KAKO PRAVILNO ZABACITI I VODITI BAMBULU

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
posto sam zadnjih par dana isao na jednu malu reku pored cacka i lovio klenove na razne muve,ponajvise na bambulu, primetio sam da se bambula izvrce u stranu nakon zabacaja,tj pliva bocno.


pitanje je kako je pravilno zabaciti i voditi?


bambulasi da vas cujem
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Meni se to desava sa bambulama kod kojih mi krila stoje krivo. U principu mislim da je problem u bambuli a ne u zabacivanju i voznji.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Upravo kao sto Toni rece taj problem je u samoj musici.
Prvo ne zaboravi da ti stomak ne bude ravan, vec blago pod kosinom kao npr drveni camac. Drugo ako si stavljao krila koja su veca i mogu da prime vodu moze se desiti da pretegnu i obore muvu na bok. Dobro zagledaj one bambule koje imas na sajtu i mislim da ces da uvidis resenje. Dok ti muva ne pliva 9 od deset puta pravilno sa krilima gore ma kako je bacio menjaj joj oblik.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mušičarenje bambulom koje ja praktikujem razlikuje se donekle od upotrebe klasičnih suvih muva. Drugačije je zabacivanje, prilaženje i što je najvažnije, drugačija su mesta na kojima se očekuje riba. Upotreba bambule je tema o kojoj bi trebalo ispisati jednu debelu knjigu, jer bambula nije obična muva, već čitav pokret u mušičarenju.
Možda će ovo nekome zazvučati kao preterivanje, ali svako ko upozna pravilnu upotrebu bambule, vrlo brzo će shvatiti da je sve ovo istina. Momci poput Gringa, Jra, Peraflya, Kuzme, Tonija, Dr.Luckya...imali su priliku da se uvere u to. Voleo bih da što više ljudi upozna efikasnost bambule i njenu primenu, koja nije ista kao ostalih muva.
Pređimo sa reči na dela. Uskoro će sezona kada bambula neće imati premca u lovu krupnih klenova. Dođite u Niš i pridružite mi se u svakodnevnom mušičarenju. Naučićete mnogo, a potpuno je basplatno. Ja vam neću naplatiti svoje savete, "potrošeno" vreme i slične stvari, jer toga imam na pretek. Iskoristite moje dobro raspoloženje juna, jula ili avgusta i vidite izbliza niško čudo. Tehnike, vođenje, izrada, prilaženje, zabacivanje...sve je lako kada vam pokaže onaj ko zna.
Ja toliko često mušičarim da imam vremena svakome da posvetim dovoljno pažnje. Odgovor na pitanje iz naslova možete dobiti pred svojim očima i ušima. Nema vas toliko da ne mogu sa svima da provedem bar jedan od 350 slobodnih dana godišnje.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
da je zabacim jos verovatno ne znam.
ali logicno mi je,posto imitira kopnene insekte da je bacam ispod drveca pogotovu ako je ispod drveta pogodno za vece klenove,granje,itd.
takodje pozeljno je ne kontrorati malim ribama,cini mi se da cupkanje bambule od strane sitnine,i njeno ostajanje na povrsini privlaci krupnije klenove.

sve je ovo bazirano na 3 pecanja sa bambulom,zato ne zamerite ako gresim.

nadam se jos kojem konkretnom odgovoru
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
oholi je napisao(la):
da je zabacim jos verovatno ne znam.
ali logicno mi je,posto imitira kopnene insekte da je bacam ispod drveca pogotovu ako je ispod drveta pogodno za vece klenove,granje,itd.
takodje pozeljno je ne kontrorati malim ribama,cini mi se da cupkanje bambule od strane sitnine,i njeno ostajanje na povrsini privlaci krupnije klenove.

sve je ovo bazirano na 3 pecanja sa bambulom,zato ne zamerite ako gresim.

nadam se jos kojem konkretnom odgovoru

Ne mora da to bude samo ispod drveca, vec moze svuda, to ipak zavisi od vode na kojoj se lovi. Jer pazi klen nije pastrmka i jedan od razoga zbog cega ljudi ne upecaju krupnog klena je sto ga pecaju kao pastrmku bacajuci samo blizu neke obale tj prebacivajuci cesto najkrupnije koji su ne retko i na sred mirnog i plitkog preliva.
Ova tvoja druga konstatacija je vise nego na mestu. A zapamti da ti krupan klen uglavnom nece udariti odmah na nekom mestu (jer su verovatno osetili tvoje prisustvo, pogotovu na mirnim mestima gde nema prepreka izmedju nas i ribe) a tad ti nikakvo suviso buckanje nije pozeljno.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Sve ste super napisali pocev od Mixa I Gringa pa da ne nabrajam dalje ali bih ja tu dodao jos jednu malu sitnicu od velikog znacaja..
Bambulu treba nauciti plasirati i kako je izvaditi iz vode da ne bucka..
Ostalo je sve samo vec odradjeno jednostavno,padne bambula i u roku od 5 sekundi vec je nesto zgrabilo bio to bucov,klen,pastrmka sasvim je sve jedno BAMBULA JE ODRADILA SVOJ DEO POSLA  :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jedna od tajni uspeha lova bambulom je pravilno zabacivanje i vođenje. Naslov ove teme je fantastičan i ako se kroz vreme razotkrije istina o svemu što prati korišćenje bambule, sasvim sigurno će se otvoriti mogućnost da ovaj efikasan mamac donese svima ulove kakve danas ima još uvek uzak krug mušičara.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Jako vazan "plop" efekat proizvodi bambula. Kako bi se uspesno musicario klen bambula mora pre konca u vodu.
Oholi verujem da je tvoj problem u samoj musici, a ne u vodjenu i zabacivanju kao sto rekose pre mene.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mozda cak i u izvlacenju,zbog nepravilnog oblika hoce malo da probucka ...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
nemam problem sa izvlacenjem vec sa krivljenjem bambule,ali to je zbog krila-preduga.

da li je uvek dead drift neophodan kad vodimo bambulu?
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Znam momke koriste,ali ja licno ne,mada probacu proba se ne placa ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 
Vrh Dno