Kako da povezem konektor sa koncem ?

...:::Vladan:::...

Junior member
Učlanjen(a)
15.01.2009.
Poruke
52
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Pozdrav svima ! Nije mi jasno kako da povezem ovaj konektor sa koncem... Hvala unapred 
 

Prilozi

  • IMG_0514.jpg
    IMG_0514.jpg
    145,5 KB · Pregleda: 377

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
To providno treba da je silikonski bužir.
Skrati ga na dužinu od 2 cm.
Navuci ga na konektor skroz do omče.
Konektor je kao pletena mrežica i  konac uvuci u konektor do bužira. Samo polako da se ne raspreda konektor.
Navuci bužir preko preko konektora i konca 4 -5 cm.
Višak konektora možeš da odsečeš.
Nema potrebe da stavljaš bilo kakav lepak. To drži odlično.
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
Prozirni gumeni bužir prvo navučeš na konektor, tako da dođe do kraja (omče). Zatim kraj špage umetneš u konektor, i navlačenjem konektora (cm po cm) kraj špage dovodiš skroz do omče konektora. Zatim jednostavno navučeš bužir preko špage koja je u konektoru.

Savjetujem ti da slobodno malo skratiš gumeni bužir, sasvim je dovoljno 5 cm. Ako budeš imao problema sa umetanjem špage u konektor (zbog raščupanosti odrezanog kraja istog), u konektor umetni čačkalicu i laganim plamenom spali račupane niti konektora, i dok je još toplo formiraj ravan završetak. Trajnost konektora produžit ćeš ako gumeni bužir prilikom navlačenja na špagu prevučeš malo preko kraja konektora - time spriječavaš ponovno rascvijetavanje.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Konektori su izmisljeni za ljude koji ne znaju vezati cvorove ( http://www.ehow.com/video_2353457_fly-fishing-needle-knot-leader.html ), misljenje je mnogih iskusnih ribolovaca ukljucujuci i moju malenkost. Iako moze i bez cvorova, jos jednostavnije:

Uzmi iglu, oprezno probusi strunu u duzini od 5-7 milimetra pa provuci predvez. Kraj predveza spali upaljacem tako da nastane kuglica koja sprijecava izvlacenje iz strune. Mozes kapnuti malo ljepila, iako realno nije potrebno. Kraj price.

To je minuta posla, nista ne kosta, lako se mijenja i sto je najvaznije pri padu strune na vodu ne plasi ribu. Kao sto je to slucaj s klondjama od konekora koji mnogi ribolovci bez ikakve potrebe, a na nagovor trgovaca, trpaju na strune.

 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
I ja koristim cvor kojim spajam glavni konac sa predvezom. Mnogo bolje od konektora
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Spoj predveza i strune bez cvora i konektora izgleda ovako. Nosivost mu ovisi o kvaliteti zavarene kuglice. Najlon treba rastaliti, ali ne spaliti. U svakom slucaju drzat ce vise nego tipet materijal kakav se koristi u lovu vecine riba.
 

Prilozi

  • struna-predvez.jpg
    struna-predvez.jpg
    102,7 KB · Pregleda: 424

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
alp je napisao(la):
Spoj predveza i strune bez cvora i konektora izgleda ovako. Nosivost mu ovisi o kvaliteti zavarene kuglice. Najlon treba rastaliti, ali ne spaliti.
A ako koristim upredeni predvez?
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
U tom slucaju prvo provuces strunu kroz opcu predveza. zatim provuces tanji deo predveza kroz rupu na koncu i nema potrebe za varenjem
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
brankoogi je napisao(la):
alp je napisao(la):
Spoj predveza i strune bez cvora i konektora izgleda ovako. Nosivost mu ovisi o kvaliteti zavarene kuglice. Najlon treba rastaliti, ali ne spaliti.
A ako koristim upredeni predvez?

Potreba za konektorima jedan je od razloga zasto ne volim pletene predveze. Jedini pleteni predvez koji sam doista volio proizvodio je Orvis. Taj se navlacio na strunu i fiksirao tubicom ili trajno ljepilom. Nazalost, vise se ne proizvode.

(Iako, moram priznati, konektore koristim na tezim strunama za dvorucnjake gdje cesto koristim polyleader-e.)
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
...:::Vladan:::... je napisao(la):
Pozdrav svima ! Nije mi jasno kako da povezem ovaj konektor sa koncem... Hvala unapred 

Vlado odlicno je na slici prikazan postupak, samo gledaj slike i nije ti potrebno nista vise. Jedino sto mozes (neki to i ne rade) mrvicu super lepka pre nego navuces taj buzir na kraju. Ako ti ostane neki visak od konektora da viri iz tog buzira (zbog lepka posto brzo stegne) osisaj makazicama
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Čvor ili konektor - ipak stvar ukusa!!! Kada sam počeo da mušičarim nije bilo konektora (a ni upredenih predveza) i meni je svanulo kada sam došao do sistema struna - konektor - upredeni predvez -tipet.

Nikako ne podnosim čvorove, lepkove, topljenje,... Ovakav sistem lako menjam,stavljam kraće (ili duže) upredene predveze ili na konektor vezujem direktno omčom tipet različite dužine (kada lovim na nimfu dugački tankim predvezima ili na  strimera kraćim i debljim).

Oba načina imaju i svojih prednosti i mana, pa kako ko voli...
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
Dobro, jasno mi je da ne znamo vezat čvorove....ali ne razumijem kako mali konektorčić od najlonskih niti prevučen tankim prozirnim bužirom može plašit ribu? Pogotovo ako na njega još staviš i predvez..
 
Vrh Dno