fly casting

Djoka

Newbie
Učlanjen(a)
29.03.2006.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
Moje glediste:
stap drzi i nogom ako mozes ali uvek imaj na umu sledece :
:cry: 1. Back cast= for cast,izmedju je drifting !!!!

odnosno ne moze back da bude los a for dobar.
kako sejes na backu tako i znjes na forcastu itd...

2.MINIMUM SNAGE -naglo i maximalno STOP

3.MINIMUM SNAGE-opusteno pa stisni-stop pa odpusti ruku na drsci-i dalje je stop

4.MINIMUM SNAGE-specijalno na pocetku zabacaja i napred i pozadi
5.Linija ne sme da ima "talase" ,ako ih ima na back castu,imace ih i vise na forcastu

6.Sve vreme mora da je nategnuta,i DA OSECAS TEZINU LINIJE SVE VREME !!!(vidi 2,3,4)

7.Minimum snage

8.Svaki stroke pocinje polako i nezno,a zavrsava se naglo i brzo sa STISKOM u momentu stopa,i odmah opet odpustis stisak-ALI BEZ DA MRDAS STAP-nego da je stop=stop!I back stop mora biti "visok" -gadjas u nebo.Stop,drift,drift,drift,onda pooolako napred,lakat dole,na kraju istovremeno stop stisak i pritisak vodeceg prsta odpustanje-ali bez mrdanja ,nego da je stop=stop-i eto ga pravilan loop.

9.Back i for mora da budu u istoj ravni i pravcu,gledajuci sa strane,od preda,od pozadi odozgo i odozdo.

10.Daljina
Daljina se ne tice jaceg rada desne ruke,tj da naglo i jako zamanes na zadnjem zabacaju.
Sve pocinje i zavrsava se u pravilnom osnovnom zabacaju sa minimumom snage i pravilnim loopom.
Prenapregnuti loop sa viskom snage + haul= tailing loop,Odmrsavaj pola sata a lipljan skace
Daljina se postize samo ovako:

Desna ruka je zaduzena za PRAVILAN LOOP,uzak,zategnut.
tu treba misliti "heavy i sporo"-i samo o zategnutosti linije i pravilnosti loopa,uz minimum snage.Zategnutost=osecaj tezine linije !!!Ako to ne osecas-prekini pa ponovo !!!!!(MEL KRIEGER )

Leva ruka, e ona je zaduzena za BRZINU !!!
Dakle desna =minimum snage a najpravilniji loop
Dakle leva= maximum brzine haulinga u pravom timingu !!-i ode 30 m
odnosno PRAVILAN LOOP + BRZINA = DALJINA
Izmedju je opet drift,drift,drift.

11.VEZI ZGLOB,vecina nas ne moze da baca slobodnim zglobom,bar ne na pocetku

12. Mala tajna za hauling timing:

Zadnji haul,za napred,pocinjem samo malo ispred stopa prilikom zadnjeg for casta !!!Leva ruka je sve vreme uz masinicu,ne vucem nego pratim .Samo sto nisam stao,dakle tokom "lakat dole",najvecom mogucom brzinom hauuul-to traje i kroz for stop !!!.

13.Drifting=sluzi da se for cast krene sa linijom koja je na " zero momentum" pozadi.Prava,zategnuta ali bez inercije(momenta) u pravcu back casta.Mora da bude "mrtva" bez uticaja ikakve sile,kao da lebdi.
Onda pocnes pooooolako desnim rukom,tj laktom nadole,pa brze i brze.Tek kada si dao "momenat sile" sa desnom rukom onda dodas brzinu tako sto cimnes levom maximalno brzo, i masa puta ubrzanje puta pravilan loop=30 metara....Odnosno sila desne ruke i sila leve se sada sabiraju !!!
Ako pocnes desnom napred dok je linija jos u back kretanju,pa rano ,bez drifta krenes i levom ,radi se o oduzimanju sile i brzine.Natezes se sa silom !!!Sila kretanja unazad se oduzima a ne sabira od sile kretanja unapred!!Rezultat je previse savijanje vrha stapa,(konkavni put)=tailing loops

14.Praktican savet:
vezbaj zabacaj sa 8-10 m strune,dok ne padnes u nesvest.Minimum snage,zategnuti i uski loop.
ili drzi u vazduhu samo onoliko koliko mozes a da je linija prava i zategnut cvor.Onda smanji za metar a snagu smanji za polovinu !!!!Onda se vrati na 10 metara sa snagom od sedam metara...

e,lako je reci...

pozdrav Djoka
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Sjajan post! Uz malo dorade sa tvoje strane ode on u Clanke!
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
e pa ja sam danas kupio stap,i izasao malo na livadu da vidim kako je to,e pazi sad,ja sam razumeo od ovoga gore 10 posto pogubio sam se kod 2,3,...
interesuje me da li postoji neki video tutorial,nesto sto ce mi pomoci,jer predpostavljam da negde silno gresim,bacao sam instiktivno otprilike 10 metara,ali posle 10 zabacaja ruka me je bolela,

quote:e,lako je reci...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lazo, siguran sam da si gresio, i to mnogo! Ja sam poducavao na desetine pocetnika pravilnom zabacivanju i jedno sigurno znam. Sam neces nauciti pravilno da zabacujes. Ali ako ti neko strucan pokaze, zabacivaces tako dobro za tri dana, da neces ni sam verovati da je to moguce. Ja sam, na primer, za dva dana naucio desetak zainteresovanih momaka iz Kolasina, koji pre toga nisu ni drzali musicarski stap u rukama, da bacaju bez problema i da treci dan moje obuke sami pecaju dok ih ja gledam sa obale kako zakucavaju lipljene i pastrmke. Ali znam i musicare koji decenijama sami zabacuju i nemaju pojma. Smesni su cak i samim pocetnicima koji imaju instruktora.
Javi se meni. Dodji u Nis na jedan dan. Nista osim puta neces platiti, a ja ti garantujem da cu te za par sati nauciti da pravilno pocnes da zabacujes i kasnije sam usavrsis tehniku. Pocnes li nepravilno i sam, preti ti velika opasnost da kasnije ne mozes da ispravis greske. Jos bolje bi bilo da se javi neko ko ima iskustva u poducavanju pocetnika pravilnom zabacivanju, a zivi malo blize Svilajncu.
Ima i tezi nacin. Nabavi piratsku kopiju (jer drugacije kod nas nema) video kasete Doug Swisher-a sa osnovama i naprednim vezbama zabacivanja musice. To mnogo koristi.
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
vi ste svi ovde carevi,dolazim u Nish cim budem imao vremena
 

Djoka

Newbie
Učlanjen(a)
29.03.2006.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
Lazo sve sto sam napisao u onom tekstu mozes videti ovde http://www.sexyloops.com/movies/dirtyharry.shtml,pa malo prosurfuj,naci ces uglavnom sve bitno.Slazem se da ces se bez dobrog instruktora,koji ume da prepozna tvoje greske i da ti kaze kako da ih uklonis,namuciti malo vise ali sve je stvar vezbe.Bistro
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Sto se tice bacanje konca..za pocetnika je uvek,ali uvek dobro da pocne sa koncem velicine 3 (nekima mozda ovo deluje cudno),ali samo tako se dolazi do savrsenog i preciznog zabacaja.

Naime pre par godina,covek koji je mene naucio i da bacam konac i da vezem musice,Balidza iz Vranja,(poznati musicar u Vranju)dao taj savet , poslusao sam ga..pokazao mi je kako da bacam konac,naime kada pocinjete sa koncem velicine 3,mnogo je teze nego sa vel.5,trojka je mnogo laksa od petice,i samim tim teze je da bacate sa njom i to uspesno da plasirate musicu,ali kada se naucite,onda stvarno znate sta je bacanje.



Pozdrav.

Marko.
 
Vrh Dno