Gradac, reka snova

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pozdrav, Srejo i dobrodosao na forum,
Drago mi je da ste se ti i Vlada ukljucili na forume i da pratite sta se o Gradcu (napisano bez lokalizma) pise i misli, te da "publika" foruma ima prilike da cuje misljenje i sa druge strane. Kao i u svemu drugom i ovde je uravnotezen pristup od pomoci da se stekne prava slika i stanje na Gradcu kao jednom od pionira" musicarenja u Srbiji odgovarajuce oceni, a kad je Gradac u pitanju, to je neobicno vazno iz mnogo razloga. Recimo meni dva (neprofesionalno gledano) najvaznija: blizina Beogradu i vec pomenuti doprinos razvoju ribolovne kulture.
U subotu je pred kisu ceo dan bilo mrtvilo, ali je uvece proradilo i zaista su se dizale krupne ribe svuda gde ih ima. I vodostaj je od kisa u planini poceo da se dize i da se ponovo hvata nijansa mutnoce u dubljim virovima. Sreda bi trebalo da bude lep dan za ribolov.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pozdrav Sretenu i sve pohvale za akcije valjevskih mušičara i ljubitelja male, ali lepe i bogate reke Gradac. Dobrodošao na sajt!
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Dobrodosao, kolega. Ja vec duze vreme planiram da posetim vasu reku (imam i prijatelje u Valjevu) ali nikako da se sve kockice sklope. Nadam se da cu uskoro doziveti ono o cemu sam dosad slusao.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Kao sto sam u oprostajnom postu od pastrmki za ovu godinu napisao, evo lepotice, tj. pre ce biti lepotana koja me je pozdravio poslednji i to velikim "poljupcem"; nazalost, slika je relativno losa i nije za galeriju, ali dokument je dokument, da se neverne Tome ne dvoume...
Uh, ja i dalje malo, malo, pa gledam kako da zabacim curve cast... na pesackom prelazu... Stradacu negde, glupak ???
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
pedjabg je napisao(la):
Uh, ja i dalje malo, malo, pa gledam kako da zabacim curve cast... na pesackom prelazu... Stradacu negde, glupak ???
offtopic totalno, ali ne mogu da odolim :)
Nekada dok sam mnogo igrao biljar po ulici sam zamišljao kada klepim ovog prvog u glavu, sa malo felša gore levo, pa njegova glava klepi onog sledećeg,...  :D :D :D
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
E sad, "svetsko, a nase!".
Pobrkali ste, nije Gradac. Neko pivo. Off topics.
Sreca sto je bar blizu nama iz Bgd-a, inace bismo po pastrmku bar do Mlave i Krupaje, to su prve sledece najblize salmonidne vode. Tek onda idu i Ljubovidja, i Resava i Crnica, pa Crni Timok...pa Rzav, Moravica, Djetinja i rashke vode...
Tu se negde srecemo s vama, Nislijama, a ni jednima ni drugima ni Pirot nije daleko, zar ne?
Samo nemaju svi tu srecu da sretnu kraljicu Stare Planine. Tek "izrojenu"!  :D
A Gradac ostaje najlepsi i najpitomiji, pa makar nekom i najdalji, sta da se radi.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Detaljno sam pročitao sve što je na ovu temu napisano pa i ja da kažem koju...
Prva reka pastrmska reka koju sam posetio je bila Gradac. Posle nekoliko klendžijskih reka ona je delovala kao san... Priroda je fenomenalna (pogledajte u mom albumu)! Predeo je toliko lep da je svaka reč suvišna i samo dobra slika može da ga opiše.
Međutim, čitajući par postova nekih mušičara mogao bi se steći utisak da pecate u nekom ribnjaku... Ja sam na udici imao samo jednu ozbiljnu ribu i ostalo sića... Ne negiram da ima ribe ali je ona toliko puta ubodena da je to za ginisa... lokalni mušičari bukvalno znaju svaku rupu gde je riba, znaju koliko je ima i kolike su ribe u svakom viru (a tek kad čujete rečenicu - u onom onde viru je bila jedna od 45 al je nema, šta li je sa njom) i žao mi je što moram da kašem, pomalo neljubazni i ljubomorni. Roka je prema nasoj ekipi bio jako ljubazan i možda bi tom čoveku trebalo dati tu reku da on upravlja njom, garantujem vhunski revir. Moj drugar je našao na grani iznad vode plovak sa ampulicom i kutijicu sa živim mamcima!!!!!!! - eto gde ode riba. Reka je izuzetno zahvalna za mahanje ali i pristupačna za kampere što ponekad kvari mir i užitak. Ako bih je uporedio sa Djetinjom to bi zvučalo ovako - kraća, siromašnija ribom, napadnuta (na Djetinji je jednog dana bilo 27 mušičara a verujte da moja ekipa nije videla nijednog a na Gradcu se preskačemo)...
Žao mi je ako se neko našao uvređen ali onakvom rekom treba malo drugačije gazdovati ako želimo dobar revir.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Bezeci od svakodnevnih problema, zaputih se pre par dana na Gradac. Onako iznenada i bez plana. Vec je bilo 15-16h kada sam krenuo a po glavi mi se motala samo misao da sam na vodi. U svoj toj brzini nisam postavio sebi jedno bitno pitanje - koji je danas dan. Kada sam stigo na revir, zbunjeni razgaceni musicari koji su ovom prilikom pikali karte u 'ladovini i udarali po 'ladnom pivu, ljubazno mi rekose da danas nema pecanja. Nije mi preostalo nista drugo pa sam uleteo u vodu, klekao i slatko se isplivao. Sedeo sam potom na kamenu na sred reke, ladio j..a, posmatrao vodu i uzivao u cvrkutu ptica. Nakon pastrmke sa rostilja i piva kod cika Kize, zaputim se tako po prvi put u gradski deo ove prelepe reke. Usput prolazim pored kupaca, deca placu, vriste, ljudi se setaj po sred sora, masovna histerija...
Razmisljam da okrenem kola i da se vratim, ali kolega me ubedjuje da idemo dalje. Kola smo parkirali na mestu gde se put zavrsava, kod nekakvog betonskog preliva. Sada vec bezvoljan navlacim kombinezon i ulazim u vodu. Pored vode kamperi, buka, rostilj, muzika! Jebo te gde sam ja dosao?!
Prolazim kroz reku uzvodno u nadi da cu naici naci nesto, nemam pojma ni sta trazim. Kako hodam kroz vodu, najednom se osecam cudno. Nema vise zamora, muzike, ljudi. Ostali smo sami reka i ja. E ovo mi se vec dopada, mada se bojim da cu nalelteti na jos neku pijanu ekipu. Evo i prvog preliva, lici mi da je neka lepotica tu. Nisam se prevario. Ribolov je bio kratak ali nikada na Gradcu nisam izvadio 4 vece pastrmke nego tad. PRELEPO. Vise necu ici u revir. Kao slag na tortu mi je palo to sto sam u povratku imao vremena, onako zadovoljan da bacam na prelivu gde su bila jos trojica musicara. Sam sumrak, riba skuplja musice, ali samo moje - XAXA
Bilo je to prelepo musicarenje, a gradac je svakako reka koja na svakom metru svog toka ostavlja uspomene. Reka uspomena...
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ovo što si napisao samo potvrdjuje priče koje sam već čuo da i u donjem delu Gradca (koji nije revir) ima pastrmke (koja nije brojna kao u reviru ali je zato krupnija) ;)
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Veruj mi da je lepse za pecanje od revira. Nema lizanja muve svaki cas a kad mlatne muvu, bude veselo :) :tbumb:
 

vs

Newbie
Učlanjen(a)
08.06.2007.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Donji deo je napadnut varalicarima koji ne prastaju i trpaju u torbe sve sto uhvate.
To sto ste ulovili u donjem delu jos nisu stigli da izlove, a pomenuti tereni im nisu interesantni po letnjim vrucinama i to jos u podne.
Rano ujutru zna da bude krcato varalicarima, a tada se i najvise izlovljava riba koja je migrirala iz ribnjaka ili iz gornjeg dela.
I pored svega toga Gradac je izuzetan, ima potocne pastrmke i vredi otici i pecati.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
vs je napisao(la):
Donji deo je napadnut varalicarima koji ne prastaju i trpaju u torbe sve sto uhvate.
To sto ste ulovili u donjem delu jos nisu stigli da izlove, a pomenuti tereni im nisu interesantni po letnjim vrucinama i to jos u podne.
Rano ujutru zna da bude krcato varalicarima, a tada se i najvise izlovljava riba koja je migrirala iz ribnjaka ili iz gornjeg dela.
I pored svega toga Gradac je izuzetan, ima potocne pastrmke i vredi otici i pecati.

Zar nije rezim uhvati i pusti? ???
To sto pecaju na varalicu, siguran sam da imaju losije rezultate nego na musicu...ima li kontrole, kako to da kradu ribu?!
Teren mi se posebno svideo, ima vise cicvara oko vode i nad vodom. Malo je teze za bacanje ali je ambijent pravi. Prava divljina. Prosto se vidi da manje ljudi prolazi kroz vodu nego u reviru. Ima vise mesta gde je voda mirnog toka, a na tim mestim pastrmka ocenjuje kvalitet imitacije. Kud ces bolji ziri ;)
Ja sam stekao utisak da ribe ima i zelim ponovo da odem. sad, ovo za varalicu i za kradju ribe me iznenadilo...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rezim C&R vazi samo u gornjem delu kojim gazduje EKOD Gradac. Za donji deo vazi dozvola Srbija-Zapad dozvoljeno je bacati varalicu i nositi ribe u meri (e sad dve ili tri nemam pojma kako je po vazecem zakonu).
Taj donji deo ima zaista izuzetnih terena ali je tezak smor onoliko setaca, pasa, prolaznika pa i kola. Valjevci znaju da cene svoju reku i vrlo cesto izlaze u setnju pored nje. Meni je pecanje u tom delu skroz bezveze i previse urbano, mozda radnim danom ali vikendom nikako. I gore ima dosta krupne ribe samo nije je vise lako uhvatiti.
 
Vrh Dno