Ima nade !!!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
DOBRE VESTI!!!! Kako obično biva, posle kiše – sunce. Pa tako i ove godine, posle očajne sezone po pitanju lipljana na Drini i raznih teorija (svaka čast svima) i ja bih voleo da kažem nesto na tu temu ali argumentovano i pre svega optimistički.
Mesta za optimizam stvarno ima-moram da demantujem samog sebe(vidi berbernica 2). Na svu sreću u Drini je trenutno prisutno više generacija lipljana samo na razlicitim lokacijama. Ono što me posebno raduje je iznenadna, pojava velikog broja lipljana veličine od 10-15 cm  na užem području Bajine Bašte. Jedina  loša stvar  u vezi ove pojave je ta sto su ove ribe krajnje neoprezne i moguce je uhvatiti tridesetak komada za nepun sat(u šta sam se lično uverio) a poznavajući situaciju ovde i stvari koje su se dešavale ranijih godina ovo može biti pogubno, jer su pojedini ,,ribolovci’’  pravi ljubitelji pazi sad - ,,sardina od lipljančića’’- što mislim da  dovoljno dobro opisuje i njih i njihovu inteligenciju.Ali na intervenciju nas nekolilko kod odgovornih ljudi u OSR Mladici biće pojačana kontrola  i u njoj će učestvovati  i čuvari iz N.P. Tara.
Dakle ova sezona kakva god bila se polako završava, svako ima teoriju što je bila loša(to se svi slažu) pa bih voleo da čujem i komentare članova ovog sajta na tu temu, naravno, ako se slažu sa konstatacijom da je sezona bila loša. U obzir naravno dolaze I izveštaji sa drugih voda jer koliko sam ja načuo tanko je bilo svuda I sa svim ribama.Naročito me pored lipljana interesuju (ne)uspesi klenaroša(J.Morava,Vlasina, Nišava) ali sagledano iz ugla cele sezone.
 

Prilozi

  • by size.jpg
    by size.jpg
    37,5 KB · Pregleda: 352

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Drina je ove godine bila katastrofalna, ali kako si vec rekao kraj sezone je osvetlao obraz tako da sam zaboravio na mrtvi jun-jul. U tom periodu, uhvatio sam desetak riba. Jun je bio ocajan sto se tice vodostaja, ali bilo je moguce u ranijim jutarnjim casovima lepo pecati do negde 8-9 ponekad i do 11h na terenu plavi camanc koji nikad nisam zaobilazio. Ali u tom periodu, vise sam hvatao klenova na muvu nego lipljena. Za prvih pet dana obisao sam gotovo sva udarna mesta gde bih mogao da ocekujem ribe, bez nekog preteranog zadrzavanja, znaci samo sam prikupljao informacije sa vode. Na plavom camcu u vecernjim satima mogao se primetiti po koji klobuk, ispod Krivog vira takodje se pokazala aktivnost lipljena ali nesto znatno vise. Uzvodno kod servisa nisam imao toliko srece, tako da nisam nogo vremena ni provodio. Znatnu koncentraciju sam primetio na terenima ispod Mladjanove kafane, ali posto je ovaj period bio neverovatno los po pitanju vodostaja tu gotovo da nisam ni zabacio. Nizvodno u selu Gvozdac na par mesta ujutru rano se video po neki klobuk. E sad mesto koje me je odusevilo ove godine to je ispod i iznad usca Tresnjice ceo taj teren uzvodno do mesta gde se uliva reka Grabovica sa bosanske strane. Malko vise paznje sam posvetio tom delu, gotovo svaki dan, ujutru rano na plavom camcu ili krivi vir, kad voda krene palim auto i zavrsavam kod Tresnjice. Uvece ponovo Plavi camac i to je to. U tom junskom periodu prosao sam kao bos po trnju. Cak i kad se aktivnost lipljena na povrsini mogla primetiti, nisam mogao nista da uradim. Znaci "junska katastrofa". Za ceo mesec, uhatio sam jedva 5-7 riba od kojih su dve bile, to se dobro secam 30 i 35cm, ostalo sitnina ispod 20cm. Tada sam se vratio u Ivanjicu ocajan, sto ste mogli da primetite iz mojih postova, narocito kad sam resio da ne idem na "Dane mladice", bas zbog takvog stanja na vodi. U Julu sam odlazio samo vikendom, retko radnima danima. Taj period cu pamtiti kao neverovatno los!!!! Pet dana od jutra do mraka, nisam imao ni jedan jedini udarac lipljena, osim par krupnijih kalifornijskih pastrmki i dve potocare od 42 i 55cm kod Tresnjice. Ceo mesec nula. U avgustu sam uspeo da izmuvam slobodnog vremena i otisao sam na 15 dana, ali ne toliko opterecen! Poneo sam varalicarski stap, par bolonjeza za skobalja i krkusu, fakticki isao sam da svastarim. Posto sam uhvatio caurasa i drinskih glista krenuo sam da pecam krkusu, ali sa Bosanske strane, posto je bosanci uopste ne nove, a samim tim manje ribolovaca ima tako da je riba manje uplasena i bliza je obali, ali to sad nije vazno. Tako pecajuci preko puta tresnjice krenuo sam uzvodno. Tacno naspram prodavnice "Klas" sa srpske strane. Ptimetio sam neveroatno buckanje lipljena. Ove godine jos uvek nisam imao priliku da viditm tako nesto, to je buckalo sa svih strana na tom delu od nekih 300m. Od miline sedeo sam na steni i gledao sta se dogadja. Sutradan sam bacio sve stapove u pozadinu i uzeo mahac. Od ranog jutra do mraka ja se nisam mrdao sa tog mesta. U porastu vode, riba je bliza obali tako da je izuzetno lako loviti, dok u opadanju mora da se dosta dalje baca jer je uz samu srpsku obalu. Verovatno se pitate sto ne pecam sa nase strane, pa razlog tome sto je nasa obala dosta stenovita, sa nepravilnom obalom, tako da voda udara u nju i kovitla na sve strane. U takvim uslovima nemoguce je pecati. Za tih tri dana ja sam uhvatio nekih 30 riba. Zabrinjavalio me je sto nisam imao kapitalnih primeraka. To je uglavnom bila generacija lipljena velicine od 30-35cm. Dogadjalo se da uhvatim pet komada koji su kao blizanci, zao mi je sto mi je aparat bio na popravci, tako da nisam mogao da ovo podelim sa vama. Taj period cu pamtiti kao extra dobar, mada je trajao vrlo kratko, od petka do utorka. Taj famozni utorak vodostaj je bio nezapamceno veliki za avgust. U sredu kada se voda polako stabilizovala izasao sam na to mesto, ali ribe vise nije imalo. Sad da li je uzrok ova voda, pa se jato pomerilo ili je tu pa se ne javlja, ne bih mogao da znam, ali do danas tu vise nisam uhvatio lipljena. Dolazio sam 10 dana za redom i uhvatio sam tri pastrmke jednu mladicu od 40cm i nesto klenova. U septembru sam isao skoro svaki drugi vikend, ali slabo za ceo vikend jedna ili nijedna riba. Sve do kraja oktobra kad sam u Sulanima za 5-6 sati pecanja uhvatio 25komada lipljencica od 10-20cm. To je bilo neverovatno, kao kad ubacis crvica u jato povruse. Od tada nisam musicario sve do poslog vikenda kad sam uhavtio kod Tresnjice jednog od 20cm i sa tim zavrsio musicarsku sezonu 2006.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
ova sezona je bila stvarno blago receno katastrofalna po pitanju lipljana na drini ,i naravno sve nas raduje pojava lipljana skoro svih generacija ,riba se lepo izmrestila i prosle a iove godine ali fale generacije riba od pre par godina ,
problem br.1 - zagadjenje vode reka pilica ko zna sta sve unosi u drinu ,septicke jame ,pranje prskalica za voce ,i da ne nabrajam vise...
to je naj veci problem za drinu ,zbog zagadjenja vode se pojavljuju jalove ribe ,ona brzo napreduje i raste ali se zbog zagadjenja izjalovi.
problem br2.- KORMORANI
potreban je veliki trud i rad da se ta posast istrebi ,
njih ima nekoliko kolonija od jezera perucac pa nizvodno..
ti kormorani posto su istrebili klena sad su poceli da trebe te neoprezne lipljancice od 12cm
Tek onda dolazi cuvanje vode i poribljavanje
bez resavanja ove prve dve stavke nema ni oporavka drine
a za to je potreban veliki trud irad a ivelika finansijska sredstva ,mozda nesto krene na bolje sa udruzivanjem ribolovaca sa obe obale drine videcemo .
sve u svemu nade ima ali svi treba da se trudimo i radimo
posebno mi musicari
pozdrav
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Uskoro pustam post o ARD(ascijacija drinskih ribolovaca)tj. sto kaze Sale ,,udruzivanje sa obe strane, uveliko se radi na tome!
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Da se na Drini pojavio mali lipljan jeste, ali to ne znaci da da ih treba loviti iz zabave, naprotiv, ne treba ih dirati uopste tj pustiti ih da porastu ne bodeni, zdravi.

Male lipljane sam uvek lovio samo slucajno. Ne vidim poentu u hvatanju ribe koja ima 7-30cm, nije je nikakva nauka prevariti, samo se bezveze povredjuje, ne pruza gotovo nikakav otpor a samim tim ni zadovoljstvo, zar ne?

Sve sto treba da uradite je da naucite da citate vodu( povrsinu vode). Postoji razlika nebo i zemlja izmedju uocavanja velikog i malog lipljana. Velicina kolobara koju riba pravi je direktno srazmerna masi, veci kolobar- veca riba. Postoji takodje i razlika u nacinu na koji uzima odredjene vrste insekata, maticu mrava, velike jednodnevke i sedga gotovo uvek agresivno dok male jednodnevke uzima nezno.
Izuzetak je kada se hrani u vodenom filmu, tj. kada je jedini trag na povrsini vode samo vircic, vrh ledjnog peraja ili kraj repnog peraja-( zavisi od dubine u kojoj uzima hranu i prave se kada riba vec pokupila insekta i krenula nazad na dno), u tom slucaju je veoma tesko i uociti malog lipljana.
Mali lipljan je po pravilu blize obali gde je struja slabija i gde je zasticeniji od predatora(izuzetak su musicari :lol: ). Ribe srednje velicine su obicno na ivici matice i cesto u grupi od nekoliko jedinki ili jatu. Veliki lipljan je samac, izrazito teritrijalna riba, iz godine u godinu se moze naci na istom mestu, migrira samo za vreme mresta i izrazito velike vode, uvek bira mesto koje je bezbedno gde prolazi najvise hrane i gde trosi minimalno energije da bi do nje dosao, iz tog razloga veoma retko se i hrani sa povrsine.
Sve ovo mnogo pomaze u izboru prave musice i ribe koju birate za metu.


P.S Ako vec lovite male lipljane koristite udicu bez kontra kuke :lol:

Pozdrav!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ima,ima nade.
Offtopic - Ivane galerija ti je bolja nego Luvr!!! :)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Posto je Drina jos uvek divlja voda, mislim da bi trebalo povesti posebnog racuna o ribama kojima preti opasnost od izlovljavanja, a to su lipljen i mladica. Moje misljenje je da se ove dve vrste stave pod rezim C&R, ali opet ni sam ne znam koliko je to dobro, jer sa sigurnoscu znam da ce 80% ljudi preksiti rezim da bi dosli do ribljeg mesa, ali isto tako uz rigoroznu kontrolu i sankcionisanje prestupnika, moze se znatno povecati populacija mladice i lipljena kojima je mesto u Drini.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Sumadinac wrote:
Posto je Drina jos uvek divlja voda, mislim da bi trebalo povesti posebnog racuna o ribama kojima preti opasnost od izlovljavanja, a to su lipljen i mladica. Moje misljenje je da se ove dve vrste stave pod rezim C&R, ali opet ni sam ne znam koliko je to dobro, jer sa sigurnoscu znam da ce 80% ljudi preksiti rezim da bi dosli do ribljeg mesa, ali isto tako uz rigoroznu kontrolu i sankcionisanje prestupnika, moze se znatno povecati populacija mladice i lipljena kojima je mesto u Drini.

Pa valjda ima vise lipljena u Drini, nego pastrmke?
Ma ako je moguce "ïzdejstvovati" C&R na sto vecem toku, odlicno, ako je moguce na makar jednom delu, opet odlicno!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Koliko sam primetio sa nase tako i sa bosanske strane ovih zadnjih mesec dana sve vise je ribolovaca sa tirolskim drvcetom. Niko ih ne kontrolise, kad su nadlezni dozvolili tirolac sa dve muve, dozvolili su i sa deset. Jebase majku ribi!!!!! Jednog sam naucio pameti u Rogacici, prednvece sam uzeo bolonjez da zveknem kojeg skobalja, kad se on parkira iznad mene jedno dva metra. Jedva ga oteram da ne izlomimo stapove, kad uhvatih jednog. On je otisao jedno deset metara iznad mene i tacno pusta tirolac nize mene, tako da ne mogu normalno da pecam. Opemenuo ga jednom, opomenuo ga drugi put, taman resio da ga roknem u Drinu, kad zamrsi za mene. Doslo mi da bacim onaj stap i odem na obalu da lezin na livadi. Ali sam uzeo upaljac, iskidao mu najlon, vratio kusur. Pogledao me ko mecka, ali se uzobiljio. Spakovao se i otisao.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja predlazem lovostaj dve-tri godine na lov lipljena u Srbiji. Tada bi bilo zabranjeno i tirolsko drvce. Sve sto ima veze sa bockanjem lipljena treba zabraniti bar na dve trecine toka u kome ga ima.
Ja sam jednom bio na Drini i vrlo brzo shvatio da to nije reka iz snova o kojoj sam godinama slusao. Ipak, ogroman je broj sitnih lipljena u priobalju, koji privlaci paznju velike vecine musicara. Musicari novajlije samo njih i bockaju. To treba spreciti.
Ne znam zasto se deo toka ispod brane ne pretvori u musicarski revir. Drinski musicari, sta cekate? Preduzmite nesto. Ja cu se zaloziti za bilo koju ideju koja ce doprineti povecanju broja krupnih lipljena u "nasoj" cuvenoj reci.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
To je neizvodljivo!!!! Prvo ja ne bih mogao da se odreknem musicarenja na Drini na dve tri godine, pre bih skocio sa mosta u Seklanima. Cim se neka reka zabrani za ribolov, u njoj za nekoliko godina vise nece biti ribe. Ja ipak mislim da se ribolov lipljena ne treba zabraniti, ali treba ga staviti pod rezim C&R, jer ga je tako mnogo lakse kontrolisati, nego nacisto zabraniti. Ukoliko bi ga zabranili, tek tada nista od njega ne bi bilo, jer u Drini nema samo lipljena tu su i skobalji, sa samim tim i skobaljasi koji takodje ugrozavaju, naime bio sam svedok prosle zime hvatanja nekolicine krupnih lipljena na belog crva!!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ma jebes Drinu. Tom ce rekom ionako zauvek gazdovati ljudi iz dve-tri drzave. Lovite to sto ima i molite se svojim bogovima da se smiluju.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Bas sam se pitao koliko treba vremena da prodje dok te neko ne prozove na ovom sajtu, iako se ne bavis prepucavanjima sa ostalim clanovima. Izgleda nekima ne treba povoda!
Kao prvo hteo bih da se izvinim svim visokomoralnim musicarima koje sam uvredio pisanjem o hvatanju tridesetak lipljancica ovih dana na Drini. Nije mi bila namera da se hvalim, da uzivam u zamaranju, ili ne znam sta drugo vec sam jednostavno hteo da ukazem na jednu dobru stvar koja se desila na Drini. To sto sam se zaneo pa nisam prestao posle 2-3 lipljancica meni na dusu, ali sam ja bio taj koji je odmah pozvao ljude iz ,,Mladice’’ rekao tacne lokacije I cuvari su vec od sutradan poceli da svakodnevno obilaze ta mesta.

Ali da vidimo ko se to pre svih stavio u zastitu lipljana I Drine?
Da to nije mozda samoproklamovani ,,Vitez’’ kako voli da sam sebe naziva. BRUKA!!!!
Kako to templari rade,koje su njihove metode zastite?
Kako neko moze da diskutuje na tu temu kad kao prvo I osnovno nema dozvolu za pecanje, (mozda bi I pristup ovom sajtu trebalo onemoguciti ljudima bez dozvole), koje taj koji se izdaje za tolikog moralistu a ima 7 prijava samo u ovoj godini, e to je onaj sto mu je I pribor oduzet ove godine a imao je dobru obavestajnu mrezu o kretanju ribocuvara ali sta ces,naiso Doda iz pravca jezera a Vitez u reviru do guse u vodi, peca li peca! Naravno nije on glup, ima on argumente sto nema dozvolu, sto peca u reviru za sve to ima objasnjenje ali slaba vajda.mozemo svi mi da se slazemo sa ZAKONOM ili ne ali zakon je taj koji mora dase postujei on kaze 500m od brane se ne peca I kraj,vazi za sve. A kome se ne svidja nek udje u Skupstinu pa nek menja zakon , dotle neka ga postuje!
Isto to vazi I za dozvolu, nema tu da nam se svidja ili ne udruzenje, predsednik,cuvar,kafe kuvarica iko zna sta jos kupi dozvolu,
pa pecaj kao sto radi sav normalan svet.
To bi bilo sve od mene ovaj put kao I uvek samo argumenti a materijala za rekla-kazala ima koliko volis, samo mislim da treba zadrzati neki nivo tako da o glasinama ne zelim uopste da razgovaram pa na ma kog se odnosile!


Za neupucene dozvola izgleda ovako:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
O-ho-ho evo jos jednog savesnog pa to je Mix I on ima nesto da kaze. Jebes Drinu, a nije osetio nijednu njenu car. Pa naravno da to nije reka iz njegovih snova,tu treba dupe ulevo da bi se uhvatila riba. Nije to Ribnjak, pardon Ribnik pa da se izivljavas do mile volje,nego Majstorska voda gde vazi – no pain , no gain! A I gospodinu Mix-u porucujem da procita ono sto pise u svakoj dozvoli-ZABRANJENO je baviti se privrednim ribolovom tj. Prodavati ribu . Licno sam bio prisutan kad je tek uhvacene klenove iz Nisave kod Vrezinskog bazena prodao na pijaci Bosko Buha , posle par neuspesnih pokusaja pogadjanja-cigancenja!



Pozdrav od ,,Novajlije”!!!


A sta bockaju novajlije proveri u galeriji!!!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno