Izvodjenje curvecast-a

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
                  Zvuci ok da se pojedinim tehnikama daju nova imena radi usavrsavanja i boljeg objasnjenja. Na jednom linku koji je Igor bio postavio bilo je bas dosta njih. Virtuelni casting ili kako vec, a danas bas vidim da su ga ugasili. Kad smo vec kod obrazovanja lukova...Kakvo je ime kasta( ili jos bolje menda) kad plasiramo musicu ispod granja na drugoj obali?  Ili jos bolje da ne bi bilo nerazumevanja..... Kojom tehnikom plasirate musicu kad granje dodje na, recimo, 50-60-70...cm,iznad vode a razdaljina je velika? Aj neka bude od 15-20 metara. ovde je naziv u celoj recenici bas me zanima engleski.
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Nebojša,mani se od te"kurve"(curve) više i idi motaj muve !!!  :hammer: :hammer: :hammer:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
nespetro je napisao(la):
                  Zvuci ok da se pojedinim tehnikama daju nova imena radi usavrsavanja i boljeg objasnjenja. Na jednom linku koji je Igor bio postavio bilo je bas dosta njih. Virtuelni casting ili kako vec, a danas bas vidim da su ga ugasili. Kad smo vec kod obrazovanja lukova...Kakvo je ime kasta( ili jos bolje menda) kad plasiramo musicu ispod granja na drugoj obali?   Ili jos bolje da ne bi bilo nerazumevanja..... Kojom tehnikom plasirate musicu kad granje dodje na, recimo, 50-60-70...cm,iznad vode a razdaljina je velika? Aj neka bude od 15-20 metara. ovde je naziv u celoj recenici bas me zanima engleski.
Za zabacivanje pod granje ti ne treba krivina, za to je najbolji pendulum(klatno) cast,  varijacija je side cast-a stap je pod uglom od 45 ili vise putanja vrha stapa nije SLP vec je malo udubljena (konkavna)-sto je udubljenje manje loop je uzi, dobra mu je strana sto i ako konac zakaci granje koje visi muva se podvlaci pod isto bez zakacinjanja jer je loop naopako postavljen tj fly leg of the loop  je dole a rod rod leg je gore .
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Hocu Sasa, veceras se skupljamo u klubu radi motanja.... :D  Za curve( citaj cast) ne bismo nikad imali vremena leti. A sad valjda je ok.



Mislis na to da kada podizemo prednji stop iznad zadnjeg izazivajuci tailing loop da se to zove pendulum? Ovaj kast mnogo vise koristim da dam musici dead drift uglavnom nizvodno provocirajuci veliki TL. A retko za zabacivanje ispod granja. Tehnike je pre svega zahtevna i iziskuje veliku koncetraciju da se plasira pravilno i precizno. Obicno su najvece ribe bas tu ispod granja i obicno imamo samo jedan pokusaj. Mozda najimponirajuci cast od svih. Ubija.
Na izazivanje luka sam mislio.  Ali bez sidecasta. 
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
            Mislim da na istu stvar mislimo, jer da bi dobio ovakav oblik loop-a mora se tailing loop odmotati.Inace je nemoguce drugacije. Malo sam sad u skripcu sa vremenom da udjem u detalje izvodjenja, ali je osnova da se ide u prednji stop dosta visoko i posle premotavanja loop-a se dobija oblik loop-a koji si prikazao kao pendulum.
              Obicno se utice na velicinu petlje podizanjem ili spustanjem vrha stapa. dakle spustanjem je povecavamo.
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
Nesperto, tu nigdje nema TL-a.TL je zabačajna greška u bilo kom zabačaju.Pendulum cast, kao što ti je i nacrtao Igor, je svaki zabačaj gdje su zamjenjene strane nogu lupa.I ne smije doći nikako do TL.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
            Ok. Aj da probam da objasnim na sta mislim.
                  Kod ovog kasta, znaci zelimo da nam musica dodje sa donje strane. Koliko je meni poznato, okrenuti loop za 180 stepeni je nemoguce (onako kako je prikazan na Igorovoj slici). Evo kako je to meni poznato:
                  Pre nego krenemo sa izvodjenjem ovog kasta, pozeljno je da obrazujemo uzane lupove ali bez prevelike brzine. U back kastu( neposredno pre izvodjenja prezentacije) je veoma vazno da izvrsimo visoki stop. Na ovaj nacin cemo kompezirati uspinjanje kanapa u prednjem stopu, time sto ce sad imati pritisak nadole.
                  Dakle krecemo iz zadnjeg stopa, ruka je u visljoj poziciji nego obicno i zapocinjemo front cast spustanjem lakta i sasvim malim dodavanjem u zglobu zbog "pecanja" kanapa. U trenutku kad trebamo otvoriti ugao izmedju podlaktice i nadlaktice, prestajemo sa spustanjem lakta i brze ( akscelirajucom brzinom) podizemo celu ruku istovremeno otvarajuci ugao podlaktice i nadlaktice i stop...
                Dakle zaustavljamo stap kad nam je ruka u visini ramena na 11 sati i iz ove pozicije ostavljamo da se loop ( ili mozda bolje-petlja) fino razmota bez pomeranja stapa. (slika)
                  Pazi sad. Ako sad spustamo vrh stapa na dole, petlja se nece razmotati. Ovakva prezentacija je zaista odlicna kad pecamo nizvodno i zelimo dugacki drift musice. Time, koliko rano, brzo i dugacko spustamo stap na dole,odlucujemo velicinu petlje.
                  E sad ovo sto je Igor postavio. Ako zaustavimo stap nesto nize, tj na 10 sati, i odmah posle ispravljanja stapa privlacimo ruku sebi i ujedno je podizemo na 11 - 12 sati, ubrzacemo razmotavanje petlje i tek pri kraju kretanja dobiti loop kao na Igorovoj slici. Dakle sad je aktuelno zabacivanje ispod granja. Obicno su duzine u ovom kastu oko 15-18 metara.
                  Dakle ovo jeste jedan ogroman tailing loop, ali je kontrolisan i izveden sa odredjenom namerom. Tu je razlika.
                Probaj zeko: Najteze ce ti biti da ispravis petlju u visini koja ti je potrebna.

                 
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Daj ti iskopaj neki video za ovo sto si ispisao, a za ono da je nemoguce (okrenuti loop za 180stepeni) da donja noga bude gore i gornja dole, to cu da te preslisam kad budes dosao!!!
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
                To Djole... :tbumb:  Ima se ubedjujemo uz jedno stotinak "ziveli"  :hammer:

                Nemam pojma gde da nadjem video. Ovde je jos mnogo u minusu, a napravicu neke svoje i za ovo i dosta njih za underhand.
                  Aj opet procitaj post zivota ti!
 

zekafly

Senior member
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
154
Broj reagovanja
0
Šta da probam, Nesperto.Pričamo o sasvim običnom zabačaju koji se zove PENDULUM.Nema šta da probavam.

Ovo gore si zakomplikovao ..... Bolje dođi pa nek ti Đoša pokaže.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Ovo na zadnjoj skici je razvoj lose izvedenog Pendulum cast. Lose izveden je zato sto ima tailing loop. U pravilnoj izvedbi izgleda kao na Igorovoj skici, ali usmjeren prema dolje. Preciznije, noga loop-a od stapa ide koso dolje. Noga koja nosi muhu ide nisko, paralelno s vodom ili tlom.

Kod doista dobre izvedebe ovog zabaca suha muha moze odskociti po vodi nekoliko puta kao zabica i uletjeti na mjesta doista nedostupna drugim zabacajima.

Pravilna izvedba vidi se u 2,38 minuti ovog filmica:

http://www.youtube.com/watch?v=f8ghKMLrfIo

(Demonstrator zabac naziva "Underhand Cast-om", sto je drugi naziv za Pendulum u dijelovima Amerike i Britaniji. Ne treba ga mjesati sa skandinavskim Underhand-om, odnosno Switch ili Streight line spey castom.)
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
O istom castu pricamo samo sto ne baratam engleskim nazivima. Mislio sam da mi nikad nece zatrebati al...ne lezi vraze. Ovde se pendulum naziva " Bukt som slår undenifra" a na njega sam mislio posle recenice: E sad ovo sto je Igor postavio......

A sto se tice namernog izazivanja TL, meni jeste koristan cast jer mogu regulisati duzinu drifta musice pri nizvodnom pecanju.
 
Vrh Dno