Kako sa nimfom?

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Pozdrav kolege,

juce sam po prvi put nimfario, zapravo pokusao i bio relativno uspesan.
Stavio sam na kraj tipeta fazanov rep, a ispred (na istoj niti, ne bocno) neku imaginarnu kreaciju, nesto tipa mokra crvena gusenica (telo od crvene vunice, nozice od crvenog petla).

E sada, najuspesniji sam bivao upravo pri prvim zabacajima, klenovi su se prosto gurali koji ce uzeti, po 3-4 komada su se zaletali na gusenicu, ali bukvalno svi ulovi su bili na krajnjoj muvi. Pri drugom ili trecem zabacaju sam ostvario i svoj najveci ulov klena na muvu, imao je preko 30cm (sto je za reku na kojoj lovim - izuzetno respektabilan ulov). E, onda, nakon par zabacaja, i te prve reakcije, vise ni na duge voznje nije bilo uspeha. Znaci, par zabacaja, sto se desi u roku od odmah desi se, i mozes slobodno menjati mesto... Slicno kao pecanje na bambulu.
Interesantno je da sam menjao redolsed muva, kao i same muve, ali uspeha sam imao samo u ovoj kombinaciji, crvena mokra-fazanov rep.

Fazanov rep je bez dodatnog otezanja bio, radjen po ovom receptu sa linka ( https://www.youtube.com/watch?v=oRMWxob305o ), te nije preduboko zaranjao, a cesto je i ova "mokra" zbog gustih nozica ostajala pri povrsini. (ovde bi trebalo da otezam, da li da koristim perlice ili pak olozvnu zicu?)
Imao sam problem i sa pricvrscivanjem "gornje" muve, koji biste mi cvor preporucili da ostane cvrsto na mestu, a ipak da kada pozelim da ih udaljim ili zblizim to mogu, nadam se da postoji takav?

Znam da sam gresio, ako ste uvideli gde i sta bih morao da popravim - voleo bih da to i napisete ovde. :)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Prva greska su dve muve... iskreno meni je to neprakticno,
Fazan je saaaaavrsena muva i dobar je u skoro svakoj varijaciji. Kako ti se zima blizi trebace ti ili sitnija suva muva ili teza nimfa. Da budem iskren imam par drugara koji su ga u ovom periodu kidali na hopper dropper tehniku....imas krupnu, obocno policelon muvu kao indikator i isspod nje neku nimfu,mokru... tako zabacujes gde mislis da treba i uzivas. Obicno kidise na nimfu a suvu i ne gleda....al svasta je moguce
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Ok, mada i ova "mokra" je cesce bila indikator. :) Ali ok, sledeci put idemo bez nje. Ovaj fazanov rep je bio na 14ici, planiram i manje da vezujem, samo da utvrdimo sta i kako treba raditi. :)

Ono sto mi je jako nejasno, zasto u voznji nimfa nije zainteresovala nista, a onako cim upadne u vodu, eventiualno sekund-dve - klen ju je kupio kao blesav. Racunao sam na to da ako pustim dead driftom, da je voda prirodno nanese pred jato klenova, da ce biti akcije, medjutim to je izostajalo u svakoj mogucoj kombinaciji (pocetak vira, kraj, pred brzak, u samom brzaku, plitko, duboko). Sve se nadam da je do riba, a ne do mamca. :)
I imam jos jednu nedoumicu, gledao sam i citao o tim policelonskim indikator muvama, ali kada otezas nimfu, ta muva da bi ostala na povrsini treba da bude neka velika, "tovna" buba, zar ne.... ako je tako onda je i logicno sto je nece pogledati. Ili je bitno da je drecava, pa da se vidi i ako potone malo?

Inace, voleo bih da znam i da naucim kako to radite vi, vi iskusniji, bez indikatora, a tako se trazi na takmicenjima. Bez indikatora, bez otezanja - samo muva.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Klena cesto lovis na prepad, tj taj plop,pad muve na vodu....zato bambula i lovi. Zato ti je i gadjao nimfu odmah. Meni se desavalo da kad mi mokra muva lagano padne i ne pogleda je cim namerno lupim o povrsinu eto njega. E sad u ovom periodu klen nije svuda, nadji neki umeren ali ne prespor tok blizu granja... treba da bude tu. Policelon muva na desetki je sasvim ok... ne treba ti prevelika i preteska nimfa. Dobar je i mrav sto ga je tommy vezao za drinu npr
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
A slobodno koristi indikator u pocetku. Ako si pocetnik verujem da neces bas odmag da se takmicis. Indikator nek ti bude sredstvo za ucenje koje ces prevazici. Koristan je kad treba da skapiras kako struje uticu na sistem i naravno pre svega da te ranije obaveste da je riba uzela. Prosecan ribolovac ce neuporedivo vise ribe da dobije uz pomoc indikatora.... ima ljudi koji ga ne vole, ja ga i danas ponekad koristim. A na takmicenjima boje deo predveza i slicno a kao se bez indikatora lovi... samo pecaj i uzi aj
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Eeeeeee bem ti coveka..... radi nesto bre
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
oholi je napisao(la):
... A na takmicenjima boje deo predveza i slicno a kao se bez indikatora lovi...

Jako sam protiv indikatora koji SLUŽI KAO PLOVAK. Mušičarenje se onda svodi na pecanje "na vožnju" plovkom (kao skobalj na drini npr.), i ništa od onog prefinjenog vođenja nimfe i direktnog kontakta sa ribom ne postoji...
Indikator koji služi kao "sight indicator",  tj. samo kao vizuelni indikator da je riba uzela nije zabranjen, a ni ne umanjuje draž... Mada kada je predvez neke normalne dužine ništa više od kraja kanapa (ili konektora) drugačije boje nije potrebno... sa ekstemno dugačkim predvezima ostaje Vam samo šesto čulo i osećaj  ;)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Zaboravih najvažnije...

Kada lovite na nimfu sa plovkom (velikim plivajućim indikatorom koji nimfu stalno drži na istoj dubini) ograničeni ste na lov tzv "dead drift" tehnikom - nimfa ravnomerno ide niz vodu brzinom toka...

...a to je ubedljivo NAJNEEFIKASNIJA metoda lova nimfom :p
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.311
Broj reagovanja
209
Lokacija
Zvornik
Meni to nije ni jasno kako sa nimfom u tom slučaju pretražiti dno?
I kako se uopšte takav sistem zabacuje?Ili se baca na neku smješnu daljinu,na dužinu štapa?
Ja sam protiv tih metoda pošto-poto,i da se koriste sistemi plovaka.Čak vidim da neki upražnjavaju i dvije udice.
Još malo pa ćemo i zvono kačiti a možda i rod pod  :-X
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Hvala, prijatelji, na odgovorima. Primenjivacu vase savete uskoro, pa javljam rezltate.

A sto se tice lova nimfom, bilo bi lepo napisati i drugi deo izjave:

Milanče je napisao(la):
Zaboravih najvažnije...

Kada lovite na nimfu sa plovkom (velikim plivajućim indikatorom koji nimfu stalno drži na istoj dubini) ograničeni ste na lov tzv "dead drift" tehnikom - nimfa ravnomerno ide niz vodu brzinom toka...

...a to je ubedljivo NAJNEEFIKASNIJA metoda lova nimfom :p

Da li to znaci da je efikasnija nimfa bez inikatora, pa onda vodjena dead drift-om, ili pak neko potezanje, cimkanje, poprecno ili uzvodno?
I da li je ovo isto za dobro otezane i neotezane nimfe, kako vi to radite?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Malo je kompleksna tema. Ali to cimkanje je poenta. Procitaj knjigu znakovi na vodi ili nesto o vodenim insektima, nacinu kako se krecu i kako se roje.... npr kamenjarke nemaju emerger fazu zbog toga je teoretski dead drift za njih bolja opcija. Vecina jednodnevki kao i sedzevi imaju put kroz vodu do povrsine, bukvalno isplivavaju,izranjaju na povrsinu i ta fazaje emerdzer faza... tad je potrebno ozivljavati nimfu pokretima manje ili vece jacine. E sad oko indikatora ne ocekuj da se slozimo. Dal je nesto sight indikator ili je plovak nema veze puno, indikator je indikator, ti probaj sve nadji sta ti prija i pecaj tako... i ne ocekuj dase mi ovde slozimo oko bilo cega. Takav nam je hobi, nema striktnih pravila
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Igore - kod pecanja na nimfu potrebno je nimfu zabaciti, spustiti iznad dna i u momentu kada dođe ispred ribe koju loviš "oživeti". Jako jednostvano teoretski i jako zeznuto u praksi. Taktika koja daje najviše rezultata je kada ribi ispred nosa malo brže od toka provučete nimfu ka površini. Pale i raznorazna "cupkanja". Zato je i najlakše tako nešto raditi "short nymph" varijantama sa malo ili nimalo strune, tankim predvezima i dugačkim štapovima.
Vlado ovo:
oholi je napisao(la):
...Dal je nesto sight indikator ili je plovak nema veze puno, indikator je indikator...
jednostavno nije tačno. Kada staviš plovak nimfa se jednostavno postavi ispod njega i tako je ubedljivo najlakše postići dubinu sa nimfom. Zato je i zabranjen kao i dramlije ispred nimfe/strimera.
Za tehniku sa plovkom preporučujem kvalitetan bolonjez, tanak najlon i crviće kao mamac :hammer:
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.304
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
Radim bre vidis kad ti odgovaram..umesto sto prozivas bolje mi daj na zajam knjigu Znakovi na vodi :)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Profesore uz duzno postovanje, dok sam koristio obicnu drecavu vunicu kao indikator svi pa i ti ste me zezali da sam plovkaros a da ta vunica nije ni blizu toga. Sta vise svaka nimfa je brzo potapa... .. bilo nesto vunica, policelon kuglica, stiropor, beking na sred predveza.....ista stvar sluzi nam da lakse vidimo udarac. Pa i cesko nimfarenje nema mnogo razlike od pecanja na prtljas....itd... ako cemo onako bas da budemo puritanci onda ajmo svi lepo da pecamo na suvu i pravimo se englezi....
 
Vrh Dno