglom stolu podrzavao izgradnju akumulacije na Temskoj i sa kojim argumentima?!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
OOOOOOdlican sajt, Bogdane, samo nastavi (mada je biologije sasvim dovoljno za pocetak). :tbumb:
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Iskreno Predraze ... malo mi je sada lakse jer znam da ima tu puno ljudi koji bi ucinili sve da se ne upropasti jedna ovako lepa reka.
Ukoliko se odlucite na bilo sta kako bi zastitili ovaj dragulj imate moju punu podrsku i saradnju. Ne znam koliko ista bih mogao da ucinim. Pada mi na pamet ... mozda ... da uz neke lepe fotografije (posto mi je hoby umetnicka fotografija) pokazemo ljudima koliko stvarno vredi ova reka. Ili mozda ... da uz izradu nekog web sajta (posto mi nije ni to strano) pokusamo da ojacamo brend Temske. Ili mozda da pocnemo da spamujemo sve zive forume na Internetu nekom online peticijom koja bi bila zakonom priznata?

----edit----

Prvo sta bi mogli da uradimo je da postujemo jedan lep clanak o svemu ovome!
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Odlicna ideja Lazzo,

ako imas vremena bilo bi lepo da pocnes da razmisljas o dizajnu sajta o Toplodolskoj reci/Temstici - fotografija ce da bude sa svih strana sigurno. Verovatno ce trebati vremena da se sajt uprilici pre nego sto izadje u javnost, ali bolje je poceti na vreme da bi eventualno sluzio kao baza za neku akciju ako, ne daj boze, zatreba.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Ma to oko dizajna je najmanji problem. Meni su potrebni samo textovi, slike i jedan slobodan dan da napravim sve to :)
Problem bi bio oko hostovanja i domena. Ustvari nije problem samo je pitanje koliko sve to ozbiljno zelimo da izvedemo. Ako je gospodin Laki raspolozan da dozvoli da koristimo ovaj server gde se nalazi ovaj nas sajt bilo bi idealno. Jos ako bi Laki pristao da koristimo subdomen, nesto kao: "www.spasimo-temsku.musicarenje.org" ne bismo imali nikakve troskove! Vec sam i razmislio kako bi to najbolje bilo da uradimo tako da smo sveli sve obaveze na minimum!!!
Btw, za pocetak bi bilo idealno da izbacimo neki clanak o tome!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ja mogu da hostujem poddomen o spasavanju Temske. Daću i deo hostinga, to je najmanje što mogu da uradim
Ali.....
želim da znam da li se članstvo slaže
Da ne ispadne da se sajt trti gde mu nije mesto. Ako ste protiv slobodno kažite. Ili ćutite zauvek, ovo je kao prilikom venčavanja. venčavanja sa motkom! :doh: :whistle:
U svakom slučaju ja nastavljam da podržavam spasavanje Temske i aktivno radim na tome.
Salut
EPS NO PASARAN
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
U svakom slucaju bih voleo da musicarenje.org bude glavni iniciator i da podrzava celu akciju (makar reklamom). Hajd' da vidimo sta ce da kazu clanovi foruma!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Napisaću nešto što nije na prvi pogled vezano za temu, ali je se tiče. Sajt podržava ovu akciju, ali NE želim da članstvo sajta pomisli da ja ovo radim zbog pobliciteta, jefnine reklame i sl. nebuloza. Ja sam veliki ljubitelj Temske i smatram da bi njeno uništenje bilo greh kakvog nema. Publicitet mi nije potreban, Temska jeste. Krajnje jednostavno!
Kraj diskusije na ovu temu!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Moj stav je nacelan, a u njemu je i Temska, i Lopatnica, i Mlava, i sve ostale planinske reke koje se sahranjuju branama, sva planinska podrucja cije se recne doline potapaju i cije se mikroklime tako nepovratno menjaju da se samosvojna bioloska raznovrsnost urusava. Problem vodosnabdevanja Srbije treba resiti pazljivim odnosom prema vodi, njenoj potrosnji, preradi i tretmanom otpadnih voda, kao i postavljanjem vodozahvata ispod vodoispusta, jer ce tek tada voda biti tretirana kao resurs koji ima svoju vrednost, kako za nas, tako i za sve oko nas.
Bogdane, Lazzo, Lucky, potpuno podrzavam da se uradi to sa web site-om, kao i da se omoguci da se taj materijal u vidu prezentacije iskoristi kad bude bilo ciji i bilo kada nastup u vezi opasnosti koja potencijalno preti dolini reke Temske i njenom zivom svetu, ali i stanovnistvu. Svako koriscenje prezentacije. MORA imati onu PCELU ili stagod je to vec, kao zastitni znak musicarenje.org. Sto se tice teksta, bice izuzetno vazno da spisak biljnih vrsta i njihov znacaj (regionalni, kontinentalni) proceni kompetentan botanicar (obezbedicu), a da ostale podatke da neko ko je i prakticno, ali i akademski blizak sa slivom Temske. Ja cu biti presrecan da napisem nekoliko redova o bioloskom i ribarstvenom znacaju ribljeg naselja sliva Temske (koliko je to akademski poznato, a verujte da nije mnogo, jer je Srednjorocni program radjen 2003. vracan vise puta na doradu, a 2004. po mom odlasku bio je prihvacen, iako ne daje zadovoljavajuce podatke - odgovorno tvrdim).
Dakle, nemamo veliku nuzdu da se radi navrat-nanos, vec polako i s ciljem. :tbumb:
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
U pravu si Predraze - polako - jos nista nije toliko hitno - bitno je da se ideja rodila :tbumb:

Najbolje bi bilo kada bi se u proces ukljucili i Pirocanci - to je ipak njihov kraj - vidim da neki od vas poznaju Aleksandra Panica - ne znam koliko je on voljan da se ukljuci u to? Pirotsko udruzenje ribolovaca je verovatno spremno da da neki vid podrske tako da ih treba kontaktirati...
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Ne znam šta je sa Piroćancima ali se nadam da će se sa puno volje uključiti u projekat. Jedno je sigurno. Mi krećemo polako ali sigurno. Spremamo članak za široku masu, čak i za one koji nemaju interesovanje u ihtiologiji, a ja sam već dogovorio da vodim nekoliko profesionalaca / fotografa da dokumentujemo sve to i slikama.  :tbumb:
 
Vrh Dno