Jaz (Leuciscus idus)

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Moja prva riba ulovljena muvom. Pod ribolovačkim pričama na našem forumu sam več nešto o tome govorio. http://www.musicarenje.org/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=225.0
Leuciscus idus je ciprinidna riba koja živi u manjim jatima dok odrasli veči primerci žive samotarski. Živi u večim rekama i jezerima pa i ostalim stajačim vodama. U rekama ga nalazimo u zoni mrene i deverike. Naraste do 80cm. Živi od 10-15 godina. Mresti se od marta do juna u velikim jatima. Tada migriraju i zalaze u pritoke. Zimi se povlači u dublje delove reke ili jezera a u proleću i leti vrlo rado ide na pašu na poplaveljne delove ili pliće delove. Hrani se vodenim insektima i larvama. Veči primerci vrlo rado napadaju i sitniju ribu.
Ja sam ga lovio na Vuki i Dunavu nimfom. Preporučio bih korištenje indikatora kojega ja nisam koristio tada. Nimfu treba voditi nešto pri dnu. Njegovi napadi su odlučni...iz mog iskustva. Na mirnijim tokovima se može pecati i povlačenjem nimfe ili maloga (do 3cm) strimera.
Vreme je da posvetim i par reči mojoj prvoj muhom ulovljenoj ribi. Jednom prilikom ču i nešto više da napišem.
Primetio sam da među nama ima još takvih koji su muhom lovili Jaza. Molim vas da i vi podelite svoja iskustva sa nama.
Mislim da sam Milančeta video kako se na jednoj slici smeši sa "protfišem" ;)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
sebastian je napisao(la):
Mislim da sam Milančeta video kako se na jednoj slici smeši sa "protfišem" ;)
Prozivka :D :D :D Da ima galerije - svi bi je videli :-* Moja iskustva vezana su samo za prolećne velike vode kada dolazi u jatima u plavnu zonu (usred Pančeva :)) i lovio sam ga na suvu muvu koju bi povlačio (cimkao) po površini! Nisu bili neki komadi ali je zabava bila kompletna - uzimao je agresivno  :D.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
U okolini Niša nigde nema jaza i ja samo mogu da zavidim mušičarima koji ga love. Nikad ga nisam ni video, a kamoli ulovio. Uživao bih u mušičarenju tog, najbližeg, klenovog srodnika. Možda uskoro posetim Dunav na nekoliko dana i probam da ulovim mušicama jazove.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix jako lepa je to riba, ima crvene peraje i nešto svetliji je od klena...oblikom, vrlo su si bliski. Borac je odličan! Biraj limane do 2m dubine...uglavnom područje mrene i deverike...a dunav je takav nepredvidiv pa možda se zakuca i kakva 10kilska mrena ili 5kilska deverika  ;) Ako bude smorno onda probaj malo prihraniti  :D ;) Tek toliko da se nešto počne dešavati jer dunav je velik i ko nije proveo na njemu neko vreme može da doživi jalove izlaske. Odnosno može da traži određenu ribu gde je nema a voda je uglavnom svuda mutna...ali i dunav ima mesta gde je voda bistra (a to su čisti dragulji dunava, retkost). Ako ideš na dunav preporučio bih ti da imaš pored sebe nekoga ko pozna ta mesta na koja bi išao. Opet ti si iskusan ribolovac i ti bi se verovatno i sam snašao, mnogo toga znaš i ako bi sam istraživao nepoznatu ogromnu reku to bi za tebe verovatno bio veliki izazov...

sretno i mnogo velikih bucova i JAZEVA (viđao sam ih oko 5kg uhvačenih plovkom)  ;) :blush:

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Najverovatnije ću posetiti Dunav ispod Đerdapa. Kažu da je u tom delu najčešće potpuno bistar.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
    Greska, Mixe:eek:. U blizini Nisa, jaza ima u Vlasinskom jezeru. Tamo sam ja i uhvatio jedinog u zivotu, pecajuci klena na suvu muvu. Nije bio veliki (oko 25cm), ali sam cuo da su neki drugi musicari odlicno prolazili na ovoj vodi, loveci i krupnije komade.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Čuo sam da jaza ima na tom jezeru, ali nekoliko stvari mi pravi problem u vezi s tim.
Prvo, treba proveriti kod stručnjaka da li je to zaista jaz, jer u tom jezeru žive (koliko sam čuo) bodorka i neka makedonska crvenperka, koje bi lokalni ribari mogli olako da nazovu jazom. Jedno vreme, početkom devedesetih, kalifornijsku pastrmku tamo su nazivali zlatovčica  :doh:.
Drugo, kad god sam došao na Vlasinsko jezero, istog trenutka me hvatala neprestana kiša, koja je prestajala samo kad bih se ja spakovao i otišao. :doh: Zbog toga sam i zauvek prestao da ga posećujem još 1990. godine. :( Tada nije bilo ni klena, ni beovice, ni bodorke, samo pastrmke, grgeča itd.
Treće, nekako je daleko i izvan je uobičajenih jednodnevnih tura niških ribolovaca.
Ipak, zbog jaza ću pokušati ponovo da mušičarim na Vlasinskom jezeru.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Koliko mi je poznato, na Vlasini nema jaza, osim ako posle 94.godine nije unesen (mozda kad i som?)
Svega ostalog navedenog uglavnom ima.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
  Nisam bas neki strucnjak za vrste i podvrste riba. Identifikaciju nepoznate ribe koju sam ulovio tj. jaza(?) izvrsio je drugar koji je bio sa mnom a koji je hvatao dosta jazova na Tamisu. Takodje, jos od nekih musicara sam slusao price o jazu u Vlasini. Koliko su oni bili u pravu, stvarno ne mogu da kazem. Ipak je Pedja strucnjak u toj oblasti.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Sasvim je moguce da je posle onoga kad smo mi, a kasnije i kolega Maletin iz N.Sada radio, sa somom stigao i jaz, nista cudno za nase (lose) prilike.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
I ja sam puno puta čuo da na Vlasinskom ima jaza, ali kada sam tamo pecao par puta nisam ga uhvatio. Ipak, raspitivao sam se kod ljudi koji tamo stalno pecaju, i svi tvrde da ima jaza, čak su ga i veoma lepo opisali. Sreo sam čak i mušičara koji je lovio klenove i plašice i baš sam ga pitao za jaza, kaže da ga ima.

Po meni dostupnim podacima, tamo jaza ima najmanje 6-7 godina i vrlo je verovatno da je stigao prilikom poribljavanja somom i deverikom, a čuo sam da je puštana i štuka (koja ako bi se primila...  :tbumb:).

Ipak, mušičarske ribe Vlasine ostaju klen, plašica i veoma alava "sivopera" crvenperka, verovatno poreklom iz Ohrida.

Inače jazovi su 2006-te lovljeni na Južnoj Moravi čak do Grdeličke klisure! Kad ima smuđa, što ne bi i jaza.  8)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uhvatih potočne mrene, mrenu, karaše, buborke, šarana i soma na mušicu, pa valjda ću i jaza! :lol: Bio sam blizu Vlasinskog jezera, ali ga nisam obišao. Strah od kiša i pljuskova koji su me uvek dočekivali uvukao mi se u posvest! Zadržao sam se na pastrmkama u reci, ali bih mnogo više voleo da na mušici imam tog čuvenog lepotana, jaza.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
za extra super doživlja u mušičarenju jeza preporučio bih ti da ga loviš posebno sledeče godine između marta i juna....tada se skuplja u velikim jatima iz večih reka traži manje pritoke ili polplaveljene pliče površine. Nije zaštičen zakonom prilikom mresta a i nije ni nešto ugrožen (koliko sam upoznat). Taj period ti preporučujem jer tada možež da uloviš komade i do 5kg ali uglavnom između 2-3kg. Posebno je to što znaš da češ loviti dobro i skoro da možeš birati ribu koju želiš. Ja sam ima jednu takvu priliku koju sam propustio zbog nekih obaveza i lovio sam ga kada je več slabije bio lovljen. Samo u par slučajeva na viđeno a tada je to vrlo lako. Povlačenjem i puštanjem nimfe nizvodno. 

evo jedne simbolične slike kako je izgledala ta moja prva jazovska muva muva koju sam kopirao iz članka nekog časopisa gde se govorilo o klenu i mokrim klenovskim muvama...jednom kada mi se bude dalo ču navezati tu istu samo onako ružno neču biti sposoban ponoviti  :D beše mnogo gadna ali je radila svoj poso'  ;)

Pronađi mesta sa peskovitim ili šljunkovitim dnom i malo jačom strujom. Plašljiv je. Dobar borac. Također na jesen se da lepo loviti. Ovaj period je malo kilaviji, u avgustu je bolje plivati i laditi se ;) lol Glede njegove prehrane fazanov rep i zečije uvo bi bili idealni, također češke nimfe a verovatno i onaj moj crvič...sigurno i druge kojekakve nimfice. Recimo da bi veličina udice bila u rasponu 14-10#.
Verujem da češ ga več u prvom ribolovu prevariti...iskoristi svo svoje klenovsko znanje, to znači prikradanje + ostala znanja iz mušičarenja ciprinida...uveren sam, sa tolikim iskustvom kojga imaš, da češ ga uloviti.
 

Prilozi

  • 00.jpg
    00.jpg
    6,4 KB · Pregleda: 345

gasa

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2006.
Poruke
79
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Jaz se pojavio i u Juznoj Moravi vec nekoliko puta cujem price od plovkarosa da hvataju male jazove(protfishe) ko saka a u to sam se i uverio pre neki dan kad sam na Moravi video jato riba u dubini do kolena kako se okrecu po dnu.Mislio sam da su to mali skobalji i bacao sam nimfice ali nista zatim sam presao na suve musice i prvo sto mi je palo na pamet je crveni spiner ,vec u drugom zabacaju sam zakacio malog jaza dužine 15cm.
Ima ga u velikom broju ako se tu zadrzi bice interesantno ,inace u njihovoj blizini se svemena na vreme pojavi i neka grabljivica i onda sve prsti od riba jedva cekam da se pojavim na Moravi.Ovog puta pripremljen i za grabljivice!
Pozdrav.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Čestitke  & :respect1: oduševo si me s tim da si ih lovio suvom  :drool: :tbumb: Probaj i ovim  ;)
index.php

Na to treba da udari i onaj veči (http://www.musicarenje.org/index.php?option=com_smf&Itemid=26&topic=764.0).
ili ovako nešto
main.php

isto se radi kao crv samo da se dodaju nogice i telo podloži dubbingom da bude malo mesnatije  ;)

Svaka čast...verovatno ovo moje oduševljenje ispade toliko jer je to moja prva riba ulovljena muvom.

:respect1:

Želim ti onog debelog od 4kg, da ti ljuljne štap  ;)

Ako imaš onakve potamophylaxe kao što su od Mixa to bi također bilo  :tbumb: ... veliki Jaz bi to morao mljacnuti sa zadovoljstvom.
 
Vrh Dno