Kako sa nimfom?

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
za nimfarenje klena nema potrebe koristiti dve nimfe . jedna je dovoljna ako se baci i vodi kako treba . suvisan je i indikator jer se sasvim lepo vidi kada uzme riba .
ove sezone zbog nepovoljnog vodostaja sam gotovo sve klenove ulovio na veoma teske nimfe .... tungsten 3.8 + nekoliko namotaja olovne zice a tehnika bacanja i vodjenja nimfe je sledeca ...
van stapa je desetak metara kanapa . treba zabaciti uzvodno ali tako da nimfa padne u neposrednoj blizini konektora . sistem plovi niz vodu i u trenutku kada se nalazi ispred ribolovca nimfa je potonula na samo dno . sada je bitno sledecih par sekundi obratiti paznju na kretanje kanapa . od trenutka kada se sistem nalazi ispred ribolovca vodena struja pocinje da zateze kanap i podize nimfu sa dna a sve to u kombinaciji sa polukruznim kretanjem nimfe u odnosu na tacku na kojoj stoji ribolovac .
kako primetiti da je riba pokupila nimfu? jednostavno se zaustavi kanap identicno kao kada se zakaci za dno i sve to vizuelno izgleda kao da kanap krene uzvodno .
sve je veoma prosto i mnogo efikasno ...ali naravno prvo treba provaliti dobro mesto sa dosta ribe a do prave prezentacije se dodje lako
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Hvala vam jos jednom prijatelji, shvatio sam (i pre samog lova nimfom) da postoje razlicite taktike i misljenja... svakako vam hvala na smernicama, pokusacu vec za vikend, nadam se.

Tek ulazim u celu ovu pricu sa nimfama, celog leta sam pecao na suvu (a ovo mi je tek prva flysezona). Sad citam i trazim sta i kako ispod povrsine. Siguran sam da cu imati jos dosta pitanja posle sledeceg ribolova. :)

Elem, kad smo kod "znakova na vodi", proguglao sam i nadjoh sajt autora ("FlyAndTrout"), i ima bas bas zanimljivih tekstova, siguran sam da je i knjiga takva. Hvala na preporukama i brzim odgovorima kolegama Oholi i Milance.
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
sasats je napisao(la):
van stapa je desetak metara kanapa . treba zabaciti uzvodno ali tako da nimfa padne u neposrednoj blizini konektora . sistem plovi niz vodu i u trenutku kada se nalazi ispred ribolovca nimfa je potonula na samo dno . sada je bitno sledecih par sekundi obratiti paznju na kretanje kanapa . od trenutka kada se sistem nalazi ispred ribolovca vodena struja pocinje da zateze kanap i podize nimfu sa dna a sve to u kombinaciji sa polukruznim kretanjem nimfe u odnosu na tacku na kojoj stoji ribolovac .
kako primetiti da je riba pokupila nimfu? jednostavno se zaustavi kanap identicno kao kada se zakaci za dno i sve to vizuelno izgleda kao da kanap krene uzvodno .
sve je veoma prosto i mnogo efikasno ...ali naravno prvo treba provaliti dobro mesto sa dosta ribe a do prave prezentacije se dodje lako

Odlicni saveti, hvala Sasats, to me je zanimalo. Reka na kojoj pecam je mala, Jasenicka reka, ide sa obronaka Deli Jovana i uliva se u Dunav. Poslednjih, mozda i 15ak km je  ukanalisana i tu cesto presusi leti. Ja pecam u poslednjem kilometru njenog pravog recnog toka. Odlicno je pristupacna jer je plavna reka, pa joj je desna obala ociscena skroz. Ove godine zbog cestih kisa nije bila ni blizu niska kao ranijih. A sto se riba tice, znam gde su, tako da cu taktiku primeniti vrlo uskoro.... Samo da stane prokleta kisa!  :'(
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
Ovo zaboravih da priupitam, znaci li sve ovo oko indikatora, sa ili bez, da vi prakticno kontru kao takvu imate, ali veoma odlozenu (za raziku od suve muve)?  Riba se sama zakaci ili ispljune, ako uoci prevaru.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
nemoj da pecas sa indikatorom . ako ga koristis gotovo da nema razlike od pecanja na plovak . koristi kraj kanapa kao pokazatelj . kada se zaustavi to je znak da je riba uzela nimfu . tako je mnogo interesantnije pecanje .
kontra je obavezna . bez kontre se cesto kogodi da se riba lose zakaci ako se zakaci za sami kraj usta i spadne sa udice pri prihvatanju
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Sale a sta je u tvom slucaju kraj kanapa nego indikator? A kao takav opet nema razlike od plovkarenja.... ja mogu da stavim metar ipo dva najlona i da blenem u konektor. A mogu da koristim svoj normalan predvez za suve produzim tipet i na spoju postavim malo vunice.... koja je realna razlika? Nema je. Policelon i stiropor indikatore kao i one americke cupavve ne volim jer su nezgrapni.... al vunicu volem. Lako se montira i ne plasi ribu.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
kada sam pomenuo indikator mislio sam na plovak indikator . ja ne koristim ni vunicu jer stvarno nije potrebna ovde gde pecam i kako pecam . super se lepo vidi kada se zaustavi kanap i sto je brza voda bolje se vidi ali se teze spusta nimfa na dno . ima jos jedan razlog zasto ne koristim indikator... kada se lepo zabaci uz vodu sve komplet u tacku ili sto bi se reklo u gomilu i kada se ne nategne kanap dok ne dodje u pravcu mene ... tada potone i predvez i metar i vise kanapa . gde onda staviti indikator? dovoljno je imati kanap neke vidljive boje i super se primeti kada klen pokupi muvu
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Veoma retko. I to samo kad potanja odmah. Stavljam vrlo malu kolicinu pa je vecina mojih nimfi potapa.
Sale sta mislis koliko udaraca ne primetis dok nimfaris tako?
Moj stap je 8ft predvez i tipet su mi skoro dve duzine stapa, vunicu stavljam najcesce na spoju tipeta i predveza...
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.311
Broj reagovanja
210
Lokacija
Zvornik
Zsvisi i od štapa kako detektuje udarce te sve u sistemu kako je složeno.Na trojci,glas blanku,sam osjetio svako kuckanje,zaustavljanje i slično.Štap mora da prenese sve sa dna.
Na većim vodama gdje se baca poprijeko to nije problem,problem nastaje na manjim vodama kada se baca uzvodno i onda Vam voda snosi sistem.tada se mora brzo skupljati višak strune i pokušavati da to sve bude zategnuto.U suprotnom samo slučajno kačenje ribe se može desiti.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
@Oholi - ti si specijalan slučaj, sa tobom moram uživo ove zime u Galovici ;) Onaj tvoj predvez definitvno ne služi pecanju na plovak. Doduše mislim da je krajnje nesvrsishodan nimfarenju na Gradcu ali mi je onda još zanimljivije šta će ti indikator :doh:

Da skratim  -  grozim se pecanju na plovak na nimfu i mislim da svako ko ga koristi samo nazaduje u ovom našem uživanju.

Moraću jedan filozofski post ovih dana kad budem imao više vremena :D
 

IgorPetrovic

Junior member
Učlanjen(a)
02.12.2013.
Poruke
38
Broj reagovanja
0
Lokacija
Negotin
tommylee je napisao(la):
Na većim vodama gdje se baca poprijeko to nije problem,problem nastaje na manjim vodama kada se baca uzvodno i onda Vam voda snosi sistem.tada se mora brzo skupljati višak strune i pokušavati da to sve bude zategnuto.U suprotnom samo slučajno kačenje ribe se može desiti.

Ovo je ono na sta sam ciljao par postova iznad.
Znaci kontre cesto nisu pravovremene... Sistem mora biti zategnut, a to i jeste glavni problem pocetnicima... No, vezbanjem do savrsenstva! :)

Ovo sam nasao prelistavajuci net... Koje taktike i sisteme vi koristite, koji su vam se pokazali kao najbolji?
http://stevenojai.tripod.com/nymph.htm
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Mito samo sam cekao komentar na predvez hahahaha. Sa onim se samo ja snalazim....imam ideju u glavi i ta ideja mi valja....saveti se naravno dobrodosli :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mita je istinski ljubitelj musicarenja I naravno je da mu "tvrdi indikatori" u vidu doslovnog plovka kvare ceo concept. Istina je da takav oblik prakse olaksava sve ali I time smanjuje ono tzv. sesto culo musicaru. Kako Mita rece "nazaduje". Licno sam od samog pocetka godinama lovio bez ikakvih indikatora. Posle sam iz nagovora nekih poznanika pa I iz znatizelje probao ipak I to I tako odlovio nekoliko sezona povremeno koristeci ih....ponekada kada lovim na vecim distancama I dan danas koristim te indikatore (u obliku su paste) ne drzi mi nimfu na dubini jer ga uvek imam visoko na lideru I sluzi samo da vidim cimaj (zaustavjanje nimfe) dok je nimfa na dubini na koju je voda sama donese prirodnom putanjom a ne kako je to klasicno plovkaroskom metodom. Takav sistem ipak izbegavam jer mi se iskreo ne dopada. Kada privlacim ribu taj indicator mi samo smeta jer kada privlacim ribu taj indicator zapinje kroz sprovodnike buduci da ga uvek imam visoko na lideru koji je uglavnom dugacak 9 stopa ili vise. Zbog takvih stvari sam poceo da koristim sve cesce, zapravo u zadnje vreme samo to, indicator od 30lbs backinga sartez boje u duzini do 20cm. Stavljam ga uglavnom na spoju lidera I tipeta s tim da je tippet dugacak barem 1m ili cak I vise, sve ovisi na kakvoj dubini lovim. Inace lovim na vidjeno pa mi nikakvi indikatori nisu potrebni ali buduci da je ova sezona sva usrana najmanje sam lovio na vidjeno pa su ovi indikatori radili izuzetno efikasano. Isto kao I oholi, ove moje ne mastim, samo po potrebi. Uradio sam par novih I potopio  u parafinsko ulje I cekaju krstenje prvom prilikom.

Uradio sam par duzih oko 20tak cm I jednog kratkog za bistriju vodu od svega 5cm duzine.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Seb slicno lovimo...samo ja stavljam duzinu tipeta,pogotovo za suve, koliko rasirim ruke....
 
Vrh Dno