hocu li prekrsiti zakon???

Dr.Nitro

Junior member
Učlanjen(a)
26.04.2011.
Poruke
35
Broj reagovanja
0
Lokacija
Srbija
e jel znate da saqm prosle godine sreo u reci kod mene ekipu ljudi kako mrezom opustosise reku, i naravno reagovao sam tako sto sam im rekao da je to nezakonitu, u nadi da ce me postedeti, al pridje jedan mladji i rece mi "mi smo iz policije za nas taj zakon ne vazi" Ne bi mu ja poverovao, ali sam ga skoro video taj decko radi u policiji stvarno, ne u mom mestu vec malo dalje, ali je po sluzbenoj duznosti dosao da ispita neke ljude koji se terete za neki privredni kriminal.
Pa sad ja neznam jel istina da zakon za njih ne vazi ? i kad ce se i za njih primenjivati zakon, ako se uopste i primenjuje ?

Druga stvar, moj jedan prijatelj, godinama ne vadi dozvolu jer na svaku ribocuvarskiu kontrolu on pokaze sluzbenu legitimaciju i to je njemu dozvola. Ali to sto je radnik MUP-a mislim da ne opravdava placanje redovne godisnje clanarine zar ne ? I dokle tako ?
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
dok se tito ne povampiri  . u njegovo vreme je milicija pucala na krivolovce  :yeswink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
katastrofa!  :doh: takav pandur bi ovde kod mene vrlo lako izgubio i značku i dosta love zbog kazne.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
neznam druze koliko imas godina? ja imam 38 i to vreme pomalo pamtim . tada je i tu gde ti zivis ista vlast bila , i sigurno je isti zakon bio . krivolov se svodio na mrezu , a da bacis exploziv ili samo da ga posedujes sigurna ti je bila dugogodisnja robija . milicija je jurila krivolovce nocu po reci i slusao sam od ljudi koji su vukli mreze tada da su cak i pucali na njih . sta mislis zasto je mnogo vise ribe bilo pre 30 , 40 , 50 godina? ili si pristalica nove savremene teorije da su sportski ribolovci unistili reke udicom ?
i da ce lovostaji i njihovo postovanje od strane istih u buducnosti doneti blagostanje :'(
 

SaleCK

Senior member
Učlanjen(a)
31.03.2008.
Poruke
264
Broj reagovanja
0
Dr.Nitro je napisao(la):
"mi smo iz policije za nas taj zakon ne vazi"

Druga stvar, moj jedan prijatelj, godinama ne vadi dozvolu jer na svaku ribocuvarskiu kontrolu on pokaze sluzbenu legitimaciju i to je njemu dozvola. Ali to sto je radnik MUP-a mislim da ne opravdava placanje redovne godisnje clanarine zar ne ? I dokle tako ?

Zakon važi za sve isto,apsolutno.Samo što neki misle da su iznad zakona.Fotografiši ga tokom pecanja,prosledi ribočuvarima i njegovim pretpostavljenima i taj će izugubiti posao,100%.Oni kao pripadnici MUPa,treba da budu pravi  primer poštovanja svih zakona,a ne da ih i sami krše,a da se za to kriju iza značke!Jesu službena lica,ali,samo za vreme posla,ostatak vremena su građani kao i svi ostali.I baš ta značka,ima svoju "težinu i teret"!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
sasats je napisao(la):
Ili si pristalica nove savremene teorije da su sportski ribolovci unistili reke udicom?
Sale, iznova i iznova se vraćaš na ovu polemiku...  :doh:

Evo ja sam ti živ primer budale koja veruje u tu "novu" teoriju da se udicom može izloviti riba. Ako ti tvrdiš da ne može, onda javi svim Uhvati i Pusti revirima od Bosne, preko Slovenije do USA, pa okolo do Novog Zelanda da im je pravilo o obaveznom puštanju riba nepotrebno i da ribe imaju u izobilju samo zahvaljujući tome što niko ne baca bombe i mreže. Vidiš, ja znam za mnoge vode gde niko nikada nije bacao mrežu i bombu pa nema mnogo riba jer ih izlove sportski ribolovci. Dobar primer su ti Nemačka i Holandija. U obe zemlja nema šanse da se desi da neki ludak krade ribu, pa Holandija važi za top destinaciju za lov štuke, dok je Nemačka jedna sasvim prosečna zemlja za pecanje štuke. Šta milsiš, šta kažu njihovi zakoni o tome šta raditi sa ulovljenom štukom?  ;)

A živ primer ti je i "moja" Nišava nu okolini Niša. Tu, zbog blizine grada, baš niko ne baca mreže i bombe, pa ribe nema mnogo. Često idemo na pecanje na druge vode gde su mreže redovna pojava. Pa opet "tamo negde" uhvatimo više riba. I kako to da baš na čuvanom delu nema mnogo riba? Možda zato što Niš ima 5000 ribolovaca i na teritoroji grada na svakih 30 m neko peca.

Ribolovci ne mogu da opustoše Dunav, ali Nišavu i sve manje reke, još ako govorimo o hordama ribolovaca - o da, itekako!

Ako svakog dana na neku vodu, recimo Južnu Moravu, izađe hiljadu ribolovaca, veruj mi da je njihov ulov po količini poredim sa ukupnim ulovom nekoliko bačenih mreža. Viđao sam mreže koje izvuku ribočuvari. Bude tu dosta ribe, recimo 10-20 kg skobalja i mrene. I recimo da se baci 10 takvih mreža dnevno - 200 kg skobalja. A koliko skobalja i mrena uhvati 1000 ribolovaca? 20 kg? Ili 2000 kg... Čak i da se baci 100 mreža dnevno, što ne verujem da je moguće, tek tada se ulovi po količini izjednače. Čak i da sam negde debelo pogrešio u računici, ulovi ribolovaca i mrežaroša su u najmanju ruku poredivi.

Svako ko misli da je pošten ulov vih sportskih ribolovaca zanemarljiv u odnosu na ulov svih krivolovaca debelo greši.

To ti je kao kad baciš jednu plastičnu čašu od jogurta u prirodu i pomisliš da neće ta tvoja jedna čaša da zagadi Srbiji pastikom. Problem je što dnevno 100.000 ljudi pomisli isto...
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
oko holandije i nemacke  mogu samo da procitam sta si napisao ali i ne da komentarisem jer se ne razumem u njihov ribolovni zakon i stanje na vodama
ali oko bacanja mreza mozemo da polemisemo  :yeswink:
jedan moj kolega sa posla je u obliznjem selu poznat kao majstor za hvatanje ribe rukama , takodje cesto provuce i mrezu po barama i po moravi.
covek za par sati moze rukama da uhvati preko 50 kg ribe . to mi je on pricao a i ljudi koji su gledali . ali to nije sve....iz dva provlacenja mreze niz jedan sprud duzine 200m  on i njegovi drugari izvadili su prosle godine toliko ribe da su je selektirali jer nije mogla sva da stane u gepek od auta ....verovali ili ne  :smoke:
e sad nije to toliko strasno jer momci vuku mrezu sportski  :) znaci samo krupna okca pa sve sitno prodje kroz mrezu i ostane reci . opasni su oni koji rade sa strujom  :eek: ...tako da je sada na moravi kod mene udarni teren za klena sami grad iako se tu najvise peca . ima svega od soma , smudja klena , mrene , skobalja , stuke , beluna ....bas svega i to primeraka solidne velicine ....ali zato udalji se 10 km van grada i tesko da ces uhvatiti soma bilo koje velicine . u svakom selu ima bar jedan covek koji ima sonar i agregat . ubija ribu po porudzbini ...hoces soma , sarana ? nema problema , ako nema trenutno imace sutra . mnogi zive od tog zanata i niko ih nedira . ja u obliznjem selu znam za coveka koji se bavi sa tim i svi znaju i niko nista ne preduzima jer verovatno sa mnogima saradjuje . takvi ljudi pobiju i mladj ribe i nanesu trajnu stetu reci
koliko pratis zbivanja na moravi kod tebe? verujem da je isto stanje kao kod mene . pocevsi od aprila pa sve do oktobra koliko se uspesno i dobro hvata riba na moravi na udicu? kod mene zadnjih godina preko leta skobaljasi uopste ne pecaju , osim par entuzijasta kojima je svejedno dali ce sta uhvatiti. mora da je i kod tebe isto . isti slucaj je i sa klenom , mrenom ....u cemu je stvar? od kako su reke ciste zbog krize u kojoj je zamlja , ima gomila prirodne hrane u vodi pa se ribe mnogo teze hvataju. znaci ribolovci neumeju da ulove ribu preko sezone . ali zato zimi u zimovnicima pokolj .  sto je opet nedozvoljena metoda
ostajem pri stavu da zbir ulova sportskih ribolovaca koji pecaju na dozvoljen nacin kod mene na moravi nije ni 100 ti deo kolicine koja se ukrade na nedozvoljeni nacin . a da neracunamo trovanja , bagere u mrestilistima ...itd  :doh:

 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
dobro pise goci ali i sasats dobro zbori.....i jedno i drugo moze biti pogubno zavisi od velicine vode,mada uvek treba krenuti od sebe pa tek onda porediti sa drugima....ima postenih ribolovaca (nebitna tehnika) za svaki respect koji se pridrzavaju mera ribe kolicine i lovostaja takodje,ima onih koji ribu love cisto iz zadovoljstva i ne ponesu ni jednu kuci tokom cele godine ma koliko upecali i na kraju ima i onih koji pustose ribu gde god stignu....ljudska nesavest i nerazmisljanje i nebriga je najcesci uzrok sve veceg nestanka ribe na nasim vodama ,tako da i jedna i druga metoda u gore pomenutim postovima mogu biti i te kako pogubne.  nasi ljudi po dijaspori pecaju i vracaju ribu i opet dolaze iznova da pecaju i ne bune se,lepo im,pa zasto to isto ne bismo mogli da radimo i kod nas???? znam razloga ima malih milion zasto se ne ponasamo isto tamo i ovde,ali jedno je sigurno kada ima zakona onda ima i SAVESTI.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
hajde da probamo ovako ...ovo je musicarski forum ? a najcesce musicarena riba u srbiji je klen ? a ujedno ovo je tema o klenu  :)
da budemo iskreni svi mi ovde. koliko svako od nas ulovi godisnje klenova u nekoj pristojnoj meri za poneti? recimo 25 cm pa na gore? koliko svako od nas klendzija ulovi maticnih primeraka u sezoni i time nanese trajnu stetu , naravno ako ih ponese , preko 1 kg?
ja smem u pare da zbir riba koje sam pomenuo u velicinama koje sam pomenuo koje nasi clanovi godisnje ulove moze da stane u jedan dzak od secera  ;) ...i to sve na teritoriji cele srbije  :doh:
i onda pocinjemo da pricamo price o tome kako ometamo klena u mrestu ili da nosenje klenova trajno steti ribljem fondu  :doh:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sale, ja i ne pokušavam tebe da ubedim u suprotno od onoga u šta veruješ.  ;) Ali ne mogu da ne reagujem na tvoje pisanje jer ti direktno govoriš ribolovcima forumašima da se udicom ne može oštetiti riblji fond. A to jednostavno nije tačno...

Tačno je da ti, Saša, pecajući klenove na Zapadnoj Moravi, ne utičeš značajnije na brojnost populacije klenova na toj reci.

Tačno je da možda svi mušičari Zapadne Morave ne utiču bitnije na populaciju klenova.

Ali nikako, ali baš nikako se ne mogu složiti sa onim što ti često potenciraš: da se udicom ne može oštetiti riblji fond.

To nije tačno druže, imaš primere svuda oko sebe. Uporediš ulove pastrmki sa Gradca i Moravice (Uhvati i Pusti) sa onima sa Jerme i Visočice (Uzmi i Prži) i sve ti se samo odmah kaže...

Dakle pazi šta tvrdiš. Ako tvrdnje ograničavaš na tebe i desetak mušičara sa Zapadne Morave koji love klena... onda se slažemo, vi ne utičete značajnije na brojnost klenova.

Ali samo zato što vas ima malo. Ako sutra bude 1000 mušičara klenaroša na Zapadnoj Moravi, i ako svi nose klenove, njihov udeo u daljoj degradaciji ribljeg fonda će biti značajan...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Uzgred, sve ovo nema baš nikave veze sa naslovom teme...  :doh:

A jedini pravi odgovor na pitanje iz naslova je: Da, onaj koji ciljano peca ribu u lovostaju će prekršiti zakon.

Jedina (za njega) dobra stvar je što ako pušta ribe ribočuvar mu ne može napisati kaznu...
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Goci je napisao(la):
Uporediš ulove pastrmki sa Gradca i Moravice (Uhvati i Pusti) sa onima sa Jerme i Visočice (Uzmi i Prži) i sve ti se samo odmah kaže...
vec sam vise puta u ovakvim polemikama naveo da moja teorija ne vazi za potocice tipa moravice . na njoj cu ja za mesec dana da smanjim drasticno riblji fond . reka u letnjem perijodu sirine par metara .
ali uzmi primer gradca ...
dosta nasih forumasa posecuje gradac i nezeli da plati dnevnu u iznosu od 15 e ...vec peca nizvodno u gradskom delu koji je na udaru svih ribolovaca a verovatno se i riba nosi odatle . bas na ovom forumu sam gledao reportaze sa odlicnim ulovima riba doduse sitnijih nego u reviru , ali je ocigledno da ih ima dosta ....mozda je uzrok to sto se postuju propisi u ribolovu ? i to sto tu ne ordinira neki manijak sa dinamitom zbog neposredne blizine grada i verovatno ceste kontrole?
slazem se da svake ponesene ribe vise nema i da se sportskim ribolovom u nekom procentu smanjuje riblji fond ....to je ok ...ali me nervira sto se uvek akcenat baca na obicne sportsko rekreativne ribolovce koji u 75% slucaja i neumeju da pecaju i retko kad sta i uhvate ....oni se ganjaju i njima se pisu kazne dok... bar ovde kod mene ...ja nepamtim da je neki elektricar popio prijavu za krivolov  :'(
znas kako ja to vidim?
sta ja kao vozac dobijam sto je srbija prepisala nemacki zakon o saobracaju a putevi su gori nego u albaniji?
uopste se ne resava problen sa prave strane .
isto kao problem narkomanije kod nas...svi znaju ko prodaje deci drogu ali ga niko ne dira vec tu istu decu hapse kad kupuju  :doh:
 

Dr.Nitro

Junior member
Učlanjen(a)
26.04.2011.
Poruke
35
Broj reagovanja
0
Lokacija
Srbija
sasats je napisao(la):
... covek za par sati moze rukama da uhvati preko 50 kg ribe . to mi je on pricao a i ljudi koji su gledali . ali to nije sve....iz dva provlacenja mreze niz jedan sprud duzine 200m  on i njegovi drugari izvadili su prosle godine toliko ribe da su je selektirali jer nije mogla sva da stane u gepek od auta ....verovali ili ne  :smoke:
e sad nije to toliko strasno jer momci vuku mrezu sportski  :) znaci samo krupna okca pa sve sitno prodje kroz mrezu i ostane reci . opasni su oni koji rade sa strujom  :eek: ...tako da je sada na moravi kod mene udarni teren za klena sami grad iako se tu najvise peca . ima svega od soma , smudja klena , mrene , skobalja , stuke , beluna ....bas svega i to primeraka solidne velicine ....ali zato udalji se 10 km van grada i tesko da ces uhvatiti soma bilo koje velicine . u svakom selu ima bar jedan covek koji ima sonar i agregat . ubija ribu po porudzbini ...hoces soma , sarana ? nema problema , ako nema trenutno imace sutra . mnogi zive od tog zanata i niko ih nedira . ja u obliznjem selu znam za coveka koji se bavi sa tim i svi znaju i niko nista ne preduzima jer verovatno sa mnogima saradjuje . takvi ljudi pobiju i mladj ribe i nanesu trajnu stetu reci
koliko pratis zbivanja na moravi kod tebe? verujem da je isto stanje kao kod mene . pocevsi od aprila pa sve do oktobra koliko se uspesno i dobro hvata riba na moravi na udicu? kod mene zadnjih godina preko leta skobaljasi uopste ne pecaju , osim par entuzijasta kojima je svejedno dali ce sta uhvatiti. mora da je i kod tebe isto . isti slucaj je i sa klenom , mrenom ....u cemu je stvar? od kako su reke ciste zbog krize u kojoj je zamlja , ima gomila prirodne hrane u vodi pa se ribe mnogo teze hvataju. znaci ribolovci neumeju da ulove ribu preko sezone . ali zato zimi u zimovnicima pokolj .  sto je opet nedozvoljena metoda
ostajem pri stavu da zbir ulova sportskih ribolovaca koji pecaju na dozvoljen nacin kod mene na moravi nije ni 100 ti deo kolicine koja se ukrade na nedozvoljeni nacin . a da neracunamo trovanja , bagere u mrestilistima ...itd  :doh:

ti ko da si napisao ono sto radi moj komsija :) Dzaba vam novci moji sinovci, dzaba vam bilo dobre volje, I pogledi cvrsti i lepljivi prsti, ja ipak varam malo bolje ... to je njegov moto i cao. Prijavljivase, ga X puta i na kucu su mu dolazili, ali sto kazes, saradjuje sa svima i uvek ih sa osmehom isprati ...  :blush:
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Auuu i dalje se tupi oko prostih elementarnih prava.Ljudi,drugari,kolege...zakon je napisan i usvojen,stupio je na snagu i mora da se postuje jer ne zivimo na divljem zapadu i ako podseca po malo.Ako damo sebi za pravo da svako tumaci zakon kako on misli da treba onda smo ugasili.

@nikolaandonovic
koji ste vi pacenici  ,sta se bre pravite svi kao satro fini,sto se kaze "OD VAS POSTENE MI KURVE NE STIZEMO NA RED" UDICOM JOS NIKO NIJE IZLOVIO RIBU,DOBRO SE ZNA CIME SE RIBA UNISTAVA.

Prvi primer kako izgleda prosecan gradjanin.Pljuje po ljudima koje ne poznaje i koji se pridzavaju zakona kao da je to nesto nenormalno i glupo.Za tebe pitanje,dali si vrsio neka istrazivanja pa tako odgovorno tvrdis da ne moze riba da se izlovi udicom ili pricas napamet?

@Edin
Da mogu nebih ga uznemiravao, dok je u lovostaju. ali stacu, zima je bila preduga. ses meseci sam cekao ove dane

Pazi ti mozes da mislis sta hoces ali ako postoji zabrana na vodama gde pecas a ti ciljno lovis klenove za nijansu si bolji od onih sto "grebu" skobalje ili ako zelis prostije krivolovis....I pre nego sto bilo sta napises razmisli malo sta pises.Po tebi,ja bih mogao/trebao da opljackam menjacnicu jer mi je pun Qrac sto vec godinama vozim juga pa bi zeleo neki dobar terenac.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
U pravu si, samo ja ne bih bio tako strog prema kolegi Edinu, on deluje kao pošten i fin momak.

Trebaće malo vremena (par godina) da se naviknemo da lovostaj na klena (i bucova) poštujemo kao onaj za pastrmku ili štuku, ali biće...

A kad Edin ukapira kolike horde gladnih smuđeva (kojima je upravo završen lovostaj!) plivaju u "njegovom" jezeru, neće da mu padne na pamet da u lovostaju uz beovice bocka i poneko klenče.  ;) Udri u sumrak strimerima druže, uhvatićeš smuđa ovih dana garant! Upravo sada - maja - oni jedu blizu obale, često i preko celog dana, naročito ako je oblačno i prohladno.

A ako se ne snalaziš sa strimerima, zajebi mušičarinje do kraja lovostaja na klena, pecaj smuđa na varke ili kedera.
 
Vrh Dno