Euronymphing

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Е па није баш мућак.

Овако са "главом" изгледа као да се већ испилило... знају рибе да процене такве ствари... 😁
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Појавио се ниоткуда на огласима. Буквално нов са пластиком на плути. Е реко: кад ћу већ "грабуљати" бар да ми се грабуља свиђа 😁

1000006527.jpg
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Ма можда продам другу грабуљу: опти пеак 11 #3.
 

Sjenicak

Newbie
Učlanjen(a)
27.08.2023.
Poruke
1
Broj reagovanja
1
Dobrodošao! Nije na odmet znati još jednu tehniku, pa čak i iskusnijim ribolovcima.
Evo ja ću podijeliti što sam naučio iz svoga skromnoga iskustva.

1. Kanap
a. Kao što si i ti napisao gore, probao sam i ja sa običnim WF kanapom. Okrenem ga naopako pa onda sa level dijelom idem prema van. Medjutim i kao takav je opet pretežak za ovaj ribolov i uvijek pravi taj sag, pa se gubi dosta na kontaktu sa nimfom.
b. Slijedeći korak je bio kupovina namjenskog euronymphing kanapa (Cortland mono core). Sag je neuporedivo manji nego kod gornje opcije, a zabacivanje dosta lakše. Medjutim, doseg zabacaja i kontrola nimfe na iole većoj daljini postaje izazov.
c. Nakon što vidjeh da dosta kolega koristi obični mono silk umjesto kanapa, odlučih i ja isprobati isti. I tako i danas lovim. Na stari EN kanap samo sam dodao 50ak metara mono 0.20 u fluo boji (boja je jako bitna). S vremena na vrije se gornji dio potroši, pa stoga redovno skracujem 5-10 m s vrha, po potrebi.

2. Leader
a. Probao sam i namjesni EN konuani Leader - ne donosi nikakve prednosti u odnosu na obični leveled mono.
b. S obzirom na setup iz 1.c., na kraj onoga mono 0.20 vezem trikolor 0X (deblji da se bolje vidi) od SA. Dužina trikolora je obično oko 1m.

3. Tipet
Na trikolor vezem tipet dužine ca 1.5 x dubina vode. Debljina tipeta naravno zavisi od veličine ciljane ribe, brzine vode i štapa.
Ako se peca na većim udaljenostima, dužina tipeta treba da bude veća, zbog ugla vodjena nimfe (logično). Isto tako, sa težim nimfama se peca više okomito pa stoga i tipet može biti kraći.
Nerijetko mi se desi da čak i trikolor ide pod vodu, u slučaju kada pecam na mjestima sa različitim dubinama vode.

4. Spojevi
1->2 : double uni knot
2->3: loop to loop (tipet ring je nepotreban)

5. Nimfe
Pored tvoje selekcije, koja super dobro izgleda, i squrmy-ija koji su stvarno efikasni, ja bih dodao još male dzig stremaere koji su mi spasili dan bezbroj puta.

Nadam se da sam bio od pomoći.
Uzdravlje!
Je li mozes da preporucis neki mono koji koristis za Mono Rig, da se manje frcka, a da nije Amnesia ili Maxima? 😅 Hvala unaprijed 🙃
 

Ivaninja

Senior member
Učlanjen(a)
21.05.2021.
Poruke
130
Broj reagovanja
285
Lokacija
Bor
Ja koristim Asso UltraCast u debljini 0.20mm kao osnovu, dalje bicolor u debljini 0.16mm, tippet ring pa onda tippet...Skoro sam kupio Filex Max Spinning fluo žuti najlon i njega koristim sada kao sighter, isto u debljini 0,16mm, pazario sam ga i u debljinama 0,14 i 0,18mm...Asso je odličan bar meni, minimalno se isteže, vidljiv je dobro, ne mrsi se i ima minimalnu memoriju. Malo se teže nalazi, mislim da ga je bilo u Eurofishu... Filex je malo mekši i mislim da će i on valjati ali ga nisam koristio kao osnovu...Rapture ima Hi-viz Spin varijantu monofila ali to nisam ni video ni koristio...pišem o low budget varijantama jer sam nisam pristalica bacanja para ako ne moram.... :grin:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Најзад сам готов са нимфама. Од овог више нема. То је то за сезону па како оће.

Немој неко да им је нашао неку ману убио сам се од посла 😁

1000006569.jpg

1000006565.jpg

1000006564.jpg

1000006567.jpg
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
224
Broj reagovanja
408
Lokacija
Minhen
Je li mozes da preporucis neki mono koji koristis za Mono Rig, da se manje frcka, a da nije Amnesia ili Maxima? 😅 Hvala unaprijed 🙃
Nemam stvarno. Meni je bitno da se rasteže puno i da ima što manje memorije. Ja sam uzeo u Njemačkoj neki jeftiniji i za sada odrađuje posao. Mogu potražiti u priboru ako te baš zanima koji je brend.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
@nespetro ala jesi se potrudio, svaka ti čast 😁
Ма најгоре ми је што немам искуства из претходних година да би отприлике знао шта и како... овако сам се морао водити по инстинкту и нади у срећу 😁
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
224
Broj reagovanja
408
Lokacija
Minhen
Ma ubit ćeš ribu. Sva ta priprema ne smije biti uzalud. Jedva čekam da se javiš sa prvog izlaska 😁
 

easyrider_

Full member
Učlanjen(a)
25.07.2007.
Poruke
699
Broj reagovanja
328
Lokacija
Banja Luka
Vrh Dno