Jesen

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Imamo već dosta postova o jesenjem mušičarenju klena, u raznim temama, ali možda je najbolje da imamo ovakav naslov, kako bi izneli sva iskustva iz ovog zanimljivog klendžijskog perioda.
Po ko zna koji put ponoviću mušičarima, da oktobar, novembar, pa čak i decembar nisu "za bacanje" i da tokom ovih meseci možemo mušičariti klena sa podjednakim uspehom kao i tokom leta ili proleća.
Tokom jeseni nisu retki dani sa masovnim presvlačenjem vodenih insekata, a dešavaju se i rojenja kopnenih insekata, najčešće mrava.
Pre neki dan sam imao svoj najuspešniji (po broju ulovljenih komada) dan ove sezone na klenovskoj Toplici. Pali su neki mravčići i reka je proključala. Imao sam pogodne imitacije i ruka me još uvek boli od kontriranja i zamaranja stotina klenova.
Ovom prilikom ću se osvrnuti na jedan problem, koji se malo ređe javlja tokom leta ili u lovu drugih vrsta. Radi se upravo o tim neverovatno brojnim napadima i akcijama, koje čine da muva bude stalno napljuvana i mokra. Nema se dovoljno vremena za sušenje, jer ponekad riba bućka na sve strane, napada na gotovo svaki zabac, a jesenje sunce nema dovoljno jačine da muvu brzo osuši. Raspucavanje i upijači pomažu, ali sve to nije dovoljno ako muva nije prilagođena ovako uspešnom ribolovu.
U ovakvoj situaciji, nema mesta nežnim materijalima. Ja sam potpuno odbacio CDC, pauna, zečje dabinge... i obilato koristim antron, polipropilen i nešto petlovih pera. Balza i poliuretan bi bili odlični, ali jesenji klenovi ne vole bombastične muve i radije napadaju malo nežnije mamce.
Najbolji izbor su palmeri u veličinama 18-14 i BWO pun sintetike u veličinama 16-14. Treba imati što više sličnih muva, za slučaj da klenovi pošandrcaju i naš ubitačni mamac provede više vremena u njihovim ustima, pod vodom, nego u vazduhu.
Postoji još jedan razlog da višestruko pljuvana muva bude visoko na površini vode i u top kondiciji. Ponekad je osvetljenost vrlo slaba, jer se Sunce jedva probija iskosa kroz gusto granje priobalnih vrba. Sve je nekako tamno i muva se teže uočava. Ako nije čupava i dovoljno suva, biće neprijatno pratiti je...

... bla, bla, bla... razblebetah se o muvama koje se brzo suše i dugo traju, ali to je prvo što treba obezbediti pred jesenje mušičarenje klena. Nastaviće se...
 

Prilozi

  • Jesenje klendzijske.jpg
    Jesenje klendzijske.jpg
    49,6 KB · Pregleda: 503

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vreme drugog sezonskog rojenja BWO-a počinje sa hladnim kišama, a ovih dana je baš toplo i sunčano. Ipak, reke sada pokazuju punu lepotu i treba ih obići, bez obzira na to što je aktivan uglavnom sitan klen.
 

Prilozi

  • oktobarsko klence.jpg
    oktobarsko klence.jpg
    24 KB · Pregleda: 435

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Znam da je post odavno ali moj problem je skorije prirode pa eto pitanja...

Reka je konstantne sirine desetak metara, dubine oko pola sa velikim dugackim virovima dubine i do 1,2m na svakih stotinak metara toka. Posle jednog izlaska kad je drugar capio lepog klena koji napao veliku muvu od policelona kao torpedo i savio drugarovu trojku do vode takve gogonje samo vidimo kad ih poplasimo. Ima ih velikih, ali bas bas i to u mnozini... velikoj... u svakom viru...

Voda je potkopana, kamenita, sa lepom vegetacijom na obali, ma klenovski raj... Menjali smo sve zive musice, bacali najdalje sto moze, podvezi pol metra da sto manje pljuska i ni da glonu.
Javljaju se sitni do 15cm i bela sica koja udavi musice.
Rekao bih da je vodostaj cele godine nizak i da s proleca  ide i metar gore.
U cemu je problem????????
Ne pisem koja je reka jer hocu da lepo dodjete kod mene u Kg pa da vas ja vodim, da vidim majstore na delu.

A posto je ovo post Mixmastera eto poziva i pitanja i bez preterane duhovitosti i pametovanja
problem je konkretan i ako ga ne resim hvatacu ih zubima belim :mad:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Strasni, mušičarenje klena je nauka potpuno jednaka (npr) mušičarenju pastrmke o kojoj je napisano hiljadu knjiga. Ti bi hteo da u jednom postu dobiješ odgovor kako uloviti jednu vrstu ribe, a to je nemoguće. Ja bih voleo da ti pomognem, ali ne znam odakle da počnem.
Molim te, odaberi adekvatnu temu i budi precizniji. Nađi "Prikradanje ribama", pa tu postavi neko pitanje. To je "A" iz abecede mušičarenja klena (i većine riba) na rekama širokim 10 m. Daj da vidimo da nije u tome problem.
Sumnjivo mi je i ovo "bacali smo što dalje...". To je katastrofalna početnička greška u 95% mušičarskih situacija.
Kakav ti je predvez i konac? Koje muve koristiš?....MILION TEMA! :doh:
Hajde, jedva čekam da ti odgovorim, ali nemoj pod ovim naslovom o svemu. Ovo je tema o specifičnom, finom jesenjem mušičarenju klena, na koje ja odlazim RIGHT NOW! ;)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
meni se cini da si rekao da ti je predvez-podvez pol metra, ako mislis na samo 50cm onda ti je tu jedna od gresaka, mora da bude bar 4puta duzi, ponekad i vise, pozeljno je da bude i konusan, zbog lepse prezentacije....
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
oholi predvez je konusan i dugacak koliko treba a podvez je silk, monofil
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
strashni je napisao(la):
oholi predvez je konusan i dugacak koliko treba a podvez je silk, monofil

I ja se stvarno pitam sta radite sa tako kratkim podvezima-tipetima. Pola metra je nista!
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.100
Broj reagovanja
300
Lokacija
Svrljig
Čovek je siguran sam mislio na vršni deo predveza koji i kod mene retko kad prelazi pola metra.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
uživač je napisao(la):
Čovek je siguran sam mislio na vršni deo predveza koji i kod mene retko kad prelazi pola metra.


Ja kad na toliko skratim tipet do 80cm, odmah ga menjam ako ne i ranije.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.100
Broj reagovanja
300
Lokacija
Svrljig
simpson H je napisao(la):
uživač je napisao(la):
Čovek je siguran sam mislio na vršni deo predveza koji i kod mene retko kad prelazi pola metra.


Ja kad na toliko skratim tipet do 80cm, odmah ga menjam ako ne i ranije.

I ja bih stavljao duži taj vršni deo ali obzirom da veoma često pecam na reci širine 4-5 m obrasloj skroz, duži predvez mi nije neophodan. Na većoj vodi (široj reci) stavljam duži predvez.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
A sta je kad stavis samo tipet-podvez na kanap i on bude 5-6 m? Ovde nema konusnog ili pletenog predveza, samo tipet!!

Sta cemo sad??

Tj mozemo li bez predveza  i jeli moguce sa ovom kombinacijom dobiti bolje rezultate. Ja dobih detaljno objasnjenje i ukapirah.  :)


 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.100
Broj reagovanja
300
Lokacija
Svrljig
Djole je napisao(la):
A sta je kad stavis samo tipet-podvez na kanap i on bude 5-6 m? Ovde nema konusnog ili pletenog predveza, samo tipet!!

Sta cemo sad??

Tj mozemo li bez predveza  i jeli moguce sa ovom kombinacijom dobiti bolje rezultate. Ja dobih detaljno objasnjenje i ukapirah.  :)

???
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ne kapiram kako ces bez predveza da plasiras suvu musicu kako treba? Ako je nimfa u pitanju onda ok to i jeste jedan od nacina da se ona spusti duboko i vodi kako treba.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
simpson H je napisao(la):
Ne kapiram kako ces bez predveza da plasiras suvu musicu kako treba? Ako je nimfa u pitanju onda ok to i jeste jedan od nacina da se ona spusti duboko i vodi kako treba.

:yeswink: Ovo drugo.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Tema je "Jesen", a odeljak u kome se nalazi "Mušičarenje klena". Sada je jesen, a klen je najpopularnija mušičarska riba Balkana. Moderatori, može li mala pomoć da se ova aktuelna tema očisti od predveza i tippeta?
 
Vrh Dno