Fazanka

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ova muha je nastala slucajno. Naravno po uzoru klasicnih suhihi jednodnevki. Malo sam i ponosan na nju. Cista jednostavnost i lovi uvek kada riba oce da se digne po pravu muvu. Ovu sam malo pre napravio, ali istu takvu sa malo drugacijim indikatorom, sam napravio na samom pocetku moje vezacke karijere. Do sada nisam nista tako video, pa se usuđujem podeliti sa vama kao nesto od mene vama. Inace dok sam se jos ucio raditi nimfe fazanov rep, dosla mi ideja za ovu muvu. I bila je lovna, i ostala. I moze da se jednako dobro koristi kao suha i mokra. Ako ocete da je samo suha treba ju dobro namastiti.

Rep je od petla (bilo koja boja je ok, ali ja sam radio od crvenog petla i fazana a u ovom slucaju od grizli), telo je od nekih 3-5 fibri fazana (moze i rep da bude isto od fazana, u tom slucaju bi koristio tri). Indikator polipropilen, a u prvoj verziji komadic belog pera od labuda. Nogice onda i sada crveni petao.
Nije neka posebna lepota, ali svi znamo kako riblji pogled na muhu nije bas kao nas ;-)

Jednostavna, brza i lovna - "fazanka"!

Ako ste videli nesto takvo bas bi voleo da vidim tko me je preduhitrio i kako. U tom slučaju vas molim da odmah date slike ili link.
 

Gregor

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2006.
Poruke
45
Broj reagovanja
0
http://www.troutfishing.co.uk/ishop/243/shopscr1217.html

http://www.fischerjugend-oberpfalz.de/wissen/fliegen/dry.html

Inace - 5 minuti rada sa www.google.com ili slicno reci ce ti sve.


I ova muva kao i 99,99 posto svih predstavljenih na ovom sajtu kao "inovativnih" (na zalost) nije nista novo ili cak revolucionarno.

Vezem musice oko 15 godina i do sada si nisam usudio reci - ovo je moja kreacija. Mogu reci,da sam neke kreacije izboljsao, dotjerao(cak nekoliko kreacija od O.Edwardsa), ali reci da sam svezao nesto sto do sada jos nije bilo svezano - zato nemam jaja. Cak i bambule vec dugo vrijeme su u raznim katalogima.

Ako se ne varam Surehand se nakad ljepo raspisao o svim tome, mozda u topicu o Kafeni bubi, ne sjecam se :(
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ja znam za ovu muvu odkad pecam, do suse nije 100% ista malko vise je naperena i umesto poli-a za krila koristim cdc i flash trakice, a zovem je isto kao i popularna nimfa fazanov rep, jer je osnova repno pero od fazana, ali posto ce se sigurno neko praviti pametan i reci nije to fazanov rep ja cu je zvati "Ilobazna muva".
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
to sam i sam puno puta tvrdio, malo e toga a da vec netko nije probao. Ali buduci da nisam video kod nikoga ovu na moj nacin, mogu reci da je moja. Inace mrzim kicenje tuđim perijem, plagijatizam i slično. Internet koristim samo kada me nesto posebno zanima, ali u svojoj masti od uvek sam sam svoj iako znam da se verovatno netko pre mene stio toga ali malo drugacije.
Drago mi je da vidim da je jos netko smislio istu stvar, to znaci da od samoga pocetka imam dobre ideje, i to je jedan od simbola napretka i moje dobre buduce vezeace karijere. Na neki nacin ovo razumem kao pohvalu.

To znaci, ako su je drugi isto izmislili i korste kao i ja, odlicna je, i to ne samo kao suha vec i kao mokra. Ja ju radim na #12.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Koliko ja znam (a vec sam postavio takvo pitanje), niko sa nasih prostora nije ostavio trag negde u Evropi ili Svetu. Sem Andrije Urbana!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
To nije ni najmanje vazno po meni. Vazno je da mi radimo svoje muve i uzivamo na pecanju. I svaka muva koju ja napravim drugacije od njenog autora ona je moja. Ako koristim drugacije materijale i tehniku vezanja to vise nije ta, to je moja. Bilo da sam ju radio pod inspiracijom nekog autora ili pod inspiracijom samih insekata koje srecem na vodi.

Ova je kod mene nastala davno, slucano, bez ikakvog posebnog uzorka. I dosta je razlicita od ovih sto je gregor dao u linkovima. No, zanimljivo je videti kako ju i drugi rade. A najvaznije je da lovi na i pod vodom. Pa ko oce da mu bude od koristi neka uziva. Ako tko želi da tupi sa mnom o poreklu i autornosti ja sam mu na volu :-D
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Bravo Sebastian :) Muva je ODLICNA. Proporcije, malo nogu taman koliko treba i vrlo realisticna. Moze da imitira mnogo razlicitih jednodnevki sa tamnijim telom i sigurno je jedna od onih sa kojima mozes pretrazivati vodu kada nema rojenja ili imitirati neko rojenje jednodnevki. Uglavnom na mirnijim delovima toka. Zaista nije originalna vec jedna od verzija suve fazanke ali to zaista nije bitno!!! Bitno je da je tvoja i da ispunjava sve kriterijume za uspesan lov.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Covek napravi muvu. Postavi je na ovaj sajt. I? Kaze, svojom glavom je razmisljao dok je pravio. Tad nastaju problemi. Odmah se pojavi gomila koja se tome protivi, jer slicne muve svi zivi prave. Pa sta? Zasto ne prokomentarisete muvu? Zbog cega je bitno to sto takve muve mnogi prave? To, ocigledno, Sebastijanu nije bitno. Stavio udicu na stegu i poceo da stavlja materijale po nekom svom ukusu. Prema svojim zamislima. Nije citao istoriju paterna muva. Pametan covek. Jeste da je ovaj njegov "Pheasant Tail" veoma poznata muva, ali meni je, za razliku od prethodnika, bas zbog toga veoma simpaticno to sto je Sebastijan napisao da je njegova. I jeste njegova! Sto bi lagao?
Malo komentara o samoj muvi. Koliko god da je popularno stavljati fazanova pera na telo muve, to ima svoje ozbiljne mane. Vrlo ozbiljne! Zubi pastrmke ce vrlo brzo pokidati isperke i od Pheasant Tail-a napraviti cudnu cupavu nakazu. Jeste da ponekad bas tako rascerupana dobro lovi... Siguran sam da je ovakvu imitaciju jednodnevke bolje napraviti sa telom od dabinga ili konca.
Ja ovde nisam prvi pomenuo bambulu (neka se zna!) ali moram da odgovorim na provokaciju da je neko vec godinama gleda po svim katalozima. To je daleko od istine. Gregor ili ne zna tacno sta je bambula (recept za izradu nije objavljen!?)ili sam ja lazov. Ako ispadne da je u pravu skacem u Nisavu s Tvrdjavskog mosta. I to, naglavacke! Ako hoce da mi odgovori, neka to uradi u threadu "BAMBULA!!!!!".
 

angler

Newbie
Učlanjen(a)
03.03.2006.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Citat:
"Fazanov rep se pojavio prije više od jednog vijeka. Prva zabilježena verzija se navodi već 1901. godine na zapadu Engleske, u pokrajini Devonshair, a njen autor je Payne Coller. Ta prva verzija je bila vlažna, a suhu verziju pravi G.E.M. Skues sa tijelom od fazanovog repa i nogu i repa od pijetla “sandy dun” svijetlijih nijansi. G.E.M. Skues je bio tvorac nimfi. Suha verzija Fazanovog repa se i danas smatra kao najbolja mušica za pastrmku, lipljena i ostalih riba. Najpoznarija nimfa “Fazanov rep” je kreacija Frank Sawyera, inače učenika G.E.M. Skuesa."

Ali sto kaze MixMaster to nije ni bitno jer sam i ja uradio jednu iz glave a kasnije vidio na internetu tone istih.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Evo jedne moje imitacije,fazanke,pravim je vec cetiri godine,ubedljivo najefikasnija celu poznu jesen i zimu za klena.Ceo taj "nesezonski" deo pecam ovakvim mushicama,tj. pravim ih istim "stilom" kao i ovu fazanku,samo shto kombinujem razlichite boje i materijale.Takodje su ubitacne ove,nazvao sam ih Dry Spiders,muve za pochetak sezone u martu/aprilu,a i u februaru ponekad.Kada pogledate ovu fazanku,videcete da je to ustvari prosta mekonoga muva sa dodatkom polipropilena u vodu krila.U lovu pastrmke,mekonoge muve ili Spider-i,su jedne od retkih imitacija,koje mogu uvek da donesu ulov za vreme malih letnjih vodostaja,a i tokom cele sezone.Proste,a ubitachne muve.Ja sam,inspirisan spiderima odluchio da napravim muvu,koja ce da bude spider,ali prilagodjen klenu.Hteo sam da napravim spider-a,ali da mu ne "pokvarim" mnogo izgled,tako da sam na obichne spider-e samo dodavao polio i kod nekih i malo CDC-a.Evo i slika...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lepo, lepo. Izuzetno mi je drago da mnogi to radite i oristite, i da mi je taka stvar dosla spontano. Ja imam par muva koje uvek smocim bez obzira da li je vreme za nju, a u tu grupu spada i ova fazanka.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Blago vama koji pecate u februaru-martu. Ja se u to vreme borim sa metarskim snegom, grejem se, deljam prsutu i mastam kako ce to lepo biti kad sneg nestane, pa u martu polako krene da se topi, cesto bas u tom periodu rokne ponovo ogoman, pa kad se otopi, ti pomislis bas super vreme da se zabaci, a kad pogledas reke, kao okeani, sve dok se ne otope poslednji snezni slojevi nema pecanja! Tako da polako pocinjem u maju, ako godina krene kako treba, ove sam poceo da pecam tek pocetkom juna!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
E razumem te sumadince! Gadno je to sa snegom. kod mene je samo na dvoristu ove godine napalo 1,5m snega, kada smo ocistili dvoriste imali smo snezni zid od 2m.
Izgleda da cu imati priliko jos ove godine ovu fazanu da isprobam na soči i idrijici. Nadam se da če mi uspeti, ao bude uspelo bit če ogromnih lipljana i pastrmki, poseno soških oje nikada nisam imao priliku uhvatiti. Poželi te mi sreču, da mi uspe otiči onamo :) Ako odem nekoliko meseci ču da budem gore. A za tu priliku več vežem lipljanske muve, naravno sve su izmišljene i čudne. Jedna je i ova fazanka samo da je izgledom drugačija.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Citat (nebitno kog "autoriteta"):
"Koliko ja znam (a vec sam postavio takvo pitanje), niko sa nasih prostora nije ostavio trag negde u Evropi ili Svetu. Sem Andrije Urbana!"
Kraj citata.
Svakako da je Urban svojim CDC inovacijama ostavio najveci trag u svetskom musicarenju sa ovih prostora. Bilo bi, medjutim, neprilicno kad ne bismo pomenuli i slovenacke autore (Voljch), i pojedine iz Hrvatske i Bosne. I Urban je ziveo i u Srbiji i u Makedoniji, koliko znam. Takodje, postoje i savremenici, pa cak i iz Srbije, koji su uvazeni medju vezacima muva.
Dakle, trebalo bi pre sikljucivih ocena i hvaljenja iskljucivo svojih i pokojnika malo prouciti materiju, sto "anahronu i zastarelu", kako neki ocenise, tako i savremenu (mada pretpostavljam da ce biti nebitna za "autoritete"). :nowink:
Ovo nije vezano za nehoticno "inoviranje" kakvo je Sebastijan doziveo sa "fazankom", to je mladalacka brzina, vec se odnosi na davanje znacaja sebi negiranjem znacaja drugih. U nauci je to onemoguceno efikasno: ako nisi citirao relevantne prethodnike (svejedno iz neznanja ili animoziteta), neces ni objaviti svoje otkrice u toj oblasti.
Na kraju, da se spasim od zastranjivanja: plivajuce "fazanke" pravim skroz od fazana (sem nogu od braon pevca), ukljucujuci i krilca (vrhovi perca sa grudi ili bokova muzjaka). To mi je jedna od najgeneralnijih imitacija. Kad omane sve drugo, zadnje nade se polazu u nju. Kad ne znam sta bi radilo, prvo probam nju. :bye:
 
Vrh Dno