FOTOAPARATI

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da, taj canon g11 sam več gledao ali nikada i probao, baš fine fotke  :tbumb: ...a što se tiče podele Nikonovih fa na pro i polu pro tj. hobi se vodim po ovoj podeli http://www.nikon.si/sl_SI/products/category_pages/digital_cameras/category_SLR.page?sParamValueLbl=Digitalni%20fotoaparati&sParam1ValueLbl=Zrcalnorefleksi&ParamValue=Digital+Cameras&Subnav1Param=SLR&Subnav2Param=0&Subnav3Param=0&RunQuery=0&ID=0
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Malo nešto gledam da prodam ove kamere što sada imam i nabavim Canon G11 ili G12. Zanima me ima li ko kakva iskustva sa G12? Za šta se je bolje odlučiti. G12 je noviji model i gledam neke usporedbe njega sa G10 I G11 pa  kontam ...  :blush:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
sebastian je napisao(la):
Malo nešto gledam da prodam ove kamere što sada imam i nabavim Canon G11 ili G12. Zanima me ima li ko kakva iskustva sa G12? Za šta se je bolje odlučiti. G12 je noviji model i gledam neke usporedbe njega sa G10 I G11 pa  kontam ...  :blush:

Sta kontas? Hajde malo da razmislis o nekim drugim stvarima? Npr. kako to da vrhunski aparati starijih generacija prave 2x bolje slike od ovih danasnjih savremenih ultramegagiga sa 100mpix? Gde je napredovala digitalna fotografija, na kom polju? Na facebook i tweeter aplikacijama, jer na polju kvaliteta fotografija svakako nije. Canon G6 pravi bolje slike od G10, G12 je vec druga prica.

Evo ti prosto objasnjenje ako vec gledas nonDSLR aparate. Canon G6 ima 7.1mpix na senzoru velicine 1/1.8", a G10 ima samo malo veci senzor (1/1.7") ali zato duplo vise Mpix. Ti pikseli fizicki nema sanse da stanu na tako mali senzor realno, pa imas slike kakve imas. Uz svo duzno postovanje prethodnom vlasniku koji je iznosio preporuku i cak postavio galeriju sa slikama, te slike su realno prosecne. Pa neki Fuji modeli od pre 8 godina su imali tu velicinu senzora sa 4-5Mpix i bili i ostali babaroga od aparata.
G12 je druga prica a to su ocigledno shvatili i ljudi iz Canona pa su na isti senzor stavili 10 miliona piksela sto je vec realna prica.
O DSLR aparatima nemoj ni da razmisljas ako ces da se zadrzis na kit staklu ili na nekim buljavim Sigmama, Tamronima i ostalim djubradijama. Dobro stako kosta puno, jedno nema sanse da ti zavrsi neki posao, a onda sledi i torba, ranac ili sta vec i 5kg preme sa sobom. Sve u svemu ako neces da zivis od toga, nema svrhe...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
To je sve 100% tačno...posebno ovo ako mi objektiv od oko ili više od 1000€ neče donjeti leba...sve mi je to poznato što ti pišeš...mada kontam, kontam šta i kako. Taj G12 mi se baš dopada ali za te pare ja radije uzmem neki SIMMS kombinezon  :D i slikam samojom nokijom koja za telefon ima super fotke. Kontam još uvek ali iskreno daleko  sam još od odluke.
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Seb generalno i jeste podela takva... ali ko sto znamo ti i ja da nikon uvek izbacuje fotoaparate u cetiri klase.... npr. generacija 2007/...modeli d40, d80, d200 i d3... ogromna razlika u ceni i funkcija pomenutih modela...  dslr je definitivno opcija ako zelis da samo fotkas... ukoliko zelis da spojis ove dve pasije, canon g11 g12, nikon p7000, olympus ep2 su moj izbor. probao oba sveta....

Simpsone mudro zboris.. jeste glad za pikselima canon kod g10 modela odveo u drugi plan... slikanje na nekim visim vrednostima od iso200 stvarno nije imalo smisla... iz canona su tu gresku ispravili vec na g11 modelu koji ima isti senzor kao g12..tj 10mp.. razlika u ta dva modela je sto noviji ima ziroskop meni totalno nebitan. i jedno bitno poboljsanje kontrolni tockic sa prednje strane, zlata vredi.. ali zato razlika u ceni je 100e.. Ovi kompaktni preusmer  foto aparati ne mogu se meriti po kvalitetu slike sa dslr nikada... mali sezor cini svoje pri vecim iso vrednostima i to je glavni problem.. sledeci je sto su sporiji, tako da brze akcije cesto promaknu. Ali oni su najblize nesto dslr sto moze jedva u dzep da stane.
Sto se tice dali je g6 bolji.. licno ja i kolega iz foto kluba napravili uporedni test.. pored sto po funcialnost i biranju zeljenih podesavanja je mnogo iza, razlika u kvalitetu fotki je drasticna u korist novijeg modela.. U koliko su fotke prosecne u tehnickom smislu, nivo  suma jeste visok jer su fotke slikane u proseku na iso 400, velika brzina zatvaraca mi je bila bitnija, a koliko su u kreativnom smislu anda je to do mene . Jesta da na istoj velicini sezora mega pikseli su rasli svake godine, ali na istoj velicini procesora rasli su i gigabajti. Pa ovi stariji daleko da su bolji... to sto ti pricas nema veze, jer da se u aparat stavi veci sezor od ovog sad, taj se vise nebi  zvao kompaktni...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Heh PEN E-P2 je mnogo fina kamerica retro dizajna....da se more imao bi i g12 i d7000  :smoke:

pa meni ostade da samo kontam kako i sta cu  :hammer:

niko nece da mi da sta ja ocu a ja ocu sve  :D :hammer:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
saleja je napisao(la):
Seb generalno i jeste podela takva... ali ko sto znamo ti i ja da nikon uvek izbacuje fotoaparate u cetiri klase.... npr. generacija 2007/...modeli d40, d80, d200 i d3... ogromna razlika u ceni i funkcija pomenutih modela...  dslr je definitivno opcija ako zelis da samo fotkas... ukoliko zelis da spojis ove dve pasije, canon g11 g12, nikon p7000, olympus ep2 su moj izbor. probao oba sveta....

Simpsone mudro zboris.. jeste glad za pikselima canon kod g10 modela odveo u drugi plan... slikanje na nekim visim vrednostima od iso200 stvarno nije imalo smisla... iz canona su tu gresku ispravili vec na g11 modelu koji ima isti senzor kao g12..tj 10mp.. razlika u ta dva modela je sto noviji ima ziroskop meni totalno nebitan. i jedno bitno poboljsanje kontrolni tockic sa prednje strane, zlata vredi.. ali zato razlika u ceni je 100e.. Ovi kompaktni preusmer  foto aparati ne mogu se meriti po kvalitetu slike sa dslr nikada... mali sezor cini svoje pri vecim iso vrednostima i to je glavni problem.. sledeci je sto su sporiji, tako da brze akcije cesto promaknu. Ali oni su najblize nesto dslr sto moze jedva u dzep da stane.
Sto se tice dali je g6 bolji.. licno ja i kolega iz foto kluba napravili uporedni test.. pored sto po funcialnost i biranju zeljenih podesavanja je mnogo iza, razlika u kvalitetu fotki je drasticna u korist novijeg modela.. U koliko su fotke prosecne u tehnickom smislu, nivo  suma jeste visok jer su fotke slikane u proseku na iso 400, velika brzina zatvaraca mi je bila bitnija, a koliko su u kreativnom smislu anda je to do mene . Jesta da na istoj velicini sezora mega pikseli su rasli svake godine, ali na istoj velicini procesora rasli su i gigabajti. Pa ovi stariji daleko da su bolji... to sto ti pricas nema veze, jer da se u aparat stavi veci sezor od ovog sad, taj se vise nebi  zvao kompaktni...

Saleja, kada diskutujem na ovu temu uvek mislim na tehnicku stranu, nikada ne ocenjujem i upustam se u polemiku oko necijeg rada. Tako da pricamo ovde samo o tehnickim stranama i opusti se potpuno.

Cinjenica je da noviji aparati nude niz drugih pogodnosti poput brzine, burst moda, cak i bolje integrisane bliceve. Procesuiranje fotki je brutalno, softveri napreduju, red eye redukcije, opticka stabilizacija, HD video,...ma bezbroj poboljsanja, ali mene boli sto su "poboljsanja" u kvalitetu slike cesto korak unazad u odnosu na 3-4 generacije stare aparate. Pogledajte one igrackice Nikon 3100-3200, Fuji 5600, Fuji s7000, F25, Pa one igracke Canone iz A serije tipa A75, da ne pominjem S seriju i G seriju. Pa to su aparati iz 2002-2004, od pre 10god, i gde se to napredovalo u kvalitetu fotki?
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Ma ja sam skroz opusten.. I da ti je za kvalitet moje fotografije ocena prosecna, ja primam kritiku jer one to zaista i jesu,,, kad sam na pecanju tesko se hvatam za aparat  :yeswink: od 2006 godine po meni nema pomaka u kvalitetu fotografije.... svaka velicina sezora kod svakog proizvodjaca stagnira... verovatno je to to... cela caka je u staklima.. kod dslr-a to je izmenjivo, a kod kompaktnih to ti je sto ti je...  :blush: :'(
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
dobro staklo + dobar senzor = kvalitetna fotografija

Kad je u pitanju staklo mislim da nije napravljen gotovo nikakav pomak.. a kad su u pitanju senzoru tu je samo naguran broj pixela na gotovo istoj povrsini chipa... tako da ni ovde nema nekog velikog napretka.. jer pixeli ionako nisu toliko vazni.. ali su odlicna fora za prodavanje novih i boljih aparata. Ako se pogledaju aparati od pre par godina i ovi danasnji, razlika je jedino u brzini obrade podataka.. tako recimo danasnji aparati bez problema beleze HD video zapise... imaju iole bolje algoritme za detekciju lica... i svu ostalu sminku.. ali kad je u pitanju kvalitet nije napravljen veliki pomak.

Ja vec nekoliko godina koristim fusji S5600 i ovih nekoliko godina me je dobro sluzio i zadovoljan sam sa njim. Nedavno smo u firmi uzeli fuji S1600... koji su tu negde ista cenovna klasa samo je moj s5600 nekoliko generacija stariji. Stara serija u ruci deluje daleko daleko kvalitetnije i robustnije... u manuelnom modu nudi daleko vise podesavanja, veci raspon ISO vrednosti, veci raspon otvora blende, stari model ima mauelni fokus noviji ga nema.. jedino sto mi se svidja kod novog modela su daleko bolji macro mod i veci displej. Posle 2 nedelje na novom modelu se rasklimao mini USB konektor i sada malo malo pa zeza prilikom prebacivanja slika... ni duplo vise Mega piksela ovom novom aparatu nije pomoglo i fotke su tu negde... sve u svemu kad bih birao izmedju ova dva aparata izabrao bih staru seriju ponovo, ako nista bar je robustnija i primerenija za activ outdoor upotrebu.

Pre nekoliko dana sam uzeo jos jedan aparat Praktica WP 5000, waterproof, 5MP, koji ima mogucnost HD (720p) video zapisa, 2 godine garancije i to sve  za 60e.. nisam jos stigao da ga testiram na vodi ali evo par test fotkica iz mog dvorista...
 

Prilozi

  • slika1m.jpg
    slika1m.jpg
    136,6 KB · Pregleda: 336
  • slika2m.jpg
    slika2m.jpg
    175,6 KB · Pregleda: 355

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Esox ovo je pravi... ako sam te lepo razumeo ovaj aparat kosta 60e nov... pa to je ekstra  posao,
ja sam vec poceo hronicno da upadam u vodu.... ovog mog sirorana radi susenja rastavljam svaki put posle pecanja, jos uvek radi..
 

djole10

Junior member
Učlanjen(a)
13.08.2010.
Poruke
69
Broj reagovanja
0
Lokacija
Požarevac
Lep aparat. A jel ima plavi, za decake. :hammer: :hammer: :hammer:

I pored četiri Canona, koja imam, ovaj mi se baš svideo u PM. Ubiće me žena.
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
saleja je napisao(la):
Esox ovo je pravi... ako sam te lepo razumeo ovaj aparat kosta 60e nov... pa to je ekstra  posao,
ja sam vec poceo hronicno da upadam u vodu.... ovog mog sirorana radi susenja rastavljam svaki put posle pecanja, jos uvek radi..

Da sale dobro si me razumeo cena ovog aprata je tu negde oko 60-65e zavisi od mesta negde je 6200din a negde 6500din. Ovaj aparat me u velikoj meri podseca na one idiote iz devedesetih.. daleko od idelanog ima dosta mana ali s obzirom da kosta koliko kosta... moze itekako da posluzi!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ja sam pre 2 godine krenuo na Canon G11 i završio sa Canon Powershot S90 .... G serija je po meni prevelika i mnogo kabasta za FF potrebe... Da li si ga držao u ruci? A sve DSLR kamere mgu poslužiti u ribolovu samo ako povedeš i fotografa da te fotka :)
P.S. Imam ja i EOS 400D  :) Ali njega nosim kada nisam na pecanju.
 
Vrh Dno