Gel spun backing

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Zar je moguce da ste svi ubedjeni da beking sluzi samo da vam riba ne izvuce strunu i da je on ustvari samo fensi fora?
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
da , pored osnovne funkcije a to je zamaranje velikih riba beking sluzi i da se popuni onih nekoliko milimetara praznine . tako da se kanap namotava na vece krugove i manje deformise sto i nije mnogo bitno jer savremeni kanapi gotovo da i nemaju memoriju . jedino u slucaju ako se pribor koristi retko tako da danima , nedeljama ili cak mesecima kanap stoji na cekrku . redovnom upotrebom se eliminise mogucnost deformacije  ;)
beking jeste fensi fora ako se ne koristi za namenu za koju je i napravljen. ja zbog potreba ribolova a to je musicarenje beluna koristim deblji monofil precnika 0.30 mada mi nikada nije zatrebao iako sam ulovio solidan broj visekilogramskih riba . uvek je daljina kontakta ispod 20m tako da mi je desetak metara kanapa u rezervi bilo dovoljno da savladam ulov . zelja mi je da zakacim ribu na kojoj cu upotrebiti beking da vidim kako to izgleda mada sumnjam da ce mi se to ikada dogoditi  :(
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Svaka krupnija (45+) limska kalifa koju sam zakačio mi je otišla u beking. Ama baš svaka.

Ovde mislim na besprekorno zdrave ribe koje su se kao mlade u reci našle usled poplave, snašle se i porasle. Ne na one bezrepe matorke koje se povremeno iz bazena "poseju" mušičarima da ih love.

Što se lipljana i potočare tiče, tu baš nikad nisam video beking.

Nikad nisam pecao jezerske pastrmke. Oni koji su hvatali krupne na Plavskom jezeru kažu da je beking obavezan.

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
MM je napisao(la):
Svaka krupnija (45+) limska kalifa koju sam zakačio mi je otišla u beking. Ama baš svaka.

Ovde mislim na besprekorno zdrave ribe koje su se kao mlade u reci našle usled poplave, snašle se i porasle. Ne na one bezrepe matorke koje se povremeno iz bazena "poseju" mušičarima da ih love.

Što se lipljana i potočare tiče, tu baš nikad nisam video beking.

Nikad nisam pecao jezerske pastrmke. Oni koji su hvatali krupne na Plavskom jezeru kažu da je beking obavezan.

isto iskustvo a druga voda....ogromna razlika je između 'vake i onak'e kalife....a o šaranima da ne pričam  :hammer: meni skoro redovno backing prošeta sa čakrka i to podosta.... ove velike kalife lovim na 0,12 i 0,14 a kada je voda malo mutnija onda 0,18 ili 0,20 kada koristim strimere. U prvom navalu besa isto kao i divlje šaranče...zalet i uglavnom nema tu mnogo šanse za neko forsiranje...osim ako bi koristio neku ekstremno jaku udicu, jak predvez i mnogo jači štap....

Na skoro svim čekrcima imam gel spun, samo na dva poveča (salmon2 i wt12) imam klasični deblji backing. Na wt12 imam preko 200m backinga i kod šarana mi se je često dešavalo da su mi polovicu odvukli :D to je oko 100m ljudovi moji... ;)
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.158
Broj reagovanja
150
Lokacija
Kruševac
MM je napisao(la):
Svaka krupnija (45+) limska kalifa koju sam zakačio mi je otišla u beking. Ama baš svaka.

Ovde mislim na besprekorno zdrave ribe koje su se kao mlade u reci našle usled poplave, snašle se i porasle. Ne na one bezrepe matorke koje se povremeno iz bazena "poseju" mušičarima da ih love.

Što se lipljana i potočare tiče, tu baš nikad nisam video beking.

Nikad nisam pecao jezerske pastrmke. Oni koji su hvatali krupne na Plavskom jezeru kažu da je beking obavezan.
Pa kad pecas stapom, cini mi se, klase 3 ili 4. Meni se to nikad nije desilo mada sam vatao belune 3+ sa stapom klase 5 i stuke do 6 kg.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Belun sto kazes 3+ je gola qrcina od borca nema apsolutno nikakvu priliku za beg sa petice. Tuzno koliko sam se razocarao u lov te ribe musicarskim priborom. 20x je atraktivniji na kruci varalicarac jer te makar u udarcu istrese iz gaca kao udar struje. Za komade 5+ nemam pojma ali ovi 2-4 su bebice na musicarskon stapu klase 5. Ne da nema ulaska u beking nego nema pustanja ni 1cm i sve sam stap odradi a riba izadje polu mrtva. Kad se samo setim onih klipova od 17min sa bucovom od 800g ovde na forumu, tuga me obuzme.
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.158
Broj reagovanja
150
Lokacija
Kruševac
Potpuno si u pravu. Mnogo je jaci dozivljaj sa varalicarskim stapom. A tek saran. Uhvatio sam jednog od 8 kg na stap klase #9. Smesno. Stap se savio ko kifla i pumpa. Sam stap odradi citav posao. Mnogo je jaci dozivljaj sa saranskim stapovima, begovi, drilovi....
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
@Sasats, Ivke...  Nije problem u snazi štapa. Čak i trojka ima sasvim dovoljno snage da uštopuje ribu koja jurca ka suprotnoj obali, mada to nije baš pametno raditi.
Tipet je tu najslabija karika.

Pre dve godine sam u Zlorečici ubo kalifu od 45-46 centi. Zdrava, prelepa riba. Uzela je u jednom jako uskom viru, blizu priobalnom granju.
Tri puta je iz sve snage teglila baš ka granju, a nisam smeo da popustim ni 10 centimetara strune jer bi i to bilo dovoljno da uleti i granje i oslobodi se.
Znači vadjenje ribe se svelo na čisto silovanje.

Štap je bio mekana medim trojka i nema nikakve dileme da je baš to razlog što do kidanja nije došlo i što sam tu ribu na kraju uhvatio.
Da sam imao snažniji štap, štap koji slabije amortizuje pritisak, riba bi ostala sa muvom u ustima a ja bez ulova.

Još bih dodao da se teško mogu porediti bucov i kalifa kada pričamo o snazi i borbenosti. Razlika je ogromna. Te dve vrste nisu ista klasa jednostavno.

 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.158
Broj reagovanja
150
Lokacija
Kruševac
Ja to znam. Ali ovde samo potvrdjujem da je backing ustvari samo fensi fora !!!
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Pa sad, beking može da zatreba a može i da ne zatreba. Najčešće ovo drugo.
Ipak, bolje je da ga imaš i da ti ne treba nego da ti zatreba a da ga nemaš.

Ne bih se baš složio da je bilo šta u vezi sa bekingom fensi. Mislim, nije beking neka luksuzna stvar, neki statusni simbol, nešto čime bi se bilo ko hvalio.

Meni su recimo Abel-ove grickalice fensi. Zato sam uzeo onu iz Taimen-a za evro i po. Posle dve sezone korišćenja, ne mož' više ništa da preseče.  :D
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.305
Broj reagovanja
329
Lokacija
Beograd
Proverio Med staje ko iz pi.ke i najmanje 20 m bekinga :) samo ne znam koji je med da li #5 ili #6  :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
MM, koliko su teske te kalife ? u cg se meri sa repom a kod nas bez tako da zbunjuju centimetri . pretpostavljam oko kilo i malo jace ? takva riba se sa peticom ili sesticom vadi sa odgovarajucim tipetom bez bekinga ni u najavi . tvoj izbor je suva muva i trojka stap pa je razumljivo da dolazi i do bekinga . ali kada se sa slabijom klasom i tankim tipetom na reci kao lim u andrijevici dozvoli ribi da pobegne od tebe vise od 30m pojavljuje se problem kako je vratiti nazad jer joj sa povecanjem daljine pomaze brzina vodenog toka . tada je neizbezno trcanje po obali za ribom zato sam ja uvek za koriscenje jaceg pribora . tvoj izbor je laksi pribor i duze zamaranje moj jaci i izvesna kratka borba i oko toga nema rasprave jer ne postoji pravilo vec je sve stvar izbora ...ali definitivno kalifa od 45cm nije riba za koju je neophodan tipet
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
uporedjivanje borbenosti kalife i beluna je besmisleno . kalifornijska pastrmka je definitivno mnogo borbenija i atraktivnija ...ali takodje uporedjivanje beluna sa sporotekucih ili stajacih voda i beluna sa morave nema blage veze . moravski belun zivi i lovi u najjacim brzacima koji tenk pomeraju zato je odlican je plivac i veoma borben . nadam se da je bojan stvarno ulovio te belune do 4 kila u koje se razocarao i da ne prenosi tudja iskustva . moravski belun od preko tri kila obavezno izvuce nekoliko metara kanapa sa cekrka i to pored nekoliko metara koje popustim iz ruke prilikom udarca i prvog bega  pre nego se uopste stigne do cekrka . ako se ne popusti riba zahvaljujuci svojoj masi i brzini pomognuta jacinom vodene struje kida tipet od preko 0.20 kao nista
moram isto da primetim poredjenje varalicarenja i musicarenja beluna . sam trenutak udarca i vizuelni i osecaj na stapu , drzanje ribe na zategnutom sistemu i privodjenje i prihvatanje na sred morave ne da nije ni za poredjenje sa varalicom vec nema blage veze sa zivotom .
 
Vrh Dno