Kako se spajaju struna i podvez?

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ovo je nacin da se napravi sopstveni pleteni konusni predvez koji je potpuno identican kako oni za koje smo davali i po 1000 din. Sve sto vam preba za ovu egzibiciju jeste najlon 0.10 ili 0.12mm, drvena daska duzine stapa na koji pecate 2.4, 2.6, 2.7, 3m.... desetak eksera, cekic i dve dokone osobe da vam pomognu pri upredanju, malo lepka i jedna srebrna alkica od nekog starog lancica. Na dasci cete zakucati eksercice prema skici kako bi mogli obmotavati najlon oko njih. Eksercice kucajte na dasku prema dimenzijama koje su date, gornje dimanzije su za predvez duzine 2.4m, a donje za predvez duzine 2.7m. Pocetak je na vrhu leve strane, potrebno je malo nakapati lepka na pocetku prema skici. Pratite dalje strelice, motajte i provlacite najlon prema skici dok ne dodjete do kraja. Ovo je vrlo prosto u pocetku izgleda komplikovano ali je stvarno jednostavno. Na skici imate osu simetrije. Kada ste zavrsili sa provlacenjem i dosli do kraja koga treba takodje malo nakapati lepkom. Tacno na osi postavite nekoga da vam drzi ckrsto dok vi uzmete jedan kraj i skinete ga sa eksercica sve do ose, a to isto treba da uradi u druga osoba na drugoj strani. Treca osoba mora cvrsto da drzi na osi. Kada ste to uradili pocnite da upredate na levu ili destnu stranu po izboru, isto to treba da uradi i druga osoba na suprotnom kraju, ali da upreda na istu stranu. Kad upredanje bude gotovo kapnete lepkom na krajeve. Natim nadjete jednu alkicu starog lancica od srebra i provucete je skroz do ose simetrije. Zatim previjete po osi tako da dobijate duzinu predveza (2.4m, 2.7m...). Jedna osoba na tanjem kraju gde se nalazi alkica drzi zategnuto, druga osoba moze da skokne do prodavnice po pivo, dok vi upredate deblje krajeve. Kada je upredanje gotovo na debljem kraju vezite cvor i predvez je gotov, a u medjuvremenu je i druga osoba verovatno dosla sa pivom i tako zalite nov pronalazak!!! Neko ce verovatno pitati zasto alkica- pa zato da bi lakse vezivali najlon za predvez ne ostecujuci ga, a alkica je laka i pliva na vodi. Sto se mene tice slobodno postavite u clanke! Pozdrav..
 

Prilozi

  • skica za predvez.jpg
    skica za predvez.jpg
    52,9 KB · Pregleda: 673

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Bas lepo da si ovo podelio sa nama. Hvala ti sumadinac ;-) Ovo cu probati napraviti, ali kada ce da mi uspe jos nemam pojma...meni izgleda dosta komplicirano, ali verujem da kada skuzis sistem nema problema. Kazses deset-ak eksera, da li su tih deset eksera onih deset tockica na skici? Gledam ove strlice i zabole me glava :)
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Za dodatne detalje o upredenim “furled” predvezima, (ne pletenim “braided”, oni su drugaciji) pogledajte obavezno i ovaj veb sajt. Tekst je izuzetno detaljan i opsiran:

http://www.globalflyfisher.com/fishbetter/henk/

Postoje i forumi posveceni receptima i iskustvima u vezi istih:

http://furledleaders.proboards26.com/

Ovaj link je jako bitan jer pokazuje kako da najbolje uradite omce na krajevima predveza koji ste upreli (idite na dole):

http://www.peninsulaflyfishers.org/Tackle/furled_leader/furled_leader.html

Znaci alkica koju Sumadinac pominje je fin dodatak, ali nije neophodan. Interesantno je da je ovaj opisani nacin pravljenja petlje ubedljivo najbolji i koriste ga najbolji proizvodjaci ovih predveza, bar ovde u USA . Blue Sky nazalost koristi samo superlepak da formira omce sto nije dugotrajna solucija. Svima koji koriste gotove Blue Sky ili druge predveze sa omcama formiranim superlepkom, savetujem da na tanjem delu prema predvezu urade omcu sa treceg linka. Voda slabi superlepak i takva omca ne traje dugo. Bolje je ovo odmah uraditi nego da se zezate na vodi pokusavajuci da udenete tanak tippet kroz nepostojecu omcu, a riba radi na sve strane.

Standardni alat za upredanje monofila je elektricna busilica, jer da bi upreli valjano predvez i sa 3 pomocnika ima da vrtite dok se ne onesvestite. Najveci trik je da se unese potreban broj obrtaja, a da ne bude ni previse ni premalo.

Jos samo da dodam da osim monofilamenta najvise volim (za lov suvim muvama) predveze od tankog UNI konca za vezivanje musica ili ako bas hocete da budete smekeri i tradicionalisti, od Pearsall svilenog konca. Oni su ubedljivo najdelikatniji.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
I ja sam koristio predveze od konca, i voleo sam ih vise od strune, ali cini mi se da piju vise vode i osetljiviji su na habanje. Mislim i da ih vlaga brze unisti.
Bilo kako bilo, ja vise ne koristim predene i pletene predveze. Odbacio sam ih kao nepotrebne i kao smetnju brzem i direktnijem kontaktu ribolovca sa ribom. I najbolji modeli se "lepe" za vodu i otezavaju kontriranje, zbog cega sam, cini mi se, imao mnogo veci broj promasaja.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
U ovom sportu dozvoljena su sva sredstva. Svako pravi ono sto mu odgovara. Ja verujem da postoji na hiljade nacina za pravljenje pletenih predveza i cenim svaku kreativnost. Sto se tice upijanja vode ja do sada nikada nisam imao poblema sa tim (kako najlon da upija vodu), jedini problem je sto je nepravilnog oblika (upleten), pa kao takav ima losu osobinu da zadrzava vodu i da prska po istoj sto nije dobro, ali ako se covek navik ne nema problema. Ja ne mogu nikome da namecem ovakav predvez, svako koristi ono sto mu najbolje odgovara, ali je suludo davati ogromne pare na gotove predveze koje sami mozemo da napravimo.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako se vec neko opredeli za predeni predvez, preporucujem mu bas ovaj, domaci, jer ce sigurno biti i najbolji.
 

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
Duboko poštovanje i hvala na nesebično podjeljenim trikovima.
 
Vrh Dno