Euro-nymph štap

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
226
Broj reagovanja
418
Lokacija
Minhen
Pozdrav kolege,

Koji štap vi koristite za euro-nymphing, odnosno direktno nimfarenje?
Koja su vaša iskustva? Sta biste preporučili?
Ja lovim vec 3 godine sa Vision Nymphmaniac #3 11ft. Dosta sam se navikao na njega, medjutim štap je dosta mekan i vadjenje iole veće ribe zna da potraje…
Druga stvar, kako često na njega montiram DT floating line za lov suhom muhom, valjalo bi mi da štap ima nešto jači backbone.
Tako da sam trenutno u potrazi za alternativom i volio bih čuti vaša iskustva.

Bistro!
Admir
 

Sana

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2010.
Poruke
256
Broj reagovanja
331
Lokacija
Ključ, BiH
Koristim soldarinijev multilenght i ima snage, kad prelazim na spagu uvucem geleskopski visak u cork grip. Prezadovoljan sam jer imam dva rjesenja u jednom stapu a za moje vode i potrebe i vise nego taman.

 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
226
Broj reagovanja
418
Lokacija
Minhen
Hvala Sana! Da, to je i meni jako bitno, imati dva rješenja u jednom štapu. Pogledat ću svakako.
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
226
Broj reagovanja
418
Lokacija
Minhen
Vjerujem da nas ima još sto koristimo nymphing štapove, ali kako je vrijeme godišnjih odmora i hladne pive, vjerujem da će biti vise odgovora nešto kasnije 😃

Živjeli 🍻
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Ove godine sam dobio Adams Max Evo 10.6 ft. #3. Pecao nekoliko puta sa njim i izvukao nekoliko manjih pastrmki, par klenova i jednog kapitalnog škobalja (preko 50 cm). Škobalja je sa lakoćom savladao, ima snagu u donjem dijelu blanka, a vrh je osjetljiv i oštar. Ja sam za sada zadovoljan, ali nisam koristio druge štapove, pa ne mogu porediti.
Drugar koji mi je obezbjedio štap je oduševljen Adams štapovima. Imaju i skuplje modele.
Ja nisam bacao suvu. Za suvu (i još više mokru!) koristim Vision Sisu 10 ft. #4. On je nominalno i mimfaroški štap i odlično baca normalnu plivajuću i intermediate #4 strunu.
To je moje iskustvo, ako može biti od pomoći. Pozdrav!:)
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
226
Broj reagovanja
418
Lokacija
Minhen
Hvala Blagoje! Svakako da je od pomoci. Bas sam se nadao da će neko prokomentarisati Adams štapove, jer su mi oni bas zanimljivi.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Byron Multilength 9-10.6' #3 mi zavrsava posao za "hibridni" pristup :hammer: tj kad hocu da se prebacim na suvu, samo skratim na 9fita i promenim cekrk. Stap jako dobar, nemam problem sa zamaranjem, "cupa" ribe bez problema. Jedina mana je tezina od 100gr na 10fita, zato sad cisto promene radi gledam neki multi manje tezine. Video sam da traper ima neke u ponudi ali time se bavim na zimu.
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
226
Broj reagovanja
418
Lokacija
Minhen
Aha. Težina je baš bitna, jer se kod euro nymphina često radi "high sticking", pa da ne otpadne rame 😄.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Pa jeste mada kad nadjes teziste dobrim balansom, ne opterecuje mnogo. Sad se setih, dobra fora kod byrona je sto se fighting butt skida zajedno sa tegicima pa se smanjuje tezina za 25gr. Tako da na to treba obratiti paznju kad trazis takav stap
 

Prilozi

  • 20230827_162053.jpg
    20230827_162053.jpg
    206,9 KB · Pregleda: 29

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
226
Broj reagovanja
418
Lokacija
Minhen
Da, primijetio sam da dosta modela ima tu opciju. Ali opet, bolje je imati nešto teži i balansiran štap, nego suprotno.
 

sicco

Junior member
Učlanjen(a)
19.05.2009.
Poruke
63
Broj reagovanja
10
Pa jeste mada kad nadjes teziste dobrim balansom, ne opterecuje mnogo. Sad se setih, dobra fora kod byrona je sto se fighting butt skida zajedno sa tegicima pa se smanjuje tezina za 25gr. Tako da na to treba obratiti paznju kad trazis takav stap
Ovaj dodatak je super ali se ovo tako lako izgubi. Ja izgubio i to i dodatak 0,6".
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
643
Broj reagovanja
1.328
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
prema iskustvu nekih, a i mojem... činjenica je da za nimfarenje treba nešto mekši štap bar u gornjem dijelu, polovici, sa finim vrhom...za suhu je ipak bolje da je štap parabolik... mekša sredina s nešto oštrijim i kručim vrhom...
dalje razmatrajući univerzalni štapovi koji imaju nešto jaču kičmu mogu imat jednu jako veliku manu... koja se obično tek na vodi pod ribom primjeti... a to je da blokiraju kod večeg opterećenja... odnosno da nemaju sposobnost nježnog prenošenja opterećenja s vrha na donji dio... pa kad se jako saviju postaju jako kruti i tad obićno nešto pukne... ili riblja usta ili strada udica ili tipett... praksa je pokazala da neki jako skupi štapovi nemaju s tim problema... srednja klasa štapova koja teži što mirnijem blanku preojača donji dio i tad nastaje navedeni problem... tako da mekaniji backbone ponekad nije mana nego prednost za izvlačenje večih riba... ponekad da bi se uštedilo na težini donji dio je preslab... zato postoje štapovi za 1000 eura i oni za 500... 300... 100
srednja klasa teži da postigne ono za što im je namjena češto zanemarujući ono najbitnije .. izvlaćenje velike ribe... čast izuzecima, ponekad se pogodi u nekom modelu seriji štapa da je sve usklađeno kako treba... često i štapovi od 1000 eura imaju neke svoje uspješnice u samo nekom modelu, duljini, jačini... 1/2 ft dulji ili kraći nisu ni približnih karakteristika...

ja bih ti svakako preporučio cts affinity x #3 na 10 ft... ja imam 9,6 ft radi tog jel 85 -95 posto vremena bacam suhu, ako više bacaš nimfu... onda je 10 ft bolji izbor... s njihovom klasom 3 nema bojazni za velike ribe... kako imam i klasu 2 ona je malo preslaba za velika opterećenja i kod krajnih napora s ribama preko 50 cm blokira... što s klasom 3 nije slučaj, možda #2 na 10 ft ima jaču kičmu nego na 9ft...
cts je specifičan po tome da rade štapove s nevjerojatno jakom kičmom a eksta nježnim gornjim dijelom i sve to upakiraju u ekstra miran blank i ekstra povežu snagu i finoću...

još jedan iskustveni detalj...kad neko radi štap, obično je da su kraći modeli puno bolje usklađeni nego dulji štapovi... primjer su bolonjezi... gdje 8 metarski štap rijetko ko i proizvodi... onaj ko maksimalno radi duljinu od 7 metara .. često tek duljinu od 6 m napravi kako treba... a 5 m vrhunski... tako je i s dugim mahačima... ako rade model od 11 ft kao maksimum... često je tek 9 ili 9,6 model dobar... duži imaju puno mana... previše da bi bili odličan štap, a cijena je debelo previsoka radi količine materijala... oni koji naprave vrhunski štap često je jako skup i ima ga u jednoj do dve duljine...

neznam koliko sam pomogao ovim komentarom, ali 30 godišnje iskustvo praćenja top modela skoro svih slatkovodnih tehnika ribolova potvrđuje gore napisano
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
226
Broj reagovanja
418
Lokacija
Minhen
Hvala puno na opsežnom se odgovoru, Mlinka! Dakako da je od pomoći.
Evo baš sam gledao cts affinity x. Čini mi se da su u DE dostupni samo blankovi, jer ne mogu da nadjem gotove štapove u prodaji...
Rado bih otišao kod ovlaštenog dobavljača da probam štap, ali izgleda da to ovdje nije moguće...

Po karakteristikama koje si opisao, dosta podsjeća na Adams Max Black, koji je navodno dizajniran za veće ribe i karakterise ga dosta jaki backbone i osjetljivi spic.
 
Vrh Dno