Jos jedan pocetnik - jos jedna dilema oko izbora prvog stapa

dovla84

Senior member
Učlanjen(a)
06.06.2013.
Poruke
135
Broj reagovanja
0
Zdravo.
Moje ime je Vladimir. Odavno imam zelju da se oprobam u musicarenju jer se sama filozofija discipline poklapa sa nekim mojim zivotnim stavovima. Pecanje na plovak sam izbegavao, varalicarenje takodje. Pecao sam na takozvano "perce" jer mi je omogucavalo relativno prirodno plasiranje mamca uz minimalno plasenje ribe. Musicarenje mi se cini kao vrhunska vestina pa bih se oprobao u tome i ne sumnjam da ce postati moja nova opsesija.
Elem, resio sam kupiti stap za pocetak. Kolicina novca koja mi je na raspolaganju za stap je oko 7000din. Obisao sam par lokalnih radnji i pronasao neke stapice koji mogu odgovarati. Evo o kojim modelima se radi:
1.Capture Kjos Fly  duzina: 8'6 , #4-5 karbonski , cena: 5100din
2.Comor Flyteck X3 duzina: 8' , #4-5 trodelni , cena: 5100din.
3.Sonik sk8 duzine: 9' , #5 cetvorodelni , cena:7000din.
4.Sonik sk8 duzine: 9' , #4 cetvorodelni , cena:7000din.
Pecao bih najvise na rekama Studenica (i pritoke), Ibar (i Ribnica koja se uliva kod Kraljeva) i Z.Morava. Naravno, ne iskljucujem mogucnost da cu pecati i negde drugde ali sam najcesce u ovom reonu. Vrste koje bih pecaoje uglavnom su klen , bucov, pastrmka.
Bio bih vam zahvalan za savet oko pomenutih stapova posto novca nemam bas mnogo pa ne mogu kupiti ono sto srce zeli :).

P.S.
Dobrodosli su i predlozi oko kupovine kanapa (marka, tip, cena). Nekako mi se cini da bi mi najvise odgovarao DT tip.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ja sam uvek za sto laksu varijantu ,znaci u ovom tvom slucaju #4..za klena i pastrmku i #3 ti je dovoljna s obzirom na primerke koje nase vode poseduju,cak i bucov moze sa istim da se lovi ..ja sam se ucio na stapu 5/6 i grdno se zajebo,kad sam uzeo manju tezinu progledao sam...u svakom slucaju vec ce se neko javiti sa vise iskustva od mene ali na kraju ce biti na tebi da odlucis sta ces kupiti...
i na kraju WELCOME
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
dovla84 je napisao(la):
Pecao bih najvise na rekama Studenica (i pritoke), Ibar (i Ribnica koja se uliva kod Kraljeva) i Z.Morava. Naravno, ne iskljucujem mogucnost da cu pecati i negde drugde ali sam najcesce u ovom reonu. Vrste koje bih pecaoje uglavnom su klen , bucov, pastrmka.
za ove reke i ribe idealna ti je klasa 5 . nemoj da kupis ni jedan od navedenih stapova . za pomenute pare bilo je na forumu boljih stapova u ponudi a sigurno ce naleteti jos neki
 

dovla84

Senior member
Učlanjen(a)
06.06.2013.
Poruke
135
Broj reagovanja
0
Hvala na savetima i dobrodoslici  :).
Imam par pitanja: Zasto nije preporucljivo za pocetnika da pocne sa stapom koji je "fast" - svi preporucuju "medium fast"? Kako se ova dva tipa odrazavaju na ucenje FC-a? Da li cu losije ili sporije uciti na "fast" stapu?

Hvala unapred.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ako imas ambicije da naucis i minimum talenta naucices se i sam i to na kinezu od 10e , bar do mere da ti je dovoljno da mozes lepo da pecas
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.113
Broj reagovanja
942
Lakše ćeš da naučiš sa full flex ili medium fast nego sa fast štapom jer fast štapovi trpe manje greški kod bacanja i sve treba da se brže i preciznije radi kod bacanja sa fast štapovima.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Sa full flex ces da naucis nikada a mozda ni tada.

Poslato sa Kineza P1(ubice Iphone) koristeci Tapatalk2

 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
dovla84,
naucices sa bilo kojim stapom koji kupis, sasvim dovoljno da lepo pecas na studenici i tolisnici pastrmke , a na moravi klenove i belune .
obrati paznju samo na izbor stapa za pomenute vode . nikako cetvorka strogo petica. i to koliko mozes da se pruzis vise ces uzivati u ribolovu
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
208
Lokacija
Zvornik
silvio je napisao(la):
Lakše ćeš da naučiš sa full flex ili medium fast nego sa fast štapom jer fast štapovi trpe manje greški kod bacanja i sve treba da se brže i preciznije radi kod bacanja sa fast štapovima.
Zar nije obrnuto?
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
dovla84 je napisao(la):
Hvala na savetima i dobrodoslici  :).
Imam par pitanja: Zasto nije preporucljivo za pocetnika da pocne sa stapom koji je "fast" - svi preporucuju "medium fast"? Kako se ova dva tipa odrazavaju na ucenje FC-a? Da li cu losije ili sporije uciti na "fast" stapu?

Hvala unapred.

Ako pravilno pocnes da ucis, uz pomoc instruktora ili dobrih saveta iz knjige, nece ti biti tesko poceti ni sa fast ni sa med. fastom. Mada je ucenje med. fastom bolje jer daje bolji osecaj u ruci, bolje se oseca punjenje i tajming. Ima tu jos toga....
 

dovla84

Senior member
Učlanjen(a)
06.06.2013.
Poruke
135
Broj reagovanja
0
Hvala za savete. Mozete li mi reci vase misljenje o Vision Vipu stapu?
Evo sta pise u katalogu:
"-Medium fast action
- Four piece rods
- Dark brown blanks with yellow markings
- Half wells in the lighter models, full wells inthe heavier models
- Great value for money ratio"
Sta znaci "Half wells in the lighter models, full wells inthe heavier models"?
Cena je oko 12000din.
 

drrobin

Junior member
Učlanjen(a)
20.01.2012.
Poruke
26
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Za 120 evrica bilo je u oglasima odlicnih stapova (Sage, Redington..). Ako neces da cekas mozes da uzmes taj stap Vision ima dobre stapove.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
tommylee je napisao(la):
Zar nije obrnuto?

Nije ni obrnuto!

Makar 100x je receno i napisano zasto su za ucenje FC najpogodniji med-fast stapovi, i prava je steta sto se to jos nije naucilo.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
dovla84 je napisao(la):
Sta znaci "Half wells in the lighter models, full wells inthe heavier models"?

Dovla, to ti je opis oblika drske stapa. Otkucaj u google full wells i half wells i videces razliku u obliku. Standardno za najveci broj proizvodjaca.
 

dovla84

Senior member
Učlanjen(a)
06.06.2013.
Poruke
135
Broj reagovanja
0
Hvala za informacije i savete. Pocetnik sam a kad nesto ne znam volim da pitam :).
Sacekacu jos 10tak dana sa kupovinom stapa posto se mozda pojavi na oglasima neki (izmakao mi je Greys Streamflex #5  :doh: )
 
Vrh Dno