Energeticari prete Temskoj

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Forum i sajt su javni. Siguran sam da neko od Pirocanci ucestvuje ovde, ili bar kao guest navraca... preneo bi ostalima, pa i u udruzenju. Cela stvar je dobrovoljna. Dakle, ne znam kako bi administrator gledao na to, i kako bi uopste sa "Pastrmkom" stupao u kontakt. Ali nishko udruzenje sa pirotskim, to ne bi trebalo da bude problem, ali to je vec druga ravan komunikacije, verujem nezavisna od ove koju mi imamo. Mislim, medjutim, da clanovi niskog udruzenja mogu da iniciraju da Nikola, upravnik, kontaktira Pirot. Da li sad, ili kad bude mozda bolje vreme za to... Mislim da je sad intenzitet desavanja jos nizak. Dakle, Pirocanci, gde ste na forumu?
Sto se Panica tice, vec je izrazio zelju da se u Pirotu u lokalu angazuje, kako vidite iz prethodnih postova, kad bude bilo potrebno. Ako bi SO Pirot ostala pri odluci o zabrani gradnje brane, te ako bi gosn Zika iz "Pastrmke" svoje pravobranilacko znanje upotrebio na pravi nacin... :yeswink: :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
U medjuvremenu, jedan botanicar veoma cenjen medju kolegama i dobar poznavalac flore i vegetacije Stare planine kontaktiran je da u desetak recenica da osnovne karakteristike i specificnosti, kao i da poceni efekte eventualnog stvaranja akumulacije po floru i vegetaciju doline Temske i Toplodolske reke. Kroz neki dan se ocekuje odgovor.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Samo da obavestim članstvo i ostale posetioce sajta, da ovaj projekat nije zaboravljen i da se na delu sajta posvećenom zaštiti Temske intezivno radi. Ubrzo stiže...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Na Vidovdan u Pirotu bi trebalo da bude akcije vezane za ocuvanje reke Temske. Juce sam pogledao Uredbu Vlade Srbije o zasitit Parka prirode "Stara Planina" ("Sluzbeni glasnik Republike Srbije", br. 19/97). Puna je kontradiktornosti. Clan 2. objasnjava razloge stavljanja pod zastitu, a clan 3 propisuje mere te zastite. Selo Temska je u granicama Parka prirode. Clan 5. uredbe, koji govori o zabranama u Parku prirode kaze u stavu 1., tacka 3) da je zabranjeno "graditi objekte ili izvoditi druge radove kojima se zagadjuje vazduh i zemljiste, kvalitet voda, smanjuje njihova kolicina, prostorni  ivremenski raspored ili se ugrozava ambijent i zasticena okolina nepokretnih kulturnih dobara i dobara pod prethodnom zastitiom, osim objekata i radova za zastitu od erozije, bujica i poplava i objekata za vodosnabdevanje i hidroenergija"
Majstorski, nema sta. To sto se izgradnjom objekata iza "osim" menja rezim, kolicina i vremensko-prostorna dinamika voda i ugrozava ambijent nema veze
u tacki 7) zabranjeno je "obavljati delatnosti, graditi objekte i preduzimati druge radnje kojima se unistava priroda, odnosno ugrozavaju vrednosti parka prirode".
Ali, stav 2 istog clana kaze da te mere zastite ne vaze za clan 5 stav 1 tacka 3 do utvrdjivanja rezima zastite razlicitih stepena.
Dakle, ako je pisac hteo da dopusti sve, to je majstorski ozakonio.
Verujem da je tvorac ove uredbe (tehnicki izradjivac) ili Zavod za zastitu prirode Srbije, ili tadasnje Ministarstvo zastite zivotne sredine. Vlada je to samo usvojila. Ali, tek posto je izradjivac zadovoljio zakonskom regulativom najjace lobije, sa najvecim interesima.
Od njih, energetski je ubedljivo najveci.
Indikativno je da i pored mnogih odbijanja javnosti Crne Gore da se ne izgradi HE "Buk - Bijela" i ne potopi kanjon Tare. bivsi ministar nauke i zastite zivotne sredine, a sad energetike, doc. dr ASleksandar Popovic, koji je na Katedri za hemiju zastite zivotne sredine Hemijskog fakulteta u Bgd-u, zajedno sa kolegom ministrom energetike iz Republike Srpske propagira zajednicka ulaganja oko izgradnje te HE, nasuprot svetskom statusu zastite koji kanjon Tare ima. Cak i ako se iz Crne Gore ne sloze s tim?! Pa to je prekogranicno ugrozavanje i uzurpacija!!!
Da li je jasno koliko je ugrozena Temska? Kakav lobi je u pitanju? Ako je to uopste lobi, a ne nesto drugo!
Prostornim palnom Srbije donesenim u vreme SPS & JUL braka predvidjeno je preko stotinu akumulacija u Srbiji. Temska, Ljubovidja, Mlava... Nijedna reka nece ostati citava ako se pusti bresha. Ekonomska ili druga opravdanja odrzivosti? Verovatno nikakva u najvecem broju slucajeva. Ali, provizije su provizije...
Dakle, babuske, cverglani i bezribice, a mozda i one iz "Simpsonovih" sa tri oka izgleda da su buducnost srpskog ribarstva, ukljucujuci i musicarenje. :'(
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja ne predviđam svetlu budućnost našim rekama. Koga interesuju nekakvi kanjoni i gudure, osim nas nekolicine, koji se mogu na prste prebrojati. Pa i Kolorado je pregrađen i na njemu je ogromna akumulacija! Parama se kupuju i reke i klisure, pa i neke države.
Građani Srbije ne mogu ni deo teritorije da sačuvaju od onih koji imaju to da plate, a kamoli jednu kamenitu reku i kanjon. Poslušajte starca- Mixmastera: Biće dovoljno da neko plati pravom čoveku i da ode Temska u jezero. Ali, isto tako će biti dovoljno da se plati tom istom čoveku da ne ode! Dakle, onaj ko kupi Temsku, moći će da radi sa njom šta hoće. Da li će to biti neki Piroćanac, Slovenac, Francuz ili Albanac, njemu je svejedno. Kada budemo shvatili ko je gazda na Temskoj, možda je spasimo, mada ja to ne predviđam.
Ja mislim da naša deca neće moći da pecaju na toj reci. Mislim da će je kad-tad pregraditi, a ono što od nje ostane, pretvoriti u VIP revir, gde će možda moći da mušičare gosti nekog budućeg turističkog centra, koji se planira na Midžoru. Uskoro, mi se nećemo slobodno kretati njenim kanjonom. Ili će nam pretiti bujica iz HE ili će nam to biti skupo naplaćeno od onog koji je "čuva".
Nadam se da vas neće iznervirati ovo moje razmišljanje, na koje nije nimalo uticalo to što sam ljubitelj i dobar poznavaoc ove reke, na kojoj vrlo često boravim. Ja sam poslednji koji priželjkuje propast naših reka, ali njima zaista nema spasa od njihovog lošeg gazde.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Dobio sam mail od Aleksandra Panica u kome se nalazi deklacija o zastiti Temske. Dok se blog ne zavrsi borbu protiv energeticara vodimo na forumu. U ovom odgovoru nalazio se deklaracija u attachemntu. Downloadujte je i pogledajte!
 

Prilozi

  • Deklaracija_o_zastiti_Toplodolske_reke_gradjani.doc
    23 KB · Pregleda: 205

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Veoma je bitno da se sto pre postavi taj blog i da se stalno obogacuje razlozima zbog kojih bi trebalo odustati od potapanja klisure reke Temske. Javno mnenje moze biti vrlo jak razlog zbog koga ce politicari razmisliti o glasacima i njohovim glasovima na sledecim izborima. Jednostavno, imaju mogucnost da se opredele za dve moguce taktike: ili ce duze biti na vlasti i ostati cisti, a finansijski priblizno isti ili bolji nego sto bi bili da ostanu prljavi i bez vlasti. Lokalni otpor ce, ukoliko ima potporu sire zajednice (a blog je upravo to), dobiti oslonac i podrsku koja ce mu dati sigurnost. Na kraju, Temska je samo jedan trenutno aktuelni probni balon i cela Srbija je ovakvim nerazumnim i sektorski sebicnim, uskogrudim i koristoljubivim ponasanjem energeticara ugrozena. Niti ove akumulacije mogu da obezbede toliko energije koliko u perspektivi Srbji treba, niti Srbima treba toliko pijace vode da bi im sve reke i oblasti unistili potapanjem akumulacijama. Zasto se ne naucimo na primerima sa strane, iz zemalja koje su odavno kroz ove izazove zivota prosle? Koliko ima stanovnika u Britaniji, a koliko akumulacija? Francuska, Belgija, Spanija, Portugalija? Ne, najvaznije je betonirati, cementirati, armirati, vrsiti zemljane radove... Kubici, novci!
Onda svi odu sa parama u dzepovima, a lokalnoj sredini ostane enormna voda koju nestrucnim upravljanjem uniste za deceniju-dve i blato koje se do nesluceno debelih i smrdljivih slojeva gomila na obalama, sa potpuno drugom klimom, poljoprivrednim kulturama i izmenjenim zivotom. Sve to ne svojevoljno.
Jednog dana ce pametne drzave skupo prodavati svoje prirodne lepote, a mi cemo i dalje ostati siromasni.
Pa mozda tako i treba...
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Otvorismo blog
www.musicarenje.org/temska
Za sada je na toj adresi. Ubrzo prelazi na sudomen čiji naziv će te dobiti kada proradi :doh:
Ako imate neke zamerke, kritike i predloge, naravno i pohvale :tbumb: pišite! Za sada u ovoj temi, a ako bude potrebe iseći ću je i otvriti novu temu!
Salut
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Pogledah, odgovorih i korisna zamerka. U toku dana biće sređeno!
Hvala druže!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Ludilo! Eto to je to sto smo zeleli! Sad ce jos neke novine da se jave sigurno!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Šta da napišem kada je Temska moja omiljena planinska reka. Upoznao sam na desetine niških mušičara sa njenom jedinstvenom lepotom. Bolje je da ništa ne pišem, jer vidim da je već mnogo onih koji razmišljaju kao ja.
Sećam se reakcije Roberta, našeg prijatelja iz Engleske, starog mušičara, koji je obišao pola sveta sa štapom u ruci. Često je u razgovorima pominjao Argentinu, a poznate su mu i sve engleske reke. Ja sam mu bio vodič kroz kanjon Temske. Pili smo njenu vodu, a on ju je proglasio najlepšom rekom koju je ikad video.
"This is probably the most beautiful river I have ever seen." Mislim da sam dobro zapamtio i napisao svaku njegovu reč.
 
Vrh Dno