Fazanka

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:) kada sam postavljao ovu temu, kako sam vec na pocetku i naveo, verovao sam da je takvu pesmu vec netko otsvirao (vezao) ali u malo drugacijim tonovima i nijansama  ;)  5 godina sam svaki dan pisao istraživanja, sada još uvek to isto radim ali ne tako često. Poznato mi je stručno istraživanje što obavezno uključuje korištenje izvora, citiranje i prepričavanje i navođenje svih izvora (futnote i bibliografija) i tralala ostalo. Znam šta je plagijatizam i kičenje tuđim perijem. Ova tema je nastala pod nekom mojom trenutnom euforijom  :) i stoji kao takva :). Zato sam i dobio želju da dobijem što više inofrmacija od drugih jer u tom trenutku nisam imao knjge i nije mi se dalo googlati. Ipak neki citaju kroz redove i zakljuce pogrsno. To nije moja mana  :D Moja mana je sto sam malo previse otvoren i iskren na forumu pa i pitam tako...no, ipak se tako bolje upoznamo  ;)  :smoke: Pa konacno i kada postavim pitanje sa naznakom da sam uveren da su slicno radili i drugi znaci nisu negirani  ;) nego traženi.
Definitivno drži da je ta moja euforija bila u nekoj formi te mladenačke brzine (brzopletosti) ali još uvek sa željom zajedničkog istraživanja. Zato i jeste forum. Jednostavno sam hteo da vidim mišljenje drugih pre nego sam sam istraživao. Da cujem misljenje od kolega...i cuo sam ga  :hammer:  :D Umesto da sam dobio odgovor, kao npr.  "da vezali su je i drugi, i ako si je navezao tako da ti je samo došlo na misli dobro razmišljaš i samo tako nastavi" takav odgovor bi pocetniku bio priznanje i nadahnuće" ...a ne "ne izmišljaj toplu vodu i ne kiti se tuđim perijemm"...ok, to nitko nije doslovno rekao ali  :D :D ko je to mislio nije umeo da pravilno procita moja pitanja tj. ceo tekst.
Ipak je bilo i takvih koji znaju da cene tuđi rad i istraživanje iako ne originalno, i sada vam se zahvaljujem na lepim objašnjenjima bez nepromišljene kritike  ;) i sutra ču da navežem jednu prelepu "fazanku" tj. fazanov rep u suvoj verziji samo za vaše oči.

Inače vezač kada napravi i malo drugačiju muvu po uzoru neke več navezane to je njegova verzija. Kada za neku muhu koristi materijal koji nitko pre nije koristio za tu istu to je inovacija. Na kraju, mi svi kopiramo riblju hranu iz prirode. Autentične su npr, neke muhe za pastrmke koje ne imitiraju nista, ili one prelepe sarene za lososa koje isto neimitiraju nista.

Kako god da ispalo na kraju, otvaranje ove teme nije bilo - vidite ovo sam ja napravio pre svih! Ako je tako netko razumio ja tu nisam kriv buduci da sam dao naznaku kako verujem da me je netko preduhitrio i postavio sam pitanje, kako? A na to pitanje sam dobio svakakve odgovre  :D Na pitanje "kako?" skoro dobih odgovor "ne izmišljaj toplu vodu"  :hammer: :hammer: :D

ali ne zameram nikome, i kako bi  :D samo smo ljudi  :hammer: sa slabostima, manama...jedni zafrustrirani, drugi zakompleksirani, treći opterećeni sa svime i svačime u životu (tu smo skoro svi, mislim na životne probleme) ... itd

heh malo sam zatupio, ali morao sam "malcice"  :D

04.06.07
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
05.06.07.

kao sto sam jucer obecao dodajem danas jos i ovu fotku .... :)
 

Prilozi

  • fazanov rep - dry.jpg
    fazanov rep - dry.jpg
    26,2 KB · Pregleda: 691

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Dragi Sebastijane,
Oprosti ako je moj tekst bio uzrok onom dugom postu :sm: :sm:. Jako cenim napor, volju, vreme i entuzijazam koji ulazes u ovaj forum :respect1:. Volim da citam o varijantama muva koje i sam pravim i siguran sam da cu i dalje uzivati u tvojim postovima. Sve sto si napisao meni je apsolutno prihvatljivo. Jao, brljivog li postovanja.
Pozdrav, Pedja
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Dragi Pedja,

NIsta strasno, ne treba da mi se ispricavate nista. Skuzio sam o cemu je rec...ali ne bi bio ja da nesto "malecno" ne napišem  :hammer: Vi ste odlicno skuzili o cemu se radi, o mladalackoj brzini..
pedjabg je napisao(la):
"Ovo nije vezano za nehoticno "inoviranje" kakvo je Sebastijan doziveo sa "fazankom", to je mladalacka brzina, vec se odnosi na davanje znacaja sebi negiranjem znacaja drugih. U nauci je to onemoguceno efikasno: ako nisi citirao relevantne prethodnike (svejedno iz neznanja ili animoziteta), neces ni objaviti svoje otkrice u toj oblasti."
... ali buduči da ima onih koji to ne vide kako ti/vi vidite nego samo kao  "davanje znacaja sebi negiranjem znacaja drugih" sam morao jos jednom nesto da natipkam... ;) pozdrav druže i samo opušteno. Inače po pitanju kritike svaka realna i promišljena je dobro došla ne vezano od koga (apsolutnog početnika ili "masjtora").  :bye:

ps.
prebacio sam ovo što ste tražili :)

Lep dan!  ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pecati na suvi fazanov rep itekako ima smisla.  U veličini br. 10 on odlično imitira razne Heptageniidae, poput odraslih Ecdyonurus-a i čuvene Rhithrogena semicolorata. Na manjim udicama će odlično pogoditi boju manjih spinnera iz porodice Heptageniidae, ali i Baetis-a, kao i odraslu Seratella ignita, koja je u stadijumu subimago čuvena kao BWO.
Ja više volim sintetičke materijale za tela muva, ali ako ste vi ljubitelj prirodnih, isperci iz fazanovog repa će vam odlično i veoma često poslužiti kod imitiranja odraslih jednodnevki. U stvari, u lovu lipljena i ja više volim perje i dlaku, tako da ću sledeći put na Tari, Drini ili Plivi, sigurno imati u kutiji jednu Fazanku.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
Pecati na suvi fazanov rep itekako ima smisla.  U veličini br. 10 on odlično imitira razne Heptageniidae, poput odraslih Ecdyonurus-a i čuvene Rhithrogena semicolorata. Na manjim udicama će odlično pogoditi boju manjih spinnera iz porodice Heptageniidae, ali i Baetis-a, kao i odraslu Seratella ignita, koja je u stadijumu subimago čuvena kao BWO.
Ja više volim sintetičke materijale za tela muva, ali ako ste vi ljubitelj prirodnih, isperci iz fazanovog repa će vam odlično i veoma često poslužiti kod imitiranja odraslih jednodnevki. U stvari, u lovu lipljena i ja više volim perje i dlaku, tako da ću sledeći put na Tari, Drini ili Plivi, sigurno imati u kutiji jednu Fazanku.

e kako volim ovakva objasnjenja.  :tbumb: :respect1:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Veoma lepa muva. Ja sam je pre par godina malo forsirao na Visočici pred kraj jula sa ne malim uspehom. Tada je i bilo intezivno rojenje Ecdyonurusa tako da zaista dobor imitira tog insekta. Ali zbog nedostatka matrerijala, morali smo da tada kombinujemo i stvorili red spinnera od ćebeta Dačine babe...o tome neki drugi put i u neroj drugoj temi.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Uzeh da premotam neke ofucane muve i onda sto da to i ne uslikam? (SLike u dva posta, zbog velicine)

Phaesant Tail Dry
Udica: Mustad 539E #12
Osnovni konac: smedji
Rep: iserci pera sa ogrlice muzjaka fazana
Telo:isperci sa repa muzjaka fazana
Rebra: zlatna lameta
Noge: smedji petao
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lepo lepo....odlicno pedjabg!  :tbumb: sviđa mi se ova tvoja verzija. Posebno mi je zanimljiv ovaj jači repić. Može imitirati i odraslog insekta ali i insekta koji napušta svoju nimfalnu košuljicu (ako se ne varam). Odlično!  :tbumb: :respect1:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobra i jednostavna pastrmska muva. Odlična za bujičave reke.
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.588
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Fazanka - suva.

Udica:14 sa kracim vratom.
Rep:fazan.
Telo:Fazan (rep i telo se rade sve izjedna,od istih isperaka..dobija se ujednaceno telo - konusno)
Rebra:bakarna zica.
Oprsje:rayon u boji vina.
Noge:Braon sedlo.
Krila:Swiss cdc - standar orange.
Glava:Crna.

Marko.
 

Prilozi

  • Fazanka.jpg
    Fazanka.jpg
    56,1 KB · Pregleda: 576

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
udica 14......

26198331.jpg

 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Rep mi nešto ne uliva poverenje,metni ti još neki isperak slobodno inače lepa muva  :tbumb:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ma stavio sam vise  nego lipljenasi me ubedise da nevalja vise od dva tri komada  :doh:
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Onda metni  Coq de leon ili mikro fibets ,ovo što si stavio mi deluje premekano,možeš i od petla ali oštrije isperke.
 
Vrh Dno