Jaz (Leuciscus idus)

gasa

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2006.
Poruke
79
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Hvala Sebastijane imam te nimfe i verovatno cu ih probati nego mi sad nesto drugo zaokuplja paznju a to su krupni klenovi .Moj kum je zakovao jednog od preko kilo ipo vec sledeceg dana jos jednog ali mu se otkacio tako da cu pustiti jazove da porastu :yeswink:
Hvala ti za savete i na odusevljenju. :hammer:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
Pecam juce dugim, teskim tubama. Taman se ceo sistem ispravio ispred mene, i ja spreman da pocnem sa povlacenjem runing line-a, TAP, udarac. Bio je daleko od mene al sam po stomaku i jacini ribe pomislio da je pastrmka od par kg. Izadjem na obalu, i pocnem sa namotavanjem posle prve kontre.

Fazon je ovde brzo motati prvih nekoliko sekundi jer se pastrmka moze donekle privuci pre nego shvati sta se desava. Ocekujuci prvi beg nastavljam sa motanjem i reko zeznuo sam se. Mala neka. Nikakav otpor. Da kazem samo da je u pitanju dvorucnjak od 15,6 ft. Tek kad je riba bila nesto ispred mene i na povrsini, vidim da nije pastrmka. Srebrna boja.... ko klen. Izvucem je napolje, i odnesem da kolege Norvezanina, koji je bio nesto iznad i pitam ga koja je ovo riba? Kaze  `` vederbuk`` iliti po naski Jaz. Cudno mu je bilo sto je dosao u tako brzu vodu. Obicno su  mnogo nize pri ulivu reke u jezero. Nisam ga merio ali je bio tu  oko 1,5 kg. Nazalost nemam ni sliku ulova. Na ovom stapu se osetio kao mnogo slabiji borac od pastrmke i bas mi zao sto nije dosao na jednorucni. Sigurno bi bilo mnogo zanimljivije.

Kakva su vasa iskustva sa ovom ribom? Kakav je u stvari borac?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
moja prva riba na fly  :D ma dobar je on borac na finiom priboru  ;) i zahvalan za ribolov kada ga se pronađe u jetu....sada on oće da uđe iz večih i mirnijih vodotoka u manje i brže zbog mresta i tada je najlakša meta ribolovaca. Kao i klena, ulovio sam ga na prirodne mamce i umetne od varalica do mušica (nimfe i mali strimeri).
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Najveće sam hvatao pre desetak godina,to su bile ribe slične toj koju si ti ulovio,i na sedmici su to bili sasvim pristojni borci.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
Jeste li probali da ga spremite za jelo? Ovde, kog god sam pitao posle, kaze da se ne jede.

E sad, ili su ``azdisali`` ili je stvarno los za jelo.
 

MAFKE

Senior member
Učlanjen(a)
23.12.2012.
Poruke
363
Broj reagovanja
1
Lokacija
jagodina
  Navodno  ''Protu'' stavljaju ispred klena po ukusu mesa. Mnogo vise kostiju ima  od klena ,a po ukusu su tu negde. Mada iz manjih brzih reka

punijim kiseonikom klen je po meni ukusniji. Jaz obitava u mirnijim vodama i vecim rekama.

Jedne godine je iz V. Morave popunio recicu koja protice kroz moj grad,tako da klena nisam video dobar deo sezone. Mnooooogo je bolji borac na

stapu i svaki primerak od  oko 300 gr mi je pruzao  lep osecaj na stapu. Zao mi je sto ga vise nema u  Moravi ni u pomenutoj recici,cak protfis od

200 gr daje utisak  da na stapu imas klena duplo vecih dimenzija,upire se repom od ribolovca ka sredini reke do poslednjeg casa. Borac  :tbumb:.
 
Vrh Dno