Gel spun backing

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
sasats je napisao(la):
MM, koliko su teske te kalife ? u cg se meri sa repom a kod nas bez tako da zbunjuju centimetri . pretpostavljam oko kilo i malo jace ? takva riba se sa peticom ili sesticom vadi sa odgovarajucim tipetom bez bekinga ni u najavi . tvoj izbor je suva muva i trojka stap pa je razumljivo da dolazi i do bekinga . ali kada se sa slabijom klasom i tankim tipetom na reci kao lim u andrijevici dozvoli ribi da pobegne od tebe vise od 30m pojavljuje se problem kako je vratiti nazad jer joj sa povecanjem daljine pomaze brzina vodenog toka . tada je neizbezno trcanje po obali za ribom zato sam ja uvek za koriscenje jaceg pribora . tvoj izbor je laksi pribor i duze zamaranje moj jaci i izvesna kratka borba i oko toga nema rasprave jer ne postoji pravilo vec je sve stvar izbora ...ali definitivno kalifa od 45cm nije riba za koju je neophodan tipet

Ne znam za težinu, ne merim to, mogu samo da procenim. Ova je najveća koju sam do sada uhvatio, 55 centi i prilično debela. Štap #4, suva muva i najlon 0.14 mm.

Vrlo lako ti krupna kalifa na Limu ode u beking. Računaj da je prosečna daljina na kojoj ćeš je zakačiti 10-ak do 15 metara. Grubo rečeno pola strune.
Znači da joj fali još polovina izvučene strune da ode u beking. To je nekih 13-14 metara. Za kalifu je to smešno, ona to prepliva za dve sekunde.

Kad jurne, najpametnije je popustiti, čak i kada je tipet nešto deblji. Kolegama su na peticama pucale i 0.18-ice usled neopreznog zamaranja.

Što se tiče dužine zamaranja, ako je najlon nešto tanji, brže ćeš izvući ribu štapom slabije klase nego istim najlonom na jačem štapu.
Što je jači štap i slabija amortizacija to dril mora biti oprezniji.

 

Prilozi

  • P7080833.JPG
    P7080833.JPG
    154,6 KB · Pregleda: 179

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
dobra ti je ova riba  :tbumb: i velika i debela  :) ja bi tu kalife pecao sesticom sa tipetom minimum 0.22 . kada riba krene da bezi a pogotovo ako krene niz vodu na reci kao sto je lim ili popustanje ili trk za ribom inace kidanje je zagarantovano
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Hvala Sasats.

Uh, ja sam navikao da pecam na 0.10 i 0.12 mm.  0.22 mi baš zvuči predebelo. Jel prodje to kroz okce od udice ?  :bleh:

Ne znam hoćeš li mi poverovati, ali ja sam najsrećniji kad mi riba krene nizvodno. Popustim i krenem lagano za njom (ne mora da se trči) i tad znam da će završiti na suvom.

Muka je kad riba krene uzvodno i pritom ti izvuče kanap. Dodješ u situaciju da riba iz sve snage tegli uzvodno a rečna struja ti kanap gura nizvodno.
Ako to potraje, puca tipet. 
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
MM je napisao(la):
Jel prodje to kroz okce od udice ?  :bleh:
moze da se progura kroz osmicu ako se radi pazljivo  :D
malo sam preterao za trcanje i desava se i meni da moram niz vodu za ribom . veliki belun ima obicaj da pobegne prema sredini reke  i zatim opici niz vodu. postoje  tri varijante . da se popusta kanap dok ne stane , da se krene za ribom ili da se vuce na silu. zbog velicine reke cesto nema uslova da se ide nizvodno a nije ni pametno popustiti mnogo kanapa jer ga je tesko vratiti kada ga dohvati brzak . zato ponekad mora da se primeni fizicka sila i tu dolazi do izrazaja deblji tipet a desavalo mi se da mi riba pokida
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:D :D :D

šaran na 9tci da nema drila!?...možda, neko mladunče od 5 kilogramčiča..... ja sam ovih od 12 do 18kg mušičarcem kakao 8micom, 9kom toliko povadio da ne želim ni napisati broj jer bi me imali za lažova i to ne ribnjačke šarane iz nekog toplog bajera nego ribe iz hladnog dubokog jezera pune kondicije...to su takvi begovi da se ne da opisati.... rekord na osmicu imam 22,5kg. Štap wt12 sam nabavio samo zbog nekih specifičnosti na nekim mestima gde lakšim štapom  nisam mogao da izforsiram neke grdosije daleko veče od trenutnog rekoda.

Fensi ne fensi, šta te bre zabole ko si šta misli....ako ti se dopada Gel spun ideja nabavljaj, meni se dopada ako mi treba više backinga posebno na klasama od 5 na niže...npr. na full flex četvorci trenutno koristim čekrkVosseler RC2L i na njemu je kanap SA Mastery Trout wf4f i ako zelim imati bar malo vise od 50m rezerve backinga gore ili skracivanje kanapa ili taj Gel Spun. Može biti to i jeftinije s nekom tankom a jakom pletenicom ali meni se Gel Spun dopada kao takav...pa ne zato jer to sad nešto fensi, čak do malo pre nisam ni znao da je fensi dok nisam pročitao a koristim ga več dugo.... hahah kako sam samo fensi  :smoke: :smoke: :smoke: ...............  :doh:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
seb , sta ce ti 50 m bekinga na cetvorci ? sta planiras da radis sa njom ?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
koristim je uglavnom za suhu musicu ili nimfu kada se da loviti na vidjeno....ponekada i na manjim vodama naleti neka poput ove
[youtube]dKMcF8ONsgo[/youtube]

....(Ok, ovde sam imao gore Danielssona ali sada koristim Vosselera koji je mnogo manji) i takva riba ako je zdrava i divlja te ako joj okolina dozvoli dugacak beg to ce i uciniti... i zato ja volim da imam viska za svaki slucaj pa makar to bilo i ponekada nego da mi uzfali. Logika prosto ko' pasulj!

Borbu sam poceo snimati tek kada se riba izdivljala i iskakala, steta da se nisam pre setio...kako god... Za ovo se isplati imati taj famozni Gel Spun mada ga ja imam i malo vise od 50m  :bleh: jerbo ko sto rekoh, bolje da se nadje viska nego da uzfali.

PS.
Za momke kriticnog srca i "prosvetljenog uma", zasto traje toliko zamaranje, zbog tada mnogo kaljavog terena jetkog blata koje se duboko ugreza i velike dubine koja pocinje naglo...pogrsan gaz znaci plivanje.... ozviljavanje ribe nije trajalo dugo sto me posebno veseli i svedoci o moci i zdravlju tih riba. Otplivala je tako da me je jos i ispspricala repom...
 
Vrh Dno