Gradac, reka snova

IgorNL

Newbie
Učlanjen(a)
06.07.2007.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Ovo su vec ozbiljnije pastrmke, svaka cast. :tbumb:

Ostavi koju i za mene kad dodjem. :)
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Pozdrav Peđa.Šta sad kupi na Gradcu?Jel dosta #4 za tamošnji lov?Otišao bih sljedeću sredu da čisto promjenim,a i nije daleko.A ikako vidim nije ni loše :respect1: :respect1:
 

vlajkoni

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
128
Broj reagovanja
2
Sto me ishvali ovaj Pedja,
Ne prica da sam ga na kolenima molio da stavi gnat-a ali jock. Par sati pre ovog ulova imao sam pokaznu vezbu kako se facka pastrmka u 15h na istu muvu. I na kraju on ufacka najvecu. Ima li pravde u ovom musicarskom svetu.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Sa moje tacke gledista, sasvim ima. :D
Pa uglavnom smo dobijali na caddis sa krilima od dlake srne, #12-14, telo svetlo ili tamno smedje i na kraju palmer paunovog tela. Stap #4 vise nego dovoljan. Gadjaj brzake, po mogucstvu u hladovini, u virovima mozda u sam mrak ili rano zorom na prelivima iza vira.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Posle 17 dana, opet s Gradca, divnog, svezeg letnjeg dana, posle celodnevne samoce na reci sve do 7 sati uvece bio sam sam, a posle sam video jos tri ribolovca kji su imali takodje fine ulove, jedan je slikao brat-bratu 40-icu.
Ova dole je oko 30 i bas me je bila obradovala. Da li sma ja nju... ne verujem, ali kraj je srecan. Za oboje.
 

Prilozi

  • pastrmka250707 copy.jpg
    pastrmka250707 copy.jpg
    57,7 KB · Pregleda: 510

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Evo mene kao rodjenog Valjevca da dam moje prve utiske...

Iako sam rodjen i odrastao u Valjevu prvi put sam musicario pocetkom jula na ovoj reci (sto i nije cudo jer sam taze musicar, apsolutni pocetnik rekao bih).

Sad moja prica moze da izgleda i kao prava ribolovacka ali se kunem decom da je 100% istinita.

Pecao sam u sredu (postujuci Pedjin savet) i zaista na reci sam tokom celog dana bio samo ja i jos jedan momak iz Beograda. Reka mala, bistra i veliki primerci su se mogli videti tokom celog dana po svim virovima.

Na suve muve se nije dizalo nista sem par sitnih komada, kako meni tako i ovom drugom coveku. I on i ja smo stavljali sve sto smo imali, ali "mrka kapa". U jednom viru smo obojica gledali dva velika komada kako lenjo po povrsini razgledaju okolinu i naravno nista sto bi im bacili nisu primecivali. Covek rece da bi mozda uzeli neku nimfu ali da on nije strucnjak za to. Ja ponajmanje, ali ko velim ajde da probam, jerbo nemam sta da izgubim.

Na moju 4/5 motku stavim tonuci predvez i navezem prvu nimfu koja mi pade u oci iz moje kutije sa skotskim muvama koje sam poneo sa sobom. E posto sam ja pocetnik ja vam ne mogu reci koja je to muva ali ju je Roka (najpoznatiji Valjevski musicar koji ima vikendicu u samom kanjonu) kasnije identifikovao kao neku verziju montana nimfe - inace je bila ogromna i pravila mi malo probleme pri bacanju (ali opet ja sam pocetnik)...

Prica ide dalje... Drugi zabacaj u vir gde smo gledali komade na povrsini (samo nakon 15ak minuta dok sam ja namontirao sistem) i ja izvlacim svoju prvu pastrmku sa Gradca od oko 30-35 cm. Marko (sad se setih imena coveka koji je taj dan bio na reci) ju je zabelezio kamerom jer ja idiot nisam poneo aparat ne ocekujuci previse. Krenuh uzvodno i posle pola kilometra u manjem viru izvukoh jos jednu od oko 40ak cm!!! Prvi drugi zabacaj, ponovo!!! Jos malo vise uzvodnou jednom viru okruzenom sumom sa svih strana, takodje na prvi-drugi zabac - BINGO!!!! Pastrmka do lakta!!! Preko 50cm!!! Ja ne mogu vise da verujem!!! Nestvarno i prelepo.

200m iznad je Rokina vikendica i tu posedesmo svi na "casicu price" i Roka mi potvrdi da su komadi od oko 50cm cesti i da ih ima u gotovo svakom viru - on im maltene daje i imena - covek tacno zna koliko velikih ima u svakom viru. Tu je i identifikovao moju nimfu kao verziju montana nimfe.

Krenuh uzvodno sa Rokom i u prvom viru iznad njegove vikendice on rece da ima jedna velika - popesmo se pazlljivo na stenu i on je odmah spazio. Uze mi stap iz ruke i na brzinu naveza velikog strimera koga on pravi (narandzasti na ogromnoj udici) - prvi zabacaj!!! BINGO!!! Kunem se decom da je tako bilo!!! Opet lepotica od oko 50cm koja je na nesrecu pokidala predvez dok smo pokusavali da je otkacimo - ako je prezivela, neka je sledeci od vas koji je uhvati resi tog strimera i neka mi ga posalje postom :D

Nakon toga sam i ja vezao nekog skotskog poveceg strimera - opet ne znam ime - i uhvatio jos jednu od oko 40ak cm koja je strimer uzela kao suvu muvu - cim je pao na vodu ispred nje!!!

Zvuci kao bajka? Za mene je tako i bilo. Za pola dana laganog ribolova uhvatio sam 4 prelepa komada. Kao pocetnik!!! Sigurno je bila pocetnicka sreca ali ja cu sigurno doci ponovo.

Jedino sto mi se nije svidelo je da sam ih vecinu ulovio na nimfe a nimfarenje mi izgleda kao lov na plovak, iskren da budem. Ali i pored toga borba sa ribama je bila fantasticna i vredelo je.

Ako trebaju jos neke informacije - tu sam.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:tbumb: Jeste, te mame i babe se dizu na nimfe, ali ako rade na suve muve, nemam vremena da vitlam nimfama, a od nekoliko dobijenih na suvu obicno bude i neka koja bi da otme stap iz moje ruke. To, setnja, vodomari i vodeni kosovi, sladak umor uvece... Sta ces vise. Jos samo i kad bi onu uzbrdicu do manastira malo poravnali... Ili uveli bar vecernje magare za uzbrdo. Istina, retki su dani kad se velike ribe ranije dignu i aktiviraju se, meni se svega par puta za ovih 5-6 godina to desilo.
Inace, juce smo se jedan od dva vodomara s Gradca i ja terali medjusobno jedno kilometar uzvodu. Naisavsi na jedan vir, video sam ga kako s grancice pade u vodu i odmah prhnu na istu granu sa ribcetom od oko 5-6 cm u kljunu, mislim pliskom, ali daleko je bilo da vidim jasno. Kad me spazio, odleteo je dalje uzvodno, ali mislim da me je nakon toga negde obisao i prosao nizvono, ka svojoj rupi u obali na jednom prelivu (mislim da mu je tu gnezdo, ali cu ako budem imao vremena jesenas da pretrazim tu obalu, sad je trava prekriva i moguce da su mladi jos u gnezdu, a i svaki trenutak za pecanje je dobar trenutak, ali kad pocne lovostaj...). Dalje uzvodno sretao sam samo vodene kosove: u gornjem delu je dosta stenovito, nema zemljane obale, pa ni gnezda vodomara, a odozdo nemaju potrebe da lete tako daleko uzvono jer je reka bogata ribom... Odoh off topics
Kad budem skuzio kako radi Lakijeva galerija, postavicu nekoliko slika Gradca.
Dotle se borim da ne odem opet u subotu. Imam posla, a ne radi mi se, jos masem i udaram kontre...Nije lose kao posebna tema: Sanjate li pecanje, poslednje sa koga ste dosli ili neko ranije. Ja cesto i na javi odlutam i ponovo prezivljavam poedine lepe trenutke. :doh:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Najveća je mudrost u životu naći pravu ludost!!!!!


Al vi meni pravite zazubice.Odo u srijedu na Gradac.Ako se vratim na vreme s puta.
Dobrovoljci?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:bleh: E pa dok Lucky ne pusti galeriju, evo malo da podelimo uzivanje za oci.
 

Prilozi

  • DSC00022 copy.jpg
    DSC00022 copy.jpg
    46,9 KB · Pregleda: 597

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Auuu  bre nema vode ni za kafu!!!! Mokar šljunak!!!! Zabrinuh se za ribu!!!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D Ima, ako nosis mali fildzan.  :D
A za ribu ne brini, uredno spakovane, sve mrdaju ko u "Balu na vodi"!
Zaista, stanje krajnje regularno, sa bioloske tacke gledista.
E sad, sa stanovista cuvanja, sad je najlakse za ukrasti. Opet je na potezu EKOD.
 

fortunato

Newbie
Učlanjen(a)
13.08.2007.
Poruke
1
Broj reagovanja
0
Dragi prijatelji Graca, znani i jos uvek neznani,

U nameri da dam svoj doprinos diskusiji o Gracu (valjevci niti citaju a niti pisu "Gradca" vec "Graca" i nisu "gradacke" pastrmke nego "gracanske" pa mi opristite na upotrebi lokalizama), dajem vam nekoliko informacija sa reke.

Ne toliko mali po vodostaju, kako bi se po susi moglo ocekivati, Gradac u poslednje vreme daje dosta kapitalnih primeraka, oko 45cm. Voda je izuzetno bistra, ribi je tesko prici,  pa se naljakse dobija u zoru ili u sumrak. Povremena kisa prosto razgali ribu pa ukoliko "ubodete" takav dan, imate sve sanse da se na reci izvanredno provedete.

Uveren sam da cemo ubuduce imati prilike da se vidjamo na Gracu.

Bistro
Adv. Sreten Djordjevic
Predsednik EKOD "Gradac", Valjevo

 
Vrh Dno